ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Μαζέν Κερμπάτζ: μουσικές με εκρήξεις

    nefos
    03.08.2006, 23:06


    @ Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

    To blog του Μazen

    και το official site του

    (εκεί έχει και μουσικά αποσπάσματα)
    ______________________________________________________________

    «Αστροφώτιστη νύχτα» με εκρήξεις και βόμβες

    Ο μουσικός και σχεδιαστής Μαζέν Κερμπάτζ μιξάρει τους ήχους της τρομπέτας του με τις εκρήξεις στη Βηρυτό και γράφει στο Διαδίκτυο τις ανταποκρίσεις του

    «Καλύτερα να γράφω μουσική με τη συμμετοχή των ισραηλινών μαχητικών παρά να περιμένω πότε θα μου έρθει η βόμβα». Με αυτά τα λόγια προλογίζει ο Μαζέν Κερμπάτζ την πρόσφατη σύνθεσή του με τίτλο «Starry Night» που κυκλοφορεί ελεύθερα στο Διαδίκτυο. Μια εξάλεπτη ελεγεία ηχογραφημένη στο μπαλκόνι του σπιτιού του τη νύχτα της 15ης Ιουλίου, καθώς έπαιζε τρομπέτα την ώρα που οι Ισραηλινοί βομβάρδιζαν τη Βηρυτό.

    O Μαζέν Κερμπάτζ



    Οι αυτοσχεδιασμοί της τρομπέτας ανακατεύονται με τις εκρήξεις και τους ήχους των σειρήνων σαν μια αλλόκοτη σύνθεση για τον πόλεμο, όπως την οραματιζόταν ο Ιταλός φουτουριστής Μαρινέτι. «Μια μαρτυρία για την κατάσταση που επικρατεί στη βομβαρδισμένη πόλη», την αποκαλεί ο Κερμπάτζ, «που οι ρέκτες της πειραματικής μουσικής θα την απολαμβάνουν στα σαλόνια τους στο Παρίσι ή το Λονδίνο με ένα κοκτέιλ στο χέρι». Και για όσους θεωρούν το γούστο του αλλόκοτο, απαντά: «Πάντως, είναι σίγουρα καλύτερο από εκείνων που βομβαρδίζουν αμάχους».

    Σκίτσα του Μαζέν Κερμπάτζ



    Μουσικός, σχεδιαστής κόμικς και μπλόγκερ, ο τριαντάχρονος Κερμπάτζ γεννήθηκε στη Βηρυτό το '75 «κατευθείαν μέσα στα σκατά», όπως λέει, και όλη του η παιδική ηλικία κύλησε μέσα στην εμφύλια διαμάχη. Γι' αυτό και στο μπλογκ του σημειώνει ειρωνικά: «Το ηλεκτρικό ρεύμα κόβεται από τα μεσάνυχτα σαν τις παλιές καλές μέρες». Ανάμεσα στα πικρόχολα σχόλιά του τοποθετεί τα σκίτσα του, κάτι μαυρόασπρα εφιαλτικά σουρεαλιστικά σχέδια που δείχνουν τις σφαγές και ανακατεύονται με σκηνές από την καθημερινότητα στην πόλη.

    Το kerblog, το δικό του μπλογκ, το ορίζει αυστηρά καλλιτεχνικό. Δεν δέχεται την ταυτότητα του πολεμικού ανταποκριτή και όπως γράφει με σαρκασμό, αρνήθηκε να δώσει συνέντευξη στο CNN, οπότε απέρριψε και αντίστοιχη πρόταση από την ιρανική τηλεόραση για να διατηρήσει την ισορροπία δυνάμεων. «Δεν αντέχω να απαντάω σε ηλίθιες ερωτήσεις όταν αθώοι άνθρωποι καίγονται ζωντανοί», δηλώνει αποστομωτικά.

    «Δεν παριστάνω τον καλλιτέχνη που μένει στον τόπο της θηριωδίας για να εμπνέεται και να δημιουργεί», εξηγεί ο ίδιος. «Εχω συνηθίσει στον πόλεμο, δεν είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση αφού ο εμφύλιος στον Λίβανο τελείωσε το '90». Σε ένα σκίτσο του έχει σχεδιάσει μια αυτοπροσωπογραφία που τον δείχνει με ένα μολύβι μπροστά σε ένα λευκό χαρτί κάτω από το φως ενός κεριού, ενώ από κάτω γράφει «Αντιστεκόμαστε». Κι όπως απαντάει, «με τα σχέδιά μου προσπαθώ να αντισταθώ στην παραφροσύνη που κυριαρχεί στη Μέση Ανατολή». Ο Κερμπάτζ είχε προχωρήσει σε ανάλογη χειρονομία έναν χρόνο πριν. Ενας φίλος του, αριστερός δημοσιογράφος, ο Σαμίρ Κασίρ, δολοφονήθηκε πέρυσι από αγνώστους. Ο Κασίρ μαχόταν για την ανεξαρτησία του Λιβάνου, την αποχώρηση του στρατού της Συρίας και την αυτονομία των παλαιστινιακών εδαφών. Και σκοτώθηκε σε ενέδρα όπου χρησιμοποιήθηκε παγιδευμένο με εκρηκτικά αυτοκίνητο. «Τότε συγκέντρωσα περίπου τριάντα οργισμένα σκίτσα και τα έβαλα σε μια έκδοση με τίτλο «Μία εβδομάδα χωρίς τη φωνή του Σαμίρ», διηγείται. «Υστερα το μοίρασα δωρεάν στους δρόμους της Βηρυτού και η ανταπόκριση ήταν πολύ μεγάλη».



    Τώρα, φυσικά, η δουλειά του είναι ακόμα πιο σημαντική. «Εχω ευθύνη απέναντι στους πολίτες της Βηρυτού να πω σε όλους, ως αυτόπτης μάρτυρας, τι συμβαίνει σε αυτήν την πόλη. Κι αν με διαβάζουν έστω και μερικές δεκάδες, τότε τα έχω καταφέρει», όπως υποστηρίζει. Ο Κερμπάτζ δεν έχει σκεφτεί ούτε στιγμή να εγκαταλείψει το σπίτι του. «Αγαπάω αυτήν την πόλη και θα μείνω μέχρι το τέλος», απαντάει. «Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να βρίσκομαι μακριά και να την παρακολουθώ να μεταμορφώνεται σε ερείπια. Μόνο αν ξεσπάσει ένας εμφύλιος πόλεμος θα φύγω. Γιατί δεν θα αντέξω να δω ξανά τους πολίτες να αλληλοσφάζονται».




    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
    ενετ - 03/08/2006

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 03-08-2006 23:08 ]


    XeniaRodo
    05.08.2006, 10:03
    Nαι, πολύ ενδιαφέρον...καλό είναι να γίνονται γνωστά τέτοια πράματα...
    ευχαριστούμε