ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη

    Πρόβλημα με την επιστροφή χρημάτων των εισιτηρίων των Rolling Stones

    kfyros
    05.08.2006, 14:33
    Σήμερα 5 Αυγούστου (Σάββατο) πήγα στο tickethouse (πανεπιστημίου 42 - Αθήνα) για να μου επιστραφούν τα χρήματα από την ακυρωθείσα συναυλία των rolling stones που ήταν να γίνει τον Ιούνιο στην Αθήνα.
    Συγκεκριμένα 224 ευρώ για δύο άτομα!!!

    Έτσι κι αλλιώς ήμουν τσαντισμένος με την DiDimusic που κρατάει τα χρήματα μου τόσο καιρό και αρχίζει την διάθεση εν μέσω διακοπών, για να τα κρατήσει ακόμη περισότερο. Τους τύπους πλέον τους θεωρώ απατεώνες...

    Προς έκπληξη μου , μου ανακοίνωσαν στο tickethouse ότι θα μου επιστραφεί μόνο το ποσό που αναγράφεται πάνω στα εισιτήρια (95 ευρώ ανά άτομο) ,
    και το υπόλοιπο ( το οποίο είναι 34 ευρώ) δεν γνωρίζουν πότε θα μου το επιστρέψουν.

    Τα εισιτήρια τα αγόρασα μέσω Internet και φυσικά έχω το Order Confirmation - Invoice που λέει 225 ευρώ για δύο εισιτήρια και τίποτε άλλο.
    Όταν όμως μου τα έστειλαν , ο φάκελος περιελάμβανε δύο εισιτήρια των 95 ευρώ
    και κάποιες αποδείξεις παροχής υπηρεσιών για "ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ" των 17 ευρώ ανά άτομο.

    Μου ανέφεραν ότι ο λόγος που δεν μου επιστρέφουν όλο το ποσό, είναι ότι η DIDIMUSIC που ήταν ο έλληνας διοργανωτής
    βρίσκεται σε δικαστική διαμάχη με τον πανευρωπαϊκό διοργανωτή των συναυλιών των rolling stones ο οποίος αρνείται να δώσει τα επιπλέον χρήματα .

    Εγώ φυσικά από το tickethouse ζήτησα όλο το ποσό γιατί δεν με ενδιαφέρει η δικαστική διαμάχη της didimusic με οποιονδήποτε,
    αλλά μου το αρνήθηκαν.

    Σημειώνω ότι ΚΑΜΙΑ ανακοίνωση από την DIDIMUSIC δεν έχει γίνει για αυτό το πρόβλημα.

    Τα ποσά είναι τεράστια αν φανταστείτε ότι η DIDIMUSIC είχε στα χέρια της
    από τα προπωλημένα εισιτήρια της συναυλίας περίπου 6.000.000 ευρώ.

    Μήπως οι τύποι κοιτάνε να την κάνουν αρπαχτή ;

    Εάν μέχρι τέλος Αυγούστου δεν έχω πάρει τα χρήματα μου πίσω θα τα διεκδικήσω δικαστικά (συν έξοδα δικηγόρου και αποζημίωση).
    Επίσης λέω να στείλω και ένα φιλαράκο εφοριακό από τη DiDimusic για έλεγχο γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο με αυτούς.


    nightwalker
    05.08.2006, 18:14
    και πολυ καλα θα κανεις φιλε kfyros!αλλα καλυτερα θα ηταν μια μαζικη καταγγελια γιατι το εχουν παραξηλωσει πολυ με την επιστροφη των χρηματων.
    kalouka
    07.08.2006, 08:32
    Με πολλές γκρίνιες και διαμαρτυρίες αλλά και τη κλήση αστυνομίας κύλλησε η πρώτη ημέρα της επιστροφής των αντιτίμων των εισιτηρίων των Rolling Stones στο Tickethouse, στην οδό Πανεπιστημίου. Αιτία η μη επιστροφή και του αντιτίμου της υπηρεσίας της Tickethouse.

    Η Δήμητρα Μαντσούκα, υπεύθυνη Δημ. Σχέσεων της Didi Music, μεταφέρθηκε με περιπολικό ενώ σε επιτόπια επίσκεψη λάβαμε την ενημέρωση από υπεύθυνο ασφαλείας της εταιρίας ότι αυτό έγινε "για να δώσει εξηγήσεις". Τα χρήματα που λάμβανε η Tickethouse επιπλέον από το κάθε εισιτήριο ήταν ανάλογα με τη τιμή τους (από 10 ευρώ επιπλέον στο εισιτήριο των 80 ευρώ) και αφορούσε στη παροχή της υπηρεσίας πώλησης των εισιτηρίων από αυτήν. Τα πνεύματα οξύνθηκαν το πρωί όταν διάφοροι κάτοχοι εισιτηρίων, ιδιαίτερα όσοι είχαν πολλά εισιτήρια να εξαργυρώσουν, βρέθηκαν να έχουν πληρώσει 40 ή 50 ευρώ (που αντιστοιχούν σε πληρωμή 4-5 εισιτηρίων προς την Tickethouse) τα οποία δεν δικαιούντο να τους επιστραφούν. Η Tickethouse χρέωνε τα χρήματα επί του εισιτηρίου για να πουλάει τα εισιτήρια και, ως ξεχωριστή εταιρία από την εταιρία μετάκλησης αλλά και έχοντας ήδη πραγματοποιήσει την υπηρεσία για την οποία πληρώθηκε, δεν επιστρέφει άμεσα τα χρήματα. Οι εργαζόμενοι στο ταμείο της Tickethouse έλεγαν στον κόσμο ότι τα χρήματα δεν επιστρέφονται ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ και ότι ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ για ενδεχόμενη επιστροφή, αφήνοντας έτσι ανοικτό το ενδεχόμενο τα χρήματα να επιστραφούν στο μέλλον. Από τη πλευρά του αγοραστικού κοινού έχουν ήδη γίνει καταγγελίες και προς το ΙΝΚΑ και προς άλλους οργανισμούς προστασίας του καταναλωτή για το θέμα αυτό ενώ όλοι λαμβάνουν τη διαβεβαίωση ότι τα ποσά θα επιστραφούν "είτε έτσι είτε αλλιώς".

    πηγη rockroll.gr

    kalouka
    08.08.2006, 11:59
    Στο ακέραιο η επιστροφή του αντιτίμου των εισιτηρίων της συναυλίας των Stones

    Έντονες διαμαρτυρίες έχει προκαλέσει η διαδικασία επιστροφής των χρημάτων των εισιτηρίων από τη συναυλία των Rolling Stones, που ματαιώθηκε.
    Μετά τις αντιδράσεις για την παρακράτηση του 10% από το αντίτιμο του εισιτηρίου, η εταιρία DiDi Music, υπεύθυνη για τη διοργάνωση της συναυλίας, ανακοίνωσε τη Δευτέρα ότι θα προχωρήσει στην επιστροφή του ακριβούς αντιτίμου.
    Σύμφωνα με τα Νέα, στην ανακοίνωσή της η εταιρεία αναφέρει πως «ως φορολογικά υπεύθυνη για τη συναυλία των Rolling Stones στην Ελλάδα ύστερα από την -με υπαιτιότητα των Rolling Stones- ακύρωσή της προχωρά από σήμερα (7 Αυγούστου) ώς τις 5 Oκτωβρίου στην επιστροφή τού ακριβούς αντιτίμου των εισιτηρίων στο ακέραιο. Παράλληλα, έχει ήδη προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, διεκδικώντας από τους διοργανωτές της πανευρωπαϊκής περιοδείας το αντίτιμο των αποδείξεων παροχής υπηρεσιών για τα οποία και απαιτεί την πλήρη αποζημίωσή τους ώστε να επιστραφούν στο κοινό».
    Η εταιρεία ζητεί από τον κόσμο «να κρατήσει τις εν λόγω αποδείξεις καθώς θα υπάρξει ανακοίνωση από τα μέσα ενημέρωσης».
    Μεγάλες αντιδράσεις όμως έχει προκαλέσει και η καθυστέρηση στην επιστροφή των χρημάτων, αφού ξεκίνησε ένα μήνα μετά την προκαθορισμένη ημερομηνία (25 Ιουνίου) διεξαγωγής της συναυλίας.
    Oι διοργανωτές, από την πλευρά τους, υποστηρίζουν πως αυτό οφείλεται στους ξένους διοργανωτές.

    news.in.gr


    ageras
    17.08.2006, 14:27
    Επιστροφή εισιτηρίων για τους Stones

    Διαβάστε τη νέα ανακοίνωση της Didi Music σχετικά με την επιστροφή των εισιτηρίων της συναυλίας που επρόκειτο να δώσουν οι Rolling Stones στην Αθήνα στις 25 Ιουνίου.

    "H DI DI MUSIC ανακοινώνει ότι η επιστροφή του ακριβούς αντιτίμου των εισιτηρίων της συναυλίας των Rolling Stones (που επρόκειτο να πραγματοποιηθεί στις 25 Ιουνίου 2006 και ακυρώθηκε με υπαιτιότητα του συγκροτήματος), συνεχίζεται κανονικά και πάντα σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει ήδη ανακοινωθεί."

    "Παρά την διεθνή πρακτική, για την μη επιστροφή του Box Office charge στις περιπτώσεις ακύρωσης συναυλίας, καθώς αφορά υπηρεσίες που έχουν ήδη ολοκληρωθεί και παρασχεθεί, η εταιρία μας κατέβαλλε κάθε δυνατή προσπάθεια για την επιστροφή του στους αγοραστές εισιτηρίων της συναυλίας των Rolling Stones."

    "Από τις 17/08/2006, μετά την μερική διευθέτηση του θέματος με την διοργανώτρια εταιρία της πανευρωπαϊκής περιοδείας των Rolling Stones, στους αγοραστές των εισιτηρίων της συναυλίας της Αθήνας θα επιστρέφεται πλέον - εκτός από το ακριβές αντίτιμο του εισιτηρίου- και η αξία της Απόδειξης Παροχής Υπηρεσιών (ΑΠΥ - Box Office charge), εφ όσον η εν λόγω απόδειξη προσκομίζεται."

    "Για όσους έχουν ήδη προβεί στην εξαργύρωση των εισιτηρίων τους, το ποσό των ΑΠΥ (Box Office charge), το οποίο είχαν καταβάλλει, θα επιστρέφεται συμπληρωματικά από τα Ticket House, πάντα όμως με την προσκόμιση της σχετικής ΑΠΥ."

    "H DI DI MUSIC ζητά συγγνώμη για την ταλαιπωρία του κοινού, που οφείλεται σε λόγους πέρα από τη σφαίρα των αρμοδιοτήτων της, και δηλώνει ότι προχωρεί στην επιστροφή των ΑΠΥ - ενώ αυτό δεν είναι δική της ευθύνη, και παρά το ότι δεν έχει ακόμη αποζημιωθεί για το εν λόγω ποσό."

    "Υπενθυμίζεται ότι η επιστροφή άρχισε στις 5 Αυγούστου 2006 και λήγει στις 5 Οκτωβρίου 2006 ως εξής:
    α) TICKET HOUSE Αθήνας (Πανεπιστημίου 42, εντός στοάς) Καθημερινά 10.30-18.30 & Σάββατο 10.30-15.00
    β) TICKET HOUSE Θεσσαλονίκης (Εθνικής Αμύνης 20) Δευτέρα & Τετάρτη 10.30-16.00, Τρίτη-Πέμπτη και Παρασκευή 10.30-15.00 & 17.30-20.30 , Σάββατο 10.30-15.00"



    Πηγή:mad