ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Όσοι διαβάζετε για την εξεταστική ενωθείτε!

    chorrer
    09.08.2006, 20:49
    ΑΣΠΑΙΤΕ Αθηνα (τμημα ηλεκτρολογων)
    Παιδια χαλαρωστε εχουμε καιρο ακομα.......Εγω γραφω 16 μαθηματα κι ενα εργαστηριο......Για αυτο φευγω διακοπες και γυρναω κατευθειαν για την εξεταστικη
    Και για να σας προλαβω, ειμαι μολις δευτερο ετος, δεν ειναι χρωστουμενα τα μαθηματα απλα περνω απο τα παραπανω εξαμηνα.....Αυτο ειναι το κολπο για να πηγαινεις χαλαρα στην εξεταστικη, περνε μαθηματα οσο πιο πολλα μπορεις, το πολυ πολυ να μην τα περασεις ολα.....Σιγουρα ομως θα εχεις περασει αρκετα απο τα επομενα εξαμηνα (ετη) κι ετσι ακομα και να χασεις καποιο μαθημα απο αυτα του κανονικου ετους, θα το πατσισεις με καποιο του επομενου ...........κι οπως λεμε κι εμεις απο τη σαλονικα : ....ΧΑΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑΡΑ !!!!!
    meltica
    09.08.2006, 20:58
    Ε, ναι αυτό είναι μια ωραία λύση, μόνο που δεν γίνεται σε όλα τα πανεπιστήμια... Στο δικό μου προσωπικά δεν γίνεται να πάρεις μαθήματα από άλλο εξάμηνο... και κάθε εξάμηνο δεν μπορείς να πάρεις περισσότερα από οκτώ.


    solar
    09.08.2006, 22:31
    Γεια σας και πάλι!!!!!!!!!
    Από προχτές που δημιούργησα το topic δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Έχω διαβάσει σχεδόν...τίποτα!!

    ...και δεν έχω διπλή εξεταστική...και θέλω να τελειώσω...

    Χρηματοοικονομικό!!!

    Τyrogkofretas, το πρόγραμμα καλό ακούγεται...αλλά στη περιπτωσή μου θα το ενισχύσω λίγο( έως πολύ!!!) με σοβαρό διάβασμα το βράδυ...

    Λοιπόν σήμερα το πήρα απόφαση....ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

    Καλό μας διάβασμα!!!!!!!

    incomplete_angel
    09.08.2006, 22:35
    Μουσικολογία Αθήνα ...Κι εγώ βαριέμαι τρελά αλλά χρωστάω..έχω και κάτι εργασίες σε εκκρεμότητα...(φτου!!)Βέβαια δεν έχει άλλες διακοπές μακριά από την πρωτεύουσα οπότε έρχεται πιο ομαλά η προσαρμογή...Κουράγιο παιδιά...



    Όντως ενδιαφέρον το πρόγραμμά σου Τyrogkofretas...
    Θα εφαρμοστεί σύντομα...!!
    alexia-vicky
    09.08.2006, 22:35
    Kαλή αρχή λοιπόν!!!

    Δε ξέρω αν σε βοηθάει αυτό, αλλά όταν βλέπεις ότι μπουκώνεις από το διάβασμα ενός μαθήματος,μπορείς να συνεχίζεις με κάποιο άλλο...Έτσι και δε σταματάς το διάβασμά και "βγάζεις" ύλη από περισσότερα μαθήματα...Τουλάχιστον, εγώ αυτό κάνω..

    Γενικότερες συμβουλές, πολλούς χυμούς και νερά όταν διαβάζουμε (βοηθάνε!) και το σημαντικότερο, ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ, έχουμε 2 μήνες μπροστά μας και θα τα παιξουμε!!


    Other_side
    10.08.2006, 02:39
    Λοιπόν αν και δεν δίνω εξεταστική, επειδή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ζωής μου που πέφτει Αύγουστος και ΔΕΝ δίνω εξεταστική (ψέμματα ούτε το 2004 έδωσα), θέλω να σας ευχηθώ καλά κουράγια.

    Κάποιες προτάσεις για τους αρχάριους...

    1) Κλείσε το παράθυρο. Αυτά που ακούς και βλέπεις έξω, γέλια, παιδιά να παίζουν, φίλοι να σε φωνάζουν από κάτω να πάτε μια βόλτα, κόσμος, ζωή τέλος πάντων, δεν είναι παρά παρεσθήσεις. Κλείσε το παράθυρο, τράβηξε και τις κουρτίνες. Βιβλίο. Νιρβάνα (λέμε τώρα).

    2) Ανεμνηστήρας. Απαραίτητο για προετοιμασία εξεταστικής Αύγουστου. Κι ας φυσάει όλα τα χαρτιά και τις σημειώσεις σου, κι ας κάνει περισσότερο θόρυβο από το κομπρεσέρ της μπροστινής πολυκατοικίας, ο ιδρώτας σου κολλάει, το μολύβι γλιστράει μέσα στα δάχτυλα σου, νυστάζεις....νυστάζεις....Βάλε το στη δυνατή ταχύτητα, στο φούλ ξέρεις τώρα.

    3) Κλείσε το κινητό το τηλέφωνο και το Χέβεν αν γίνεται. Τώρα το Χέβεν θα μου πεις παρά είναι να το κλείσεις και αυτό. Εντάξει, άκουσε θα το κάνουμε Πάβλοφ πως το λένε, η αμοιβή σε κάθε στόχο που θα ολοκληρώνεις θα είναι 10 λεπτά Χέβεν. Αυτό ή παγωτό βανίλια. Διάλεξε.

    4) Αν χρειάζεσαι μουσική για να ξεχωρίσεις τη διαφορά μεταξύ την φάση στην οποία είσαι και τον θάνατο, πάσο. Αρκεί να μην έχει στίχο. Βρες κάτι άμπιεντ. Ή πολύ ηλίθιο έστω (βλέπε ολόκληρη την γκάμα "βαρελάδικα"). Να μην έχει στίχο. Αλλιώς θα τον μελετήσεις και θα τον σκεφτείς όσο δεν τον σκέφτηκες ποτέ.

    Βαρέθηκα το πόστ μου. Το σταματώ εδώ. Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι. Καλά πτυχεία (ένας Θεός ξέρει σε τί μας χρειάζονται τα τόσα πτυχεία αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...)

    Άννα
    koini_maria
    10.08.2006, 10:18
    Το μέλος Tyrogkofretas στις 09-08-2006 στις 18:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ένα μεγάλο YΟ και από την Πληροφορική ΑΣΟΕΕ. Έχει πέσει πρόγραμμα για 2 μήνες, θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι! Παιδιά, η συνταγή είναι η εξής: ξυπνάμε νωρίς, διαβάζουμε 3 ώρες το πρωί. Το μεσημέρι επειγόντως καφέ έξω για να ξελαμπικάρουμε. Γυρνάμε, 3 ακόμη ώρες διάβασμα και το βράδυ χαλαρά πράγματα. Δεν είναι το θέμα τηνς ποσότητας, αλλά της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. 6ώρες καλό διάβασμα φτάνουν και για βαθμό. Απλά όχι ακόμη με τα μούτρα παίδες, γιατί έχουμε 2 μήνες. Για να μην το ρίξουμε στα Πρόζακ κάποια στιγμή, προτείνω τώρα να μπείτε στο κλίμα, να ανοίξετε λίγο το βιβλίο, να διαβάσετε καμιά παράγραφο, να λύσετε καμμιά άσκηση, να μυρίσει χαρτί ο τόπος και σιγά σιγά το νερό θα κυλήσει. Αυτά είχα να πω. Παώ τώρα να διαβάσω Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων




    Aαααχ! Μόνο εσύ μπορείς να με καταλάβεις λοιπόν , φίλε Tyrogkofretas....
    Πάντως , σου αναγνωρίζω οτι είσαι θαρραλέος !!! Μα να διαβάζεις ''Σχεδίαση Ψηφιακών'' , VHDL και δεν συμμαζεύεται ;;;; Μπράβο σου ! Εγώ τα αφήνω για το τέλος αυτά ...
    Και εγώ (παλιο) Πληροφορική στην (επίσης παλιο) Α.Σ.Ο.Ε.Ε. σπουδάζω (λέμε τώρα) και ''χρωστάω 10 και είμαι καλά '' ... Δεν θα πάρω εγώ πτυχίο ποτέ , την κόβω την δουλειά ...
    Δεν μπορώ να διαβάσω η κα(η)μένη ...
    meltica
    10.08.2006, 14:28
    Το μέλος Tyrogkofretas στις 09-08-2006 στις 18:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ένα μεγάλο YΟ και από την Πληροφορική ΑΣΟΕΕ. Έχει πέσει πρόγραμμα για 2 μήνες, θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι! Παιδιά, η συνταγή είναι η εξής: ξυπνάμε νωρίς, διαβάζουμε 3 ώρες το πρωί. Το μεσημέρι επειγόντως καφέ έξω για να ξελαμπικάρουμε. Γυρνάμε, 3 ακόμη ώρες διάβασμα και το βράδυ χαλαρά πράγματα. Δεν είναι το θέμα τηνς ποσότητας, αλλά της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. 6ώρες καλό διάβασμα φτάνουν και για βαθμό. Απλά όχι ακόμη με τα μούτρα παίδες, γιατί έχουμε 2 μήνες. Για να μην το ρίξουμε στα Πρόζακ κάποια στιγμή, προτείνω τώρα να μπείτε στο κλίμα, να ανοίξετε λίγο το βιβλίο, να διαβάσετε καμιά παράγραφο, να λύσετε καμμιά άσκηση, να μυρίσει χαρτί ο τόπος και σιγά σιγά το νερό θα κυλήσει. Αυτά είχα να πω. Παώ τώρα να διαβάσω Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων



    Παναγιώτη ένα έχω να πω μόνο!

    Άκου έξι ώρες διάβασμα... Εγώ με τόσες ώρες διάβασμα, εκτός του ότι θα έχω αφήσει τα κοκκαλάκια μου, αν τα καταφέρω και το κάνω, λέμε αν, θα βγάλω την ύλη σε μια βδομάδα! Τόσο πολύ έχω διαβάσει.... ποτέ! Άντε στις πανελλήνιες...

    @otherside

    Μ' αρέσουν αυτά που γράφεις! Επίσης κατάσταση πανελληνίων... Συμπέρασμα: Η meltica έχει να διαβάσει σοβαρά από τότε που τέλειωσε το σχολείο!!! Πάντως τα 12 μαθήματα που χρωστάω για να μην παρεξηγηθώ είναι μαζί με την εξεταστική που χάσαμε... Μην με περάσετε για εντελώς ακαμάτα!
    Tyrogkofretas
    10.08.2006, 16:20
    Δεν νομίζω πως υπάρχει φοιτητής που να διαβάζει περισσότερο από όσο διάβασε στο σχολείο, εκτός κι αν έχει καεί η γούνα του πριν από το πτυχείο ή τον περιμένει ο πατέρας του στα γραφεία της NASA, να του γνωρίσει το καινούργιο του αφεντικό. Οπότε, οποιαδήποτε σύγκρισις με τα του λυκείου καταδικάζει τις φοιτητικές μας συνήθειες... Εννοείται πως εγώ χτυπάω max 3-4 ώρες την ημέρα και αυτά σε μέρες με ρέντα!
    Απλά συναντήθηκα προσφάτως με έναν φίλο μου, ο οποίος φευγάτος ων (αιτιολογική μετοχή...) άφησε πολλά για το τέλος. Ε λοιπόν, το παληκάρι σε μια εξεταστική πέρασε 11 μαθήματα (Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ) και μάλιστα με βαθμό! Έτρεξα ο δόλιος να πάω για καφέ μαζί του,να μου πει τα μυστικά της επιτυχίας του.Και αντί να μου πει για μυστικά ματζούνια του Αμαζονίου, μου έδωσε την συνταγή που ανέγραψα πιο πάνω! Τί να πω, αυτό έκανε ο ίδιος και τα πέρασε όλα...Από κει και πέρα,όσοι πίστοι προσέλθετε!
    Ότι δεν παλεύεται όμως το καλοκαιρινό διάβασμα,αυτό είναι σίγουρο! Θέλεις ρε παιδί μου να βρέχει όξω και να γουστάρεις με ζεστή σοκολάτα και παντοφλίτσες Γκούφυ στο γραφείο σου, για να είσαι σε mood να διαβάσεις!! Άντε τώρα να πάρεις αεροβόλο και να σουτάρεις όλα τα τζιτζίκια από την αυλή σου! Μπορείς? Δεν μπορείς...
    Angel20
    10.08.2006, 20:25
    Το μέλος meltica στις 10-08-2006 στις 14:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Tyrogkofretas στις 09-08-2006 στις 18:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ένα μεγάλο YΟ και από την Πληροφορική ΑΣΟΕΕ. Έχει πέσει πρόγραμμα για 2 μήνες, θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι! Παιδιά, η συνταγή είναι η εξής: ξυπνάμε νωρίς, διαβάζουμε 3 ώρες το πρωί. Το μεσημέρι επειγόντως καφέ έξω για να ξελαμπικάρουμε. Γυρνάμε, 3 ακόμη ώρες διάβασμα και το βράδυ χαλαρά πράγματα. Δεν είναι το θέμα τηνς ποσότητας, αλλά της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. 6ώρες καλό διάβασμα φτάνουν και για βαθμό. Απλά όχι ακόμη με τα μούτρα παίδες, γιατί έχουμε 2 μήνες. Για να μην το ρίξουμε στα Πρόζακ κάποια στιγμή, προτείνω τώρα να μπείτε στο κλίμα, να ανοίξετε λίγο το βιβλίο, να διαβάσετε καμιά παράγραφο, να λύσετε καμμιά άσκηση, να μυρίσει χαρτί ο τόπος και σιγά σιγά το νερό θα κυλήσει. Αυτά είχα να πω. Παώ τώρα να διαβάσω Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων



    Παναγιώτη ένα έχω να πω μόνο!

    Άκου έξι ώρες διάβασμα... Εγώ με τόσες ώρες διάβασμα, εκτός του ότι θα έχω αφήσει τα κοκκαλάκια μου, αν τα καταφέρω και το κάνω, λέμε αν, θα βγάλω την ύλη σε μια βδομάδα! Τόσο πολύ έχω διαβάσει.... ποτέ! Άντε στις πανελλήνιες...

    @otherside

    Μ' αρέσουν αυτά που γράφεις! Επίσης κατάσταση πανελληνίων... Συμπέρασμα: Η meltica έχει να διαβάσει σοβαρά από τότε που τέλειωσε το σχολείο!!! Πάντως τα 12 μαθήματα που χρωστάω για να μην παρεξηγηθώ είναι μαζί με την εξεταστική που χάσαμε... Μην με περάσετε για εντελώς ακαμάτα!



    Γιατι το λες αυτο? 6 ωρες δεν ειναι πια τοοοοσο πολλες!
    meltica
    10.08.2006, 20:31
    Το μέλος Other_side στις 10-08-2006 στις 02:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    3) Κλείσε το κινητό το τηλέφωνο και το Χέβεν αν γίνεται. Τώρα το Χέβεν θα μου πεις παρά είναι να το κλείσεις και αυτό. Εντάξει, άκουσε θα το κάνουμε Πάβλοφ πως το λένε, η αμοιβή σε κάθε στόχο που θα ολοκληρώνεις θα είναι 10 λεπτά Χέβεν. Αυτό ή παγωτό βανίλια. Διάλεξε.



    Διάβασα, διάβασα! 60 σελίδες Συμβουλευτική... Τι πάει να πει μόνο; Καλά είναι για αρχή! Και τώρα ανταμείβω τον εαυτό μου με λίγο m.h όπως λέει και η other_side από πάνω... Μόνο που η μέθοδος είναι η συντελεστική μάθηση του Skinner και όχι η κλασσική εξαρτημένη του Pavlof(αν γράφεται έτσι). Kαλά μην νομίζεται ότι και γω το θυμόμουνα...
    Tyrogkofretas
    11.08.2006, 15:21
    Παίδες...με μπερδεύετε με τα ψυχολογικά inside...
    meltica
    11.08.2006, 15:51
    Σε μπερδεύουμε;; Θα σου τα εξηγήσω όλα εγώ!
    houlina
    11.08.2006, 15:53
    εσείς τουλάχιστον είστε στη σχολή....εμείς που περιμένουμε αν θα μπούμε....τί να κάνουμε...αχχχχχ
    meltica
    11.08.2006, 16:03
    Υπομονή! Από κει περάσαμε όλοι... Εγώ συγκεκριμένα δεν υπήρχε περίπτωση να περάσω Ψυχολογία, έπεσε 1300 μόρια... και έφυγα για Κρήτη στα καλά καθούμενα! Σου εύχομαι να περάσεις εκεί που θες!!!
    houlina
    11.08.2006, 16:14
    να'σαι καλα.... βασικά πέρασα μηχανολόγος στη κύπρο αλλά περιμένω να δώ τι θα γίνει με την ελλάδα... ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ 4EVER hahahaha
    madiam
    11.08.2006, 16:49
    εδω αρχιτεκτονικη 4ever!! διπλη εξεταστικη οπως και περυσι τετοιο καιρο..φημιζεται η αζριτεκτονικη του ΑΠΘ για τους διαρκεις αγωνες της!!οποτε και για την φετινη ενα εχω να πω..περσινα ξινα σταφυλια!! πολυ κουραση αλλα τι να κανουμε?το πηραμε το κολαϊ!καλο κουραγιο σε ολους οσους διαβαζουμε και βεβαια το παν ειναι να ανοιξουμε το βιβλιο..τα υπολοιπα ερχονται!
    Spotlight_Dancer
    11.08.2006, 16:59
    ΑΕΙ μουσικων σπουδων κυριες και κυριοι.Πρωτη μου εξεταστικη και αμεσως απεργιες.Μηπως ειμαι καντεμης και δεν το γνωριζω?
    Angel20
    11.08.2006, 19:34
    Πολυ ωραια η σχολη σου Αν ησουν γκαντεμης δεν θα περνουσες καν!
    Spotlight_Dancer
    11.08.2006, 19:43
    Οντως ειναι πολυ ωραια,απλα μου αρεσει να γκρινιαζω...