ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.821 μέλη

    Ελευθερία Αρβανιτάκη

    megaloserwtikos
    08.08.2006, 02:53
    Ελευθερία Αρβανιτάκη

    Ισως είναι η φωνή που έχω ακούσει περισσότερο τα τελευταία 10 χρόνια, έχω όλες τις δουλειές της, τις οποίες δεν έχω βαρεθεί καθόλου.
    "τα κορμιά και τα μαχαίρια'' για μένα είναι μια δουλειά όχι απλώς η καλύτερη της Αρβανιτάκη, αλλά κι από τις σημαντικότερες της δισκογραφίας γενικότερα.
    ''Τα τραγούδια για τους μήνες'' εκεί που ο Παπαδημητρίου μελοποιεί μεγάλους ποιητές, όπως Ο. Ελύτη, Κ. Καρυωτάκη, Πολυδούρη, Γκανά...
    ''Μένω εκτός'', ''εκπομπή'', όλα στο φως'', δίσκοι με συμμετοχή διάφορων συνθετών, από Νικολόπουλο έως Μάλαμα κι από Ξυδάκη έως Κραουνάκη και Γαλάνη η Αλ.Ιωαννίδη.
    Οι δουλειές της την εποχή του Σπανουδάκη, ''Τανιράμα'' και ''Κοντραμπάσο''...
    Από συναυλίες, από συμμετοχές, από την εποχή της Οπισθοδρομικής έως τους ''παράλληλους δρόμους''.

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την Ελευθερία Αρβανιτάκη;
    margo
    08.08.2006, 03:34
    Εγώ την πρώτη φορά που άκουσα τη φωνή της ήταν στο ραδιόφωνο το τραγούδι "Η ακτή"του Σπανουδάκη.Τη λάτρεψα αμέσως. Πόσα χρόνια πάνε απο τότε δεν θυμάμαι.
    Πάντως απο τότε ακούω την Ελευθερία ανελλιπώς.
    Θεωρώ οτι είναι μοναδική ερμηνεύτρια.
    Φωνή απο τις λίγες,συνεργασίες πάρα πολύ καλές(μου άρεσε πολύ και με τον Ara Dinkjian)και σίγουρα "τραγούδια για τους μήνες"και "τα κορμιά και τα μαχαίρια"είναι 2 απο τα καλύτερα ελληνικά cd.

    Ανυπομονώ να πάω σε άλλη μια συναυλία της


    Ακούω αυτή τη στιγμή αχ,στην αρχή των τραγουδιών
    το αχ είναι γραμμένο,το αχ είναι γραμμένο...
    είναι γλυκό είναι πικρό
    είναι κι ονειρεμένο..
    μα εσύ που φεύγεις που τραβάς
    που πας και ξεμακραίνεις
    ώρες στα ρυάκια χάνεσαι
    κι ώρες στα όρη βγαίνεις
    αχ,τα τραγούδια είναι ευχή και πάρε τη μαζί σου
    και πάρε την μαζί σου
    στ αρώματα στα χρώματα στις μουσικές χαρίσου..
    Solfezos
    08.08.2006, 21:06
    Thewrw thn Arvanitaki tin pio tuxeri ermineutria. Exei to kalitero repertorio (kata ti gnwmi mou) apo sxedon olous tous tragoudistes kai oxi mono tis genias tis. Amesws meta akolouthei i Xaroula. Exei tragoudisei diamantia. Fusika me monadiko tropo. Fetos itan i prwti fora pou tin eida se live moni tis (sto theatro Petras) tin eixa ksanadei sto afierwma gia ti Mosxoliou. Hmoun sigouros oti tha evlepa kai kuriotero tha akouga kati kalo, fusika den epesa eksw.
    Thewrw tin Arvanitaki auto pou leme 'statheri aksia'. Einai isws i moni kallitexnis pou agorazw cd ths me kleista ta matia, kserw oti sto sunolo tou tha einai kalo.
    Auta. Nomizw katalavate oti thn thaumazw arketa....
    aggeliki
    09.08.2006, 01:00
    Mία από τις μεγαλύτερες φωνές σήμερα!
    Τα τραγούδια της σχεδόν όλα διαλεγμένα ένα κι ένα!
    Η φωνή της αέρινη,ταξιδιάρικη...
    Στα live της σωστή σαν να ηχογραφεί σε στούντιο...
    Όσο μεγαλώνει τόσο ωριμάζει η φωνή της και μ'αρέσει ακόμα πιο πολύ!
    Όμως έχω 2 παράπονα...
    1)Ο τελευταίος της προσωπικός δίσκος,"Όλα στο φως",που με άφησε αρκετά αδιάφορη και
    2)Η παράσταση που παρουσιάζει αυτό το καλοκαίρι!Έχει αφήσει πολλά τραγούδια απ'έξω...
    megaloserwtikos
    27.08.2006, 16:38
    Το μέλος aggeliki στις 09-08-2006 στις 01:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Mία από τις μεγαλύτερες φωνές σήμερα!
    Τα τραγούδια της σχεδόν όλα διαλεγμένα ένα κι ένα!
    Η φωνή της αέρινη,ταξιδιάρικη...
    Στα live της σωστή σαν να ηχογραφεί σε στούντιο...
    Όσο μεγαλώνει τόσο ωριμάζει η φωνή της και μ'αρέσει ακόμα πιο πολύ!
    Όμως έχω 2 παράπονα...
    1)Ο τελευταίος της προσωπικός δίσκος,"Όλα στο φως",που με άφησε αρκετά αδιάφορη και
    2)Η παράσταση που παρουσιάζει αυτό το καλοκαίρι!Έχει αφήσει πολλά τραγούδια απ'έξω...



    Για μένα το πιο αδιάφορο της είναι η ''εκπομπή''. Το ''όλα στο φως'' το συμπάθησα με τον καιρό. Νομίζω έκανε πολύ σπουδαία άλμπουμ και μετά περιμένουμε κάτι καλύτερο και την κρίνουμε πολύ αυστηρά.
    Η ''Παράλληλη δισκογραφία'' όμως είναι μια υπέροχη συλλογή. Δεν ξέρω αν συμφωνείς.
    Giorgos_arazei
    27.08.2006, 16:47
    συμπαθάτε με αλλα δεν αντεχω να ακουσω3 τραγουδια της, το ενα μετα το αλλο. Η Αρβανιτακη φωναρα, δεν λεω. αλλα πολυ τσιριδα ρε παιδια...Συμπαθατε με, το ξαναλεω...
    qanun
    31.08.2006, 10:35
    Η Αρβανιτακη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες Ελληνιδες τραγουδιστριες και απο εκεινες που ειτε θα σε τρελανουν ειτε δε θα αντεχεις να ακουσεις την ''τσιριδα'' της.Θεωρω κι εγω ''Τα κορμια και τα μαχαιρια'' και τα ''Τα τραγουδια για τους μηνες'' δυο απο τους καλυτερους δισκους της δεκαετιας του 1990 αλλα και της τρεχουσας δεκαετιας, απλα σε μερικα τραγουδια το παραπιανει ψηλα η χριστιανη!!!Ειδικα σ'αυτο που λεει ''κι αν δε μας αφησει η αγαπη στα μισα, Αιγινα θα πιασουμε και Συρα κι Ικαρια'' σπανε τα ποτηρια!!
    Οι δυο τελευταιοι της δισκοι, ειδικα η ''Εκπομπη'' ηταν μαλλον αδιαφοροι, ομως στον τελευταιο περιεχεται η κομματαρα ''Παω να πιασω ουρανο'' του Κραουνακη, που νομιζω θα μεινει κλασικο, καθως και το τελευταιο κομματι του cd, το ''Σαν αερακι''
    Περιμενω τωρα τη δισκογραφικη συνεργασια της Ελευθεριας με τον Ξυδακη. Οι προσδοκιες ειναι πολλες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 31-08-2006 10:36 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 31-08-2006 10:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 31-08-2006 14:17 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 31-08-2006 14:26 ]


    koini_maria
    31.08.2006, 15:07
    Ό,τι κι αν πω για την συγκεκριμένη γυναίκα θα είναι λίγο ...
    Είναι εξαίσια , μπορεί να σε πάρει και να σε πάει σε ό,τι αγαπάς από την πρώτη κιόλας νότα που θα εκπνεύσει , που θα αφήσει να βγει από μέσα της ...
    Σαν αερικό είναι αυτή η γυναίκα ...
    Θαρρείς πως ο χρόνος - με την έννοια του γήρατος - και η φθορά δεν περνούν ούτε από πάνω της ούτε από μέσα της ...
    Ωριμάζει με τον καιρό ... Μονάχα βελτιώνεται ... Έτσι δείχνει σε εμένα , τουλάχιστον ...

    Καλά να είναι !
    Την ευχαριστούμε πολύ για όσα μας έχει ήδη δώσει αλλά και για όσα ακολουθούν.

    melkat06
    31.08.2006, 20:59
    Καλύτερος δίσκος, για μένα, με διαφορά είναι "Τα τραγούδια για τους μήνες".
    Στα υπόλοιπα ξεχωρίζω πάρα πολλά κομμάτια αλλά όχι όλο το δίσκο. Όσον αφορά την φωνή της με τα χρόνια γίνεται πολύ καλύτερη και δεν μπορώ να μην αναφέρω τις φοβερές συμμετοχές σε άλλων που έχει κάνει, όπως....

    Μέτρησα τις πιο βαθιές μας διαφορές
    κι ήταν η σχέση μας αυτές
    χάιδεψέ τες αν τις δεις ποτέ
    Κι έπειτα το χρόνο μέτρησα να δω
    αν προλαβαίνω να σου πω
    Από μένα πόσα δεν μπορώ

    Ό,τι κι αν γίνει ένα να λες
    πως μ'αγαπάς χίλιες φορές
    πως μ'αγαπάς χίλιες φορές
    κι εγώ...εσένα
    Κι αν μείνει τ'όνειρο μισό
    κι αν το φιλί χαθεί κι αυτό
    Ένα να λες σαν να'ναι χθες
    Πως μ'αγαπάς χίλιες φορές...

    Έψαξα έτσι ένα ψέμα σου να βρω
    να μην μπορώ να τ'ανεχθώ
    και δεν βρήκα ούτε ένα
    Κι έπειτα μέτρησα πάλι για να δω
    αν είν'τα λάθη μου εδώ
    και δεν έλειπε κανένα...

    Στο Πόστερ του Νίκου Ζούδιαρη
    aggeliki
    31.08.2006, 21:59
    Το μέλος megaloserwtikos στις 27-08-2006 στις 16:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 09-08-2006 στις 01:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Mία από τις μεγαλύτερες φωνές σήμερα!
    Τα τραγούδια της σχεδόν όλα διαλεγμένα ένα κι ένα!
    Η φωνή της αέρινη,ταξιδιάρικη...
    Στα live της σωστή σαν να ηχογραφεί σε στούντιο...
    Όσο μεγαλώνει τόσο ωριμάζει η φωνή της και μ'αρέσει ακόμα πιο πολύ!
    Όμως έχω 2 παράπονα...
    1)Ο τελευταίος της προσωπικός δίσκος,"Όλα στο φως",που με άφησε αρκετά αδιάφορη και
    2)Η παράσταση που παρουσιάζει αυτό το καλοκαίρι!Έχει αφήσει πολλά τραγούδια απ'έξω...



    Για μένα το πιο αδιάφορο της είναι η ''εκπομπή''. Το ''όλα στο φως'' το συμπάθησα με τον καιρό. Νομίζω έκανε πολύ σπουδαία άλμπουμ και μετά περιμένουμε κάτι καλύτερο και την κρίνουμε πολύ αυστηρά.
    Η ''Παράλληλη δισκογραφία'' όμως είναι μια υπέροχη συλλογή. Δεν ξέρω αν συμφωνείς.



    Nαι είναι αλήθεια στο παρελθόν έκανε πολύ σπουδαίες δουλειές και τώρα την κρίνουμε αυστηρά...Έτσι όμως γίνεται όταν σε κακομαθαίνουν!
    "Η εκπομπή" μου είναι περισσότερο συμπαθης από το "Όλα στο φως"...Χωρίς να την θεωρώ,όμως, κάτι ιδιαίτερο!
    Η "παράλληλη δισκογραφία" είναι εξαιρετική...
    aggeliki
    31.08.2006, 22:01
    Το μέλος melkat06 στις 31-08-2006 στις 20:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καλύτερος δίσκος, για μένα, με διαφορά είναι "Τα τραγούδια για τους μήνες".
    Στα υπόλοιπα ξεχωρίζω πάρα πολλά κομμάτια αλλά όχι όλο το δίσκο. Όσον αφορά την φωνή της με τα χρόνια γίνεται πολύ καλύτερη...




    Και για μένα ισχύει το ίδιο ακριβώς...
    megaloserwtikos
    17.09.2006, 02:45
    Διάβασα ότι μέσα στο φθινόπωρο θα κυκλοφορήσει η καινούρια δουλειά της.
    Συνθέτης ολόκληρου του δίσκου θα είναι ο Νίκος Ξυδάκης και θα μελοποιήσει ποιητές.
    Αν κρίνω ότι γενικά με τον Ξυδάκη έχουν καλή χημεία κι ότι η μελοποίηση ποιητών είναι μια εγγύηση από πλευράς στίχου, μάλλον θα ακούσουμε κάτι καλό...
    Εν αναμονή...
    Thodoras13
    17.09.2006, 04:28
    Η Ελευθερία Αρβανιτάκη είναι μια τραγουδίστρια η οποία έχει προ πολλύ ξεπεράσει τα στενά όρια της ελληνικής μουσικής βιομηχανίας και έχει προαχθεί σε διεθνούς φήμης τραγουδίστρια...Αυτό αποδεικνύεται τόσο απ'τις συνεργασίες τις με μεγάλους ξένους συνθέτες όσο και απ το γεγονός ότι σε αρκετές συναυλίες της μπορείς να διακρίνεις ξένους να απολαμβάνουν την ερμηνεία της.Έχει ερμηνεύσει πολλά σπουδαία τραγούδια,είτε σε πρώτη εκτέλεση είτε διασκευή.Προσωπικά, ξεχωρίζω το "Τα Κορμιά και τα Μαχαιρια", το "Η Βάρκα", και κυρίως το "Μένω Εκτός".Πραγματικά μεγάλο κομμάτι.
    Angel20
    17.09.2006, 14:47
    εντάξει βρε παιδιά έχει πολύ ξεχωριστή φωνή και συμφωνώ ότι έχει δικό της ρεπερτόριο κλπ κλπ αλλά η φωνή της είναι και λίγο τσιρίδα, όπως είπε και ο Γιώργος πριν από εμένα. Παρ' όλ' αυτά θα ήθελα να πάω σε μια συναυλία της!
    megaloserwtikos
    06.10.2006, 03:41
    Το έμαθα και δεν μπορώ να μην το γράψω... τα ποιήματα που μελοποιεί ο Ξυδάκης, είναι όλα της Σαπφώς.... επίσης έμαθα πως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό...


    Πρός τον Γιώργο_αράζει (αλλά και Ελίζα μας) δεν χρειάζεται να ζητάς να σε συμπαθήσουμε γιατί δεν σε συγκινεί... κανένα πρόβλημμα. Είναι απόλυτο δικαίωμα σου να διαφωνείς και θα συνεχίσουμε να είμαστε φίλοι.
    Το να έχουμε διαφορετικές απόψεις, είναι υπέροχο!


    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 06-10-2006 03:52 ]


    Lansetris
    06.10.2006, 22:49
    Μέχρι το 1991 η Ελευθερία ήταν μια απλώς καλή τραγουδίστρια με χαρακτηριστική φωνή. Μετά απογειώθηκε και κατέκτησε πολύ υψηλά επίπεδα. "Μένω εκτός", "Τα κορμιά και τα μαχαίρια", "Τραγούδια για τους μήνες": 3 στα 3 αριστουργήματα, δίσκους - σταθμούς και η φωνή της στα καλύτερά της. Μετά φυσιολογικά ήρθε η κάμψη. Η "Εκπομπή" δε με κέρδισε, δεν υπήρχε αυτή η μαγεία. Και μετά το "Όλα στο φως"έπειτα από μερικά ακούσματα με άφησε παγερά αδιάφορο. Όμως πιστεύω ότι έχει πολλά να δώσει ακόμη.

    megaloserwtikos
    05.11.2006, 19:26
    Πάντως στην τελευταία της δουλειά (με τον Ξυδάκη) είναι πολύ καλή. Μπορώ να πω ότι τραγουδά απλά και αβίαστα που δείχνει ότι έχει αποκτήσει μια ωριμότητα. Και φωνητικά το ίδιο.
    Γενικότερα ο δίσκος είναι καλός και λυρικός. Μπορεί να μην είναι ευρείας κατανάλωσης με σουξέ και άλλα τινά, αλλά είναι μελοποιημένη ποίηση με αξιόλογο τρόπο.
    Tziamourani
    06.11.2006, 07:26
    Οι περισσότερες δουλειές της μου έχουν αρέσει...και αυτό που ακούει η margo ιδιαίτερα...Ακούω πολλούς να την αποκαλούν "τσιρίδα" γενικότερα....όμως στα live σε κερδίζει!

    Κατα την γνώμη μου πιο πολύ θεωρώ τσιρίδα την Τσαλιγοπούλου παρά την Αρβανιτάκη. Περιμένω να ακούσω την νέα της δουλειά...και πάω να βάλω αυτό που ακούει η margo...κομματάρα
    Soiram
    09.11.2006, 12:25
    Δεν εχώ ακούσει ολόκληρο τον τελευταίο δίσκο της με τον Ξυδάκη, αλλά αυτά τα τραγούδια που άκουσα στο ραδιόφωνο μου άρεσαν. Ποιοτικά νομίζω αυτή η δουλεία της είναι πιο πάνω και από το "Όλα στο Φώς" αλλά και από την "Εκπομπή". Και για μένα η "Εκπομπή" ήταν πιο ενδιαφέρουσα δουλειά από το "Όλα στο φώς" και περιλαμβάνει το φοβερό ντουέτο με την Dulce Pontes που λάτρεψα!

    Σχετικά με τη φωνή της και την εξέλιξη αυτής έχω να παρατηρήσω το εξής. Φέτος την άκουσα στη συναύλια της στο θέατρο της Αρχαίας Ολυμπίας και πρέπει να πώ πως δεν τρελλάθηκα. Την έχω ξανακούσει αρκετές φορές σε live και δεν μπορώ να πω ότι ήταν σε πολύ μεγάλη φόρμα. Παρατήρησα ένα συγκεκριμένο "σπάσιμο" (ίσως δεν είναι σώστή η λέξη) στη φωνή της. Ένα γύρισμα που δεν ακουγόταν καθόλου σωστό και εμφανίστηκε πολλές φορές κατά τη διάρκεια της συναυλίας...Γενικά η φωνή της είναι φοβερή και οι παλαιότεροι δίσκοι της (βλέπε τα τραγούδια για τους μήνες,τα κορμιά και τα μαχαίρια) μοναδικοί στο είδος τους!
    Aiolos_m
    09.11.2006, 12:36
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 08-08-2006 στις 02:53 έγραψε...

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την Ελευθερία Αρβανιτάκη;



    Άντε μωρέ την επαρχιώτισσα ντίβα...