ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    'Εκτο Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου

    kalouka
    10.08.2006, 08:23
    Για έκτη συνεχή χρονιά διοργανώνεται το Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής στην Πάτμο το οποίο έχει την ονομασία "η Θεία Αποκάλυψη της Μουσικής". Ξεκίνησε το 2001 υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του 'Αλκη Μπαλτά και πραγματοποιείται πάντα τις 2 πρώτες εβδομάδες του Σεπτεμβρίου.

    Το Φεστιβάλ διοργανώνεται από τον Δήμο Πάτμου και ενισχύεται από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Δωδεκανήσου, την Ιερά Μονή Θεολόγου και το Υπουργείο Αιγαίου.

    Τελείται στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο μπροστά από το Σπήλαιο της Αποκάλυψης. (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)

    Φέτος (1 - 10 Σεπτεμβρίου 2006) θα πάρουν μέρος συνολικά 190 καλλιτέχνες (σολίστ, μέλη ορχήστρας, χορωδιών)

    Ο κύριος κορμός των συναυλιών είναι η κλασική μουσική (με έργα εμπνευσμένα από την Χριστιανική Θρησκεία). Παράλληλα, γίνονται και συναυλίες Παραδοσιακής μουσικής (Βυζαντινής και Δημοτικής παράδοσης).


    αναλυτικό πρόγραμμα
    Συναυλία Bυζαντινής μουσικής
    Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου

    Σπήλαιο της Αποκάλυψης (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)
    Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2006
    Θρησκευτική μουσική και ποίηση Θρησκευτικά χορωδιακά έργα
    Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου

    Σπήλαιο της Αποκάλυψης (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)
    Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου 2006
    "Ω ΓΛΥΚΥ ΜΟΥ ΕΑΡ"
    Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου

    Σπήλαιο της Αποκάλυψης (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)
    Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2006
    Αφιέρωμα στον ΟΛΙΒΙΕ ΜΕΣΣΙAΝ
    Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου

    Σπήλαιο της Αποκάλυψης (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)
    Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2006
    ΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ
    Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου

    Σπήλαιο της Αποκάλυψης (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)
    Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου 2006
    Θρησκευτική μουσική από τη Νορβηγία
    Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου

    Σπήλαιο της Αποκάλυψης (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)
    Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2006
    AMADEUS, ο αγαπημένος του θεού
    Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου

    Σπήλαιο της Αποκάλυψης (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)
    Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2006
    "ΥΜΝΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ" με την "Πειραματική Χορωδία Δήμου Ροδίων"

    Σπήλαιο της Αποκάλυψης (Ιερός Χώρος Αποκάλυψης)
    Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου 2006

    πηγη classicalmusic.gr
    dimitrapan
    10.08.2006, 15:58
    Είχα την τύχη όταν είχα επισκεφτεί το σπήλαιο της Αποκάλυψης να βρεθώ στον ίδιο χώρο με κάποιους ψάλτες (από κάποια ομάδα ήταν αυτοί, συγγνώμη αλλά δεν τα ξέρω καλά αυτά...), οι οποίοι είχαν πάρει άδεια να ψάλουν εκείνη την ώρα στον συγκεκριμένο χώρο. Θέλετε η ενέργεια του χώρου, θέλετε η δική μου διάθεση, αλλά αυτήν την στιγμή δεν πρόκειται να την ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου!

    Αν κάποιος βρίσκεται στην Πάτμο τις συγκεκριμένες ημέρες, θα του συνέστηνα ανεπιφύλακτα να παραβρεθεί σε κάποια από αυτές τις εκδηλώσεις...

    vouliakis
    17.08.2006, 01:10
    Αντιγράφω από το in.gr:

    Την έναρξη του 6ου Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Μουσικής της Πάτμου, μπροστά στο σπήλαιο της Αποκάλυψης του Ιωάννου, θα πραγματοποιήσουν την 1η Σεπτεμβρίου ο Χρόνης Αηδονίδης και η νεαρή μαθήτριά του Νεκταρία Καραντζή.



    Οι δύο καλλιτέχνες θα ερμηνεύσουν αποκλειστικά βυζαντινούς εκκλησιαστικούς ύμνους, αποβλέποντας στην ανάδειξη του μουσικού πλούτου της βυζαντινής μουσικής.

    Ο Χρόνης Αηδονίδης ξεδιπλώνει, με τη χαρισματική φωνή του, την πείρα και το ταλέντο του και στο χώρο της βυζαντινής μουσικής, από τον οποίο ξεκίνησε.


    Επίσης για πρώτη φορά, μια νεαρή γυναίκα ψάλτρια, η Νεκταρία Καραντζή, η οποία έχει επιδείξει ιδιαίτερες ικανότητες και στον χώρο της παραδοσιακής μουσικής με δάσκαλό της, τον Χρόνη Αηδονίδη, θα ερμηνεύσει στον χώρο αυτό βυζαντινούς εκκλησιαστικούς ύμνους.

    Το Φεστιβάλ διοργανώνεται από την 1η έως 10 Σεπτεμβρίου από το Δήμο Πάτμου και ενισχύεται από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Δωδεκανήσου, την Ιερά Μονή Θεολόγου και το υπουργείο Αιγαίου. Φέτος θα πάρουν μέρος συνολικά 190 καλλιτέχνες (σολίστ, μέλη ορχήστρας και χορωδιών).

    Ο κύριος κορμός των συναυλιών είναι η κλασική μουσική με έργα εμπνευσμένα από την χριστιανική θρησκεία αλλά και την βυζαντινή και δημοτική μουσική παράδοση...




    gate
    17.08.2006, 19:44
    Σ' ευχαριστώ Παναγιώτη που ανέδειξες και τη δική μας συμμετοχή!

    Είναι μια εκδήλωση που προσωπικά την περιμένω με πολύ αγωνία και επιθυμία, πριν απ' όλα γιατί θα είναι εξ ολοκλήρου αφιερωμένη στην βυζαντινή μουσική αλλά και επειδή θα πραγματοποιηθεί έξω από τον ιερό χώρο του σπηλαίου της Αποκάλυψης... Αυτό νομίζω πως αρκεί για να σε κάνει να αισθάνεσαι δέος μόνο με την ιδέα...

    Νομίζω πως όλοι μας θα πρέπει να συμβάλουμε στην ανάδειξη αυτού του φεστιβάλ, μιας και είναι το μοναδικό φεστιβάλ θρησκευτικής μουσικής που έχουμε στην Ελλάδα! Είναι ευτύχημα απ' τη μια που υπάρχει αλλά και κρίμα να είναι το μοναδικό στην Ελλάδα, όπου η βυζαντινή μουσική αποτελεί, πέραν των άλλων, έναν από τους κύριους κορμούς πάνω στους οποίους διαμορφώθηκε η μουσική μας.
    Κι είναι κρίμα επίσης από τους συμμετέχοντες σε αυτό το φεστιβάλ, η ελάχιστη μειοψηφία (φέτος νομίζω δύο από όλες τις εκδηλώσεις του φεστιβάλ) να είναι αφιερωμένη αποκλειστικά στη βυζαντινή μας μουσική, ενώ η πλειοψηφία να βασίζεται σε δυτικά έργα. Αναμφισβήτητα θρησκευτική μουσική σπουδαία έχει να επιδείξει και η δυτική μουσική αλλά πείτε μου αλήθεια, πόσο μπορεί η δυτική μουσική να αγγίξει τη θρησκευτικότητα και την κατάνυξη της βυζαντινής, η οποία εξάλλου είναι αποκλειστικά αφιερωμένη σε αυτόν τον σκοπό...; Εύχομαι ...περισσότερη βυζαντινή μουσική για το μέλλον...

    Παρακάτω σας παραθέτω το περιεχόμενο του δικού μας προγράμματος:

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

    "Εκ νεότητός μου" Στίχοι εκ του πρώτου αντιφώνου των αναβαθμών του Δ' ήχου [Χρόνης Αηδονίδης]

    "Κατευθυνθήτω η προσευχή μου" Θείας Λειτουργίας των Προηγιασμένων δώρων. Ήχος πλ.α'. [Χρόνης Αηδονίδης]

    "Μη αποστρέψης" Μέγα Προκείμενον του εσπερινού της Κυριακής της Τυρινής. Ήχος πλ.δ' (Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου). [Νεκταρία Καραντζή]

    "Αγαπήσω Σε" Μέλος Αργόν. Ιακώβου Πρωτοψάλτου. Ήχος Β' [Χορωδία]

    "Παρήλθεν η σκιά του νόμου" Δοξαστικόν στιχηρών Μ. Εσπερινού. Ήχος Β' [Χρόνης Αηδονίδης]

    "Σε υμνούμεν" (Κων. Πρίγγου). Ήχος Α'. [Νεκταρία Καραντζή]

    "Ψυχή μου, ψυχή μου" Κοντάκιον Μεγάλου Κανόνος, ήχος πλ.β΄ [Δημήτρης Βερύκιος]

    "Βασιλεύ ουράνιε" [Χορωδία]

    "’ξιόν εστιν" Μεγαλυνάριον της Θεοτόκου (Ιακ. Ναυπλιώτου). Ήχος πλ.α' [Χρόνης Αηδονίδης]

    "Αλαλάξατε τω Κυρίω" & κράτημα Στίχοι 65ου ψαλμού. Μέλος αγιορειτών πατέρων της Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας. Ήχος πλ.β'. [Νεκταρία Καραντζή και Χορωδία]

    "Αινείτε" (Ιακ. Πρωτοψάλτου). Ήχος Γ'. [Χορωδία]

    "Εις το μνήμα" Στιχηρόν των Αίνων Γ' ήχου, διασκευή Χρόνη Αηδονίδη. [Χρόνης Αηδονίδης]

    "Ικετεύομεν" Καλοφωνικός Ειρμός προς την Θεοτόκον. Ήχος Α'. Εμελοποιήθη υπό του αειμνήστου Γεωργίου Τσατσαρώνη, του Φωκαέως, Πρωτοψάλτου, διδασκάλου και μελοποιού, με την ευκαιρία της απελευθερώσεως της πόλεως των Αθηνών από τους Γερμανούς [Χορωδία]

    Αφιέρωμα στον Γέροντα Πορφύριο
    Ηχογράφημα όπου ακούγεται:
    α. Ο ίδιος ο Γέροντας να μιλά για την ψαλτική και
    β. ο ίδιος ο Γέροντας και στη συνέχεια η Νεκταρία, ως παιδί, να ψάλλουν μικρό απόσπασμα από τον κανόνα του Ιησού.
    Στη συνέχεια γίνεται ανάγνωση μικρού αποσπάσματος, στο οποίο περιγράφεται η θεία εμπειρία που είχε ο Γέροντας όταν επισκέφθηκε το σπήλαιο της Αποκάλυψης στην Πάτμο

    "Εξέδυσάν με" Δοξαστικόν των Αίνων της Μ. Παρασκευής, διασκευή Χρόνη Αηδονίδη. Ήχος πλ.β'. [Χρόνης Αηδονίδης]

    "Όσοι εις Χριστόν" [Χορωδία]

    "Πάτερ αγαθέ" Δοξαστικόν των Αίνων της Κυριακής του Ασώτου (Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου). Ήχος πλ.β'. [Νεκταρία Καραντζή]

    Τρισάγιος Ύμνος (Κυριακού Ιωαννίδου, του καλουμένου Καλογήρου). Ήχος πλ.α'. [Χρόνης Αηδονίδης & Νεκταρία Καραντζή]

    Στιχηρόν Εσπερινού του Αγ. Ιωάννου του Θεολόγου [Όλοι μαζί]

    ageras
    17.08.2006, 20:41
    Καλή επιτυχία από τα βάθη της καρδιάς μου Νεκταρία.Να είσαι πάντα καλά!!!!!


    beatlus
    17.08.2006, 22:02
    Σιωπηλές και τρίσβαθες ευχές μας θα σε συνοδεύουν Νεκταρία, σε μία τόσο σημαντική -ούτως ή άλλως- και μοναδική ειδικότερα για εσένα, στιγμή...
    dimitrapan
    17.08.2006, 23:07
    Καλή επιτυχία Νεκταρία μου!!! Ειλικρινά θα ήθελα πάρα μα πάρα πολύ να βρίσκομαι εκεί...
    gate
    18.08.2006, 23:06
    Ευχαριστώ παιδιά πολύ για τις ευχές σας ! Το ξέρετε ότι τις χρειάζομαι...
    katerina229
    08.09.2006, 15:24
    Ήμουν εκεί!

    Δεν έχω λόγια να περιγράψω όσα έζησα , όσα άκουσα!
    Νεκταρία μου, τι να σου πω... Η συγκίνησή μου μέχρι τώρα που γράφω είναι τόσο μεγάλη όσο εκείνες τις συγκλονιστικές στιγμές που μας έκανες όλους να κλάψουμε.
    Είναι λίγα τα λόγια να μιλήσουν για συναισθήματα. Προσπάθησα να σου τα εξηγήσω και εκείνη την ώρα. Θυμάσαι; Δεν τα κατάφερα.
    Η στάση, η παρουσία, το ήθος, ο σεβασμός όλων σας επάνω στη σκηνή ήταν κάτι τολμώ να πω, πρωτοφανές! Κι εκείνο το αφιέρωμα στον Γέροντα Πορφύριο! Τι συγκίνηση! Τι κατάνυξη! Ο Χρόνης Αηδονίδης, ο σεβάσμιος γέροντας της παράδοσης, ο Δημήτρης Βερύκιος, η προσωποποίηση της αξιοπρέπειας, τα παιδιά της χορωδίας, τα ...νέα αυτά παιδιά (όλοι τους ένας κι ένας, μικρά αγόρια) και... εσύ, μέσα στα άσπρα σαν άγγελος, με φωνή βάλσαμο και βελούδο, χάρισμα από τον Θεό για να τον υμνείς από την ψυχή σου, από την καρδιά σου, από το είναι σου...
    Να σε έχει ο Θεός γερή! Σ' ευχαριστώ!
    istoxastis
    08.09.2006, 19:14
    Η αθέτηση από μέρους των υπεύθυνων της βυζαντινής χορωδίας της Μητρόπολης μας Η ΑΓΙΑ ΣΙΩΝ, υπόσχεσης προς τα μέλη της χορωδίας, που όλο τον προηγούμενο χρόνο καλλιεργούσαν, για τάχαμου προσκυνηματική εκδρομή στην Πάτμο την περίοδο του Φεστιβάλ - ευκαιρίας που θα δρατόμουν συνοδεύοντας την Κατερίνα- καρδερίνα μου-, δεν εμπόδισε την σκέψη μου τούτες τις μέρες να είναι ΕΚΕΙ, εύλαβικός προσκυνητής της Ιερότητας του σπηλαίου και της Αγιότητας των Βυζάντειων Ήχων.
    Έτσι να χαίρεσαι πάντα ό,τι κάνεις, Νεκταρία!
    gate
    08.09.2006, 19:51
    Χρυσόστομε, είμαι σίγουρη πως ήσουν εκεί...!
    Κατερίνα, ...δεν έχω λόγια...

    Αυτή η βραδυά υπήρξε και υπάρχει... η ωραιότερη που έχω ζήσει... Δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε έχω ζήσει και έχω αισθανθεί... Με οτιδήποτε...!
    Γι' αυτόν τον λόγο άλλωστε, το επόμενο σαββατοκύριακο θα βρίσκομαι πάλι εκεί..., όχι για να ψάλλω, ...όχι για να βγω στη σκηνή... απλά για να ζήσω ξανά κι όσο μπορώ να χορτάσω την ...κατάνυξη...
    Στο νησί της Αποκάλυψης, έζησα τη δική μου "αποκάλυψη"...