ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.821 μέλη

    Επιτυχημένες διασκευές

    Aiolos_m
    11.08.2006, 09:55
    Δεν είναι λίγα τα παλιά τραγούδια που έχουν διασκευαστεί κι έχουν γίνει μεγάλη επιτυχία με τη δεύτερη φορά. Εδώ όμως ας συζητήσουμε για τις επιτυχημένες διασκευές στην ελληνική δισκογραφία, εκείνες που θεωρείτε ότι δεν αδίκησαν το τραγούδι αλλά το ανέδειξαν περισσότερο (όχι όσον αφορά το promotion ε...).

    Εμένα για παράδειγμα τελευταία μου έχουν αρέσει πάρα πολύ δύο διασκευές παλαιότερων κομματιών:

    Της Σ. Βόσσου "Σαν να μπαίνει η άνοιξη που έγινε μπιτάκι και παίζεται παντού και

    των Ζιγκ Ζαγκ το "Αγάπη του καλοκαιριού" που το διασκεύασε ο Κων. Χριστοφόρου.
    Deos
    11.08.2006, 11:22
    Οι 2 συγκεκριμένες διασκευές που αναφέρεις είναι αρκετά καλές κι ενδιαφέρουσες.
    Και αν μη τι άλλο πολύς κόσμος γνώρισε ίσως για πρώτη φορά το κομμάτι αυτό των Ζιγκ Ζαγκ. Σε καμία όμως περίπτωση δεν ξεπερνούν τις πρώτες εκτελέσεις.

    Φέτος έχουμε επίσης τη διάσκευη του "Δε με νοιάζει" (Ελένη Δήμου) στο νέο δίσκο του Στέλιου Ρόκκου.
    Στον δίσκο του Νίκου Μίχα την "Εξομολόγηση" των Ριφιφί (μα γιατί να διαλυθούν..)
    Και φυσικά η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διασκευή στο "Γιάννη μου το μαντήλι σου" από το group DE FACTO.

    Αυτά προς το παρόν..
    Aiolos_m
    11.08.2006, 11:58
    Το μέλος Deos στις 11-08-2006 στις 11:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και φυσικά η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διασκευή στο "Γιάννη μου το μαντήλι σου" από το group DE FACTO.

    Είναι καινούργια αυτή ή απλά εγώ έχω μείνει λίγο πίσω; Δεν διαλύθηκαν οι De Facto...?
    ageras
    11.08.2006, 13:10
    Το μέλος Deos στις 11-08-2006 στις 11:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Φέτος έχουμε επίσης τη διάσκευη του "Δε με νοιάζει" (Ελένη Δήμου) στο νέο δίσκο του Στέλιου Ρόκκου.



    Πολύ καλή διασκευή με πολύ έξυπνη ενορχήστρωση!!!




    www.manpas.musicheaven.gr


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 11-08-2006 17:12 ]


    Deos
    11.08.2006, 14:05
    Το μέλος Aiolos_m στις 11-08-2006 στις 11:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 11-08-2006 στις 11:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και φυσικά η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διασκευή στο "Γιάννη μου το μαντήλι σου" από το group DE FACTO.

    Είναι καινούργια αυτή ή απλά εγώ έχω μείνει λίγο πίσω; Δεν διαλύθηκαν οι De Facto...?



    Είναι στον πρώτο δίσκο τους (δεν θυμάμαι, 1999 μάλλον).
    Το "φέτος" που έχω γράψει πάει μόνο στο "Δε με νοιάζει".
    αν σε μπέρδεψα
    meltica
    11.08.2006, 15:56
    Είναι επιτυχημένη διασκευή η αγάπη του καλοκαιριού; Ή η εξομολόγηση των ριφιφί; Πρποσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου... Ο Χριστοφόρου είναι για πολλές φάπες, και ο Μίχας επίσης- άντε ο Μίχας για λιγότερες φάπες. Προτιμώ by far τα πρωτότυπα. Συμφωνώ όμως με το ''σαν να μπαίνει η άνοιξη''...
    Jimy
    11.08.2006, 16:29
    Το μέλος meltica στις 11-08-2006 στις 15:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Είναι επιτυχημένη διασκευή η αγάπη του καλοκαιριού; Ή η εξομολόγηση των ριφιφί; Πρποσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου... Ο Χριστοφόρου είναι για πολλές φάπες, και ο Μίχας επίσης- άντε ο Μίχας για λιγότερες φάπες. Προτιμώ by far τα πρωτότυπα. Συμφωνώ όμως με το ''σαν να μπαίνει η άνοιξη''...



    Έχετε σκεφτεί οτι σε μια διασκευή και σε ένα κομμάτι σαν πρωτότυπη σύνθεση έκτος βέβαια των κλασσικών κομματιών και της λεγόμενης λόγιας μουσικής -Καλομοίρης ,Σκαλκώτας ,Παπαιωάνου γιατί βέβαια ποιός τολμά να κάνει διασκευές σε αυτά τα κομμάτια αυτών των δημιουργών,αυτό που τελικά ακούμε είναι η ενορχήστρωση και τελικά η δουλειά του ενορχηστρωτή και όχι αυτό που έχει γράψει-το τί ενοοούμε γράψει είναι ένα άλλα κεφάλαιο μεγάλο-ο συνθέτης? Δηλαδή αν κάποιος κάτσει με μια κιθάρα ή ένα πιάνο και γράψει ένα κομμάτι απο αυτή τη στιγμή μέχρι αυτό που έχει γράψει να φτάσει στ'αυτιά μας δεν έχει καμία σχέση με το τελικό αποτέλεσμα.
    Και τελικά τα εύσημα τ απαίρνει ο συνθέτης ο τραγουδιστής βασικά και πιο κάτω υπάρχει και μια σημείωση που λέει ενορχήστρωση!

    stratocasteros
    12.08.2006, 00:52
    Πολύ ωραίες διασκευές, έχουν γίνει στο "φίλα με" των ριφιφι και στο "γιατί δεν έρχεσαι ποτέ" του αλκίνοου Ιωαννίδη, από τους μετριόφρωνους εμας!!!
    Deos
    12.08.2006, 02:59
    Το μέλος meltica στις 11-08-2006 στις 15:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Είναι επιτυχημένη διασκευή η αγάπη του καλοκαιριού; Ή η εξομολόγηση των ριφιφί; Πρποσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου... Ο Χριστοφόρου είναι για πολλές φάπες, και ο Μίχας επίσης- άντε ο Μίχας για λιγότερες φάπες. Προτιμώ by far τα πρωτότυπα. Συμφωνώ όμως με το ''σαν να μπαίνει η άνοιξη''...



    Δεν τις θεωρώ επιτυχημένες. Απλά το να αναβιώνει ένα τραγούδι ενώ είχε "ξεχαστεί" το θεωρώ επιτυχία. Η διασκευή συνήθως ενισχύει το πρωτότυπο κομμάτι και δίνεται η ευκαιρία να ψάξει ο κόσμος την αρχική εκτέλεση.
    Συμφωνώ μαζί σου.

    P.S. ωραία φούσκα! (φράουλα είναι? )
    prochatz
    12.08.2006, 15:39
    Για μένα οι πιο επιτυχημένες διασκευές είναι αυτές της Ελένης Τσαλιγοπούλου. Υπάρχουν κάποια πολύ βαριά λαϊκά τραγούδια τα οποία δε θα τα άκουγα ποτέ. Η πρωτότυπη εκτέλεση μου φαινόταν εξαιρετικά βαριά, έως αποκρουστική. Όμως, η εξαιρετική και συνάμα συναισθηματική φωνή της Τσαλιγοπούλου με έκανε να αναθεωρήσω.
    Deos
    14.08.2006, 11:27
    Θυμηθείτε κι αυτές:

    "Πάει η αγάπη μου" (Α. Πρωτοψάλτη) ----->Χρ. Δάντης
    "Βιετνάμ γιε γιε" (Δ. Σαββόπουλος) -----> Magic De Spell
    "Μια αγάπη για το καλοκαίρι" (Κ. Χωματά) -----> Νάμα
    "Είδα τα μάτια σου κλαμμένα" (Μ. Μενιδιάτης) -----> Ν. Πορτοκάλογλου
    "Σερενάτα" (Αρλέτα) -----> Α. Μπάμπαλη
    "Ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα" (Γρ. Μπιθικώτσης) -----> Βωξ
    "Ήρθες αργά" (Κ. Μένδρη) -----> Στ. Δρογώσης
    "Ας ερχόσουν για λίγο" (Δ. Στρατηγοπούλου) -----> Μ. Φάμελλος
    "Όταν κοιτάς από ψηλά" (Κ. Χατζής) -----> Ντομένικα
    Aiolos_m
    16.08.2006, 01:39
    Το μέλος meltica στις 11-08-2006 στις 15:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Είναι επιτυχημένη διασκευή η αγάπη του καλοκαιριού; Ή η εξομολόγηση των ριφιφί; Πρποσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου... Ο Χριστοφόρου είναι για πολλές φάπες, και ο Μίχας επίσης- άντε ο Μίχας για λιγότερες φάπες. Προτιμώ by far τα πρωτότυπα. Συμφωνώ όμως με το ''σαν να μπαίνει η άνοιξη''...


    ΄

    Εμένα γιατί μου ρέσουν βρε παιδιά...;
    koini_maria
    16.08.2006, 02:25
    Η καλύτερη συναυλιακή διασκευή που έχω ακούσει στην μέχρι τώρα ζωή μου είναι αυτή της ''Ταξιδιάρας ψυχής'' από τον Αλκίνοο Ιωαννίδη !!!

    Είχα μουδιάσει εντελώς την πρώτη φορά που το άκουσα γιατί μου ''έβγαιναν'' οι στίχοι , τους ήξερα δηλαδή , τους τραγουδούσα , αλλά αδυνατούσα να καταλάβω για ποιο τραγούδι επρόκειτο ...
    Deos
    18.08.2006, 10:26
    Μιλώντας για διασκευές σε live εμφανίσεις να αναφέρω της Θεοδωρίδου
    (Δεν ξέρω πόσο σ'αγαπώ) και του Κότσιρα (Τι Τραγούδι Να Σου Πω).
    Ειδικά για την επιλογή αυτή του Κότσιρα - και όχι για την εκτέλεση του, η οποία είναι ελαφρώς χλιαρή- του βγάζω το καπέλο!
    Πρόκειται για ένα τραγούδι των Ενδελέχεια (μιλάμε για 3 δίσκους πίσω, "Στα Σύνορα τη Μέρας") το οποίο προσωπικά το θεωρώ το καλύτερό τους, αν και
    έχει ακουστεί ελάχιστα.
    Πάθος στην ερμηνεία και μοναδικότητα στους στίχους από μια φωνή ξεχωριστή,
    που τραγουδάει σπάνια (Π. Κατσιμάνης, πρώην κιθαρίστας του group).
    Πολύ μεγάλη απώλεια η αποχώρηση από το group.
    KAKOFONIKS
    18.08.2006, 11:44
    Άλλη μια διασκευή που μου άρεσε πολύ είναι το "αν θυμηθείς το όνειρο μου" δεν θυμάμαι ποιοί το έχουν κάνει αλλά μου αρέσει πάρα πολύ!

    Όσο για το αν είναι πετυχημένες οι διασκευές ή οχι, πστευώ οτι το να διασκευάσεις ένα τραγούδι είναι δίκοπο μαχαίρι και ότι σίγουρα σε κάποιους θα αρέσει και σε άλλους όχι εμένα για παράδειγμα υπάρχουν διασκευές που μου αρέσουν και τις ακούω ευχάριστα και άλλες που όχι!

    Υ.Γ. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει κάποιες απο τις διασκευές που προαναφέρατε καθώς και μια διασκευή που έχω ακούσει και δεν ξέρω πιος την έχει κάνει του "...που θα πας και θέλεις να μ'αφήσεις..." το e-mail μου είναι www.kalmoyths@yahoo.gr

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 18-08-2006 11:52 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 21-08-2006 13:48 ]


    Deos
    18.08.2006, 12:36
    Το μέλος KAKOFONIKS στις 18-08-2006 στις 11:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Άλλη μια διασκευή που μου άρεσε πολύ είναι το "αν θυμηθείς το όνειρο μου" δεν θυμάμαι ποιοί το έχουν κάνει αλλά μου αρέσει πάρα πολύ!

    Υ.Γ. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει κάποιες απο τις διασκευές που προαναφέρατε καθώς και μια διασκευή που έχω ακούσει και δεν ξέρω πιος την έχει κάνει του "...που θα πας και θέλεις να μ'αφήσεις..." το e-mail μου είναι www.kalmoyths@yahoo.gr

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 18-08-2006 11:52 ]





    Το πρώτο είναι διασκευασμένο πρόσφατα από τον Γ. Δημητριάδη και τον Γ. Πλούταρχο. Πολύ καλές και οι δύο.
    Το δεύτερο περιέχεται σε δίσκο των Νάμα με διασκευές κλασσικών κομματιών.
    EffieKakaflika
    18.08.2006, 16:35
    Η ταμπακιέρα από την Ευσταθία και το Κάτω από τη Μαρκίζα από την Τσαλιγοπούλου.
    Η διασκευή που σιχαίνομαι είναι το Γλύκα γλύκα, που πιστεύω ότι είναι ατυχέστατη μια και οι στίχοι (αν μη τι άλλο) δεν ταιριάζουν για χορευτικό-τσιφτετελο-μη-χέσω κομμάτι (όχι ότι πριν ήταν καλύτερο αλλά εν πάση περιπτώσει)!
    Shu_Ji
    20.08.2006, 12:35
    λοιπον, μια διασκευη που με εξεπληξε θετικοτατα ηταν μιας οχι τοσο γνωστης τραγουδιστριας της βαγιας Παπαποστολου στο "ητανε αερας" του καζαντζη που τοχω συνδεσει με τη φωνη της Λ.Καλημερη!Απλα υπεροχο!

    τωρα απο γνωστες φωνες...."Τα λιμανια" της Ε.Ρεμπουτσικα απο την Ελλη Πασπαλα ειναι απλα μαγεια καθως και το "Μπιτ Μπαζαρ" του Λουδοβικου των Ανωγειων,και την "Τζενη των πειρατων" απο τη Γιωτα Νεγκα.

    θα φανει παραξενο αλλα αν τυχει ποτε να ακουσετε τη Λιζετα Καλημερη λαιβ ζητηστε το "boat on the river styx".ειναι.....α ψ ο γ ο!

    "Καγκελα παντου" και "come together" απο Αλκινοο Ιωαννιδη και φυσικα απο Γιαννη Χαρουλη οταν τραγουδαει θηβαιο, νομιζω η το "ημερολογιο" η τον "αμλετ της σεληνης"!

    για αποτυχημενες...οταν διαφοροι τραγουδανε ωραια κομματια και ουρλιαζουν σε σκυλομαγαζια κυριως η σε...."τρεντοποπ"...
    theotita
    20.08.2006, 15:28
    Δεν ξέρω αν θεωρείται διασκευές τις "μεταφράσεις" τραγουδιών, αλλά θα τ'αναφέρω.

    Μ'αρέσει η διασκευή του "Moonlight shadow" σε "Μια φωτιά στην άμμο".
    Ozzakos
    20.08.2006, 15:37
    Το Working Class hero του John Lennon το διασκεύασε ο Ozzy και είναι θεικό!!!!!