ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.851 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    mousikofilh
    07.10.2006, 18:08
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας Yperoptis.
    Σε αυτά που είπες θα με βρεις απόλυτα σύμφωνη,
    και χαίρομαι που με τα λόγια σου,επιβεβαιώνομαι
    κατά κάποιο τρόπο!
    Άρα δεν έχω παρατηρήσει μόνο εγώ αυτό που συμβαίνει
    με τον Κότσιρα και τις επιθέσεις που δέχεται συστηματικά,
    χρόνια τώρα....
    Επέτρεψε μου να πιστεύω ότι κάθε άλλο παρά τυχαίες είναι!!!
    Τέλος πάντων.
    Καλώς ήρθες και πάλι,στην μεγάλη παρέα μας.

    Yperoptis
    08.10.2006, 11:48
    Σε ευχαριστώ πολύ mousikofilh. Γενικά δεν μου αρέσει η συμπεριφορά αυτή. Για κανένα καλλιτεχνή. Τη βρίσκω ιδιαίτερα άνανδρη και δειλή. Δυστυχώς όμως η ανωνυμία που προσφέρει το internet είναι βολική για δειλά ανθρωπάκια που βρίσκουν την ευκαιρία να βγάλουν τα ψυχολογικά τους προβλήματα και όλα τους τα κόμπλεξ εν γένει... Πάντως πιστέυω πως μόνο σε καλό θα του βγει. Οι επιθέσεις αυτού του τύπου κάνουν ακόμα πιο συμπαθή αυτόν που τις δέχεται.
    sentoni
    08.10.2006, 12:18
    yperopti . . . που ήσουν παιδάκι μου τόόόόσο καιρό . . . να βάλεις κάποια πράγματα στην θέση τους ! Μπράβο . . . . πολύ χαίρομαι για τις απόψεις σου
    tolaruba
    08.10.2006, 12:36
    Λοιπον παιδια εγω το δισκο θα τον παρω την ερχομενη εβδομαδα για να τον ακουσω επιτελους αφου εχει γινει μεγααααλη κουβεντα γιαυτον.Εχω ακουσει ενα μονο τραγουδι.Η μουσικη μου θυμιζει πολυ το πως μπορω και δε ξεφευγει πολυ απο εντεχνους ηχους.Οι στιχοι ομως ηταν κατεμε μετριοι.Ουτε με αγγιξαν αλλα ουτε και με ενοχλησαν.Γενικα ηταν ενα τραγουδι που δεν εκανε για τον κοτσιρα.Εχει πολυ καλη φωνη και 8α μπορουσε να πει καλυτερα κομματια.Στο συγκεκριμενο δε μπορουσε να αναδειξει τα προσοντα του.
    spiroos
    08.10.2006, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 08-10-2006 στις 11:48 έγραψε...

    Σε ευχαριστώ πολύ mousikofilh. Γενικά δεν μου αρέσει η συμπεριφορά αυτή. Για κανένα καλλιτεχνή. Τη βρίσκω ιδιαίτερα άνανδρη και δειλή. Δυστυχώς όμως η ανωνυμία που προσφέρει το internet είναι βολική για δειλά ανθρωπάκια που βρίσκουν την ευκαιρία να βγάλουν τα ψυχολογικά τους προβλήματα και όλα τους τα κόμπλεξ εν γένει... Πάντως πιστέυω πως μόνο σε καλό θα του βγει. Οι επιθέσεις αυτού του τύπου κάνουν ακόμα πιο συμπαθή αυτόν που τις δέχεται.




    Για δες στα προφίλ του καθενός μας αν έχουν βάλει ονοματεπώνυμο ή απλώς Πέτρος όπως εσύ και μετά μιλάς για ανθρωπάκια, ανωνυμίες κτλ. Και επειδή είσαι καινούριος μάθε οτι εδώ δεν μιλάμε και δεν θίγουμε ανθρώπους μέλη ή καλλιτέχνες,πάρά μόνο σχολιάζουμε το έργο τους.(άντε και καμιά φορά κάνουμε και πλακίτσα πχ το σχόλιο μου για το εξώφυλλο του δίσκου του Κότσιρα) Ας με συγχωρέσουν οι διαχειριστές που μιλάω εξ ονόματός τους, αν κάνω λάθος και επεμβαίνω στο έργο ας, διορθώστε με και επιπλήξετέ με.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-10-2006 13:40 ]


    mousikofilh
    08.10.2006, 17:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 08-10-2006 στις 11:48 έγραψε...

    Σε ευχαριστώ πολύ mousikofilh. Γενικά δεν μου αρέσει η συμπεριφορά αυτή. Για κανένα καλλιτεχνή. Τη βρίσκω ιδιαίτερα άνανδρη και δειλή. Δυστυχώς όμως η ανωνυμία που προσφέρει το internet είναι βολική για δειλά ανθρωπάκια που βρίσκουν την ευκαιρία να βγάλουν τα ψυχολογικά τους προβλήματα και όλα τους τα κόμπλεξ εν γένει... Πάντως πιστέυω πως μόνο σε καλό θα του βγει. Οι επιθέσεις αυτού του τύπου κάνουν ακόμα πιο συμπαθή αυτόν που τις δέχεται.



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Πέτρο,για ακόμα μια φορά.
    Σπύρο,μπορεις αν θέλεις(για να σου φύγει και η απορία)
    να κοιτάξεις τα προφίλ αρκετών ''μελών'' που έχουν
    απαντήσει και έχουν παραθέσει ότι έχει
    γραφτεί(αρνητικό πάντα)για τον Κότσιρα στον τύπο.
    Για κοίτα ημερομηνίας εγγραφής,στοιχεία κλπ και δες που έχουν συμμετάσχει αυτά
    τα ''μέλη''. Ούτε ένα στοιχείο δε θα δείς.Ένα επίθετο σε πείραξε εσένα?
    Νομίζω είναι επιλογή του καθενός να μην θέλει να δημοσιεύει
    όλα του τα στοιχειά.Δεν ξέρω,μήπως θέλεις να δώσουμε και Α.Φ.Μ???
    Αναρωτιέμαι γιατί θίχτηκες από το μήνυμα του Πέτρου.Αφού δε νομίζω να αναφέρεται σε εσένα(η μήπως αναφέρεται...).Όσο για αυτό που λές---> 'μάθε οτι εδώ δεν μιλάμε και δεν θίγουμε ανθρώπους μέλη ή καλλιτέχνες,πάρά μόνο σχολιάζουμε το έργο τους
    Νομίζω μόνο να γελάσω μπορώ!!!Γι'αυτό το topic τουλάχιστον,αυτό δεν ισχύει. Εκτός αν εγώ τα αντιλαμβάνομαι αλλιώς τα πράγματα!!!
    spiroos
    08.10.2006, 17:34
    Έχετε παρανοήσει τελείως. Διαβάζω τόσες φορές οτι έχουν εγγραφεί μέλη μόνο και μόνο για να σχολιάσουν τον Κότσιρα βαλμένα ίσως από άλλους. Όλοι στον πόλεμο κατά του Κότσιρα. Σιγά. Για χαλαρώστε λίγο. Μπορεί να είναι καινούρια μέλη που διάβασαν το τόπικ και εγγράφηκαν για να καταθέσουν την άποψή τους, όπως και ο yperoptis.Όλο αυτό περί πολέμου τόσα χρόνια στον Κότσιρα είναι γελοιότητες. Προσωπικά μάχομαι τόσο εναντίον του έργου του (όχι φυσικά του ανθρώπου, δεν τον ξέρω ούτε με εδιαφέρει) γιατί διαπιστώνω με λύπη μου οτι πλασάρεται τόσο πολύ χωρίς λόγο, χωρίς ουσία. Και κυρίως μας υποχρεώνουν να πιστέψουμε οτι ΚΑΙ αυτά τα τραγούδια είναι αριστουργήματα και οτι είναι έντεχνος και και και...Ε όχι αγαπητά μου Κοτσιράκια. Έχω τη γνώμη μου και δεν μου την αλλάζατε όπως και εγώ δεν θα αλλάξω τη δική σας. Αλλά χαίρομαι που όσοι γράφουν αρνητικά για τον Κότσιρα έχουν αποδείξεις και στοιχέια. Για τα οποία δεν έχετε να πείτε τίποτα.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-10-2006 17:48 ]


    valia1984
    08.10.2006, 20:09
    Σπύρο είμαστε μέλοι και σε άλλα φόρουμ και παντού υπάρχουν άτομα που μόνο αρνητικά σχόλια κάνουν για εκείνον...δεν συμβαίνει μόνο εδώ μέσα και είναι λογικό να πιστεύουμε ότι μόνο βαλτοί θα μπορούσαν να είναι κάποιοι άνθρωποι που ασχολούνται όλη την ώρα με έναν καλλιτέχνη που αντιπαθούν σε τόσο μεγάλο βαθμό..
    Και φυσικά όπως ειπώθηκε πιο πάνω,μόνο καλό του κάνουν όλα αυτά..
    Yperoptis
    08.10.2006, 22:54
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 08-10-2006 στις 17:34 έγραψε...

    Έχετε παρανοήσει τελείως. Διαβάζω τόσες φορές οτι έχουν εγγραφεί μέλη μόνο και μόνο για να σχολιάσουν τον Κότσιρα βαλμένα ίσως από άλλους. Όλοι στον πόλεμο κατά του Κότσιρα. Σιγά. Για χαλαρώστε λίγο. Μπορεί να είναι καινούρια μέλη που διάβασαν το τόπικ και εγγράφηκαν για να καταθέσουν την άποψή τους, όπως και ο yperoptis.Όλο αυτό περί πολέμου τόσα χρόνια στον Κότσιρα είναι γελοιότητες. Προσωπικά μάχομαι τόσο εναντίον του έργου του (όχι φυσικά του ανθρώπου, δεν τον ξέρω ούτε με εδιαφέρει) γιατί διαπιστώνω με λύπη μου οτι πλασάρεται τόσο πολύ χωρίς λόγο, χωρίς ουσία. Και κυρίως μας υποχρεώνουν να πιστέψουμε οτι ΚΑΙ αυτά τα τραγούδια είναι αριστουργήματα και οτι είναι έντεχνος και και και...Ε όχι αγαπητά μου Κοτσιράκια. Έχω τη γνώμη μου και δεν μου την αλλάζατε όπως και εγώ δεν θα αλλάξω τη δική σας. Αλλά χαίρομαι που όσοι γράφουν αρνητικά για τον Κότσιρα έχουν αποδείξεις και στοιχέια. Για τα οποία δεν έχετε να πείτε τίποτα.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-10-2006 17:48 ]



    Δυστυχώς η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει να είμαι συνεχώς παρών στην κουβέντα. Πρέπει λοιπόν να εξηγήσω την θέση μου για να μήν υπάρχουν παρεξηγήσεις. Μιλάω κυρίως προς εσένα spiroos. Ο λόγος που μιλάω έτσι είναι γιατί αν το παρατηρήσεις (πράγμα το οποίο συμβαίνει σε πολλά αντίστοιχα posts) τα ανθρωπάκια στα οποία αναφέρομαι κάνουν εγγραφή και μετά εξαφανίζονται. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την κακή κριτική σε οποιονδήποτε. Αυτό είναι αναπόσπαστο δικαίωμα του καθενός. Δεν αναφέρομαι σε σας. Στα σταθερά δηλαδή μέλη αλλά σε αυτά που έξαφνα εμφανίζονται σε μία κουβέντα, πετάνε το φαρμάκι τους κι εξαφανίζονται. Δεν παραθέτουν μια εμπεριστατωμένη άποψη αλλά απλά βρίζουν, προσβάλουν, ενοχλούν και όταν βρουν τα σκούρα την κάνουν με ελαφρά... Επίσης να σου προσθέσω πως ο ίδιος σε συνεχείς συνεντεύξεις του αποποιείται τον χαρακτηρισμό του έντεχνου τραγουδιστή... Και πάλι σου ζητώ συγνώμη αν σε προσέβαλα ή όποιο σταθερό μέλος του φόρουμ σας...Δεν είχα τέτοιο σκοπό.(Επίσης προσέθεσα και το επίθετό μου). Προς tolaruba. Νομίζω πως το συγκεκριμένο τραγούδι το επέλεξαν ως το πιο ανάλαφρο και όχι ως το καλύτερο. Εμένα μου θυμίζει αρκετά το κλίμα και του Πως μπορώ και του εφάπαξ αλλά και του έτσι κι αλλιώς. Κάτι δηλαδή αρκετά γνώριμο στα αυτιά μας με τον συγκεκριμένο τραγουδιστή. Πιστεύω πως όταν ακούσεις τα υπόλοιπα θα το ευχαριστηθείς ιδιαίτερα όπως το ευχαριστήθηκα κι εγώ... Θέλω να τονίσω εδώ πως τα τραγούδια είναι (πάντα κατά την γνώμη μου) πολύ καλά. Όποιος και να τα έλεγε το ίδιο θα υποστήριζα. Όμως ο συγκεκριμένος τα λέει με μεγάλη σοβαρότητα και χαίρομαι που τα είπε τελικά αυτός.

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 08-10-2006 23:01 ]


    mousikofilh
    08.10.2006, 23:13
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 08-10-2006 στις 17:34 έγραψε...

    Έχετε παρανοήσει τελείως. Διαβάζω τόσες φορές οτι έχουν εγγραφεί μέλη μόνο και μόνο για να σχολιάσουν τον Κότσιρα βαλμένα ίσως από άλλους. Όλοι στον πόλεμο κατά του Κότσιρα. Σιγά. Για χαλαρώστε λίγο. Μπορεί να είναι καινούρια μέλη που διάβασαν το τόπικ και εγγράφηκαν για να καταθέσουν την άποψή τους, όπως και ο yperoptis.Όλο αυτό περί πολέμου τόσα χρόνια στον Κότσιρα είναι γελοιότητες.
    Προσωπικά μάχομαι τόσο εναντίον του έργου του (όχι φυσικά του ανθρώπου, δεν τον ξέρω ούτε με εδιαφέρει) γιατί διαπιστώνω με λύπη μου οτι πλασάρεται τόσο πολύ χωρίς λόγο, χωρίς ουσία. Και κυρίως μας υποχρεώνουν να πιστέψουμε οτι ΚΑΙ αυτά τα τραγούδια είναι αριστουργήματα και οτι είναι έντεχνος και και και...Ε όχι αγαπητά μου Κοτσιράκια. Έχω τη γνώμη μου και δεν μου την αλλάζατε όπως και εγώ δεν θα αλλάξω τη δική σας. Αλλά χαίρομαι που όσοι γράφουν αρνητικά για τον Κότσιρα έχουν αποδείξεις και στοιχέια. Για τα οποία δεν έχετε να πείτε τίποτα.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-10-2006 17:48 ]






    1)
    Άν θέλεις ,άσε μας να ξέρουμε καλύτερα.
    Εγώ προσωπικά, ποτέ δεν θα έλεγα τίποτα αν δεν ήμουν απολύτως βέβαιη.
    Το έχω δει με τα μάτια μου να συμβαίνει και σε πάρα πολύ μεγαλύτερο βαθμό.
    Δεν διανοείσαι τι είχε γίνει πριν πριν 3-4 χρόνια και το βλέπω απο τότε να όμετακινείται όλο το μπουλούκι αυτό, σε διαφορά forums.Αν και δεν το πολύ πιστεύω,αλλα άμα κάτσω να σου παραθέσω τι έχει λεχθεί, ακόμα και εσύ θα ντραπείς και ίσως καταλάβεις τι συμβαίνει.Απλά μονίμως μην αμφισβητείς πράγματα που είναι σχεδόν δεδομένο ότι συμβαίνουν.
    Το αν δεν σου αρέσει εσένα είναι φυσικό αλλά για χαλάρωσε λίγο.
    Που έχεις δει να πλασάρεται, και αν υπάρχει λόγος και ουσια,δεν θα το κρίνεις εσύ. Έλεος πια...

    2)
    Το τι είναι αριστούργημα και τι όχι,δεν θα το κρίνεις εσύ ούτε και εγώ.
    Είναι εντελώς υποκειμενικό αυτό.Μην συγχύζεσαι.
    Και αν θες την γνώμη μου,ο Κότσιρας είναι περισσότερο έντεχνος από πολλούς
    που ''το παίζουν'' και μόνο μια τρύπα στο νερό κάνουν.Εμένα λίγο με νοιάζει
    τι ταμπέλα προσπαθούν να του βάλουν κάποιοι.Τον γουστάρω γι'αυτό που κάνει,
    για την φωνή του τα τραγούδια του και για την προσωπικότητα του.
    Γιατί νομίζεις ότι προσπαθούμε να σου αλλάξουμε την γνώμη?Είσαι πολύ προκλητικός τις περισσότερες φορές,γι’αυτό σου απαντώ και εγώ και άλλοι.
    Για κατέβα λίγο...

    3)
    Θεωρείς προσωπική άποψη το να παραθέτουν αποκόμματα από παντου???
    Γνώμες και απόψεις δήθεν φωστήρων της μουσικής και διαφορών μίζερων αποτυχημένων που οτιδήποτε πουλάει και έχει μια απήχηση,είναι για τον κάδο των αχρήστων....
    Αποδείξεις και στιχεία έχουν ε?Πολύ φώσκολο βλέπεις...




    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 08-10-2006 23:15 ]


    sindy-windy
    08.10.2006, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 03-10-2006 στις 00:38 έγραψε...

    Μου αρέσει ο Γιάννης Κότσιρας,τον παρακολουθώ από τα πρώτα του βήματα.
    Μα με αυτόν τον δίσκο με κούφανε τελείως!!!!!!Τι στο καλό έπαθε?Συμφωνώ απόλυτα με την δισκοκριτική της Γεωργίας Λαίμου!!!Αυτά σκεφτόμουν και εγώ μόλις τον άκουγα!!!!Μα καλά άμα ήθελε να κάνει έναν εξ ολοκλήρου λαικό δίσκο χαθήκαν τα τραγούδια βρε παιδιά?Και εσείς οι φαν έχετε τυφλωθεί τελείως από τον θαυμασμό?Εκτός αν ακούτε παράλληλα Πετρέλη,Κιάμο κλπ όποτε δεν σας ξενίζει το καινούργιο του άκουσμα...τι να πω!!!!!
    Και όχι τίποτε άλλο μα μου φαίνεται πως ακόμα και κάποια τραγούδια της "άλλης"όχθης που δεν ακούω βγάζουν ένα συναίσθημα βρε παιδί μου...αυτά τίποτε δεν μου καναν!!!! ΤΟΣΟ πολυ του άρεσαν?Δεν μου βγαλαν κάτι βρε παιδιά...τα βρήκα από αδιάφορα εως φτηνά αντίγραφα του Πουλόπουλου,Μαχαιρίτσα,Πλούταρχου κλπ.
    Μα τόσο λάθος κάνω?????????





    συμφωνώ απολύτως, και εμένα μου αρέσει πολυ ο Γιαννης Κότσιρας αλλα τι να πω το καινουριο cd του με εχει απογοητευσει. Πιστευω πως απλως προσπαθει με ενα περιεργο τροπο να μιμηθει οπως λες καποιους τραγουδηστες της δεκαρας μονο και μονο επειδη πουλανε .Το ερωτημα ειναι γιατι να κανει κατι τετοιο? Ο ιδιος δεν μπορει να αξιολογησει τον εαυτο του και να δει πως μεχρι τωρα εχει καταφερει πολλα??
    Yperoptis
    08.10.2006, 23:31
    Κι εγώ πάντως απορώ που τον έχουν δει να πλασάρεται. Θα ήθελα να το ξέρω γιατί τα τελευταία χρόνια τον βλέπω πολύ σπάνια. Ειδικά στην τηλεόραση. Και αυτά τα στοιχεία και οι αποδείξεις... Περίεργο. Πολύ περίεργο... Τέλος πάντων. Ίσως ο Ευαγγελάτος να ξέρει. Αγαπητή sindy-windy δεν το βρίσκω κακό να σε απογοητεύει ένας δίσκος. Δεν γίνεται να μας αρέσουν όλα. Αν και στο μόνο που θα διαφωνίσω είναι στη μίμηση. Ούτε κλάψα άκουσα ούτε χασαποταβέρνα. Λαϊκά με τον Κότσιρα άκουσα, κάτι που το έχω ακούσει πολλές φορές και ειδικά στο Live του και όπου γενικά εμφανίζεται. Έχω δε την εντύπωση πως αν αντί αυτών των τυπογραφών, τύπου Ρόκκου, Δάντη κτλ υπήρχαν άλλες τύπου Νικολόπουλου κτλ δεν θα το συζητούσαμε καν.
    spiroos
    09.10.2006, 01:31
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 08-10-2006 στις 23:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 08-10-2006 στις 17:34 έγραψε...

    Έχετε παρανοήσει τελείως. Διαβάζω τόσες φορές οτι έχουν εγγραφεί μέλη μόνο και μόνο για να σχολιάσουν τον Κότσιρα βαλμένα ίσως από άλλους. Όλοι στον πόλεμο κατά του Κότσιρα. Σιγά. Για χαλαρώστε λίγο. Μπορεί να είναι καινούρια μέλη που διάβασαν το τόπικ και εγγράφηκαν για να καταθέσουν την άποψή τους, όπως και ο yperoptis.Όλο αυτό περί πολέμου τόσα χρόνια στον Κότσιρα είναι γελοιότητες.
    Προσωπικά μάχομαι τόσο εναντίον του έργου του (όχι φυσικά του ανθρώπου, δεν τον ξέρω ούτε με εδιαφέρει) γιατί διαπιστώνω με λύπη μου οτι πλασάρεται τόσο πολύ χωρίς λόγο, χωρίς ουσία. Και κυρίως μας υποχρεώνουν να πιστέψουμε οτι ΚΑΙ αυτά τα τραγούδια είναι αριστουργήματα και οτι είναι έντεχνος και και και...Ε όχι αγαπητά μου Κοτσιράκια. Έχω τη γνώμη μου και δεν μου την αλλάζατε όπως και εγώ δεν θα αλλάξω τη δική σας. Αλλά χαίρομαι που όσοι γράφουν αρνητικά για τον Κότσιρα έχουν αποδείξεις και στοιχέια. Για τα οποία δεν έχετε να πείτε τίποτα.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-10-2006 17:48 ]






    1)
    Άν θέλεις ,άσε μας να ξέρουμε καλύτερα.
    Εγώ προσωπικά, ποτέ δεν θα έλεγα τίποτα αν δεν ήμουν απολύτως βέβαιη.
    Το έχω δει με τα μάτια μου να συμβαίνει και σε πάρα πολύ μεγαλύτερο βαθμό.
    Δεν διανοείσαι τι είχε γίνει πριν πριν 3-4 χρόνια και το βλέπω απο τότε να όμετακινείται όλο το μπουλούκι αυτό, σε διαφορά forums.Αν και δεν το πολύ πιστεύω,αλλα άμα κάτσω να σου παραθέσω τι έχει λεχθεί, ακόμα και εσύ θα ντραπείς και ίσως καταλάβεις τι συμβαίνει.Απλά μονίμως μην αμφισβητείς πράγματα που είναι σχεδόν δεδομένο ότι συμβαίνουν.
    Το αν δεν σου αρέσει εσένα είναι φυσικό αλλά για χαλάρωσε λίγο.
    Που έχεις δει να πλασάρεται, και αν υπάρχει λόγος και ουσια,δεν θα το κρίνεις εσύ. Έλεος πια...

    2)
    Το τι είναι αριστούργημα και τι όχι,δεν θα το κρίνεις εσύ ούτε και εγώ.
    Είναι εντελώς υποκειμενικό αυτό.Μην συγχύζεσαι.
    Και αν θες την γνώμη μου,ο Κότσιρας είναι περισσότερο έντεχνος από πολλούς
    που ''το παίζουν'' και μόνο μια τρύπα στο νερό κάνουν.Εμένα λίγο με νοιάζει
    τι ταμπέλα προσπαθούν να του βάλουν κάποιοι.Τον γουστάρω γι'αυτό που κάνει,
    για την φωνή του τα τραγούδια του και για την προσωπικότητα του.
    Γιατί νομίζεις ότι προσπαθούμε να σου αλλάξουμε την γνώμη?Είσαι πολύ προκλητικός τις περισσότερες φορές,γι’αυτό σου απαντώ και εγώ και άλλοι.
    Για κατέβα λίγο...

    3)
    Θεωρείς προσωπική άποψη το να παραθέτουν αποκόμματα από παντου???
    Γνώμες και απόψεις δήθεν φωστήρων της μουσικής και διαφορών μίζερων αποτυχημένων που οτιδήποτε πουλάει και έχει μια απήχηση,είναι για τον κάδο των αχρήστων....
    Αποδείξεις και στιχεία έχουν ε?Πολύ φώσκολο βλέπεις...




    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 08-10-2006 23:15 ]






    Καληνύχτα. Αρκετά ασχολήθηκα με το άτομό σου.
    spiroos
    09.10.2006, 01:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 08-10-2006 στις 22:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 08-10-2006 στις 17:34 έγραψε...

    Έχετε παρανοήσει τελείως. Διαβάζω τόσες φορές οτι έχουν εγγραφεί μέλη μόνο και μόνο για να σχολιάσουν τον Κότσιρα βαλμένα ίσως από άλλους. Όλοι στον πόλεμο κατά του Κότσιρα. Σιγά. Για χαλαρώστε λίγο. Μπορεί να είναι καινούρια μέλη που διάβασαν το τόπικ και εγγράφηκαν για να καταθέσουν την άποψή τους, όπως και ο yperoptis.Όλο αυτό περί πολέμου τόσα χρόνια στον Κότσιρα είναι γελοιότητες. Προσωπικά μάχομαι τόσο εναντίον του έργου του (όχι φυσικά του ανθρώπου, δεν τον ξέρω ούτε με εδιαφέρει) γιατί διαπιστώνω με λύπη μου οτι πλασάρεται τόσο πολύ χωρίς λόγο, χωρίς ουσία. Και κυρίως μας υποχρεώνουν να πιστέψουμε οτι ΚΑΙ αυτά τα τραγούδια είναι αριστουργήματα και οτι είναι έντεχνος και και και...Ε όχι αγαπητά μου Κοτσιράκια. Έχω τη γνώμη μου και δεν μου την αλλάζατε όπως και εγώ δεν θα αλλάξω τη δική σας. Αλλά χαίρομαι που όσοι γράφουν αρνητικά για τον Κότσιρα έχουν αποδείξεις και στοιχέια. Για τα οποία δεν έχετε να πείτε τίποτα.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-10-2006 17:48 ]



    Δυστυχώς η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει να είμαι συνεχώς παρών στην κουβέντα. Πρέπει λοιπόν να εξηγήσω την θέση μου για να μήν υπάρχουν παρεξηγήσεις. Μιλάω κυρίως προς εσένα spiroos. Ο λόγος που μιλάω έτσι είναι γιατί αν το παρατηρήσεις (πράγμα το οποίο συμβαίνει σε πολλά αντίστοιχα posts) τα ανθρωπάκια στα οποία αναφέρομαι κάνουν εγγραφή και μετά εξαφανίζονται. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την κακή κριτική σε οποιονδήποτε. Αυτό είναι αναπόσπαστο δικαίωμα του καθενός. Δεν αναφέρομαι σε σας. Στα σταθερά δηλαδή μέλη αλλά σε αυτά που έξαφνα εμφανίζονται σε μία κουβέντα, πετάνε το φαρμάκι τους κι εξαφανίζονται. Δεν παραθέτουν μια εμπεριστατωμένη άποψη αλλά απλά βρίζουν, προσβάλουν, ενοχλούν και όταν βρουν τα σκούρα την κάνουν με ελαφρά... Επίσης να σου προσθέσω πως ο ίδιος σε συνεχείς συνεντεύξεις του αποποιείται τον χαρακτηρισμό του έντεχνου τραγουδιστή... Και πάλι σου ζητώ συγνώμη αν σε προσέβαλα ή όποιο σταθερό μέλος του φόρουμ σας...Δεν είχα τέτοιο σκοπό.(Επίσης προσέθεσα και το επίθετό μου). Προς tolaruba. Νομίζω πως το συγκεκριμένο τραγούδι το επέλεξαν ως το πιο ανάλαφρο και όχι ως το καλύτερο. Εμένα μου θυμίζει αρκετά το κλίμα και του Πως μπορώ και του εφάπαξ αλλά και του έτσι κι αλλιώς. Κάτι δηλαδή αρκετά γνώριμο στα αυτιά μας με τον συγκεκριμένο τραγουδιστή. Πιστεύω πως όταν ακούσεις τα υπόλοιπα θα το ευχαριστηθείς ιδιαίτερα όπως το ευχαριστήθηκα κι εγώ... Θέλω να τονίσω εδώ πως τα τραγούδια είναι (πάντα κατά την γνώμη μου) πολύ καλά. Όποιος και να τα έλεγε το ίδιο θα υποστήριζα. Όμως ο συγκεκριμένος τα λέει με μεγάλη σοβαρότητα και χαίρομαι που τα είπε τελικά αυτός.

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 08-10-2006 23:01 ]







    Yperopti και
    ΥΓ. Εξακολουθώ όμως να πιστεύω οτι πρέπει και οφείλουμε να κρίνουμε το έργο και όχι πρόσωπα. Δυστυχώς αυτό το συνεχίζουν κάποια μέλη.
    ilio
    09.10.2006, 08:40
    Παιδιά δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε...για όνομα του θεού!!!Κανείς πάντως από εσάς δεν απάντησε στην ερώτηση μου...."Τόσο πολύ του άρεσαν τα συγκεκριμένα τραγούδια και επέλεξε να τα τραγουδήσει?Δηλαδή εσάς σας φάνηκαν αντάξια του μέχρι τώρα ρεπερτορίου του?Σχολιάστε το έργο παρακαλώ....
    mousikofilh
    09.10.2006, 09:39
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 09-10-2006 στις 01:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 08-10-2006 στις 23:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 08-10-2006 στις 17:34 έγραψε...

    Έχετε παρανοήσει τελείως. Διαβάζω τόσες φορές οτι έχουν εγγραφεί μέλη μόνο και μόνο για να σχολιάσουν τον Κότσιρα βαλμένα ίσως από άλλους. Όλοι στον πόλεμο κατά του Κότσιρα. Σιγά. Για χαλαρώστε λίγο. Μπορεί να είναι καινούρια μέλη που διάβασαν το τόπικ και εγγράφηκαν για να καταθέσουν την άποψή τους, όπως και ο yperoptis.Όλο αυτό περί πολέμου τόσα χρόνια στον Κότσιρα είναι γελοιότητες.
    Προσωπικά μάχομαι τόσο εναντίον του έργου του (όχι φυσικά του ανθρώπου, δεν τον ξέρω ούτε με εδιαφέρει) γιατί διαπιστώνω με λύπη μου οτι πλασάρεται τόσο πολύ χωρίς λόγο, χωρίς ουσία. Και κυρίως μας υποχρεώνουν να πιστέψουμε οτι ΚΑΙ αυτά τα τραγούδια είναι αριστουργήματα και οτι είναι έντεχνος και και και...Ε όχι αγαπητά μου Κοτσιράκια. Έχω τη γνώμη μου και δεν μου την αλλάζατε όπως και εγώ δεν θα αλλάξω τη δική σας. Αλλά χαίρομαι που όσοι γράφουν αρνητικά για τον Κότσιρα έχουν αποδείξεις και στοιχέια. Για τα οποία δεν έχετε να πείτε τίποτα.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-10-2006 17:48 ]






    1)
    Άν θέλεις ,άσε μας να ξέρουμε καλύτερα.
    Εγώ προσωπικά, ποτέ δεν θα έλεγα τίποτα αν δεν ήμουν απολύτως βέβαιη.
    Το έχω δει με τα μάτια μου να συμβαίνει και σε πάρα πολύ μεγαλύτερο βαθμό.
    Δεν διανοείσαι τι είχε γίνει πριν πριν 3-4 χρόνια και το βλέπω απο τότε να όμετακινείται όλο το μπουλούκι αυτό, σε διαφορά forums.Αν και δεν το πολύ πιστεύω,αλλα άμα κάτσω να σου παραθέσω τι έχει λεχθεί, ακόμα και εσύ θα ντραπείς και ίσως καταλάβεις τι συμβαίνει.Απλά μονίμως μην αμφισβητείς πράγματα που είναι σχεδόν δεδομένο ότι συμβαίνουν.
    Το αν δεν σου αρέσει εσένα είναι φυσικό αλλά για χαλάρωσε λίγο.
    Που έχεις δει να πλασάρεται, και αν υπάρχει λόγος και ουσια,δεν θα το κρίνεις εσύ. Έλεος πια...

    2)
    Το τι είναι αριστούργημα και τι όχι,δεν θα το κρίνεις εσύ ούτε και εγώ.
    Είναι εντελώς υποκειμενικό αυτό.Μην συγχύζεσαι.
    Και αν θες την γνώμη μου,ο Κότσιρας είναι περισσότερο έντεχνος από πολλούς
    που ''το παίζουν'' και μόνο μια τρύπα στο νερό κάνουν.Εμένα λίγο με νοιάζει
    τι ταμπέλα προσπαθούν να του βάλουν κάποιοι.Τον γουστάρω γι'αυτό που κάνει,
    για την φωνή του τα τραγούδια του και για την προσωπικότητα του.
    Γιατί νομίζεις ότι προσπαθούμε να σου αλλάξουμε την γνώμη?Είσαι πολύ προκλητικός τις περισσότερες φορές,γι’αυτό σου απαντώ και εγώ και άλλοι.
    Για κατέβα λίγο...

    3)
    Θεωρείς προσωπική άποψη το να παραθέτουν αποκόμματα από παντου???
    Γνώμες και απόψεις δήθεν φωστήρων της μουσικής και διαφορών μίζερων αποτυχημένων που οτιδήποτε πουλάει και έχει μια απήχηση,είναι για τον κάδο των αχρήστων....
    Αποδείξεις και στιχεία έχουν ε?Πολύ φώσκολο βλέπεις...




    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 08-10-2006 23:15 ]






    Καληνύχτα. Αρκετά ασχολήθηκα με το άτομό σου.




    Για ακόμα μια φορά,εσυ δεν έχεις να πεις τίποτα...
    Άντε,σχολίασε και την συνέντευξη του στις ''εικόνες''.
    Όπως σου ξέφυγε???
    valia1984
    09.10.2006, 09:46
    Προφανώς στον ίδιο πράγματι άρεσαν πολύ αυτά τα κομμάτια και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι έβγαλε αυτό το δίσκο για εμπορικούς λόγους...
    Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια αλλά μένω με μια μικρή απογοήτευση γιατί δεν τα θεωρώ αντάξιά του..
    Γνώμη μου βέβαια γιατί δική του είναι η καριέρα και αφού αρέσουν σε εκείνον εμένα δε μου πέφτει λόγος.
    και στην τελική δεν είμαι αρμόδια να κρίνω τι είναι αντάξιό του και τι όχι.

    Και δεν με ενδιαφέρουν οι δημιουργοί του δίσκου, το αποτέλεσμα κρίνω..


    mousikofilh
    09.10.2006, 10:02
    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 09-10-2006 στις 08:40 έγραψε...

    Παιδιά δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε...για όνομα του θεού!!!Κανείς πάντως από εσάς δεν απάντησε στην ερώτηση μου...."Τόσο πολύ του άρεσαν τα συγκεκριμένα τραγούδια και επέλεξε να τα τραγουδήσει?Δηλαδή εσάς σας φάνηκαν αντάξια του μέχρι τώρα ρεπερτορίου του?Σχολιάστε το έργο παρακαλώ....



    Εγώ πάντως έχω απαντήσει σε αυτό,πριν θέσεις το ερώτημα.
    Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ ο δίσκος και όσο τον ακούω μου αρέσει όλο
    Και περισσότερο.Για να μην ξανά λέω τα ίδια,
    προφανώς για να επιλέξει να τα πεί,θα του άρεσαν.Επειδή δεν άρεσαν σε
    κάποιους,αυτό δεν σημαίνει κάτι.
    Είναι λαϊκά τραγούδια(εκτός κάποιον εξαιρέσεων).Νομίζω όσοι τον βλέπουν live
    δεν ξαφνιάστηκαν με αυτό το αποτέλεσμα.Είναι και αυτό ο Κότσιρας.
    Πάντως οι περισσότεροι πιστεύω ότι ενοχλήθηκα από τους δημιουργούς και
    Όχι τόσο από τα ίδια τα τραγούδια.Αν τα άκουγαν χωρίς να ξέρουν τους συντελεστές,πιστεύω θα υπήρχαν ελάχιστες αντιδράσεις.
    Πάντως εμένα μου αρέσει πάρα πολύ ο δίσκος,είναι καθαρός-γνήσιος και όλα τα
    άλλα,εγω τα ακούω περιττά.Είτε μας αρέσει ή όχι.Το να κρίνουμε από ένα τραγούδι μια συνολική δουλειά.(κάτι τέτοιο διάβασα παραπάνω)είναι άδικο και για τους δημιουργούς και για τον τραγουδιστή αλλά και για όσους κουράστηκαν γι’αυτό
    Το αποτέλεσμα!
    Αυτό πιστεύω εγώ.

    Yperoptis
    09.10.2006, 10:52
    Καλημέρα σε όλους. Να προσθέσω κι εγώ ότι προφανώς του άρεσαν για να τα πει, όπως μου άρεσαν κι εμένα. Τι σημαίνει αυτό το "αντάξιά" του; Το τι λέει ο κάθε τραγουδιστής είναι προσωπική του επιλογή. Ο συγκεκριμένος έχει ττραγουδήσει απίστευτα πράγματα. Από "Σταυρό του Νότου" μέχρι "'Αξιον Εστί". Τι πιο αντάξιά του από αυτά; Αυτά όμως υπήρξαν στο παρελθόν και δεν ξαναγράφονται. Που ξέρεις ίσως σε 50 χρόνια κάποιος να αποφασίσει να παρουσιάσει το "Είναι δική μας η ζωή μας" ως σημαντικά τραγούδια που γράφτηκαν κάποτε. Κανείς δεν ξέρει. Αγαπητέ spiroos είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου στο ότι πρέπει να κρίνουμε το έργο και όχι τον άνθρωπο. Άλλωστε ουδείς από μας τον γνωρίζει φαντάζομαι. Όμως τι να πεις για το έργο του; Έχει 10 χρόνια στο χώρο αν δεν κάνω λάθος κι έχει προσφέρει πολύ σημαντικότερα πράγματα από όσα έχουν προσφέρει άλλοι που ταλανίζουν χρόνια την έρμη τη μουσική... Αν τώρα κάποια πράγματα δεν σου αρέσουν αυτό δεν τον αποκλείει ως σύνολο. Ας τα βάλουμε κάτω. Δίσκοι όπως ο "Αθώος ένοχος", το "Μόνο ένα φιλί", ο "Φύλακας άγγελος" (ο καλύτερός του κατά την γνώμη μου), το "Είναι δική μας η ζωή μας" το "Live" μέχρι και το "Ξύλινο αλογάκι" νομίζω ότι είναι γενικώς αποδεκτά. Συμμετοχές όπως "Άξιον Εστί", "Πνευματικο Εμβατήριο", ο "Δρόμος", ο "Σταυρός του Νότου", "Pass the Flame", στον Μαρκόπουλο, στο Σαββόπουλο... Και μάλιστα σε μια εποχή που συνομίλικοί του τραγουδιστές ασχολούνται με το με ποια θα φωτογραφηθούν, πόσα θα πάρουν στην πίστα, και πόσο λαμέ θα είναι το πουκάμισο ή η φούστα που θα φορούν. Εμένα προσωπικά με πείθει...
    ilio
    09.10.2006, 16:04
    Οπότε περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...και το κλείνουμε εδώ το θέμα.Σε άλλους αρέσει ο καινούργιος δίσκος σε άλλους όχι.
    Mousikofilh ξέρω τις δυνατότητες του Κότσιρα στα λαϊκά τραγούδια.Τον παρακολουθώ χρόνια εξάλλου.Απλά θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα τραγούδια που επέλεξε για να κάνει έναν λαϊκό δίσκο,όπως ήθελε,δεν είναι αντάξια όσον αφορά του προηγούμενου ρεπερτορίου του,μιλάω για τα δικά του τραγούδια(όχι Μαρκόπουλος,Πλέσσαςκλπ).Σε μενα δεν έβγαλαν κανένα συναίσθημα,όπως τα προηγούμενα του.Αυτό.