ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    sentoni
    09.10.2006, 16:53
    . . . ρε παιδιά επαναλαμβάνω . . . ας πει κάποιος στο Γιάννη τι προκαλεί με την παρουσία αλλά και την απουσία του . . .


    . . . Είναι απλά εκπληκτικός και κάποιοι δεν το αντέχουν . . . !

    mousikofilh συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα είμαστε περήφανοι για σένα !
    sentoni
    09.10.2006, 17:13
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 08-10-2006 στις 13:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 08-10-2006 στις 11:48 έγραψε...

    Σε ευχαριστώ πολύ mousikofilh. Γενικά δεν μου αρέσει η συμπεριφορά αυτή. Για κανένα καλλιτεχνή. Τη βρίσκω ιδιαίτερα άνανδρη και δειλή. Δυστυχώς όμως η ανωνυμία που προσφέρει το internet είναι βολική για δειλά ανθρωπάκια που βρίσκουν την ευκαιρία να βγάλουν τα ψυχολογικά τους προβλήματα και όλα τους τα κόμπλεξ εν γένει... Πάντως πιστέυω πως μόνο σε καλό θα του βγει. Οι επιθέσεις αυτού του τύπου κάνουν ακόμα πιο συμπαθή αυτόν που τις δέχεται.





    Για δες στα προφίλ του καθενός μας αν έχουν βάλει ονοματεπώνυμο ή απλώς Πέτρος όπως εσύ και μετά μιλάς για ανθρωπάκια, ανωνυμίες κτλ. Και επειδή είσαι καινούριος μάθε οτι εδώ δεν μιλάμε και δεν θίγουμε ανθρώπους μέλη ή καλλιτέχνες,πάρά μόνο σχολιάζουμε το έργο τους.(άντε και καμιά φορά κάνουμε και πλακίτσα πχ το σχόλιο μου για το εξώφυλλο του δίσκου του Κότσιρα) Ας με συγχωρέσουν οι διαχειριστές που μιλάω εξ ονόματός τους, αν κάνω λάθος και επεμβαίνω στο έργο ας, διορθώστε με και επιπλήξετέ με.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-10-2006 13:40 ]





    . . . γιατί τα κακώς σχόλια σου τα αναφέρεις σαν πλακίτσα ; και γιατί στον τάδε πέτρο ζητάς εξηγήσεις για το επίθετό του την στιγμή που τόσοι και τόσοι δεν τα γράφουν όπως και εγώ ! Ο iperoptis φταίει που αμέσως πήγε και διόρθωσε τα στοιχεία του αλλά είναι υπεράνω μου φαίνεται ο άνθρωπος και πολύ ασχολήθηκε μαζί σου . . . όπως και όλοι μας !
    ( τελικά στον καθρέφτη σου κοιτάχτηκες ; )
    mousikofilh
    09.10.2006, 18:06
    Παράθεση:

    mousikofilh συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα είμαστε περήφανοι για σένα !



    Ευχαριστώ ευχαριστώ.Θα το έχω υπόψη μου….
    Ά ρε σεντόνι,έρχονται οι ώρες...

    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-10-2006 22:54 ]


    mousikofilh
    10.10.2006, 18:07
    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 09-10-2006 στις 16:04 έγραψε...

    Οπότε περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...και το κλείνουμε εδώ το θέμα.Σε άλλους αρέσει ο καινούργιος δίσκος σε άλλους όχι.
    Mousikofilh ξέρω τις δυνατότητες του Κότσιρα στα λαϊκά τραγούδια.Τον παρακολουθώ χρόνια εξάλλου.Απλά θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα τραγούδια που επέλεξε για να κάνει έναν λαϊκό δίσκο,όπως ήθελε,δεν είναι αντάξια όσον αφορά του προηγούμενου ρεπερτορίου του,μιλάω για τα δικά του τραγούδια(όχι Μαρκόπουλος,Πλέσσαςκλπ).Σε μενα δεν έβγαλαν κανένα συναίσθημα,όπως τα προηγούμενα του.Αυτό.



    Μα δεν τίθεται θεμα.Αυτα είναι γούστα.
    Εμένα τυχαίνει και κάθε φορά το γούστο μου συμπίπτει
    με τις επιλογές του Γιάννη Κότσιρα.Αυτο δεν
    σημαίνει ότι όλοι πρέπει να πιστεύουν το ίδιο.
    Εμένα με ικανοποιεί αυτός ο δίσκος πολύ περισσότερο
    Απ'οτι περίμενα.Εσενα ή τον άλλον όχι.
    Δεν μπορεί να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα.


    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 10-10-2006 18:27 ]


    ilio
    10.10.2006, 22:52
    Σωστά mousikofilh
    evgeniavol
    11.10.2006, 03:50
    Καλημέρα σε όλους. Εδώ και 1 1/2 με 2 ώρες διαβάζω όλα τα σχόλια και ταυτόχρονα ακούω το νέο CD του Γιάννη Κότσιρα (όσο πιο πολύ το ακούω τόσο περισσότερο μου αρέσει).
    Πριν να κυκλοφορήσει ο δίσκος είχαν ακουστεί πολλά από διάφορους αλλά και από εσάς τα μέλη, και όπως όλοι καταλάβαμε οι γνώμες διίστανται. Ο καθένας περίμενε κάτι διαφορετικό από τον Κότσιρα, εγώ προσωπικά δεν ήξερα τι να προσδοκώ, είχα αγωνία για να ακούσω το δίσκο, η αλήθεια είναι πως δεν είχα καταφέρει να ακούσω κανένα τραγούδι, ούτε καν το "Σ΄ αγαπάω". Όταν τελικά αγόρασα το δίσκο τον άκουσα χωρίς να κοιτάξω ονόματα -συνθέτες, στιχουργούς κτλ.- δεν ξέρω αν φταίει το αυτί μου (το οποίο είναι αρκετά μουσικό) αλλά δεν διέκρινα τον Χρήστο Δάντη του τελευταίου καιρού ή τον Στέλιο Ρόκκο (τον οποίο εκτιμώ βαθύτατα). Τα τραγούδια είναι αρκετά καλά και όπως αρέσουν ή δεν αρέσουν σε εμάς έτσι έκαναν κλικ στον Κότσιρα. Ίσως για κάποιους να μην είναι σωστά και αντάξια τα τραγούδια που διάλεξε αλλά ας μην ξεχνάμε πως διαφορετικά αισθήματα και συναισθήματα είχε στους προηγούμενους δίσκους και διαφορετικά τώρα. Σε κάθε φάση της ζωής του ο καθένας μας επιλέγει τι θα πει, τι θα ακούσει και κατ' επέκταση τι θα κάνει. Πιστεύω πως όλες οι γνώμες είναι αποδεκτές καλές ή κακές, αρκεί να μην είναι υβριστικές.
    Δεν ξέρω αν είναι μόνο δική μου άποψη αλλά η μουσική είναι μουσική και η καλλιτεχνική δημιουργία του καθενός είναι προσωπική και κυρίως συναισθηματική υπόθεση, το λέω αυτό γιατί κάποιοι διαχωρίζουν τα τραγούδια σε ποιοτικά και μη, τα κατατάσσουν σε κατηγορίες προσωπικά πιστεύω ότι ο καθένας εκφράζετε διαφορετικά και μπορεί από τη μια στιγμή στην άλλη να πάει από το ένα άκρο στο άλλο. Όσο για τον Κότσιρα και τη στροφή που έκανε δεν είπε ποτέ ότι θα σταματήσει να λέει τραγούδια που έλεγε πριν απλά αυτός ο δίσκος πρέπει να είναι κάτι σαν μεράκι γι’ αυτόν, οπότε ας τον αφήσουμε να τον χαρεί.
    Αλλά ας αφήσουμε το μουσικό κομμάτι και ας πιάσουμε το αισθητικό, το εξώφυλλο και γενικά όλη η επιμέλεια των φωτογραφιών του δίσκου δεν μου άρεσε καθόλου είναι ένας άλλος Γιάννης.
    Και για να μην νομίζεται ότι το λέω από εμπάθεια είμαι τρελή και παλαβή με τον Κότσιρα ακόμα και στο ταβάνι έχω αφίσες του, τα μόνα καινούργια CD που έχω στη δισκοθήκη μου είναι του Κότσιρα.
    Γενικά όμως τώρα πιστεύω πως δεν πρέπει να βάζουμε ταμπέλες στη μουσική, σε τραγουδιστές, στιχουργούς, συνθέτες ακόμα και στα τραγούδια, το κάθε τι εκφράζει κάτι διαφορετικό και απευθύνεται ξεχωριστά στον καθένα από εμάς.

    Κατά 99% ο Γιάννης Κότσιρας δεν θα δει τα σχόλια παρ’ όλα αυτά εγώ θέλω να του πω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ που έψαξε όσο περισσότερο μπορούσε να βρει τα τραγούδια που του αρέσουν και τον εκφράζουν, και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ με μια ακόμα πλατίνα.

    Yperoptis
    11.10.2006, 09:41
    Καλημέρα σε όλους. Σήμερα είχα να ξυπνήσω νωρίς και αντικρύζοντας αυτόν τον μάυρο ουρανό έκανα μία δοκιμή. Έβαλα το δίσκο να παίζει. Νομίζω ότι έπεσα διάνα. Είναι εξαιρετικό φθινοπωρινό soundrack. Πολύ χαίρομαι πυ δεν πήγαν χαμένα τα 18 ευρώ μου που έδωσα για το "Ταξίδια φιλιά". Έχω πετάξει πάρα πολλά χρήματα αγοράζοντας cd. Ειδικά Ελληνικά. Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος που αυτό δεν συνέβη με αυτό το δίσκο. Ειδικά το 1,2,3,4 και τα 10,11,12,13,14. Εξαιρετικά! Αγαπητή evgeniavol είδα μία από τις σπάνιες συνεντεύξεις του Κότσιρα χθες στο MAD και από ότι διαπίστωσα δεν έχει αλλάξει κάτι. Μάλλον το concept της φωτογράφησης ήταν συγκεκριμένο. Κάτι σαν ρόλος ας πούμε για το CD. Καλημέρα και πάλι.

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 11-10-2006 09:43 ]


    valia1984
    11.10.2006, 12:23
    Ευγενία θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί στο ότι ο κάθε τραγουδιστής επιλέγει τα κομμάτια που του αρέσουν ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεται κάθε φορά..
    Και ειδικά ο Κότσιρας επιλέγει τραγούδια με βάση τι αρέσει σε εκείνον και όχι με βάση το τι πουλάει.

    Όσο για τη φωτογράφηση άλλη ήταν να γίνει αρχικά..άυτή ήταν της τελευταίας στιγμής.

    Τίποτα δεν έχει αλλάξει στον Κότσιρα, απλά έκανε μια φωτογράφηση λίγο διαφορετική...οι απόψεις του και τα πιστεύω του δεν έχουν αλλάξει καθόλου..είναι ο ίδιος άνθρωπος που ξέρουμε και αγαπάμε!!
    sentoni
    11.10.2006, 22:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 11-10-2006 στις 09:41 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους. Σήμερα είχα να ξυπνήσω νωρίς και αντικρύζοντας αυτόν τον μάυρο ουρανό έκανα μία δοκιμή. Έβαλα το δίσκο να παίζει. Νομίζω ότι έπεσα διάνα. Είναι εξαιρετικό φθινοπωρινό soundrack. Πολύ χαίρομαι πυ δεν πήγαν χαμένα τα 18 ευρώ μου που έδωσα για το "Ταξίδια φιλιά". Έχω πετάξει πάρα πολλά χρήματα αγοράζοντας cd. Ειδικά Ελληνικά. Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος που αυτό δεν συνέβη με αυτό το δίσκο. Ειδικά το 1,2,3,4 και τα 10,11,12,13,14. Εξαιρετικά! Αγαπητή evgeniavol είδα μία από τις σπάνιες συνεντεύξεις του Κότσιρα χθες στο MAD και από ότι διαπίστωσα δεν έχει αλλάξει κάτι. Μάλλον το concept της φωτογράφησης ήταν συγκεκριμένο. Κάτι σαν ρόλος ας πούμε για το CD. Καλημέρα και πάλι.

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 11-10-2006 09:43 ]






    ε . . . όχι και δεν έχει αλλάξει . . . ! κάθε φορά ξεπερνάει τον εαυτό του και είναι ο μόνος που το καταφέρνει !
    jorge
    12.10.2006, 00:49
    Παιδιά ποιοί σταθμοί βάζουν τα νέα τραγούδια του Κότσιρα; Θέλω να τα ακούσω,
    αλλά οι σταθμοί που ξέρω δεν τα βάζουν.
    evgeniavol
    12.10.2006, 01:37
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 11-10-2006 στις 22:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 11-10-2006 στις 09:41 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους. Σήμερα είχα να ξυπνήσω νωρίς και αντικρύζοντας αυτόν τον μάυρο ουρανό έκανα μία δοκιμή. Έβαλα το δίσκο να παίζει. Νομίζω ότι έπεσα διάνα. Είναι εξαιρετικό φθινοπωρινό soundrack. Πολύ χαίρομαι πυ δεν πήγαν χαμένα τα 18 ευρώ μου που έδωσα για το "Ταξίδια φιλιά". Έχω πετάξει πάρα πολλά χρήματα αγοράζοντας cd. Ειδικά Ελληνικά. Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος που αυτό δεν συνέβη με αυτό το δίσκο. Ειδικά το 1,2,3,4 και τα 10,11,12,13,14. Εξαιρετικά! Αγαπητή evgeniavol είδα μία από τις σπάνιες συνεντεύξεις του Κότσιρα χθες στο MAD και από ότι διαπίστωσα δεν έχει αλλάξει κάτι. Μάλλον το concept της φωτογράφησης ήταν συγκεκριμένο. Κάτι σαν ρόλος ας πούμε για το CD. Καλημέρα και πάλι.

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 11-10-2006 09:43 ]






    ε . . . όχι και δεν έχει αλλάξει . . . ! κάθε φορά ξεπερνάει τον εαυτό του και είναι ο μόνος που το καταφέρνει !







    Συμφωνώ μαζί σου ότι κάθε φορά γίνεται και καλύτερος.



    Αν παρεξηγήθηκαν αυτά που έγραψα. Όταν είπα πως ήταν ένας άλλος Γιάννης δεν εννοούσα ότι έχει αλλάξει ο ίδιος αλλά ότι το concept ήταν κάτι τελείως διαφορετικό, ήταν πολύ μεγάλη έκπληξη για μένα, τόση αλλαγή από τα εξώφυλλα των προηγούμενων δίσκων.




    jorge το Love radio βάζει ανά τακτά διαστήματα τραγούδια από το καινούργιο CD του Κότσιρα.

    mousikofilh
    12.10.2006, 11:20
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-10-2006 στις 00:49 έγραψε...

    Παιδιά ποιοί σταθμοί βάζουν τα νέα τραγούδια του Κότσιρα; Θέλω να τα ακούσω,
    αλλά οι σταθμοί που ξέρω δεν τα βάζουν.



    Εγώ ακούω αρκετές φορές μελωδία και δίεση από το
    Pc και έχω ακούσει να παίζουν τραγούδια του.
    Επίσης μπορείς να μπεις στο www.kotsiras.gr
    Έχει αποσπάσματα από όλα τα τραγούδια!

    Yperoptis
    12.10.2006, 11:25
    Και όχι απλώς αυτά. Είναι ένα από τα πιο ενημερωμένα και εξαιρετικής αισθητικής site που έχω δει. Μέχρι και τη δυνατότητα να στέλνεις τα δικά σου demo έχει. Έχω δει πολλές σελίδες καλλιτεχνών, όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι, αλλά τόσο οργανωμένη μόνο με κάποιες του εξωτερικού μπορούν να συγκριθεί.
    mousikofilh
    12.10.2006, 11:34
    Θα συμφωνήσω μαζί σου.
    Αξιζει να το επισκεφθείτε.Είναι εξαιρετικό site!
    Εγώ το επισκέπτομαι καθημερινά.
    johnny_b
    12.10.2006, 15:18
    Έχω ακούσει ένα τραγούδι στο ραδιόφωνο...και είναι αρκετά καλό!
    mousikofilh
    14.10.2006, 19:13
    Ποιό???
    megaloserwtikos
    16.10.2006, 18:33
    Εχω τον δίσκο αρκετές μέρες, τον έχω ακούσει αρκετά, δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο Κότσιρας, αλλά μ' αρέσει η καλή μουσική.

    Τα τραγούδια είναι κυρίως λαικά ακούσματα, μπορώ να πω ότι κάποια είναι πολύ καλά. Θα μπορούσαν να είναι ακόμα καλύτερα αν τα ερμήνευε κάποιος άλλος, όπως ο Πλούταρχος η ο Ρέμος.
    Ο Κότσιρας (κάτα την γνώμη μου πάντα), μπαίνει σε ένα χώρο και δεν μπαίνει δυνατά. Η φωνή του έχει ένα ελαφρύ τρέμουλο, που φανερώνει αστάθεια και ζόρισμα. Αυτό φαίνεται κυρίως σε κάποιες καταλήξεις η σε κάποιες πάνω νότες.

    Χαρακτηριστικά το ''αν δεν μ΄αγαπάς'', από τις μετριότερες ερμηνείες του στον δίσκο. Παίρνει τραγούδια που θα μπορούσαν να είναι βαριά λαικά και με την ευαίσθητη και τρεμουλιάρικη φωνούλα (έτοιμη να κλάψει χωρίς λόγο σε σημεία) τα κάνει ελαφρά. Ετσι δεν καταφέρνει να μεταδώσει τα συναισθήματα η την δύναμη του τραγουδιού. Ομως τα κάνει συμπαθή. Οπως συμπαθής είναι κι αυτός στην άσχετη φωτογράφηση που έχει κάνει. Στο εξώφυλλο ειδικά έχει κάτι από τον αγνό Χριστούλη.

    Το χειροτερο σημείο του δίσκου: Μάλλον ΤΟ φάουλ! Στο 11, προσπαθεί, και λέει αρκετά καλά μπορώ να πω, το ''όπου μας πάει'', μόνο που κάνει ένα κατέβασμα που δεν του πάει καθόλου. Ο στίχος ''μα τι λέτε ρε''. Νομίζω κάποιος θα έπρεπε να τον προστατεύσει στο σημείο αυτό και να του πει να το αποφύγει.

    Το καλύτερο σημείο: Τα λυρικά και κάπως πιο έντεχνα, τα λέει τέλεια. Το ''ταξίδια φιλιά'', ''λες και δεν ήσουνα κανείς'', ''κιθάρα στην βροχή''.

    Από τα λαικά του μ' αρέσει επίσης το τσιφτετέλι, εκεί κρύβονται και οι αδυναμίες του, λόγω ρυθμού. ''Σώμα μου καταδικασμένο'', έτοιμο για καλό σουξέ στις εθνικές οδούς.

    Ο Κότσιρας ακούει την φωνή του, έχει μια ωραιοπάθεια και πολύ συχνά είτε λέει χαρούμενα είτε λυπημένα, είναι ένα πράγμα. Εδώ του δόθηκε η ευκαιρία να πει ένα σωρό διαφορετικά πράγματα και πάλι δεν το εκμεταλεύτηκε. Συχνά είναι μονότονος και ίδιος.
    Σαν να μη φτάνουν οι αδυναμίες του δηλώνει πως επιτέλους λέει τα τραγούδια που του πάνε και τον εκφράζουν, αφήνοντας άσχημα υπονοούμενα για την προηγούμενη δισκογραφία του. Την αφήνει εκτεθημένη. Ενώ μέχρι πέρυσι δήλωνε με απαξίωση ότι με τους λαικούς κάνει άλλο επάγγελμα.

    Κλείνοντας να πω στους φίλους που τους αρέσει, (για να μην με βρει πάλι κάνας πανικός τύπου ''πρέσβη'', ότι αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις, δεν γράφω καμιά ιστορία, την γνώμη μου την λέω μεν ανώνυμα, αλλά πως αλλιώς θα μπορούσα στο ΜΗ και επίσης έτσι αυστηρός είμαι και με όσους αγαπώ. Το χειρότερο θάψιμο ας πούμε το έχω ρίξει στον αγαπημένο μου Λιδάκη, για μια συναυλία στο Ηρώδειο σε κάποιο τόπικ)
    sindy-windy
    16.10.2006, 18:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 08-10-2006 στις 23:31 έγραψε...

    Κι εγώ πάντως απορώ που τον έχουν δει να πλασάρεται. Θα ήθελα να το ξέρω γιατί τα τελευταία χρόνια τον βλέπω πολύ σπάνια. Ειδικά στην τηλεόραση. Και αυτά τα στοιχεία και οι αποδείξεις... Περίεργο. Πολύ περίεργο... Τέλος πάντων. Ίσως ο Ευαγγελάτος να ξέρει. Αγαπητή sindy-windy δεν το βρίσκω κακό να σε απογοητεύει ένας δίσκος. Δεν γίνεται να μας αρέσουν όλα. Αν και στο μόνο που θα διαφωνίσω είναι στη μίμηση. Ούτε κλάψα άκουσα ούτε χασαποταβέρνα. Λαϊκά με τον Κότσιρα άκουσα, κάτι που το έχω ακούσει πολλές φορές και ειδικά στο Live του και όπου γενικά εμφανίζεται. Έχω δε την εντύπωση πως αν αντί αυτών των τυπογραφών, τύπου Ρόκκου, Δάντη κτλ υπήρχαν άλλες τύπου Νικολόπουλου κτλ δεν θα το συζητούσαμε καν.





    συμφωνω με οσα λες, αλλα ειχα συνηθησει το κοτσιρα να τον συνδεω με αλλο ειδος μουσικης και ειναι γεγονος πως απο τη τελευταια του δουλεια δεν εχω μεινει ικανοποιημενη
    rompa
    17.10.2006, 12:12
    Μόνο το "Σ' αγαπάω" έχω ακούσει και μου άρεσε.Δεν με ξένισε. Άλλωστε τον έχω ξανακούσει - εκεί που τραγουδούσε κατά καιρούς - σε λαϊκό πρόγραμμα και ήταν μια χαρούλα!
    rompa
    17.10.2006, 12:48
    Όλα όσα είπε ο Γιάννης Κότσιρας στο OK

    Λίγες μέρες μετά την κυκλοφορία του νέου του studio album, "Ταξίδια Φιλιά", ο Γιάννης Κότσιρας επισκέφθηκε τα studios του Mad, ως ο πρώτος καλεσμένος του Θέμη Γεωργαντά για τη νέα τηλεοπτική χρονιά! Μιλώντας για την "πολυσυλλεκτικότητα" του νέου του album, στο οποίο συμμετέχουν πολλοί διαφορετικοί δημιουργοί, ο Γιάννης Κότσιρας είπε πως αυτό ήταν κάτι που έγινε λόγω της ανάγκης του για την ηχογράφηση ενός λαϊκού δίσκου, αφού δε μπορούσε να βρει υλικό γι' αυτόν από ένα μόνο δημιουργό, αλλά και επειδή του έρχονταν συνεχώς πολύ ωραία τραγούδια... "Συγκεντρώσαμε 40, επιλέξαμε τα 24, ηχογραφήσαμε τα 20 και καταλήξαμε στα 14 που μπήκαν στο album."

    O Γιάννης Κότσιρας μίλησε και για τη διαδικασία δημιουργίας του τραγουδιού "Έλα και Κόψε με στα Δύο", που έγραψε μαζί με τον πολύ καλό του φίλο Βασίλη Μακριμίχαλο (ο οποίος, μάλιστα, εμφανίζεται στο video-clip του "Σ' Αγαπάω"), ενώ έπιναν καφέ, αλλά και με τον Χριστόφορο Γερμενή - αυτό, μάλιστα, ενδέχεται να είναι το δεύτερο single από το album.
    Όσο για τα live σχέδιά του, όπως είπε ο ίδιος, από τις 10 Νοεμβρίου θα εμφανίζεται μαζί με έξι μουσικούς και την Ζωή Παπαδοπούλου στο Μετρό, όπου θα παρουσιάζει ένα interactive πρόγραμμα, στη λογική του unplugged, στο οποίο, μάλιστα, θα ερμηνεύει μόνο δικά του κομμάτια.

    Ποιος οφείλεται για το "σοβαρό" προφίλ του Γιάννη Κότσιρα? Ο ίδιος λέει πως δεν είναι κάτι που κάνει σκόπιμα, απλά ο κόσμος έχει σχηματίσει άποψη από την εικόνα του στις τηλεοπτικές του εμφανίσεις, όπου δε νιώθει ιδιαίτερα άνετα και δεν έχει σχέση με το πώς είναι στην καθημερινότητά του.

    Λίγες μέρες μετά την κυκλοφορία του νέου του studio album, "Ταξίδια Φιλιά", ο Γιάννης Κότσιρας επισκέφθηκε τα studios του Mad, ως ο πρώτος καλεσμένος του Θέμη Γεωργαντά για τη νέα τηλεοπτική χρονιά!




    Μιλώντας για την "πολυσυλλεκτικότητα" του νέου του album, στο οποίο συμμετέχουν πολλοί διαφορετικοί δημιουργοί, ο Γιάννης Κότσιρας είπε πως αυτό ήταν κάτι που έγινε λόγω της ανάγκης του για την ηχογράφηση ενός λαϊκού δίσκου, αφού δε μπορούσε να βρει υλικό γι' αυτόν από ένα μόνο δημιουργό, αλλά και επειδή του έρχονταν συνεχώς πολύ ωραία τραγούδια... "Συγκεντρώσαμε 40, επιλέξαμε τα 24, ηχογραφήσαμε τα 20 και καταλήξαμε στα 14 που μπήκαν στο album."

    O Γιάννης Κότσιρας μίλησε και για τη διαδικασία δημιουργίας του τραγουδιού "Έλα και Κόψε με στα Δύο", που έγραψε μαζί με τον πολύ καλό του φίλο Βασίλη Μακριμίχαλο (ο οποίος, μάλιστα, εμφανίζεται στο video-clip του "Σ' Αγαπάω"), ενώ έπιναν καφέ, αλλά και με τον Χριστόφορο Γερμενή - αυτό, μάλιστα, ενδέχεται να είναι το δεύτερο single από το album.




    Όσο για τα live σχέδιά του, όπως είπε ο ίδιος, από τις 10 Νοεμβρίου θα εμφανίζεται μαζί με έξι μουσικούς και την Ζωή Παπαδοπούλου στο Μετρό, όπου θα παρουσιάζει ένα interactive πρόγραμμα, στη λογική του unplugged, στο οποίο, μάλιστα, θα ερμηνεύει μόνο δικά του κομμάτια.

    Ποιος οφείλεται για το "σοβαρό" προφίλ του Γιάννη Κότσιρα? Ο ίδιος λέει πως δεν είναι κάτι που κάνει σκόπιμα, απλά ο κόσμος έχει σχηματίσει άποψη από την εικόνα του στις τηλεοπτικές του εμφανίσεις, όπου δε νιώθει ιδιαίτερα άνετα και δεν έχει σχέση με το πώς είναι στην καθημερινότητά του.




    Ακόμα, ο Γιάννης Κότσιρας αποκάλυψε πως ένα από τα όνειρά του είναι ένας δίσκος με διασκευές τραγουδιών του Μεσοπολέμου, ενώ, αν αναρωτιέστε για το τί μουσική ακούει, ο ίδιος λέει πως παρακολουθεί όσο προλαβαίνει την ελληνική μουσική, αλλά ακούει κυρίως ξένο ρεπερτόριο από το Mad και το ραδιόφωνο.

    Στο fun part του ανανεωμένου ΟΚ, ο Γιάννης Κότσιρας επέλεξε albums της ελληνικής και international μουσικής και αποκάλυψε πως...

    ...ναι, υπάρχουν εξωγήινοι

    ..."κολλάει" με το "Baila Morena" κάθε φορά που το ακούει

    ...κατά τη διάρκεια της εκπομπής είχε πάνω του 7 ευρώ

    ...το παρατσούκλι του όταν ήταν μικρός ήταν "Μαγκάιβερ"

    ...δε σιχαίνεται κανένα φαγητό

    ...θαυμάζει απεριόριστα τον Robbie Williams

    ...θα ήθελε να συνεργαστεί με τον Sting

    Στο τέλος της εκπομπής, ο Γιάννης Κότσιρας τραγούδησε unplugged τα νέα κομμάτια "Έλα και Κόψε με στα Δυο" και "Κάπου Θα Βρεθούμε" αποκλειστικά για τους τηλεθεατές του Mad αλλά και το τραγούδι "Σε Θυμάμαι" μόνο για το mad.tv



    Πηγή:mad tv