ελληνική μουσική
    1126 online   ·  210.851 μέλη

    Αναζητώ μουσική για παιδιά

    yokor
    17.08.2006, 15:00
    Αν είναι εύκολο, θα ήθελα σε κάτι την βοήθειά σας. Σε μερικές μέρες θα ανοίξει ο παιδικός σταθμός που εργάζομαι και, επειδή η δισκοθήκη του έχει έναν πολύ μικρό αριθμό κασετών, σκέφτομαι να αγοράσω μερικά cds ή κασέτες. Οι μαθητές μου είναι από 2,5 ως 3,5 ετών και θέλω να τους δώσω όσο το δυνατόν περισσότερα μουσικά ερεθίσματα. Επίσης, ενδιαφέρομαι για τραγουδοπαιχνίδια. Ψάχνω συχνά σε ηλεκτρονικά δισκοπωλεία, συνήθως όμως όσα μου αρέσουν ή δεν κυκλοφορούν πια ή έχουν εξαντληθεί. Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι, θα είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ πολύ.


    anastasisk
    17.08.2006, 21:36
    Κριμα,δε μπορω μαλλον να σε βοηθησω.θα μ'ενδιεφερε πολυ κι εμενα να ειχα μια τετοιου ειδους συλλογη.Να,που τωρα μου εδωσες το ερεθισμα να αρχισω να ψαχνω κι εγω μαζι σου!Θα προσπαθησω ν'ασχοληθω σοβαροτερα με το θεμα γιατι μ'ενδιαφερει αρκετα.Οτι καλο βρω παντως θα σ'ενημερωσω μεσω αυτου του post αλλα και με pm.



    ΥΓ.Να δωσεις φιλακια πολλα στους μικρους σου μαθητες και ΟΛΗ την σοφια σου!
    Orfeus
    18.08.2006, 02:36
    Ρίξε μία ματιά Εδώ!!!

    Σου το προτείνω...



    Everybody must give something back, for something they get

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 18-08-2006 05:45 ]


    ageras
    18.08.2006, 04:46
    Επίσης ωραία δισκάκια είναι των Χάρη και Πάνου Κατσιμίχα "Οι αγέλαστη πολιτεία και η καλλικάντζαροι" μουσικές και λόγια από ένα παιδικό παραμύθι που γράψαν οι ίδιοι το 1983 καθώς επίσης και του μοναδικού Ορφέα Περίδη "Στο πρώτο πέταγμα"
    Jimy
    18.08.2006, 08:39
    Ντενεκεδούπολη-Μαρκόπουλος
    Ο παραμυθάς δεν γνωρίζω ποιανού είναι η μουσική

    kalouka
    18.08.2006, 08:47
    ΧΑΡΤΙΝΟ ΚΑΡΑΒΙ-Ν.ΜΑΥΡΟΥΔΗ
    ΤΕΝΕΚΕΔΟΥΠΟΛΗ
    ΠΑΙΧΝΙΔΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΜΑΡΙΖΑ ΚΩΧ
    ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΙΖΑ
    ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ
    ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ(Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ)
    ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑΙΝΙΕΣ(ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ) DISNEY
    ΜΑΠΠΕΤ ΣΟΟΥ
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ 35 SESAME STREET

    αυτά απο τη προσωπική μου δισκοθήκη (αν θες λεπτομέρειες ) αν βρω κάτι άλλο θα επανέλθω


    kalouka
    18.08.2006, 08:55
    η σειρά της Μ.ΚΥΝΗΓΟΥ-ΦΛΑΜΠΟΥΡΑ το
    ΚΥΚΛΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΖΕΥΓΑΡΙΑ(βιβλίο και κασσέτα)
    yokor
    18.08.2006, 09:27
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις όμορφες προτάσεις σας! Σήμερα κιόλας θα τα αναζητήσω, ελπίζω να υπάρχουν μόνο και να μην είναι εξαντλημένα. Τα μόνα που ήδη έχω είναι η Λιλιπούπολη και το Πρώτο πέταγμα. Τα παιδιά εχουν λατρέψει το Χοντρό μπιζέλι και το Αλογάκι για όσους τα έχουν ακούσει!



    Ευχαριστώ!
    XeniaRodo
    18.08.2006, 11:28
    H Nτενεκεδούπολη είναι εξαιρετική, η συγγραφέας είναι η Eυγενία Φακίνου και υπάρχει σίγουρα σε cd, την αγόρασα πέρσι (γιατί είχα την κασσετούλα από τα παιδικά μου χρόνια). O Mαρκόπουλος έχει γράψει φοβερή μουσική, για παιδικά τραγούδια μεν αλλά πολύ ώριμη. Tην ακούω ακόμα και γουστάρω....

    Eπίσης η Aγέλαστη Πολιτεία και οι Kαλικάντζαροι που είπε ο Mανόλης, είναι πάρα πολύ ωραία δουλεια, λίγο Xριστουγεννιάτικη όμως έχε υπόψη....
    XeniaRodo
    18.08.2006, 11:31
    A! Aκόμα υπάρχει και το KATΩ AΠO ENA KOYNOYΠIΔI, παιδικά τραγούδια του Mάνου Λοίζου, πρόσφατος σχετικά δίσκος με διάφορους ερμηνευτές....
    yokor
    18.08.2006, 11:35
    Ευχαριστώ πολύ XeniaRodo μου! Θα αναζητήσω τα cd που μου προτείνεις!

    Jimy
    22.08.2006, 12:25
    Σκέψου και απο κλασσική μουσική εφόσον μπορείς να τα προμηθευτείς όλα τα ντιβερτιμέντι του Μότσαρτ είναι μικρές σύντομες και απλές μουσικές αλλά στο παιδικό αυτί κάνουν καλό και το ηρεμούν,είναι μια καλή πρόταση

    yokor
    22.08.2006, 12:40
    Ναι, Δημήτρη, από κλασική μουσική έχω σχεδόν όλο το έργο του Μότσαρτ και πολλών άλλων συνθετών. Μόλις πηγαίνω στο σχολείο το πρωί η πρώτη μου δουλειά είναι να βάλω τέτοιου είδους μουσική, απλά παρατήρησα ότι είχε κουράσει λίγο τα παιδιά. Κάποιες φορές μάλιστα μου...θύμωναν! Και ξέρεις τι...απαιτούσαν να ακούσουν;; Παπαρίζου και Χατζηγιάννη!


    ageras
    22.08.2006, 12:46
    (μετακινήθηκε στην σωστή κατηγορία)
    Haroulinda
    22.08.2006, 12:53
    Εκτός από το φοβερό Τεμπέλη Δράκο, εγώ θα προτείνω κι αυτά
    Ο Εγωιστής Γίγαντας¨

    μια πολύ καλή δουλειά και με ένα πολύ όμορφο βιβλίο

    επίσης

    Ο γαργαλιστής που κι αυτό έχει το βιβλιαράκι του!


    Jimy
    22.08.2006, 12:55
    Το μέλος yokor στις 22-08-2006 στις 12:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι, Δημήτρη, από κλασική μουσική έχω σχεδόν όλο το έργο του Μότσαρτ και πολλών άλλων συνθετών. Μόλις πηγαίνω στο σχολείο το πρωί η πρώτη μου δουλειά είναι να βάλω τέτοιου είδους μουσική, απλά παρατήρησα ότι είχε κουράσει λίγο τα παιδιά. Κάποιες φορές μάλιστα μου...θύμωναν! Και ξέρεις τι...απαιτούσαν να ακούσουν;; Παπαρίζου και Χατζηγιάννη!




    Στα παιδιά δεν βάζουμε Μότσαρτ για να τους δείξουμε το μέγεθος της δισκοθήκης μας αλλά για να ακούσουν,ίσως ύστερα απο μια δύσκολη εργασία ή και την ώρα της εργασίας καλό κάνει αν τους αρέσει η Παπαρίζου και ο Χατζηγιάννης τότε μάλλον δεν έχουν προτίμηση στην κλασσική !

    Other_side
    22.08.2006, 15:45
    έχω αρκετά παιδικά τραγούδια που μου έστειλε ένας φίλος από εδώ...αν θες δώσε μου το μαιλ σου σε προσωπικό μύνημα με την πρώτη ευκαιρία να σου τα στείλω....
    tolaruba
    23.08.2006, 16:53
    τυχαια βρηκα αυτη τη σελιδα...Ειναι εκδοσεις με παιδικα βιβλια , σιντι και αλλα
    yokor
    23.08.2006, 17:38
    -Haroulinda σ΄ ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου ! Θα τα ψάξω το συντομότερο!

    -Other_side θα τα πούμε σύντομα με προσωπικο μήνυμα. Ευχαριστώ κι από δω.......


    -tolaruba μου εδώ και πάρα πολύ καιρό ψάχνω να βρω κάποια σχετική σελίδα με δουλειές της Κικής Καψάσκη! Διδασκόμουν βιβλία της όταν σπούδαζα και αναζητούσα τις κασέτες και τα cds της, χωρίς επιτυχία, αφού σε όλα τα ηλεκτρονικά δισκοπωλεία μου έλεγαν πως δεν κυκλοφορούν πια. Πώς να σ΄ ευχαριστήσω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


    -Jimy προσπαθώ να δώσω στα παιδιά όσο το δυνατόν περισσότερα μουσικά ερεθίσματα. Η κλασική μουσική αρέσει πολύ και σε μένα και, επειδή είναι ένα είδος που συνήθως δεν ακούγεται στα σπίτια μας, θέλησα να φέρω τα παιδιά σε επαφή μ΄ αυτό έστω κάποιες λίγες ώρες στο σχολείο. Βέβαια οι ηλικίες είναι πολύ μικρές, αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι καλό να μάθουν από τώρα να ακούνε όλα τα είδη. Το τελευταίο που μ΄ ενδιαφέρει είναι να...αυτοδιαφημιστώ μέσα απ΄ αυτό εγώ και η δισκοθήκη μου! Όταν κάνουμε εικαστικά ακούμε Μότσαρτ, αλλά όταν τα παιδιά θέλουν να εκτονωθούν και να βγάλουν την ένταση από μέσα τους, θα βάλουμε και τέρμα την Παπαρίζου ή ό, τι άλλο ζητήσουν! Έχω μάθει να σέβομαι τις επιθυμίες τους, αλλά με έμμεσο τρόπο να περνώ και ό, τι πιστεύω εγώ πως θα τους ωφελήσει.
    tolaruba
    23.08.2006, 17:49
    Να με ευχαριστησεις βρισκοντας αυτα που θες!!!! ελπιζω να βοηθησα καπως!καλο ψαξιμα