ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Αναζητώ μουσική για παιδιά

    kalouka
    28.08.2006, 11:46
    μια καλή πρ'ωτη επαφή των παιδιών με την κλασσική μουσική και τα όργανα ειναι

    Ο ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ
    ΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ


    yokor
    28.08.2006, 12:18

    vouliakis
    28.08.2006, 12:29
    yokor
    28.08.2006, 13:33
    Ευχαριστώ..............................
    kalouka
    28.08.2006, 14:18
    ΜΙΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΗΛΑ Σταύρος Παπασταύρου




    επισυναπτόμενα: paidiki4_big_back.jpg 
    gate
    28.08.2006, 15:31
    Μια πολύ καλή έκδοση ειδικά για παιδιά με 3 cds με τραγούδια, με 1 cd-rom και πολλά παιχνίδια είναι του Κέντρου Αιγιακών μελετών και λέγεται: "ΦΥΝΤΑΝΙ ΦΥΝΤΑΝΑΚΙ". Καθένα απ' αυτά τα cds απευθύνεται σε ξεχωριστή ηλικιακή ομάδα παιδιών ξεκινώντας σχεδόν από τα βρέφη με νανουρίσματα, συνεχίζοντας με παιδιά προσχολικής και μικρής σχολικής ηλικίας με τραγούδια που τα κάνουν να μάθουν εύκολα το αλφάβητο και τους αριθμούς πριν ακόμα μπουν στα βαθιά... και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ...: Όλα τα τραγούδια είναι ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ. ΄Ετσι τα παιδιά έρχονται από πολύ νωρίς σε επαφή με την πλούσια παραδοσιακή μας μουσική...!

    Επίσης, ξέρω ότι ετοίμαζε εδώ και καιρό κάτι ανάλογο η Δόμνα Σαμίου. Δεν ξέρω αν τελικά το έχει εκδώσει. Αν μάθω κάτι, θα επανέλθω...!

    Καλή επιτυχία!
    XeniaRodo
    06.12.2007, 13:10
    μόλις κυκλοφόρησε:

    Δε βιάζομαι να μεγαλώσω

    Μια νέα δημιουργός, η Τατιάνα Ζωγράφου, μουσικός και παιδαγωγός, παρουσιάζει τη δεύτερη δισκογραφική δουλειά της. 15 υπέροχα τραγούδια και 3 ορχηστρικά μάς ταξιδεύουν στο μαγικό κόσμο των παιδιών. Τραγούδια του ήλιου και του φεγγαριού, που θα αγαπηθούν από μικρούς και μεγάλους.

    Τη μουσική υπογράφει η Τατιάνα Ζωγράφου και τους στίχους η Βεατρίκη Κάντζολα-Σαμπατάκου, ο Βασίλης Αναγνωστόπουλος, η Ιουλίτα Ηλιοπούλου, η Αργυρώ Κοκορέλη και η συνθέτρια. Οι ερμηνευτές των τραγουδιών, πολλοί και εκλεκτοί, μα ξεχωρίζει και εκπλήσσει ευχάριστα ο Διονύσης Σαββόπουλος με την καταπληκτική ερμηνεία του σε ένα νανούρισμα. Είναι η πρώτη φορά, που συναντάμε στην παράλληλη δισκογραφία του μεγάλου τραγουδοποιού, μια τόσο τρυφερή συμμετοχή.

    Τα υπόλοιπα τραγούδια ερμηνεύουν με τρόπο μοναδικό οι: Βαγγέλης Γερμανός, Ηλίας Λιούγκος, Τάσος Αποστόλου, Ειρήνη Δερέμπεη, Άννα Καραγεωργιάδου, Νίτσα Κουρτίδου και η Τατιάνα Ζωγράφου. Συμμετέχει η Παιδική Χορωδία του Δημήτρη Τυπάλδου, δίνοντας ιδιαίτερο χρώμα και ζωντάνια.

    Την εικονογράφηση του cd έκανε ο διακεκριμένος ζωγράφος Χρήστος Κεχαγιόγλου.

    ακούστε δείγμαΕΔΩ



    επισυναπτόμενα: paidiko_large.jpg 
    Efklidis
    06.12.2007, 15:04
    ZOUZOUNIA for Ever...exxeexxexe
    PHILIPPOSSM
    07.12.2007, 09:05
    Κοιτα και αυτο www.anatolikos.net

    darbukaboy
    07.12.2007, 13:58
    Μια καλη προταση πιστευω ειναι ενας δισκος του Ορφεα Περιδη( δυστυχως δεν θυμαμαι τιτλο)με παιδικα τραγουδια και ψιλοροκ υφος!
    kamelia8
    09.02.2008, 19:43
    Είδα ότι κάποιος ανέφερε το Χάρτινο Καράβι του Μαυρουδή..
    Είναι πολύ ωραίο, θα στο συνιστούσα!
    blackdragon
    09.02.2008, 19:49
    ζουζούνια και στρουμφάκια
    konstantinadask
    08.09.2009, 02:18

    Πολύ καλό είναι το "Μίλα μου για μήλα" του Παπασταύρου σε στίχους Τριβιζά.

    Επίσης υπάρχει και το Λάχανα και Χάχανα που αν κ ειναι για α δημοτικου το περιεχόμενο προορίζεται και για νηπιάκια.

    Κι ένα πολύ καλό για Χριστουγεννιάτικα είναι το "Χριστούγεννα στο μικρό γαλάζιο πλανήτη" του Ουλκέρογλου


    giorgosziotas
    08.09.2009, 10:29

    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 07-12-2007 στις 13:58 έγραψε...

    Μια καλη προταση πιστευω ειναι ενας δισκος του Ορφεα Περιδη( δυστυχως δεν θυμαμαι τιτλο)με παιδικα τραγουδια και ψιλοροκ υφος!

     

    "Στο πρώτο πρώτο πέταγμα" φανταστικός δίσκος.


    cembalo
    08.09.2009, 12:04

    Εγώ θα πρότεινα, εκτός από το παιδικό τραγούδι, να φέρεις τα παιδιά σε επαφή και με την ορχηστρική μουσική. Να μάθουν από μικρά σε ποιοτικά ακούσματα που πιθανώς δεν θα έχουν ποτέ στο σπίτι. Ίσως αρχικά δεν τους τραβά την προσοχή, λειτουργεί όμως θετικότατα στην ψυχολογία και την αισθητικη τους... Μοτσαρτ, Βιβάλντι κτλ. Εύκολα ακούσματα, όχι συμφωνίες Μπετόβεν και Μάλερ!!!

    Επίσης σε αυτό τον τομέα είχαν κυκλοφορίσει κάποια έργα που προσφέρονται για αφήγηση με τη φωνή ηθοποιών όπως του Μάνου Κατράκη. Θυμάμαι τις 4 εποχές του Βιβάλντι όπου ο Κατράκης τους περιγράφει την Καταιγίδα, το θέρος κτλ κτλ. Νομίζω πως επιβάλλεται να προσφέρεις στα παιδιά σου τέτοιες εμπειρίες που γίνονται όλο και πιο σπάνιες δυστυχώς στη νέα Ελλάδα.

     

    Για την ευεργετική επίδραση της μουσικής Μότσαρτ και των συγχρόνων του υπάρχουν πολλές μελέτες, ρίξε μια ματιά στο internet.


    dafnoula
    08.09.2009, 22:54

    Στο www.verso.gr  η παιδική δισκοθήκη της Μαρίζας Κωχ!

     





    επισυναπτόμενα: ΚΩΧ.jpg 
    djmetronomos
    09.09.2009, 00:16

    Τα παιδιά θα έχουν μεγαλώσει λιγάκι... αν κρίνω από την ηλικία του post.
    Δεν πειράζει όμως. Έχω ένα αστείο συγκρότημα - το πιο αστείο που έβγαλε ποτέ η Αγγλία - που είναι για όλες τις ηλικίες!!!  Έτσι, μπορείς να συνδυάσεις γέλιο και χαρά με γνώση και αγγλικά.
    Σου παρουσιάζω τους... Bonzo Dog Doo-Dah Band κι ένα τραγούδι για μια φάρμα με ζώα. Αυτό είναι το "Jollity Farm"...


    https://www.youtube.com/watch?v=eyVDUVJvDlM

    Link
    >
    sea_like_eyes
    10.09.2009, 04:20

    Μολις ειδα το post . . . Λοιπον!ManOwaR με κλειστα τα ματια . . . μεγαλωνουν ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

    το cd-single ''Father'' ειναι τοσο απαραιτητο . . . εχει Α,Β,C βιταμινες και σιδηρο . . . οχι οποιο κι οποιο αλλα του blacksmith το σιδηρο . . . ποιες φακες και σπανακια . . .

     


    TRAVELOGUE
    14.09.2009, 14:35

    Καλησπέρα! Μίσα συνοπτική αναφορά και από εμένα:

    Λιλιπούπολη, Μάνος Χατζιδάκης

    Ο τεμπέλης Δράκος , Γ. Χατζηπιερής (ερμηνεύουν διάφοροι καλλιτέχνες)

    Η αγέλαστη πολιτεία και οι καλλικάντζαροι, Αφοί Κατσιμίχα

    Κάτω από ένα κουνουπίδι, Μάνος Λοΐζος

    Ντενεκεδούπολη, Γιάννης Μαρκόπουλος

     


    shootingstar
    21.09.2009, 19:34

    ο "Αγησίλαγος" του Δημήτρη Μπασλάμ

    "Παράξενο δεν είναι;" του Θάνου Μικρούτσικου

    "το όνειρο του Νέστορα" του Σταμάτη Σπανουδάκη που ξανακυκλοφόρησε πέρσι

    "ο Μορμόλης" του Γιάννη Σπανού (που άκουγα κι εγώ μικρούλα {#emotions_dlg.inlove} )

    ελπίζω ν' αρέσουν στα μικρά σου!