ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Σύμπραξη με μουσικούς άλλης εθνικότητας

    antreas_dr
    17.08.2006, 15:37

    έχει τύχει ποτέ να παίξετε σε jammin' ή οργανωμένα με μουσικούς άλλης εθνικότητας, στυλ και ύφους ?

    Πώς νοιώσατε?

    Πριν λίγες μέρες βρέθηκα στη νότια Γαλλία. Εκεί είχα την χαρά να παίξω με μερικούς ντόπιους μουσικούς και να ανακαλύψω την μουσική τους.

    Ένοιωσα πραγματικά πού χαρούμενος και "γεμάτος" από την σύμπραξη αυτή. είναι πολύ περίεργο και συνάμα "παραμυθένιο" να μπορείς να συνεννοείσαι χωρίς να μιλάς την ίδια γλώσσα. μόνο με τα μάτια και την μουσική.
    Να μπαίνει ο ένας στη κουλτούρα του άλλου, να σου δείχνουν πως παίζετε η μουσική τους και με τη σειρά σου να τους μαθαίνεις τους ελληνικούς παραδοσιακούς ρυθμούς, κλίμακες και τα όργανα.. Να παντρεύονται οι μουσικές και να γουστάρεις το αποτέλεσμα και το γεγονός ότι τελικά η μουσική έχει μόνο 7 νότες (λέμε τώρα…)

    dimko
    17.08.2006, 16:03
    Πριν απο καμιά δεκαριά χρόνια έπαιζα με κάτι νιγηριανούς αφρικάνικη ρέγγε σε ένα μπαρ στην Κυψέλη! Η εμπειρία!

    Σε μια άλλη περίπτωση μου έκανε άσχημη εντύπωση, η φριχτή τελειότητα, χωρίς συναίσθημα, σε κλασικοροκάδiκα, ενός Γιαπωνέζου lead, τον οποίο μετά απο μια σειρά διαδοχικών συγκυριών φιλοξένησα για λίγο σπίτι μου. Το απόλυτο copy paste...
    KAKOFONIKS
    18.08.2006, 11:06
    Δεν έχει τύχει να έχω αυτήν την υπέροχη εμπειρία και θα ήθελα κάποια στιγμή να την αποκτήσω γιατί γενίκα μου αρέσει και ενδιαφέρομαι να μαθαίνω και να έρχομαι σε επαφή με διαφορετικές κουλτούρες και ανθρώπους!Μακάρι . . .
    antreas_dr
    18.08.2006, 12:23
    Ξέχασα και το άλλο....
    Τίποτα το ιδιαίτερο μα είχε πλάκα!

    Σε ένα Rock Bar στο Bali πριν 3 χρόνια έπαιζε η μπάντα με ντόπιους μπαλινέζους.
    Στο μπάρ είμασταν καμιά δεκαριά άτομα το πολύ, κουβέντα στη κουβέντα βρέθηκα να παίζω τύμπανα με τους μπαλινέζους (κλασσικο Rock) και η φίλη μου που ήταν μαζί να τραγουδάει!

    Πολύ γέλιο!!


    sintorin
    18.08.2006, 12:26
    Exo paiksei oli mou ti zoi me ksenis ethnikotitas mousikous. Den exo dei diafores, giati vasikos auto pou sundeei olous mas, einai to styl tis mousikis pou paizoumai, kai exontas diaforetika gousta, aplos paizoumai pio prototypi mousiki.
    Pantos oson afora teliotita, auto einai sigoura oti paizoun polu kala, ala kai tautoxronos vgazoun to sunaisthima tou kopmatiou pou paizoun. Vasikos to pragma einai na ksereis na paikseis. Etsi mou aresei kai emena na paizo. Oso kaluteri texniki ginetai, gia na vgei to sunaisthima pou xreiazetai epano sto komati.