ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιό είναι το ταξίδι που ονειρεύεστε;

    AlmaNegra
    19.08.2006, 01:09
    Δημιούργησα αυτό το θέμα για να μοιρααστούμε τα ταξίδια των ονείρων μας! Που, πως, με ποιόν και ότι άλλο έχουμε ονειρευτει! Εγώ προσωπικά θέλω οπωσδήποτε να κάνω το γύρο της Μεσογείου και στις 3 ηπείρους που βρέχει, με μηχανή(απο Ελλάδα, Πορτογαλία, Μαρόκο, Αίγυπτος, Τουρκία και όλες τις άλλες χώρες ενδιάμεσα)...
    Εσείς;;;;
    koini_maria
    19.08.2006, 01:34
    Δεν ξέρω αν ονειρεύομαι περισσότερο τα ταξίδια - τις διαδρομές , δηλαδή - ή τους προορισμούς αυτών...
    Ένας από τους μεγαλύτερους πόθους μου είναι η συνάντηση με εκείνη που θέλω πολύ να μάθω νέα της , να της πω ένα γεια , να της πω για την μητέρα της που της λείπει πολύ και πονάει...
    ''Θα 'ρθω μια μέρα να σε βρω'' της υποσχέθηκα και εγώ , μέσα σε άλλους ...
    Αλήθεια , θα 'ρθω..
    Δεν ξέρω πότε ούτε πως , μα θα 'ρθω...

    Όσον αφορά τα χώματα , θέλω πολύ μια μέρα να πάω στην Λευκωσία...
    Είναι ταξίδι ζωής για εμένα γι' αυτό νομίζω πως τελικά δεν θα πάω ποτέ ...

    (Φίλε/η altamira σε ευχαριστούμε πολύ για το νημάτιο που άνοιξες ...
    Προσωπικά δυνάμωσες την ανάμνηση και την υπόσχεση)
    AlmaNegra
    19.08.2006, 02:51
    Ακόμα κι αν ο στόχος έχει τεράστιο σημασία για σένα, τα ταξίδια έχουν άλλο νόημα και άλλο σκοπό. Το να βρείς κάτι προϋποθέτει ένα "ταξίδι", αλλά και το ταξίδι από μόνο του σου δίνει πράγματα που δεν φανταζόσουν ότι μπορείς να έχεις. Το ταξίδι των ονείρων μας το έθεσα ως γήινο,¨"κανονικό" ταξίδι, όχι ως εσωτερική αναζήτηση.

    Πάντως, είναι κι αυτό ένα ενδιαφέρον ταξίδι (αν όχι το πιο ενδιαφέρον)!
    megaloserwtikos
    19.08.2006, 02:53
    Θέλω να πάω σε τόσα πολλά μέρη. Ινδία, Κίνα, Ιαπωνία...
    Στην Ευρώπη και που δεν θέλω να πάω...
    Στην Μόσχα. Ακόμα και στην Αφρική...αλλά και μια νύχτα στο Μαρόκο λαχτάρησα να ζήσω.
    Με όποιο μέσο δεν έχω πρόβλημμα, ακόμα και με την φαντασία μου. Ωραίο μέσο, δεν έχει και τρακαρίσματα...


    (ΥΓ. Βρε Μαρία (κοινι_μαρία) τόση απογοήτευση... ; γιατι; δεν είναι δα και τόσο μακριά η Λευκωσία. Τι να πω κι εγώ που θέλω όλο τον πλανήτη. Σου εύχομαι να πας με την καλύτερη παρέα που επιθυμείς)
    tolaruba
    19.08.2006, 10:15
    θα πεθαινα να παω γαλλια με τις φιλες μου μεσα στο χειμωνα,να γυρναω γενικα το κοσμο με ενα αυτοκινητο και τερμα τη μουσικη και να παω και αλλη μια φορα στην ιταλια (ολα αυτα ΜΟΝΗ μου!!!!)
    uNick
    19.08.2006, 11:30
    Χρόνια θέλω (και θα το πραγματοποιήσω σύντομα) να επισκεφτώ την ευρύτερη περιοχή της Γκίζας...

    ...να είμαι εκεί, δίπλα στην Σφίγγα, να δω μαζί της την ανατολή του ηλίου την ημέρα της εαρινής ισημερίας...

    ...να σταθώ με δέος μπροστά στις 3 πυραμίδες...



    Sometimes you have to go to hell to find your angel...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 19-08-2006 11:31 ]


    theotita
    19.08.2006, 11:36
    Νίκο, μόλις είδα το τόπικ κι εγώ σκεύτηκα την Αίγυπτο!
    Πάντα ήθελα να δω το μέρος που γεννήθηκε η μητέρα μου!



    koini_maria
    19.08.2006, 12:09
    AlmaNegra , αυτό που είπες πριν μου θύμισε κάτι από την Ιθάκη του Κ. Π. Καβάφη :
    ''Σαν βγεις στον πηγεμό για την Ιθάκη
    να εύχεσαι να είναι μακρυς ο δρόμος που θα πάρεις ...''

    Προφανώς και έχεις δίκιο ...
    Όπως στα περισσότερα πράγματα , έτσι και εδώ η επιθυμία και η πορεία είναι ίσως συγκλονιστικότερες από τον προορισμό , από τον στόχο ...
    Βασικά , δεν αναφερόμουν σε εσωτερική αναζήτηση πριν , η ''εκείνη'' δεν είμαι η παλιά ''εγώ'' αλλά αυτό είναι εκτός του πνεύματος του topic οπότε συγγνώμη και μόνο που το αναφέρω...
    Πάντως , σε ευχαριστώ πολύ ...

    Ωραίους , πολύ ωραίους μακρινούς προορισμούς έχετε επιλέξει , φίλτατοι ...
    Βάζω την φαντασία μπροστά και φεύγω προς αυτούς και εγώ γιατί η Αθήνα δεν παλεύεται ούτε και σήμερα ...
    sea_like_eyes
    19.08.2006, 12:12
    θα ηθελα να ταξιδεψω εναν χρονο πισω,ετσι ωστε να μπορουσα.... ....Αιγυπτος παιδια,επισης ιαπωνια και σε ολα τα νησια του κοσμου..πολλα ζηταω?μαλλον...
    τωρα λεω να παω μεχρι το δωματιο μου που σαν κι αυτο δεν υπαρχει στον κοσμο κανενα(ωραιο δεν ακουστηκε αυτο...?)
    tzouv
    19.08.2006, 15:00
    Κουβα αλλα πριν να πεθανει ο Φιντελ.......
    Η να γυρισω ολο τον κοσμο με μια μηχανη μαζι με τα φιλαρακια μου....
    AlmaNegra
    19.08.2006, 15:09
    Ωραίος ο tzouv! Ξεκίνα όμως να μαζεύεις λεφτα! Στην Ευρώπη θα σε συνοδέψω κι εγώ!!
    tzouv
    19.08.2006, 15:14
    Ωραια....Ο πρωτος εμφανιστικε για να βλεπω κι αλλους μηχανοβιους να συνοδευουν.
    Μπραβο φιλε μου....
    AlmaNegra
    19.08.2006, 15:27
    Κοίτα, δεν μπορώ να πω ότι είμαι μηχανόβιος! Δηλαδή και με ένα κάμπριο, το έκανα το ταξίδι! Αλλά όπως και να'χει θα έχεις συνοδεία!
    tzouv
    19.08.2006, 15:29
    Δεν πειραζει αφου θα σε εχω παρεα μια χαρα θα ειναι ολα....
    tzouv
    19.08.2006, 15:37
    Πολυ ωραια...Σε θελουμε στην παρεα μας.Καλωσηρθες στο ταξιδι μας.Θα περασουμε φανταστικα....
    dver17
    19.08.2006, 17:02
    Πιστεύω πως μεγαλύτερη σημασία έχει όχι τόσο του που αλλά το πώς (με τί παρέα, με τί διάθεση κλπ)!
    Αν είναι καλύτερα να μιλήσουμε για το που, τότε να αναφέρω πως ονειρεύομαι ένα... διογκωμένο καλοκαίρι σε πολλά ελληνικά νησιά, σε μέρη που είτε έχω ξαναπάει και λατρεύω να ξαναπηγαίνω (Νάξος, Κύθηρα, Α. Κουφονήσι, Αλόνησος, Ικαρία, Μεγανήσι, Σύρος) είτε σε άλλα που δεν έχω ακόμα επισκεφθεί (Σάμος, Χίος, Δωδεκάνησα, Δονούσα, Μήλος, Φολέγανδρος, Σκόπελος).
    Καλό καλοκαίρι!!!
    alexia-vicky
    19.08.2006, 17:50
    Το ταξίδι των ονείρων μου είναι να (ξανα)πάω στο Λονδίνο...νιώθω ένα τρομερό δέσιμο με αυτό το μέρος....και γενικότερα στη Μ.Βρετανία. Μ'αρέσουν σαν μέρη, οι άνθρωποι, τα τοπία στην Σκωτία....Ελπίζω να πάνε όλα καλά το Σεπτέμβρη και οι τρομοκράτες να έχουν αλλάξει διαθέσεις

    Επίσης θα ήθελα πολύ να πάω και στην Αυστρία, κυρίως χειμώνα με το "τρελό " χιόνι!
    vero
    20.08.2006, 09:58
    Ενα ταξιδι με μηχανη γυριζωντας την Ευρωπη
    Shamriella_
    20.08.2006, 10:01
    Νοουμένου ότι υπάρχει καλή παρέα και οργάνωση θα ήθελα να πάω σχεδόν παντού...με προτιμήσεις στους προορισμούς Νέα Υόρκη (ο ''παράδεισος'' μου, φανταστικά είναι εκεί), Dubai, Buenos Aires, Ιταλία, Μάλτα, Βαρλελώνη, Βιέννη, Ινδία, Κίνα, Αίγυπτο, Ιράν, Χαβάη, Ρωσία, Κένυα, Μαδαγασκάρη, Αυστραλία, Ιαπωνία, Κούβα...(και παέι και πάει η λίστα)...Μεγαλουπόλεις, γραφικά χωριουδάκια, ζούγκλες, παρθένα δάση, θάλασσες, βουνά και έρημοι...Μια ζωή μάθησης και περιπέτειας, καταλήγοντας πάντοτε στην πατρίδα μου, στο όμορφο νησί της Αφροδίτης.
    Θα ήθελα επίσης να επισκεφθώ τη Σελήνη, να δω τον κόσμο όλο από μια διαφορετική οπτική γωνία, δυνατότητα πραγματοποιήσιμη μεν αλλά μόνο εάν κατά ένα θαυματουργό τρόπο βρεθούν στην κατοχή μου τα χρήματα του Bill Gates...ή έστω ενός σείχη (ενδιαφέρεται κανείς...; )
    Το μεγαλύτερο μου όμως όνειρο, που δυστυχώς θα παραμείνει τέτοιο, είναι να είχα για λίγο τη μηχανή χρόνου του Marty McFly στο Back to the future (ω,πόσο τον ζηλεύω...) και να μπορούσα να δω τον κόσμο σε μια άλλη εποχή...να δω το πώς γνωρίστηκαν οι γονείς μου, να δω την παλιά Λευκωσία μας να σφύζει από ζωή, πέρα από την πράσινη γραμμή της ντροπής, να μπορούσα να δω με τα ίδια μου τα μάτια τι πραγματικά είχε γίνει με τον Ιησού Χριστό και την ιστορία του με την οποία μας έχουν γαλουχήσει, να ήμουν από μια μεριά παρακολουθώντας τις μεγάλες στιγμές της ιστορίας και τις σπουδαίες ανακαλύψεις της επιστήμης, το τι ακολουθεί στον πλανήτη μερικούς αιώνες μετά... Ταξίδι για το οποίο δυστυχώς τα μόνα μέσα είναι μόνο τα βιβλία της ιστορίας, και μια γερή δόση δημιουργικότητας και φαντασίας...
    billy_cobham_2005
    20.08.2006, 12:24
    Παρόλο που το διαβατήριό μου είναι γεμάτο με σφραγίδες από ξένα κράτη, υπάρχουν πολλά μερη που θα 'θελα να επισκεφτώ! Βασικά το όνειρό μου είναι να καταφέρω να κάνω κάποια στιγμή το γύρο του κόσμου. Αν δεν το καταφέρω, θα προσπαθήσω να "σπάσω" τους προορισμούς σε κομμάτια...

    Νο1:Βραζιλία, Περού, Kολομβία, Βολιβία, Χιλή,
    Αργεντινή, Κούβα. Από την τελευταία θα ήθελα να ξεχάσω να επιστρέψω!!!

    Νο2:Ο γύρος της Ευρώπης με αυτοκίνητο.... Έχω υπολογίσει σχεδόν.... τα πάντα!! Διαδρομές, εναλλακτικές διαδρομές, που θα βάλουμε βενζίνη, που θα μείνουμε, τι θα δούμε, τι να προσέξουμε... Για τους ενδιαφερόμενους, θα χρειαστούν: Εκτός από 'μένα άλλα τρία άτομα, ένα αυτοκίνητο, 3 εβδομάδες, 1300 - 1500Ε το άτομο, πολλή διάθεση...
    Κάλυψη γύρω στα 600 - 650 Κm τη μέρα...

    Νο3:Μόσχα, Τεχεράνη, Δελχί, Μαλέ, Κολόμπο, Μπανγκόνγκ, Σιγκαπούρη, Τζακάρτα, Σίδνεϋ, Μανίλα,Ταϊπέι, Beijing, Σεούλ, Τόκυο, επιστροφή!!!!!!

    Νο4:Νότια Αφρική