ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.821 μέλη

    Ποιό είναι το ταξίδι που ονειρεύεστε;

    AlmaNegra
    20.08.2006, 16:01
    Billy_cobham ενδιαφερόμενοι υπάρχουν πολλοί!Λεφτά και αυτοκίνητο λείπουν!
    Λεπτομέρειες θα μου πεις! Εγώ το έχω υπολογίσει (μέχρι Πορτογαλία και πίσω) πάνω από έναν μήνα και γύρω στα 2000Ε το άτομο..Πάντως χαίρομαι που βρήκα κι άλλον που έχει την ίδια "τρέλα" που τα έχει ψάξει τόσο πολύ και τα'χει υπολογισμένα ήδη!!
    Feggarenia261
    21.08.2006, 23:14
    Φιλανδια!!!!!
    AlmaNegra
    22.08.2006, 03:27
    Η Φιλανδία είναι υπέροχη χώρα feggarenia, αρκεί να πας ’νοιξη, που είναι όλα πράσινα και ανθισμένα!! Εγώ πήγα Χειμώνα και το μόνο που έβλεπα ήταν ένα άσπρο τοπίο παντού! ’σε που το καλοκαίρι βραδιάζει μόνο για τρεις ώρες!!
    doritsa78
    22.08.2006, 20:39
    ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΞΙΚΟ ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΙΑ,ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ.ΝΑ ΤΑ ΓΥΡΙΣΩ ΟΛΑ!
    Other_side
    23.08.2006, 04:17
    ’ντε και ένα τελευταίο να μου φτιάξω τη διάθεση.

    Ταξίδι χμμ. Λοιπόν θα ήθελα πολύ, και πάντα το ήθελα να κάνω ένα ταξίδι στον Ανταρκτικό. Θέλω να κάνω πολλά ταξίδια αλλά θα σταθώ λίγο σε αυτό να κλείσει ετσι όμορφα η βραδιά μου στον Χέβεν.

    Κάποτε είδα ένα ντοκυμαντέρ (τα έχω λόξα) μια ομάδα ερευνητών που ξεκίνησαν με ένα ιστιοπλοικό από την πόλη του Κεμπέκ με προορισμό τον Ανταρκτικό. Και οι εικόνες ήταν τόσο όμορφες, τα λευκά πανιά σε αντίθεση με ένα παγωμένο ουρανό, ένα γαλάζιο πολύ απαλό τόυ ωκεανού, και πάγοι τριγύρω. Μιλάμε για φανταστικές εικόνες, και αυτό στη μικρή μου τηλεόραση. Είχα μαγευτεί πραγματικά. Ο σκοπός τους ήταν να μελετήσουν την υποχώρηση των πάγων, και τις επιπτώσεις στο οικοσύστημα του Ανταρκτικού. Αυτό δεν ήταν και τόσο όμορφο, αν όχι καθόλου, αλλά το γεγονός πως ο άνθρωπος πέρα από ηλήθιος είναι και το αυτοκαταστροφικό πλάσμα στον πλανήτη το ήξερα και πριν.

    Το ταξίδι αυτό δεν είναι μόνο ύπνος και φαγητό, κάτι σαν κρουαζιέρα. Όχιιιιιι, είχε και δράση ας πούμε πότε πότε δεν μπορούσε να προχωρήσει το πλοίο ή πάγωναν τα νερά πίσω τους, και δεν υπήρχε τρόπος επιστροφής. Δεν θυμάμαι και το τέλος να δεις...

    Πάντως αυτό το ταξίδι ναι θέλω να το κάνω. Και όλα τα ταξίδια που θέλω να κάνω είναι για να βρω κάτι που ψάχνω καιρό...Μη πιστεύοντας λοιπόν πως ο παράδεισος και ο Θεός είναι πάνω μας...πιστεύω πως η έμπνευση ήρθε σαφώς εδώ, στην γη. Την πηγή της έμπνευσης θέλω να ψάχνω στα ταξίδια μου...αυτό που σε κάνει να νοιώθεις πως υπάρχει τόση ομορφιά, που δεν γίνεται να μην έχει δημιουργηθεί από κάτι ανώτερο...

    Είναι πολλά ταξίδια που θέλω να κάνω. Απόψε θα ήθελα να έφευγα για Ανταρκτική με ιστοπλοικό από το λιμάνι του Κεμπέκ...
    yokor
    23.08.2006, 11:11
    Ένα από τα όνειρά μου είναι να καταφέρω και να γνωρίσω κάθε γωνιά της Ελλάδας. Να μην υπάρχει κανένα σημείο το οποίο να μην έχω επισκεφθεί. Και θα ήθελα σε κάθε τόπο, μικρό ή μεγάλο, να γνωρίζω και έναν άνθρωπο, του οποιου τη ζωή και την καθημερινότητα να καταγράφω με σκοπό ένα λεύκωμα-βιβλίο, το οποίο έχω χρόνια στο μυαλό μου.............
    Tyrogkofretas
    23.08.2006, 13:55
    Θα φανώ πολύ Χόλυγουντ, αλλά εγώ με οραματίζομαι, Μαϊάμι για 15 μέρες, με Samurai τζιπάκι, ξενοδοχειάρα κλασσική στο κύμα, σαφώς κοσμική ζωή και 5000 ευρώ (τα υπολόγισα κι εγώ) στην τράπεζα. Γιατί...καλές οι τρέλες και τα ταξίδια,αλλά μια απόδραση που θα σου κοστίσει τα μαλλιά της κεφαλή σου,αλλά θα είναι ΤΟ ταξίδι,πρέπει να το κάνεις! Όνειρα θερινής νυκτός...
    nightwhisper
    23.08.2006, 23:33
    Ολλανδια-τσεχια-αυστρια-γερμανια-ελβετια-γαλλια-αγγλια-σκωτια και επιστροφη γαλλιαγια να μεινω λιιιιγο παραπανω..δηλαδη οσο πιο πολυ μπορω...
    vero
    24.08.2006, 00:31
    Να δω τους red hto chili peppers σε μια αλλη πολη
    Hastaroth
    24.08.2006, 01:46
    Μια και μπήκα στο τόπικ,άς πώ κι'εγώ μερικά δικά μου:

    1.SXM καί SBH (δηλαδή Saint-Maarten καί Saint-Barthelemy),γιά να φωτογραφίσω τά αεροπλάνα,που περνάνε σχεδόν πάνω από το κεφάλι σου (ειδικά στο SBH ο διάδρομος τού αεροδρομίου τελειώνει....στην παραλία).

    2.JSI (δηλαδή Σκιάθος),γιά τον ίδιο λόγο (είναι στά υπ'οψιν μου γιά την επόμενη χρονιά,οπότε δέν αποτελεί και τόσο "όνειρο").

    3.Σκανδιναβικές χώρες (έχω ξαναπάει στην Δανία καί Σουηδία,αλλά μιά κρουαζιέρα στά Νορβηγικά φιόρδς θα ήθελα να την κάνω...).

    4.Μάλτα (έχω δεί ένα ντοκυμανταίρ καί δείχνει νά είναι πολύ ενδιαφέρον μέρος).

    Τώρα βέβαια άν είχα την δυνατότητα να ταξιδεύω συνέχεια αντί να μένω κλεισμένος σέ ένα γραφείο,δέν νομίζω οτι θα μέ χάλαγε
    meltica
    24.08.2006, 01:59
    Παρίσι κάθε ώρα και στιγμή... Αλλά τώρα τελευταία ονειρεύομαι Μαλαισία, κοκτέιλ, μασάζ, παραδεισένια τοπία κ.τ.λ. Ελπίζω να mhn μείνει μόνο στα όνειρα... τ'ακούς; Που να τ'ακούει, αφού δεν μπαίνει στο m.h!
    billy_cobham_2005
    25.08.2006, 18:28
    Το μέλος AlmaNegra στις 20-08-2006 στις 16:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Billy_cobham ενδιαφερόμενοι υπάρχουν πολλοί!Λεφτά και αυτοκίνητο λείπουν!
    Λεπτομέρειες θα μου πεις! Εγώ το έχω υπολογίσει (μέχρι Πορτογαλία και πίσω) πάνω από έναν μήνα και γύρω στα 2000Ε το άτομο..Πάντως χαίρομαι που βρήκα κι άλλον που έχει την ίδια "τρέλα" που τα έχει ψάξει τόσο πολύ και τα'χει υπολογισμένα ήδη!!



    Όποτε θες και μπορείς, επικοινώνισε μαζί μου να τα πούμε από κοντά και να δεις, πόσο όμορφα βγαίνουν και οι διαδρομές και τα έξοδα!!! Αρκεί να οδηγείς... Αν δεν οδηγείς κακώς!!! Να βγάλεις δίπλωμα, να βρείς και άλλους 2 που ψήνονται και φύγαμε το επόμενο καλοκαίρι!! Στείλε Π.Μ.....
    augustina
    25.08.2006, 23:59
    Το ταξίδι που έχω τάξει στον εαυτό μου είναι μια κρουαζιέρα στην Ιταλία...Αλλα και να ξαναπήγαινα για ενα 10ήμερο με τους ίδιοιυς φίλους στην Κίνα δεν θα με χάλαγε...!!!Για να ξανασκεφτώ...αυτό με τη μηχανή δεν είν' κακο...καθόλου κακο...!!! Αλλά...?πού η μηχανή???με παπάκι τον γύρο της Ευρώπης...???
    Κάποιο λάθος υπάρχει!!!
    KAKOFONIKS
    26.08.2006, 11:41
    Οποιοδήποτε ταξίδι σε οποιονδήποτε προορισμό μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω χρόνο και χρήμα!
    poison_girl
    26.08.2006, 18:01
    ονειρευομαι ταξιδι στην Καραιβικη!!!!!!καλο ε???
    vero
    26.08.2006, 22:57
    Το μέλος augustina στις 25-08-2006 στις 23:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το ταξίδι που έχω τάξει στον εαυτό μου είναι μια κρουαζιέρα στην Ιταλία...Αλλα και να ξαναπήγαινα για ενα 10ήμερο με τους ίδιοιυς φίλους στην Κίνα δεν θα με χάλαγε...!!!Για να ξανασκεφτώ...αυτό με τη μηχανή δεν είν' κακο...καθόλου κακο...!!! Αλλά...?πού η μηχανή???με παπάκι τον γύρο της Ευρώπης...???
    Κάποιο λάθος υπάρχει!!!



    Αν εννοεισ εμενα θα αγορασω μηχανη σε 1 χρονο που θα εχω και διπλωμα
    AlmaNegra
    24.09.2006, 03:36
    Λοιπόν τώρα που τελειώνει η εξεταστική,αρχίζουμε δουλειά να βγάλουμε κάνα φράγκο να κάνουμε κανένα ταξιδάκι.Τα αεροπορικά και τα σιδηροδρομικά εισητήρια έχουν πέσει απίστευτα και το φοιτητικό πάσο δεν θα το έχουμε για πάντα!!
    Όσον αφορά το roadtrip στην Ευρώπη,λέω να το κάνουμε όλοι μαζί με το λεωφορειάκι του musicheaven όπως τα συγκροτήματα στα 70's
    Lansetris
    24.09.2006, 12:15
    Θέλω να πάω στην ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Να δω το Μπουένος ’υρες με τη Λα Μπόκα, το Ροζάριο την Κόρδοβα, τη Μεντόσα, να ανάβω στις ’νδεις, να διασχίσω την Παταγονία και να φτάσω μέχρι τη Γη του Πυρός. Να κάνω παρέα με τους φανταστικούς Αργεντίνους, να δω και να χορέψω αυθεντικό τάνγκο, να θαυμάσω και κάποιες από τις ωραιότερες γυναίκες της αμερικάνικης ηπείρου.