ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.848 μέλη
    eva
    24.12.2003, 16:44
    Λοιπόν...
    Έχω ακούσει σε μια μπουάτ ένα τραγοίδι που στο ρεφρέν πάει κάπως έτσι: "Απόψε έχω κέφια, απόψε έχω κέφια και ξεκλειδώνομαι΄, απόψε έχω κέφια απόψε έχω κέφια κι απογειώνομαι, απογειώνομαι...Αλητείες θέλω πάλι΄απόψε αλητείες, θέλω τις παλιές μου ελευθερίες, ψάξε τις αιτίες να βρεις...."
    Επαναλαμβανω οτι δεν είμαι σιγουρη αν είναι ακριβώς έτσι.
    Α κάποιος το ξέρει μπορεί να μου πει τους υπόλοιπους στίχους και τις συγχορδίες του?
    Ευχαριστώ!
    dora2000
    29.12.2003, 10:24
    Καλημέρα και χρόνια πολλά!

    Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι είναι ένα παλλιό του Κώστα Τουρνά με τίτλο "Αλητείες".

    Ελπίζω να βοήθησα...
    eva
    29.12.2003, 15:14
    Tha to psa3w dora. Pantws euxaristw anyway!
    HotStationGR
    29.12.2003, 15:29
    To refrain ειναι καραμπάμ του Τουρνά...! Από τον δίσκο Αλητείες μάλιστα, Λευκό εξώφυλλο με ασπρόμαυρη φωτο του καλλιτέχνη..

    Ο τελευταίος του δίσκος, πριν τα ντουέτα, κι ένα ακόμα που δεν θυμάμαι..

    Πρέπει να είχε κυκλοφορήσει το 1990... λίγο πριν ίσως.. (το θυμάμαι από τους καλούς ανθρώπους προώθησης ελληνικού ρεπερτορίου της εταιρίας του, να 'ναι καλά οι άνθρωποι)..

    Πάντως σε ρεμπετάδικο δεν περίμενα με τίποτα να το παίζουν.. Ισως, η studio άποψη του τουρνά να σε απογοητεύσει... (αν και δεν μπορω να φανταστώ την ρεμπέτικη βέρσιον!)

    Χρόνια Πολλά!


    Μηνάς Λαβάντης

    eva
    30.12.2003, 14:06
    Se boite me entexno-rock to akousa. Den to eixa ipopsin mou prin alla i ektelesi apo ta paidia tou sigkrotimatos ekei itan pragmatika apolaustiki gi'auto kai skotwthika na to brw.