ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.851 μέλη

    Πρόβλημα δικό μας ή του κράτους....?

    St_Anger
    22.08.2006, 12:12
    Πληροφορήθηκα σήμερα πως όλοι οι μετανάστες (ή λαθρομετανάστες) στην χώρα μας έχουν προνόμια που εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ούτε θα τα αποκτήσουμε ποτέ! Ο Αλβανός ας πούμε μπορεί άνετα και αβασάνιστα να πάρει δάνειο από την τράπεζα άτοκα ενώ εμείς έχουμε καταντήσει να πληρώνουμε τόκους και τόκους και λίγο ΤΟΚΟΥΣ! Ζουν όλοι τους στην δικιά μου χώρα τόσο άνετα που νιώθω ξένος! Στο τέλος θα είμαι φιλοξενούμενος (για να μην πω μετανάστης) στην ίδια μου την χώρα και από ανθρώπους που όταν πρωτοήρθανε σφάζανε κόσμο και κλέβανε για πλάκα! Και τι κάνουν οι 300 εκεί πάνω? Τους δίνουν και άλλα προνόμια γιατί είναι «οικονομικοί μετανάστες»! Στην Ολλανδία στο ανάλογο θέμα τους δώσανε προθεσμία να τα μαζέψουνε και να φύγουν…! Δεν είμαι ρατσιστής απλά θέλω πίσω την χώρα μου! Είμαστε 11,000,000 άνθρωποι και από αυτό το ποσό τα 4 με 5 εκτατομύρια είναι μετανάστες! Για πιο λόγο? Εγώ αν πάω στην Αλβανία δεν θα έχω τα προνόμια που έχουν αυτοί εδώ! Δεν είναι άδικο εμένα το κράτος (όπως και σε σας) να μου τα παίρνει με κάθε μέσο και ο Αλβανός να ζει με άνεση και απλότητα?

    Συγχωρήστε με αν σας κούρασα αλλά έπρεπε κάπου να τα πω…!


    Ο δικός σας St Anger

    jorge
    22.08.2006, 12:56
    Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Καταρχήν θέλω να μου πεις τι παραπάνω προνόμια έχει ένας οικονομικός μετανάστης από εμένα κι εσένα. Για να βάλουμε κάποιες σωστές βάσεις στη συζήτηση...
    yiannisyiannis
    22.08.2006, 13:08
    Το μέλος jorge στις 22-08-2006 στις 12:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Καταρχήν θέλω να μου πεις τι παραπάνω προνόμια έχει ένας οικονομικός μετανάστης από εμένα κι εσένα. Για να βάλουμε κάποιες σωστές βάσεις στη συζήτηση...



    Να σου πω δύο προνόμια που μου ήλθαν άμεσα στο μυαλό.

    1) Στην Κομοτηνή που επισκέπτομαι τακτικά (δεν ξέρω αν συνέβει κι αλλού) για τις οικογένειες μεταναστών από την πρώην ΕΣΣΔ (στην καθομιλουμένη Ρωσσοπόντιους) έκτισαν μια ολόκληρη συνοικία και τους παραχώρησαν εντελώς δωρεάν ολοκαίνουργα σπίτια. Πείτε μου σε πια Ελληνική οικογένεια άπορη ή χαμηλόμισθη έγινε ποτέ αυτό, να τους χαρίσει το κράτος σπίτι.
    2) Οι οικονομικοί μετανάστες δεν έχουν όριο ηλικίας πρόσληψης στο Δημόσιο.

    GinaDanis
    22.08.2006, 13:28
    St_Anger & yiannisyiannis, αν έχουν έτσι τα πράγματα, συμφωνώ & εγώ μαζί σας.
    sintorin
    22.08.2006, 15:11
    Ego pantos diafono, giati akoma mia fora se auto to site, ta pragmata legontai apo mono tin mia pleura. Prota apo ola, oloi oi metanastes den einai lathrometanastes, deuteron ta tamia tis xoras gemizoun pio eukola apo tous metanastes pou douleuoun stin ellada kai plironoun tous forous tous, en sugrisei me tous ellines pou prospathoun na min plurosoun forous (sumfona me statistika pou diavasa stin kathimerini), kai triton ena megalo meros ton xrimaton gia tous metanastes erxetai apo tin europaiki enosi.
    maroulaki_321
    22.08.2006, 15:51
    θα ήταν χρήσιμο να κοιτάξετε αυτά τα links

    ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟ Δ' ΚΠΣ

    Μετανάστες: Οι καλύτεροι πελάτες των τραπεζών

    Τι έδειξε η έρευνα της ΓΣΕΕ για τους μετανάστες;

    Με ιδιαίτερη έμφαση στο δεύτερο

    No one can make you feel inferior without your consent

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 22-08-2006 15:54 ]


    yiannisyiannis
    22.08.2006, 15:52
    Το μέλος sintorin στις 22-08-2006 στις 15:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ego pantos diafono, giati akoma mia fora se auto to site, ta pragmata legontai apo mono tin mia pleura. Prota apo ola, oloi oi metanastes den einai lathrometanastes, deuteron ta tamia tis xoras gemizoun pio eukola apo tous metanastes pou douleuoun stin ellada kai plironoun tous forous tous, en sugrisei me tous ellines pou prospathoun na min plurosoun forous (sumfona me statistika pou diavasa stin kathimerini), kai triton ena megalo meros ton xrimaton gia tous metanastes erxetai apo tin europaiki enosi.




    Αγαπητέ Sintorin,
    κατ’ αρχάς διακρίνω έναν αρνητισμό στο post σου. "Για ακόμα μια φορά σ΄ αυτό το site......" δηλαδή τι θες να πεις; Ότι βρίσκεσαι στην ιστοσελίδα των μονόπλευρων και προκατειλημμένων μελών, ενώ σε όλα τα άλλα forums τα θέματα αναλύονται σφαιρικά; Τη γνώμη του ελεύθερα εκφράζει ο καθένας αγαπητέ Sintorin. Επειδή δε συμφωνείς με κάποιες απόψεις ή αναλύσεις δεν σημαίνει ότι είναι μονόπλευρες.

    Κατά δεύτερον είσαι εκτός θέματος. Εδώ δεν σχολιάζουμε ούτε τι ποσοστό των μεταναστών είναι λαθρομετανάστες, ούτε αν κάνουν καλό στη χώρα, ούτε αν πληρώνουν φόρους και ούτε αν οι παροχές που απολαμβάνουν προέρχονται από την Ε.Ε.

    Αυτό που σχολιάζουμε είναι ότι μια συγκεκριμένη κατηγορία πολιτών (οι οικονομικοί μετανάστες) απολαμβάνει περισσότερα προνόμια σε ορισμένους τομείς κρατικών υπηρεσιών, νομικής κάλυψης και ευκαιριών, σε σχέση με εμάς τους υπολοίπους. Σε μια ευνομούμενη πολιτεία, η προνομιακή μεταχείριση μιας μερίδας πολιτών, αποτελεί μορφή ρατσισμού σε βάρος των υπολοίπων.
    sintorin
    22.08.2006, 16:17
    Το μέλος yiannisyiannis στις 22-08-2006 στις 15:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 22-08-2006 στις 15:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ego pantos diafono, giati akoma mia fora se auto to site, ta pragmata legontai apo mono tin mia pleura. Prota apo ola, oloi oi metanastes den einai lathrometanastes, deuteron ta tamia tis xoras gemizoun pio eukola apo tous metanastes pou douleuoun stin ellada kai plironoun tous forous tous, en sugrisei me tous ellines pou prospathoun na min plurosoun forous (sumfona me statistika pou diavasa stin kathimerini), kai triton ena megalo meros ton xrimaton gia tous metanastes erxetai apo tin europaiki enosi.




    Αγαπητέ Sintorin,
    κατ’ αρχάς διακρίνω έναν αρνητισμό στο post σου. "Για ακόμα μια φορά σ΄ αυτό το site......" δηλαδή τι θες να πεις; Ότι βρίσκεσαι στην ιστοσελίδα των μονόπλευρων και προκατειλημμένων μελών, ενώ σε όλα τα άλλα forums τα θέματα αναλύονται σφαιρικά; Τη γνώμη του ελεύθερα εκφράζει ο καθένας αγαπητέ Sintorin. Επειδή δε συμφωνείς με κάποιες απόψεις ή αναλύσεις δεν σημαίνει ότι είναι μονόπλευρες.

    Κατά δεύτερον είσαι εκτός θέματος. Εδώ δεν σχολιάζουμε ούτε τι ποσοστό των μεταναστών είναι λαθρομετανάστες, ούτε αν κάνουν καλό στη χώρα, ούτε αν πληρώνουν φόρους και ούτε αν οι παροχές που απολαμβάνουν προέρχονται από την Ε.Ε.

    Αυτό που σχολιάζουμε είναι ότι μια συγκεκριμένη κατηγορία πολιτών (οι οικονομικοί μετανάστες) απολαμβάνει περισσότερα προνόμια σε ορισμένους τομείς κρατικών υπηρεσιών, νομικής κάλυψης και ευκαιριών, σε σχέση με εμάς τους υπολοίπους. Σε μια ευνομούμενη πολιτεία, η προνομιακή μεταχείριση μιας μερίδας πολιτών, αποτελεί μορφή ρατσισμού σε βάρος των υπολοίπων.


    Ean diavaseis to post tou st_anger, graphei "όλοι οι μετανάστες (ή λαθρομετανάστες)", loipon gia auton einai oloi to idio. Tora min mou peis oti gia na mpei kapios sto dimosio, mpainei mono kai mono epeidi exei ta prosonta. Oloi to kseroun se auti ti xora, oti metraei mono to meson, kai apolutos tipota alo. Diladi na pei kapios oti den einai sosto na mpei kapios sto dimosio epeidi einai metanastis, mesa se mia xora opou mpaineis mono me meso sto dimosio gia na min kaneis tipota oli tin imera, kai ustera apo 10 xronia na pareis suntaksei, einai telios paralogo kai upokritiko. Opios kserei metanastes, opos ego ksero, tha dei oti den einai rodina. Kathe 6 mines prepei na plurosoun 1000 euro se dikigorous, gia na ananeosoun ta xartia tous. Sto dromo tous stamatane suxna i astunomia kai tous zutane ta xartia tous. Milao gia anthropous pou zoun edo gia toulaxiston 15 xronia. Kai pragmatika einai monopleurikes oi apopseis. Otan onomazeis kapion "oikonomikon metanasti" apo auto deixnei poso monopleuriki apopsi uparxei. Ego den eipa oti den sumfono me mia apopsi, aplos edeiksa kai to alo meros, pou den milise kanenas, gia na kanoume mia isoropimeni suzutisi. Ala amesos vgeika ektos thematos..............opos ginetai panta mesa se auti tin istoselida..............oti den mas sumferei, einai ektos thematos..........edo pou ta leme den einai mono i istoselida etsi.............ala oli i nootropia tou ellinikou laou.............

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 22-08-2006 16:37 ]


    vero
    22.08.2006, 18:46
    Απολυτα συμφωνω γιατι να τουσ μαζευουνε στη Ελλαδα εχουμε γεννηθει Ελλαδα και νιωθουμε ξενοι ποιος να το πιστεψει και μετα λενε οτι ειμαι απολυτη στο οτι ειναι καλυτεροι οι Αμερικανοι. Δεν ειμαι ρατσιστρια και θα κανω τα παρακατω ερωτηματα τι να μας προσφερουν στην Ελλαδα????????? Διερωτηθηκαμε ποτε?
    Τιποτα μονο να ερχονται στην Ελλαδα να διακηνουν ναρκωτικα και οτι αλλο μπορουμε να φανταστουμε και μας παιρνουν και τις δουλιες!!!!!!!!!!!1
    St_Anger
    22.08.2006, 19:42
    Από την στιγμή που έχω φτάσει στο σημείο να φοβάμε να περάσω το βράδυ περπατώντας από την ομόνια μη με σφάξει κανένας και το κράτος τους δίνει και προνόμια τότε ναι να γίνω και ρατσιστής! Δεν έχω ακούσει ποτέ κανένα Έλληνα μετανάστη να έχει τα ίδια προνόμια που δίνει η Ελλαδίτσα μας! Δεν λέω ότι μας παίρνουνε και τις δουλειές γιατί και εμείς σαν λαός είμαστε τεμπέλιδες αλλά όχι να με ξεζουμίζουν τράπεζες και κράτος και οι "μετανάστες" δεν τρέχει τίποτα! Και πιο φόρο πληρώνουν? Της ΔΕΗ? Αυτό το πληρώνω κι εγώ! Για να πάτε στα Δυόδια να δείτε πόσο πληρώνει ο Έλληνας και πόσο ο "μετανάστης"! Κάποτε (από όσο θυμάμε) για να δω τον Παρθενόνα πλήρωνα 5000 δρχ και ο τουρίστας ή ο "μετανάστης" έμπαινε μέσα free! Γιατί?
    Hastaroth
    22.08.2006, 21:52
    @St_Anger

    1.Εγώ έχω περάσει πάμπολλες φορές από την Ομόνοια το βράδυ (καί αργά μάλιστα και δέν μέ έχει σφάξει κανένας.Ούτε Αλβανός,ούτε Ελληνας (γιατί άν το έχης ξεχάσει,υπάρχουν και Ελληνες κακοποιοί).

    2.Τό κράτος δίνει προνόμια σέ όλους τους παλιννοστούντες Ελληνες τού εξωτερικού ώστε να μπορέσουν να ξαναφτιάξουν την ζωή τους στό καινούργιο -γι'αυτούς- περιβάλλον στο οποίο επέστρεψαν.Φαντάζομαι τό ίδιο κάνουν και άλλες χώρες προκειμένου να προσελκύσουν πίσω τους πολίτες τους που έχουν μεταναστεύσει στό εξωτερικό.
    Απ'όσο γνωρίζω,μετανάστες πολίτες άλλων κρατών που έρχονται να εργαστούν εδώ όχι μόνο δέν έχουν προνόμια περισσότερα από τους Ελληνες πολίτες αλλά υπόκεινται και σέ αυστηρότερους ελέγχους (π.χ. πράσινες κάρτες κλπ).Αυτό άλλωστε γίνεται σέ οποιαδήποτε χώρα.

    3.Δέν έχω διαπιστώσει στά διόδια την ύπαρξη κάποιου είδους "φίλτρου" (π.χ. κάποια ταμπελίτσα,που να γράφη "απ'εδώ περνάνε οι Ελληνες,απ'εκεί οι μετανάστες" ).Ολοι πληρώνουν τό ίδιο αντίτιμο.Εχεις εσύ μήπως υπ'οψιν σου κάποια συγκεκριμένη περίπτωση;

    4.Γράφεις "όλοι οι μετανάστες (ή λαθρομετανάστες)".Δηλαδή κατ'εσένα,όλοι όσοι μεταναστεύουν στην Ελλάδα το κάνουν λαθραία καί δέν υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που ήρθαν και εγκαταστάθηκαν εδώ νόμιμα.Αυτό είναι βασικό σφάλμα.

    @Yannisyannis
    Οι Ρωσοπόντιοι τους οποίους αναφέρεις είναι ακριβώς παλιννοστούντες Ελληνες τού εξωτερικού.
    Τό κράτος δίνει σπίτια δωρεάν και σέ άλλες άπορες οικογένειες (όπως έγινε μέ τους δικαιούχους κατοικιών στο Ολυμπιακό χωριό).

    Γιά το όριο πρόσληψης μεταναστών στο Δημόσιο δέν ξέρω τί ισχύει,άν έχης υπ'οψιν σου συγκεκριμένες περιπτώσεις,καλό θα είναι να τίς παραθέσης.


    thank
    22.08.2006, 23:10
    Επι του θέματος που έθεσε ο st_anger

    1. Εχουν υπάρξουν ανάλογες συζητήσεις σε θέματα μεταναστών, ρατσισμού, κλπ είτε σε ειδικά τόπικς (πχ "ειστε ρατσιστής ή όχι), μέχρι και σε άλλα, όπως "η σημαία".

    2. Οι τράπεζες (δημόσιες και ιδιωτικές) ειναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί. Δωρεάν δάνεια δεν παίρνει κανείς. Εάν υπάρχουν (που και πάλι δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο), κάποια προγράμματα επιδότησης τόκων και κεφαλαίου, ειδικά για μετανάστες, θα ήταν καλό να αναφερθεί.

    3. Οι τράπεζες, ναι, χορηγούν δάνεια καταναλωτικής πίστης σε μετανάστες, λαμβάνοντας υπόψην τις εμπράγματες διασφαλίσεις που παρέχει ο δανειολήπτης (πχ το ακίνητο) ή άλλες διασφαλίσεις (δεσμευμένες καταθέσεις, άυλοι τίτλοι κλπ) όπως ακριβώς κάνουν και για τους Ελληνες. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα, επειδή ο αναλαμβανόμενος κίνδυνος από τις τράπεζες ειναι σχετικά υψηλός, τα δάνεια αυτά κοστίζουν λίγο πιό ακριβά, απότι στους Ελληνες. To Maroulaki_326 παρέθεσε κάποια πολύ ενδιαφέροντα ενδεικτικά κείμενα (αν και στο θέμα με το Δ ΚΠΣ σηκώνει συζήτηση κατά τη γνώμη μου.

    4. Σωστά επεσήμανε ο Sintorin, ότι κάποιες από τις ελάχιστες κρατικές ενισχύσεις που κατευθύνονται προς τους μετανάστες προέρχονται από την Ε.Ε. (κατά κανόνα 75% Ε.Ε. και 25% Ελληνικό δημόσιο. Αλλά στην πλειοψηφία τους, τα προγράμματα αυτά, καλύπτουν και άλλες κατηγορίες πληθυσμού που έχουν προβλήματα περιθωριοποίησης (πχ equal). Η πρακτική αυτή, εκτός από την Ελλάδα, εφαρμόζεται και σε άλλες χώρες της Ε.Ε.

    5. Οι κατοικίες της Κομοτηνής. Προφανώς ο Γιάννης θα αναφέρεται σε αυτές της ΕΚΤΕΝΕΠΟΛ. Πρόκειται για ένα από τα πλέον αποτυχημένα οικιστικά projects που έγιναν στην Ελλάδα. Καθαρά πολιτική επιλογή, που το βάρος υλοποίησης ανέλαβε η Τότε Κτηματική Τράπεζα. Το έργο αποσκοπούσε στην ενίσχυση του Ελληνικού - Χριστιανικού στοιχείου, καθότι υπήραν φόβοι πως η έντονη παρουσία του Μουσουλμανικού, θα δημιουργούσε προβλήματα. Το έργο αυτό θα συνδυαζόταν και με την ενθάρυνση της εγκατάστασης βιομηχανιών στην περιοχή, μέσω του Αναπτυξιακού Νόμου. Τα κίνητρα ήταν εξαιρετικά ευνοϊκά. Αρα, νέες επενδύσεις, νέες θέσεις εργασίας για Ελληνες, παροχή στέγης για τους Ελληνες εργαζόμενους. Τα κίνητρα δεν απέδωσαν. Οι επιχειρήσεις δεν επένδυαν. Δεν τους ενδιέφερε η επίδότηση, όταν δεν είχαν δρόμους, υποδομές, ηλεκτρική ενέργεια.

    Τα σπίτια έμειναν στα αζήτητα, με φοβερες κακοτεχνίες και σχεδιαστικά λάθη. Δεν απορροφήθηκαν από την τοπική αγορά. Στη συνέχεια, προέκυψε το θέμα των Ρωσσοποντίων, όπου, ανεξαρτήτως πραγματικοτήτων και ιδιατεροτήτων, θεωρούνται (η θεωρούντο) "ελληνικό στοιχείο". (Γιάννη επειδή και εγώ έχω τρέλλα με την Θράκη, αν θέλεις το ψάχνω κάποια στιγμή, η αν εχεις εσύ πληροφορίες περισσότερες θα με ενδιέφερε).

    5. Για το κατά πόσο μας σφάζουν, για το κατά πόσο μας παίρνουν τις δουλειές κλπ είναι μέγα θέμα, είπαμε το έχουμε ξανασυζήτήσει κλπ. Σε γενικές γραμμές Αλμπέρτος και sintorin με κάλυψαν.

    6. Το ότι τους ανεχόμαστε, να τους στέλνουμε από εκει που ήρθαν κλπ κλπ πρακτικά και συγκεκριμένα σημαίνει.
    - Να τους μαζεύουμε και να τους στέλνουμε πίσω (η αστυνομία). Θα ξαναμπούν.
    - Να τους εκτελούν εν ψυχρώ οι συνοριακοί φρουροί μας. Δεν θα ξαναμπούν.
    - Να τους δημεύσουμε τα σπίτια, τα αυτοκίνητα κλπ.
    - Να τους απαγορεύσουμε φοίτηση στα σχολεία.
    - Ενδεχομένως και άλλες λύσεις, όχι τόσο ακραίες.

    Ευχαριστώ πολύ.


    GinaDanis
    23.08.2006, 01:33
    Το μέλος sintorin στις 22-08-2006 στις 16:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Tora min mou peis oti gia na mpei kapios sto dimosio, mpainei mono kai mono epeidi exei ta prosonta. Oloi to kseroun se auti ti xora, oti metraei mono to meson, kai apolutos tipota alo. Diladi na pei kapios oti den einai sosto na mpei kapios sto dimosio epeidi einai metanastis, mesa se mia xora opou mpaineis mono me meso sto dimosio gia na min kaneis tipota oli tin imera, kai ustera apo 10 xronia na pareis suntaksei, einai telios paralogo kai upokritiko.


    Κάνω μια παρένθεση & να με συγχωρέσετε που βγαίνω για λίγο εκτός θέματος, αλλά έχω υποχρέωση να μιλήσω.
    Καλό είναι sintorin να μη γίνεσαι απόλυτος, όταν γράφεις ότι στο δημόσιο μπαίνει κάποιος μόνο με μέσον & απολύτως τίποτε άλλο.
    Έτσι ακυρώνεις όλους εκείνους που με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ επί ενάμισυ χρόνο, με εμπόδια ενστάσεων, δικαστήρια & ένα σωρό αναποδιές κατάφεραν να διοριστούν με το σπαθί τους σε δημόσια σχολεία. Μιλάω για τους μουσικούς-συμπεριλαμβανομένου & του εαυτού μου- που δίναμε ΑΣΕΠ από το 2001, διοριστήκαμε το 2003 & για του λόγου το αληθές δεν διδάσκουμε ούτε το ελάχιστο από τη δύσκολη ύλη στην οποία διαγωνιστήκαμε. Εξεταστήκαμε σκληρά πάνω στα προσόντα μας. Κάναμε θυσίες. Είχαμε αγωνία. Δεν είχαμε το "μέσον".
    & δεν είναι μόνον οι μουσικοί. & πολλοί άλλοι άνθρωποι προσπάθησαν με τις δικές τους δυνάμεις & γνώσεις να επιτύχουν έναν διορισμό.
    Μην τους ακυρώνεις, λοιπόν & ας έχουν καταντήσει να είναι η εξαίρεση παρά ο κανόνας...

    Φιλικά πάντα.

    Τριαντάφυλλα & δροσοσταλίδες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 23-08-2006 01:38 ]


    vouliakis
    23.08.2006, 01:51
    Για να επιστρέψουμε στο θέμα, κρίνω σκόπιμο να υπενθυμίσω το link για το Ηλεκτρονικό Παρατηρητήριο του «Forum για την Κοινωνική Συνοχή».

    Εκεί υπάρχουν πληροφορίες (νομοθεσία, δυνατότητα επικοινωνίας με email, κλπ) προσβάσιμες από το ευρύτερο κοινό και τους ενδιαφερόμενους φορείς.


    Other_side
    23.08.2006, 04:00
    Άντε να πω κι εγώ. Δεν ξέρω σε τί μπορεί να βοηθίσουν οι απόψεις μου αλλά μιας και τουρλούμ το βλέπω τις ρίχνω και αν υπάρχει πρόβλημα, εύχομαι να βρω τον χρόνο να απαντήσω στα σχόλια που πιθανά ν'ακολουθήσουν.

    Εγώ τυχαίνει λοιπόν να είμαι και από τις δυο πλευρές (όπως λέει και το ψευδώνυμο)...και στην Ελλάδα ήρθα σαν Ρουμάνα μετανάστης ναι από Ελληνική καταγωγή. Ναι μεν το όνομα μου είναι Ελληνικό, αλλά μπορώ να σας πω με Απόλυτη Σιγουριά, πως ρατσισμός υπάρχει και πολύ περισσότερος σήμερα από τα χρόνια μου τα παιδικά μιλάμε για την δεκαετία του ''80 που από όσα λένε οι δικοί μου, πάντα ένοιωθαν κομματάκι ξένοι, αλλά εντάξει.

    Σήμερα, ίσως να μη μου φαίνεται πως έχω γεννηθεί στο Βουκουρέστι οπότε στις Ελληνικές παρέες στην Ελλάδα...(τέλος πάντων)...δεν τίθεται θέμα, μέχρι την στιγμή πού αρχίσουμε τα ρατσιστικά και πω, πως ναι γεννήθηκα εκεί, από πολλές γενιές Ελλήνων που ζούσαν ναι εκεί. Με απόλυτη σιγουριά να σας πω, πως η συζήτηση αλλάζει μορφή, και ίσως να κυριαρχεί η σιωπή στην μετά-αποκάλυψης περίοδο. Να φανταστείς να με λέγανε και Μαρελα ή κάτι Ρουμάνικο ή Αλβανικό (μη χειρότερα) τέλος πάντων. Πολλοί Έλληνες (μερικούς τους γνωρίζω) τα έχουν με Αλβανές, και δηλώνουν πως είναι Ιταλίδες ή κάτι άλλο, λες και είναι καμιά μεγάλη ντροπή. Υποκρισία για να μη πω, μλκ και πείτε πως βρίζω...

    Τώρα...θα μου πεις τί σχέση έχουν όλα αυτά. Για όσους καταλάβανε έχουν. Γιατί η γεωπολιτική του 2006 είναι έτσι που δεν γίνεται να μην υπάρχουν πρόσφυγες και οικονομικοί μετανάστες σε πολλές αν όχι όλες τις χώρες. Τώρα, ιδέες όπως παλιά είμασταν καλά και τώρα βρωμίσαμε από δαύτους δεν βλέπω να κάνουν κανένα καλό. Γιατί δεν γίνεται (κάνετε) κάτι για αν δεχτήτε αυτή την καινούργια πραγματικότητα (που είναι και Μη-Ανατρέψιμη), ίσως να μοιραστούμε μαζί τους την κουλτούρα, την γλώσσα τους, και τα σχετικά...από να τους δείχνουμε διαρκώς με το δάχτυλο. Το χειρότερο με τον Ελληνάρα είναι πως θα κάτσει να ανεβάσει αυτό το ποστ, ενώ είναι ο ίδιος (μα ακριβώς ο ίδιος) που όταν στην Αμερική πέθαναν πόσοι μαύροι στην Λουιζιάνα και στην Νέα Ορλεάνη από τον τυφώνα, ούρλιαζαν κατά της Αμερικής και πως άφησε τους μαύρους στο έλεος τους επειδή ακριβώς είναι μια μη αποδεχτή μειονότητα.

    Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά λέω να το κόψω λιγάκι.

    Τώρα όσο αφορά τα προνόμεια που δίνει η Ελλάδα στους Έλληνες του εξωτερικού που θέλουν να γυρίσουν στην πατρίδα τους ας μην αρχίσω καλύτερα. Τους Έλληνες που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ιδέα τί συμαίνει Ελλάδα, και διαχειρίζουν χρόνια, δεκαετίες ολόκληρες κτήματα και άλλα εισοδήματα από την τριτοκοσμική όπως την αποκαλούν Ελλάδα...ναι ίσως να υπάρχουν κάποια προνόμεια, κάτι έπιασε το αυτί μου. Εγώ που δεν παίζει μία από περιουσίες κλπ, ακίνητα, κινητά, μπορώ να σας πω με Απόλυτη Επίσης σιγουριά πως μόνο δύσκολα, και πολύ μάλιστα τα είχα από την Ελλάδα σε κάθε απόπειρα επιστροφής. Οπότε ναι...τί να σου πω.

    Για μένα το μεγαλύτερο προβλημα αυτής της χώρας παραμένει κυρίως η υποκρισία, πανδαιμία βρε παιδί μου...και μετά η απανθρωπιά. Όσο ψυχάρες κι ας θέλουμε να πιστεύουμε πως είμαστε.

    Άποψη μου.
    yiannisyiannis
    23.08.2006, 10:32
    Για μια ακόμη φορά επαναλαμβάνω πως το θέμα όπως το έθεσε ο St_Anger δεν είναι κατά πόσο η ελληνική κοινωνία αποδέχεται ή όχι τους μετανάστες, αν οι Έλληνες είμαστε ρατσιστές ή όχι, αν πάσχουμε από ξενοφοβία κλπ. Το θέμα του συγκεκριμένου thread είναι αν υπάρχει προνομιακή μεταχείριση των μεταναστών από το κράτος, από την πολιτεία γενικότερα.

    Κάτι σαν αυτό δηλαδή που έλεγε παλιότερα ο Χάρυ Κλιν, ότι όλοι οι Έλληνες είναι ίσοι, αλλά μερικοί είναι πιο ίσοι από τους άλλους.

    Το θέμα των Αλβανών το αφήνω επειδή έχει ήδη συζητηθεί πολλές φορές. Θα επικεντρωθώ στους παλινοστούντες.

    Είναι γεγονός ότι οι μετανάστες και ειδικότερα οι παλινοστούντες από χώρες της ΕΣΣΔ χαίρουν ειδικών προνομίων, τα οποία στερούνται οι υπόλοιποι Έλληνες πολίτες.
    Τα σπίτια στην Κομοτηνή Θάνο και Αλβέρτο δόθηκαν κανονικά με τίτλους ιδιοκτησίας κι όχι με καθεστώς παραχώρησης όπως στο Ολυμπιακό χωριό. Πέραν αυτού, ψάξτε και σε ποιους δόθηκαν τα σπίτια στο Ολυμπιακό χωριό, για να δείτε. Όσον αφορά τις προσλήψεις στο δημόσιο τομέα, τουλάχιστον για τα νοσοκομεία της πόλης μου που γνωρίζω, το βοηθητικό προσωπικό είναι στη συντριπτική του πλειοψηφία μετανάστες, οι οποίοι δεν μιλούν καν Ελληνικά. Αντίθετα, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω περιπτώσεις, ελληνικές αιτήσεις ανθρώπων που συγκέντρωναν τα τυπικά προσόντα γι’ αυτές τις θέσεις (τι προσόντα δλδ για να γίνει κανείς τραυματιοφορέας) απορρίφθηκαν.

    Η ουσία είναι η εξής. Η μεταναστευτική πολιτική στην πατρίδα μας, είναι καθαρά ψηφοθηρική. Εμφανίζεται σαν πολιτική στήριξης σε δήθεν εξόριστους Έλληνες οι οποίοι ντεμέκ πασχίζουν να επιστρέψουν στα πατρώα εδάφη, αλλά στην ουσία είναι εξαγορά ψήφων. Οι κυβερνήσεις που σχεδίασαν κι εφάρμοσαν αυτές τις πολιτικές, είχαν σαν στόχο τη δημιουργία άρρηκτων πελατειακών σχέσεων με χιλιάδες μεταναστών, τους οποίους θα εξαρτούσαν άμεσα από την ψήφο τους.

    Ακόμη κι αν δεχτούμε αυτή την προνομιακή μεταχείριση των Ελλήνων παλινοστούντων μεταναστών, των αδελφών μας δηλαδή, υπάρχει κι άλλο ένα αγκάθι στην όλη υπόθεση. Όταν διαλύθηκε η πρώην ΕΣΣΔ, σε εκείνη την έκρυθμη κατάσταση που δημιουργήθηκε, το μόνο εύκολο για κάποιον ήταν να αγοράσει ένα διαβατήριο στο οποίο να εμφανίζεται ως Έλληνας. Όχι μόνο αυτό, αλλά εύκολα ακόμη μπορούσε να αγοράσει και ένα πτυχίο, που να του πιστοποιεί κάποια προσόντα. Όπως παραδέχονται οι ίδιες οι υπηρεσίες του Υπ. Εσωτερικών σήμερα, ο έλεγχος ταυτοποίησης των προσώπων ήταν και είναι αδύνατος.
    Με άλλα λόγια, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό μεταναστών που ήλθε και απολαμβάνει τα ψηφοθηρικά προνόμια της μεταναστευτικής μας πολιτικής, δεν είναι καν Έλληνες. Γι’ αυτό το λόγο στο προηγούμενο μου post αναφέρθηκα σε οικονομικούς μετανάστες - Ρωσσοπόντιους, ενώ η σωστή έκφραση αν ήταν αδελφοί μας, θα ήταν Ελληνοπόντιοι.


    pastella
    23.08.2006, 12:29
    Το μέλος yiannisyiannis στις 23-08-2006 στις 10:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η ουσία είναι η εξής. Η μεταναστευτική πολιτική στην πατρίδα μας, είναι καθαρά ψηφοθηρική. Εμφανίζεται σαν πολιτική στήριξης σε δήθεν εξόριστους Έλληνες οι οποίοι ντεμέκ πασχίζουν να επιστρέψουν στα πατρώα εδάφη, αλλά στην ουσία είναι εξαγορά ψήφων. Οι κυβερνήσεις που σχεδίασαν κι εφάρμοσαν αυτές τις πολιτικές, είχαν σαν στόχο τη δημιουργία άρρηκτων πελατειακών σχέσεων με χιλιάδες μεταναστών, τους οποίους θα εξαρτούσαν άμεσα από την ψήφο τους.




    Θα συμφωνησω μαζι σου Γιαννη

    Η ολη κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα σημερα ειναι αποτελεσμα της ΜΗ υπαρξης σοβαρης μεταναστευτικης πολιτικης, έστω και στοιχειώδους βαθμου. Οι περισσοτεροι απο τους μεταναστες ηρθαν εδω για ενα καλυτερο αυριο. Σκεφτηκαμε ποτε οτι αν υπηρχαν οι δομες και μια στοιχειωδης οργανωση απο πλευρας της ελληνικης πολιτειας τα πραγματα να ηταν διαφορετικα???

    Ειμαι απο τα πρώτα παιδια που ειχαν συμμαθητες παιδια απο την πρωην ΕΣΣΔ, απο Γεωργια, Ρωσσια. Οταν ημουν 7-8 αρχισαν να ερχονται οι πρωτοι Ρωσοποντιοι συμμαθητες και στο Γυμνασιο ηδη ειχαμε 2-3 παιδια σε καθε τμημα. Τώρα υπάρχουν περισσότερα.

    Κι εδω τιθεται το ερωτημα. Τι θα επρεπε να κανει ενας δασκαλος??? Να πει στα παιδια να αγκαλιασουν το νεο συμμαθητη, το παιδακι. Να του μαθουν με τον τροπο τους την ελληνικη κουλτουρα, να τον αφομοιωσουν στην ελληνικη κοινωνια, να τον ενταξουν.

    Καποιοι δασκαλοι και καθηγητες εκαναν τη δουλεια τους. Καποιοι αλλοι ομως δεν εκαναν το μαθημα που επρεπε γιατι απλα τα επαιρναν στο κρανιο και αρχισαν να κατηγορουν ολους αυτους τους ανθρωπους, και πολυ περισσοτερο αυτους που δεν ηταν ελληνικης καταγωγης για την κατασταση και την εγκληματικοτητα. Αυτο ειναι το λειτουργημα ενος ΕΛΛΗΝΑ εκπαιδευτικου??? Φυσικα οχι!

    Δεν διαφωνω οτι εχουν δημιουργηθει πολλα προβληματα. Δεν διαφωνω οτι καποιοι απο αυτους εχουν διαπραξει εγκληματα. Αλλα το μεγαλυτερο εγκλημα το εχει διαπραξει η ελληνικη πολιτεια που δεν φροντισε και δεν προκειται να φροντισει τωρα φυσικα το ζητημα της μεταναστευτικης πολιτικης. Τωρα που στην Ευρωπη μαλιστα εχουμε τασεις ξενοφοβιας (Γαλλια, Γερμανια, Μ.Βρετανια, Ιταλια....) που ενισχυονται με την πολιτικη που θελει να εφαρμοσει ο πρωην ΥΠΕΞ του Μπερλουσκονι και νυν αρμοδιος επιτροπος για τα θεματα αυτα.

    Η μεγαλυτερη προκληση για ολους μας ειναι να δεχτουμε την ισοτητα στη ζωη και να κατανοησουμε τη διαφορετικοτητα, οχι αδικωντας το ελληνικο στοιχειο (που συμφωνω πως υπαρχουν τετοια φαινομενα) αλλα πολεμώντας το ρατσισμο μεσα μας. Και ιδιαιτερα για εμας τους Χριστιανους που η ισοτητα των ανθρωπων ειναι το βασικο στοιχειο της θρησκειας μας, του Πιστευω μας. Αυτο που διδαξε ο Χριστος. Και ειλικρινα εξαγριωνομαι οταν ακουω ανθρωπους που αυτοαποκαλουνται πιστοι και θρησκοι να συμπεριφερονται σαν τυραννοι και να κανουν ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ. Κατεμε θα επρεπε να ντρεπονται που αποκαλουν τους εαυτους τους Χριστιανους.

    Και ας διερωτηθουμε ολοι μας το εξης: Εσυ πως θα αντιδρουσες αν σε απεκλειαν οι γυρω σου????
    sintorin
    23.08.2006, 17:30
    Το μέλος Other_side στις 23-08-2006 στις 04:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Άντε να πω κι εγώ. Δεν ξέρω σε τί μπορεί να βοηθίσουν οι απόψεις μου αλλά μιας και τουρλούμ το βλέπω τις ρίχνω και αν υπάρχει πρόβλημα, εύχομαι να βρω τον χρόνο να απαντήσω στα σχόλια που πιθανά ν'ακολουθήσουν.

    Εγώ τυχαίνει λοιπόν να είμαι και από τις δυο πλευρές (όπως λέει και το ψευδώνυμο)...και στην Ελλάδα ήρθα σαν Ρουμάνα μετανάστης ναι από Ελληνική καταγωγή. Ναι μεν το όνομα μου είναι Ελληνικό, αλλά μπορώ να σας πω με Απόλυτη Σιγουριά, πως ρατσισμός υπάρχει και πολύ περισσότερος σήμερα από τα χρόνια μου τα παιδικά μιλάμε για την δεκαετία του ''80 που από όσα λένε οι δικοί μου, πάντα ένοιωθαν κομματάκι ξένοι, αλλά εντάξει.

    Σήμερα, ίσως να μη μου φαίνεται πως έχω γεννηθεί στο Βουκουρέστι οπότε στις Ελληνικές παρέες στην Ελλάδα...(τέλος πάντων)...δεν τίθεται θέμα, μέχρι την στιγμή πού αρχίσουμε τα ρατσιστικά και πω, πως ναι γεννήθηκα εκεί, από πολλές γενιές Ελλήνων που ζούσαν ναι εκεί. Με απόλυτη σιγουριά να σας πω, πως η συζήτηση αλλάζει μορφή, και ίσως να κυριαρχεί η σιωπή στην μετά-αποκάλυψης περίοδο. Να φανταστείς να με λέγανε και Μαρελα ή κάτι Ρουμάνικο ή Αλβανικό (μη χειρότερα) τέλος πάντων. Πολλοί Έλληνες (μερικούς τους γνωρίζω) τα έχουν με Αλβανές, και δηλώνουν πως είναι Ιταλίδες ή κάτι άλλο, λες και είναι καμιά μεγάλη ντροπή. Υποκρισία για να μη πω, μλκ και πείτε πως βρίζω...

    Τώρα...θα μου πεις τί σχέση έχουν όλα αυτά. Για όσους καταλάβανε έχουν. Γιατί η γεωπολιτική του 2006 είναι έτσι που δεν γίνεται να μην υπάρχουν πρόσφυγες και οικονομικοί μετανάστες σε πολλές αν όχι όλες τις χώρες. Τώρα, ιδέες όπως παλιά είμασταν καλά και τώρα βρωμίσαμε από δαύτους δεν βλέπω να κάνουν κανένα καλό. Γιατί δεν γίνεται (κάνετε) κάτι για αν δεχτήτε αυτή την καινούργια πραγματικότητα (που είναι και Μη-Ανατρέψιμη), ίσως να μοιραστούμε μαζί τους την κουλτούρα, την γλώσσα τους, και τα σχετικά...από να τους δείχνουμε διαρκώς με το δάχτυλο. Το χειρότερο με τον Ελληνάρα είναι πως θα κάτσει να ανεβάσει αυτό το ποστ, ενώ είναι ο ίδιος (μα ακριβώς ο ίδιος) που όταν στην Αμερική πέθαναν πόσοι μαύροι στην Λουιζιάνα και στην Νέα Ορλεάνη από τον τυφώνα, ούρλιαζαν κατά της Αμερικής και πως άφησε τους μαύρους στο έλεος τους επειδή ακριβώς είναι μια μη αποδεχτή μειονότητα.

    Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά λέω να το κόψω λιγάκι.

    Τώρα όσο αφορά τα προνόμεια που δίνει η Ελλάδα στους Έλληνες του εξωτερικού που θέλουν να γυρίσουν στην πατρίδα τους ας μην αρχίσω καλύτερα. Τους Έλληνες που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ιδέα τί συμαίνει Ελλάδα, και διαχειρίζουν χρόνια, δεκαετίες ολόκληρες κτήματα και άλλα εισοδήματα από την τριτοκοσμική όπως την αποκαλούν Ελλάδα...ναι ίσως να υπάρχουν κάποια προνόμεια, κάτι έπιασε το αυτί μου. Εγώ που δεν παίζει μία από περιουσίες κλπ, ακίνητα, κινητά, μπορώ να σας πω με Απόλυτη Επίσης σιγουριά πως μόνο δύσκολα, και πολύ μάλιστα τα είχα από την Ελλάδα σε κάθε απόπειρα επιστροφής. Οπότε ναι...τί να σου πω.

    Για μένα το μεγαλύτερο προβλημα αυτής της χώρας παραμένει κυρίως η υποκρισία, πανδαιμία βρε παιδί μου...και μετά η απανθρωπιά. Όσο ψυχάρες κι ας θέλουμε να πιστεύουμε πως είμαστε.

    Άποψη μου.


    Agapiti other_side, eimai kai ego enas alodapos ellinikis katagogis, pou theleise na gurisei stin patrida katagogis tou, kai mporo na sou po, oti sumfono apolutos me ola osa exeis grapsei gia tin elliniki sumperifora, nootropia, kai pos vlepoun tous ksenous genika.....diladi opios den einai ellinaras...........genimenos apo ellines, thremenos apo ellines, kai megalomenos stin ellada, den anoikei stin megalomanis fuli ton ellinon, pou einai olo logia, kai katholou praksi.
    Ego eimai apo kanada, elliniko onoma, ala proti mou glossa einai ta gallika. Apofasisa mia mera na ertho na zuso sti xora katagogis mou, varethika na zo ston kanada, eithela na alakso perivalon. Parolou pou den katagomai apo anatolika kratoi, mporo na sou po oti den uparxei diafora metaksi mas, giati i xenofobia pou uparxei edo einai genika gia olous apo to eksoteriko. Exo zusei se diafora krati, opos agglia, gallia, italia kai fusika ellada, ala sto mono meros pou mou eipan na pao piso apo ekei pou eirtha einai stin ellada. Kai malista auto eirthe apo gunaika, i opia den mporouse na perimenei stin seira tis gia na kanei ta psonia tis. Mou to exoune pei kai sto MH, eite gia ton tropo pou grapho ta ellinika, i gia tis apopsis mou……telos panton.

    Oso afora tin upokrisia einai etsi akrivos opos to theteis. I upokrisia einai terastia stin ellada, einai kruoi anthropoi, parolo pou lene oti einai toso thermoi. Tetioi anthropoi uparxoun pantou ston kosmo. Ston kanada einai mikro to pososto me tetia nootropia, edo einai oi perissoteroi etsi. Yparxei ena mikro pososto pou exei ligo pio anoixto mualo, ala dustuxos einai poloi ligoi. Vasikos i ellada einai ena titrokosmiko kratos, pou den thelei oute na proodeusei, oute na mathei kati to kainourgio. Kai i terastia upokrisia pou uparxei me ton ellinara, einai akrivos opos to les. Vasikos den uparxei oute uxnos koinonikis sunidisis se auti ti xora. Ego exo pathei culture choc, opos to lene.

    Oso afora to dimosio, mporei na trexete epei xronia gia na parete mia thesi ekei mesa, ala meta ksethimanete ston kosmo, gia tous opious prepei na dinetai tis upiresies sas. Akoma mia upokrisia. To mono pou tous niazei einai na koroidepsoun kai na teliosoun grigora, giati oso kai axristoi na einai, den xanoun tin doulia tous, giati einai eksasfalismeni epi zois kai suntakseos.
    Auto einai gia esena pou mpeikes sto dimosio me tosous kopous, kai tora pou mpeikes, tous graphete olous sta palia sas papoutsia. Den ntreposaste ligo leo ego......den exete oute ixnos filotimou……..taksideuo suxna stin europi, kai pairnontas merikes fores tin olumpiaki otan den ginetai alios, katalavainei kapios amesos poso xamilou epipedou einai olo auto to elliniko ‘dimosio’, exontas mia polu suntomi epafi me tin etairia. Kai min anusuxeis, akouo kathe mera peripeties ellinon me to dimosio.

    Erxomai apo ena kratos pou einai xilies fores pio sosialistiko apo tin ellada, kai opou oi anthropoi agapane tin xora tous kai tous sumpatriotes tous, apo opou kai na proerxontai. Den pernane ton kairo tous na lene poso agapane ti xora tous, ala to deixnoun me tin kathimerinotita tous, me tous tropous tous, kai tin sumperifora tous mesa stin koinonia pou zoune. Edo oi ellinares ta kseroun ola, oloi tous ftaine, ektos apo tous eautous tous. Vasikos tritokosmiki sumperifora, mesa se ena kathisterimeno kratos. Kai an akouso ali mia fora gia tous progonous mas, tha skaso pia. Prota apo ola, den uparxei kamia omiotita mataksi tou tote ellina kai tou simerinou, gia ton polu aplo logo oti, tote oi anthropoi thelane na mathoun kainourgia pragmata kai na proodeusoun, sumera oloi fovountai. Fovountai to kainourgio, fovountai tis kainourgies idees, fovountai to anoixto mualo, fovountai tin proodo. Kai to xeirotero einai oti kathontai kai plathoun pragmatikotites gia to pos einai ta pragmata ston kosmo, xoris na exoun kan idea gia to ti milane.

    Telika ftaiei to kratos i o kosmos; kai oi duo…….i nootropia tou laou antiprosopeuetai panta apo tis kuverniseis pou eklegontai apo to lao.

    Oso gia mena, ti thetiko exei i ellada; ton ilio, ti thalassa kai…..tipota alo. Ta apolamvano opote vriskomai ekei, giati ton perissotero kairo vriskomai stin gallia kai italia opou kai douleuo, kai opou aisthanomai polu perissotero san patrides mou.

    Kai kati alo paidia, osoi eisaste apo ekso, sas sunisto na ta mazepsete kai na pate kapou alou……auti i xora einai mono gia tous ellinares…..min xanetai ton kairo sas edo……

    Apopsi mou, vgalmeni apo diki mou empeiria ………


    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 23-08-2006 19:50 ]


    GinaDanis
    23.08.2006, 18:19
    Tο μέλος sintorin έγραψε:
    "Oso afora to dimosio, mporei na trexete epei xronia gia na parete mia thesi ekei mesa, ala meta ksethimanete ston kosmo, gia tous opious prepei na dinetai tis upiresies sas. Akoma mia upokrisia. To mono pou tous niazei einai na koroidepsoun kai na teliosoun grigora, giati oso kai axristoi na einai, den xanoun tin doulia tous, giati einai eksasfalismeni epi zois kai suntakseos".

    "Auto einai gia esena pou mpeikes sto dimosio me tosous kopous, kai tora pou mpeikes, tous graphete olous sta palia sas papoutsia. Den ntreposaste ligo leo ego......den exete oute ixnos filotimou…….."
    "taksideuo suxna stin europi, kai pairnontas merikes fores tin olumpiaki otan den ginetai alios, katalavainei kapios amesos poso xamilou epipedou einai olo auto to elliniko ‘dimosio’, exontas mia polu suntomi epafi me tin etairia. Kai min anusuxeis, akouo kathe mera peripeties ellinon me to dimosio".

    Προκαλούμαι να απαντήσω & πάλι off-topic.
    Sintorin, σου απάντησα με ευγενικό τρόπο & σίγουρα δεν υποκρίνομαι. Η δική σου όμως εμπάθεια-& εύχομαι να την αποβάλλεις για το καλό σου- δεν σου επέτρεψε να απαντήσεις ισάξια.
    & αυτό είναι για σένα που χλευάζεις νομίζοντας ότι λέω ψέματα & είμαι σαν τους άλλους "Ελληνάρες", όπως τους έχεις διαμορφώσει στη συνείδησή σου:
    Ώστε αυτή είναι η άποψή σου, sintorin! Μας έχεις βάλει όλους στο ίδιο τσουβάλι; Είμαστε όλοι υποκριτές; Τώρα που μπήκα, τους γράφω όλους στα παλαιότερα των υποδημάτων μου; Μου λες να ντρέπομαι; Δεν έχω ούτε ίχνος φιλότιμου;
    Πόσο μας ξέρεις; Πόσο με ξέρεις για να εκφράζεις δημόσια τέτοια λόγια; Εάν τα γράφεις με πλήρη επίγνωση, είσαι πέρα ως πέρα προκατειλημμένος. Έχεις φανατισμό. Γι'αυτό δεν πρόκειται να ζήσεις καλά εδώ στην Ελλάδα. Για ποιο λόγο παίρνεις την Ολυμπιακή, αφού τη θάβεις; Ταξίδευε με άλλες πιο "ευγενικές" εταιρείες.
    Απορώ γιατί βρίσκεσαι ακόμα στην Ελλάδα που τόσο μισείς!!!
    ΥΓ:Με έχεις θίξει προσωπικά. Είμαι εκπαιδευτικός μουσικής στη δημόσια εκπαίδευση. Μου αρέσει η δουλειά μου. Ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν ιπτάμενος της Ολυμπιακής. Στα σχολεία έχω πολλούς μαθητές από οικογένειες μεταναστών & συνεργαζόμαστε άψογα! Είναι πράγματι υπέροχα & χαρισματικά παιδιά.


    Τριαντάφυλλα & δροσοσταλίδες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GinaDanis στις 23-08-2006 18:36 ]


    sintorin
    23.08.2006, 18:52
    Το μέλος GinaDanis στις 23-08-2006 στις 18:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Tο μέλος sintorin έγραψε:
    "Oso afora to dimosio, mporei na trexete epei xronia gia na parete mia thesi ekei mesa, ala meta ksethimanete ston kosmo, gia tous opious prepei na dinetai tis upiresies sas. Akoma mia upokrisia. To mono pou tous niazei einai na koroidepsoun kai na teliosoun grigora, giati oso kai axristoi na einai, den xanoun tin doulia tous, giati einai eksasfalismeni epi zois kai suntakseos".

    "Auto einai gia esena pou mpeikes sto dimosio me tosous kopous, kai tora pou mpeikes, tous graphete olous sta palia sas papoutsia. Den ntreposaste ligo leo ego......den exete oute ixnos filotimou…….."
    "taksideuo suxna stin europi, kai pairnontas merikes fores tin olumpiaki otan den ginetai alios, katalavainei kapios amesos poso xamilou epipedou einai olo auto to elliniko ‘dimosio’, exontas mia polu suntomi epafi me tin etairia. Kai min anusuxeis, akouo kathe mera peripeties ellinon me to dimosio".

    Προκαλούμαι να απαντήσω & πάλι off-topic.
    Sintorin, σου απάντησα με ευγενικό τρόπο & σίγουρα δεν υποκρίνομαι. Η δική σου όμως εμπάθεια-& εύχομαι να την αποβάλλεις για το καλό σου- δεν σου επέτρεψε να απαντήσεις ισάξια.
    & αυτό είναι για σένα που χλευάζεις νομίζοντας ότι λέω ψέματα & είμαι σαν τους άλλους "Ελληνάρες", όπως τους έχεις διαμορφώσει στη συνείδησή σου:
    Ώστε αυτή είναι η άποψή σου, sintorin! Μας έχεις βάλει όλους στο ίδιο τσουβάλι; Είμαστε όλοι υποκριτές; Τώρα που μπήκα, τους γράφω όλους στα παλαιότερα των υποδημάτων μου; Μου λες να ντρέπομαι; Δεν έχω ούτε ίχνος φιλότιμου; Πόσο μας ξέρεις; Πόσο με ξέρεις για να εκφράζεις δημόσια τέτοια λόγια; Εάν τα γράφεις με πλήρη επίγνωση, είσαι πέρα ως πέρα προκατειλλημένος. Έχεις φανατισμό. Γι'αυτό δεν πρόκειται να ζήσεις καλά εδώ στην Ελλάδα. Για ποιο λόγο παίρνεις την Ολυμπιακή, αφού τη θάβεις; Ταξίδευε με άλλες πιο "ευγενικές" εταιρείες.

    Απορώ γιατί βρίσκεσαι ακόμα στην Ελλάδα που τόσο μισείς!!!


    Exo parei duo treis fores tin olumpiaki, giati den upeirxan thesis se kamia ali etairia, giati sumvainei suxna na agorazo ta eisitiria mou tin teleutaia stigmi, logo epagelmatos......vlepeis tin apofeugo oso ginetai, kai poloi aloi pou taksideuoun suxna giati exei tin xeiroteri fimi, kai gia auto uparxoun theseis....min sou po ti mou exei tuxei tis liges fores pou tin exo parei, les kai olo peutoune se emena oi kakotuxies tis olympiakis.....den milaga gia eugenia.....ego pairno mia etairia gia na kano ti doulia mou, oxi gia eugenia.....i opia einai sxedon anuparkti stin olympiaki.
    Oso gia to fanatismo....ksereis ti paei na pei fanatismos;....apogoiteumenos eimai.....isos esena sou fainetai etsi, giati sigoura den sou aresei na ta diavazeis apo kapion, pou as poume den einai ellinas.......ala molis miliseis gia strava tis elladas, amesos sou kolane mia tampela....se auti tin periptosi tou fanatismenou......kai ean diavases to post mou, eirtha gia na zuso ala efuga.....zo stin gallia....kai pos sou fanike amesos oti miso tin ellada; epeidi milisa gia mia alithia pou uparxei ston topo;
    Tin proti fora pou mou eipan na pao apo ekei pou eirtha stin ellada, eitan sto super market perimena gia na zugiso kati frouta. Mia gunaika perase mprosta mou, kai tis zutisa na perimenei sti grammi, giati upeirxan kai aloi anthropoi pou perimenan. Mou evgale kai auti tin tampela amesos logo tis proforas mou, oti edo einai ellada etsi ginontai ta pragmata kai ean den mou aresei na pao apo ekei pou eirtha......tora me les kai fanatiko....e ti alo na po....aplos sunexizetai i idia nootropia.......enfin.................