ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.844 μέλη

    Πρόβλημα δικό μας ή του κράτους....?

    St_Anger
    26.08.2006, 21:18
    Thank το St. Anger από όσο ξέρω δεν είναι γαλλικό! Το nick Που βάζω σε forum κανονικά είναι St. Devil! Δεν μπορώ να το αλλάξω και να θέλω και τέλος δεν μπορώ να καταλάβω που σε ενοχλεί το nick! μήπως για να καταλάβεις το nick πρέπει να το γράφω Saint Anger? Τι να πω ρε παιδιά ώρες ώρες νομίζω ότι δεν ξέρετε τι να πείτε, τι να κάνετε, σε ποιον θέλετε να το πείτε και για πιο λόγο να το πείτε!
    thank
    26.08.2006, 21:45
    αυτά παθαίνει όποιος γράφει κάτι .. και δεν βάζει κάποια φατσουλα δίπλα που να υποδηλώνει αν ειναι αστείο ή όχι. Η σπόντα προφανώς δεν πηγαινε σε σένα (εξ άλλου δεν θα σου έγραφα ποτέ στα σοβαρά κάτι τέτοιο) αλλά στην υπόδειξη να αλλάξεις το νικ σου γιατι οι γάλλοι δεν γράφουν έτσι ... (κάτι τέτοιο ειπώθηκε) .. Τέλος πάντων, επειδή προφανώς πριν τη διευκρίνισή μου, θα σε ενόχλησε, ειλικρινά συγνώμη.
    vero
    26.08.2006, 22:48
    Το μέλος sintorin στις 24-08-2006 στις 10:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος GinaDanis στις 23-08-2006 στις 18:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Απορώ γιατί βρίσκεσαι ακόμα στην Ελλάδα που τόσο μισείς!!!
    ΥΓ:Με έχεις θίξει προσωπικά. Είμαι εκπαιδευτικός μουσικής στη δημόσια εκπαίδευση. Μου αρέσει η δουλειά μου. Ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν ιπτάμενος της Ολυμπιακής. Στα σχολεία έχω πολλούς μαθητές από οικογένειες μεταναστών & συνεργαζόμαστε άψογα! Είναι πράγματι υπέροχα & χαρισματικά παιδιά.


    Τριαντάφυλλα & δροσοσταλίδες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GinaDanis στις 23-08-2006 18:36 ]




    Ego den se ethiksa. Oi sunadelfoi sou sto dimosio se thugoune, kathe mera kathe lepto. Ego enas pelatis eimouna, kai aplos grapho gia tis upiresies pou elava. Kai opos eipa kata ti gnomi mou, einai polu mikro to pososto pou einai sosto. Stous 10 anthropous pou gnorisa oi 2 isos na eitane entaksei. Me tetio pososto, otan milas gia mia koinonia, dustuxos tous vazeis olous mesa. Giati kai to mikro pososto den antexei tin piesi tou megalou posostou. Ala einai auto pou elega prin sto post mou, otan milaga gia koinoniki sunideisi i opia den uparxei stin ellada. Molis peis kati, kai fereis mia kritiki apo prosopikes empeiries, stin ellada einai amesos to ego den fteo, o alos ftaiei, kai fusika to klasiko otan eisai apo ekso, peigaine piso apo ekei pou eirhtes...........polu anorimi koinonia....einai opos enas ispanos pou gnorisa stin athina, o opios zei pola xronia mou eipe.....oi ellines einai mamakides kai mpampakides......kai tora min mou peis na gurisei kai autos piso stin ispania ean den tou aresei.....




    sintorin Πες τα !!!!!!!!!! Αντι να φερνουμε αυτουσ τους ανθρωπους ωστε να γινουμε καλυτεροι μας φερνουνε τους Πακιστανουσ και τουσ Αλβανους που ειναι υποβαθμισμενες χωρες!!!!! (Ακομη λιγο θα καταντησουμε να τους φιλαμε τα ποδια)
    GinaDanis
    26.08.2006, 23:32


    Καλά με αυτό, αλλά την παράθεση μου στην αρχή γιατί την έβαλες; Μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα.
    megaloserwtikos
    26.08.2006, 23:38
    Για μένα η γη ανήκει σε όλους τους ανθρώπους, ασχέτως χρώματος και θρησκείας.
    Αυτοί που ήρθαν και κατοίκησαν τον Ελλαδικό χώρο, ήσαν κάποτε διάφορα φύλα, τα οποία πολεμούσαν μεταξύ τους. Αργότερα ενώθηκαν, με βία, αλλά και πάλι δεν έπαψαν να συγκρούονται.
    Κάποιος είπε ότι στα δύσκολα είμαστε ενωμένοι.
    Ας μην θυμίσω τους εμφυλίους, τις διαμάχες τις θρησκευτικές στους πρώτους αιώνες μ.Χ., αλλά και την στάση αρκετών Ελλήνων κατά την εποχή της Τουρκοκρατίας η την εποχή της κατοχής...
    Μια ζωή φαγωμάρα υπήρχε.

    Οταν δούλεουν ανασφάλιστοι, χαμηλόμισθοι, μας παίρνουν τις δουλειές;
    Και ποιός τους δίνει δουλειά, δεν είναι κάποιος Ελληνας, που εκμεταλεύετε την ανάγκη τους; Αυτό σας κάνει περήφανους;

    Ξέρετε πόσα πλήρωναν για τις κάρτες τους; Αυτή η εκμετάλευση σας ικανοποιεί;
    Την αδιάκοπη ιστορία, που τους πάνε στα σύνορα και πως τους φέρνουν δεν την ξέρετε μάλλον. Μόνο ντροπή θα νιώθατε.

    Εγώ πάντως όταν ακούω στις ειδήσεις ότι 100 άνθρωποι είναι σε μιά σχεδία μεσοπέλαγα, μόνο συμπόνια μπορεί να μου προκαλέσει... απορώ με την στάση σας ορισμένων.
    Ας συλλογιστούμε , μιας και μπήκαμε στον κόπο, πως αυτοί οι άνθρωποι αναγκάστηκαν να μεταναστεύσουν. Ας κάνουμε κριτική και στις αιτίες κάποια στιγμή.

    Τελειώνοντας, να θυμίσω ότι και εμείς υπήρξαμε μετανάστες, ότι κι εμείς περάσαμε δυσκολίες κάποτε... αλλά ξεχνάμε εύκολα από ότι φαίνεται.
    Αυτά...
    Προς μετανάστες... αγαπητοί φίλοι και συνάνθρωποι, υπομονή...

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 27-08-2006 01:03 ]


    vero
    26.08.2006, 23:38
    Το μέλος GinaDanis στις 26-08-2006 στις 23:32 έγραψε...
    Παράθεση:



    Καλά με αυτό, αλλά την παράθεση μου στην αρχή γιατί την έβαλες; Μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα.




    γιατι ητανε χεχεχεχεχε
    GinaDanis
    27.08.2006, 01:04
    Το μέλος vero στις 26-08-2006 στις 23:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος GinaDanis στις 26-08-2006 στις 23:32 έγραψε...
    Παράθεση:



    Καλά με αυτό, αλλά την παράθεση μου στην αρχή γιατί την έβαλες; Μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα.




    γιατι ητανε χεχεχεχεχε




    sintorin
    28.08.2006, 11:42
    Το μέλος thank στις 26-08-2006 στις 21:45 έγραψε...
    Παράθεση:

    αυτά παθαίνει όποιος γράφει κάτι .. και δεν βάζει κάποια φατσουλα δίπλα που να υποδηλώνει αν ειναι αστείο ή όχι. Η σπόντα προφανώς δεν πηγαινε σε σένα (εξ άλλου δεν θα σου έγραφα ποτέ στα σοβαρά κάτι τέτοιο) αλλά στην υπόδειξη να αλλάξεις το νικ σου γιατι οι γάλλοι δεν γράφουν έτσι ... (κάτι τέτοιο ειπώθηκε) .. Τέλος πάντων, επειδή προφανώς πριν τη διευκρίνισή μου, θα σε ενόχλησε, ειλικρινά συγνώμη.


    oxi den grafoun etsi....den skeftontai etsi.....auto eipothike....
    sintorin
    28.08.2006, 13:36
    Το μέλος thank στις 26-08-2006 στις 15:50 έγραψε...
    Παράθεση:


    2. Οταν βλέπω γενικεύσεις, προσωπικές προσβολές, αναφορές στο "εσεις οι Ελληνες και ... εμεις οι πολιτισμένοι", άρα απευθύνεται σε όλους εμάς, όταν ισσοπεδώνει, όταν τον βλέπω με το υφάκι του απόλυτου δικαστή να ξεφτιλίζει ανθρώπους και να φτύνει μια ολόκληρη χώρα, όταν συνέχεια και χωρίς να του πει κανείς τίποτα, βάζει το "εμεις και εσεις" .. ε ναι ... πως θέλεις να απαντήσει ο άλλος βρε Αντώνη μου ? Προφανώς και θα σκεφτεί τωρα ο μεσιέ "ωχ σε Ελληνάρα πέσαμε" ... Μα να σου πω. Το γουστάρω αφάνταστα. Το κακό ειναι πως δεν θα ξέρω κανένα καλό ελληνάδικο μαγαζί να τον παω .. αλλα οκ.

    Ασε .. που ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ο st_anger δεν αναφέρθηκε στος Ελληνες της Γαλλίας (αν θεωρούνται Ελληνες .. προβλημα του καθενός βέβαια ) ή του Καναδά, όπως η Αννα (other_side) και ο σιντοριν. Η τοποθέτηση της Αννας τα είπε όλα, με τον δικό της ξεχωριστό τρόπο. Αναφέρθηκε σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΥΠΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ που ειναι σαφέστατα από τις πρωην ανατολικές χώρες, έτσι τουλάχιστον το εισέπραξα εγω.

    Ευχαριστώ πολύ.




    Prota apo ola gia ta greeklish. Den exo paei pote se elliniko sxoleio, ematha ellinika opos ta ematha apo tous goneis mou, diavazontas kanena vivlio kamia fora, kai apo prosopiko endiaferon. Den mporo na ekfrasto me kalo tropo, kai grafo akoma xeirotera. Tora se opious den aresei auto, kai to exo akousei polu mesa sto MH, loipamai ala einai o monos tropos gia mena na ekfrasto. Diladi den sas perase apo to mualo, oti mporei na uparxoun mesa se auto to site kai anthropoi ellinikis katagogeis apo ales xores, pou isos na exoun kati na poun; ............. telos panton........
    Loipon apo ekei kai pera, den tha sunexiso na grapho, parolo pou exo para pola pragmata na po, kai na apantiso sto kathe ena apo esas pou mou exetai kanei eite ironiki, i sovari kritiki.....pisteuete oti thelete, kante oti thelete....me giasas me xara sas..........
    gazakas
    28.08.2006, 20:02
    Το μέλος thank στις 26-08-2006 στις 15:50 έγραψε...
    Παράθεση:


    1. Οι μετανάστες επειδή ακριβώς ειναι ευαίσθητη κοινωνική ομάδα, κατά κανόνα έντονα μειονεκτική, αποτελούν την πιό εύκολη λεία σε πολιτικές - ψηφοθηρικές ενέργειες. Εχουν φόβο, ανασφάλεια, αβεβαιότητα, ενδεχομένως να ειναι διατεθειμένοι να εξαργυρώσουν πολυ πιο ευκολα μία θέση, έστω με σύμβαση, ή με οποιοδήποτε καθεστώς. Παλιότερα πχ, τον ρόλο αυτόν έπαιζαν οι αγρότες .. εκει να δείτε "αδικίες" σε βάρος άλλων εργαζόμενων κλπ. Το αναφέρω ενδεικτικά.



    Θάνο, όλα αυτά που λες (και είπε προηγουμένως ο Γιάννης) ισχύουν για τους παλιννοστούντες Έλληνες (και δε θα ξανασχολιάσω αν είναι ή δεν είναι όντως Έλληνες, αφού αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ είναι το ότι το ελληνικό κράτος τους θεωρεί Έλληνες) αλλά και για τους μετανάστες που λόγω συμπλήρωσης των ανάλογων δικαιολογητικών παίρνουν την ελληνική υποκοότητα. Και στις δύο περιπτώσεις όμως μιλάμε πλέον για Έλληνες πολίτες διότι μόνο τότε η εκάστοτε κυβέρνηση μπορεί να αποκτήσει μαζί τους πελατειακή σχέση (πολιτικά-εκλογικά δικαιώματα έχουν μόνο οι Έλληνες πολίτες) . Επιμένω πάντως πως θα πρέπει να γίνεται ξεκάθαρα ο διαχωρισμός αφού ακόμα η μεγάλη πλειονότητα των μεταναστών στην Ελλάδα απαρτίζεται από ξένους πολίτες που έχουν έρθει να εργαστούν στη χώρα μας και όχι για να εγκατασταθούν μόνιμα εδώ και να πάρουν την ελληνική υπηκοότητα. Δεν μπορούμε λοιπόν εξ ονόματος των δύο προαναφερθεισών ομάδων που αριθμητικά είναι σαφώς μικρότερες να διακηρύσσουμε ότι οι μετανάστες στην Ελλάδα έχουν πιο πολλά προνόμια από τους Έλληνες πολίτες.

    Εντός θέματος και πάλι, θα συμφωνήσω με το κείμενο του Πέτρου (megaloserwtikos) διότι, ενώ εκ πρώτης όψεως μπορεί να εκληφθεί ως ένα κείμενο που δε στοχεύει στη λογική μας αλλά στο συναίσθημα, στην πραγματικότητα είναι ίσως το μοναδικό που θέτει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση...

    Κατά τα λοιπά, δηλαδή εκτός θέματος, πέρα από το ότι συμφώνησα με κάποιες αρχικές τοποθετήσεις του sintorin, το ύφος του, ο τρόπος γραφής του και κυρίως οι αμέτρητες αναφορές του εκτός θέματος με ανάγκασαν να μην ασχολούμαι με τα κείμενά του και νομίζω ότι αυτό είναι ολοφάνερο. Ο St_Anger όμως (εγώ πάντως Σταύρο το ψευδώνυμό σου το συνέδεσα αμέσως με τον ομώνυμο δίσκο των Metallica) ασχολήθηκε μαζί του και κάποια στιγμή είδα ένα post για μια χώρα με τεράστια ιστορία και μεγάλους στρατηγούς και διάφορα άλλα που αν δεν είναι ανακρίβειες είναι τουλάχιστον μονόπλευρα και άσχετα με το θέμα μας. Ομολογώ ότι δεν είχα διαβάσει και πολύ προσεκτικά (για τους λόγους που προανάφερα) το κείμενο του sintorin που προκάλεσε αυτή την έξαρση εθνικής υπερηφάνειας, αλλά όταν το έκανα διαπίστωσα με έκπληξη ότι η αντίδραση του Σταύρου ήταν αδικαιολόγητη σε ένα εύλογο ερώτημα (και μάλιστα σχετικό με το θέμα μας) και κατ' εμέ τελείως εκτός κλίματος. Εξ ου και τα σχόλιά μου.


    @ sintorin

    Δε σου υπέδειξα να γράφεις στα ελληνικά (πόσο μάλλον δε σχολίασα το ύφος σου) αλλά είπα μόνο (με βάση και τη δική μου εμπειρία) ότι τώρα γράφοντας greeklish δυσκολεύεις πολύ τα άλλα μέλη και τα απωθείς από το να σε διαβάσουν.
    sintorin
    29.08.2006, 10:37
    Το μέλος gazakas στις 28-08-2006 στις 20:02 έγραψε...
    Παράθεση:


    @ sintorin

    Δε σου υπέδειξα να γράφεις στα ελληνικά (πόσο μάλλον δε σχολίασα το ύφος σου) αλλά είπα μόνο (με βάση και τη δική μου εμπειρία) ότι τώρα γράφοντας greeklish δυσκολεύεις πολύ τα άλλα μέλη και τα απωθείς από το να σε διαβάσουν.


    Katalava polu kala tis eitheles na peis, auto to egrapsa gia alous, pou apantousan se oti egrapha, giati ala egrapha, kai ala apantousan, kai gia auto den asxoloumai alo. Vlepeis einai diaforetiki nootropia, telios diaforetikos tropos skepsis kai mazi me ta greeklish, den paei pouthena. Fainesai eksupnos anthropos kai logikos. Ean kathiseis kai diavaseis prosektika oti exo grapsei, kai sugrineis tis perissoteres apantiseis, tha deis tis apodeikseis se oti leo, mesa apo tis apantiseis ton melon.

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 29-08-2006 10:38 ]


    vero
    11.09.2008, 16:26

    την Δευτέρα που πέρασε έγιναν επεισόδια κάτω στο Λιμάνι της Πάτρας με του λαθρομετανάστες και τους λιμενικούς.... Τα επεισόδια λένε άρχισαν απο έναν λαθρομετανάστη που κτυπήθηκε απο έναν λιμενικό!  Και άλλοι λένε αυτο το έκαναν για για δημιουργηθεί όλο αυτο το πράγμα?

    Εσείς τι θεωρείται  ότι είναι μέρος τους συστήματος ή είναι όπως τα λένε?

    Εμένα η αποψη μου είναι τιποτα δεν είναι σίγουρο!  Αλλα αυτο που μου την σπάει περισσοτερο είναι ότι έχουν δικαιώματα οι λαθρομετανάστες! Μπήκανε σε μια χώρα χωρίς χαρτιά να μην πω, που ούτε και στην δικιά τους χώρα δεν θα έχουν και έχουνε δικαιώματα!  

    Επισης το άλλο που έτυχε να γίνει.... σήμερα το πρωί που μπήκα στο λεωφορείο να πάω στο ωδείο τυχαίνει να μπαίνει ένας γέρος και άρχιζε και έλεγε.... τους παλιο Αφγανούς τους φονιάδες τους Αλβανούς που μας τους έφεραν στην Ελλάδα! Αυτοι οι πολιτικοί φταίνε ο Μητσοτάκης και ο Σημίτης που για να βγούνε πουλάνε την ψυχή τους!  Πετάγεται ένας άλλο γέρος μέρα στο λεωφορείο και λέει πες τα! Και συνεχίζει το γεροντάκι: χτες μου έκλεψαν 5000 ευρώ απο το σπίτι μου! έφυγα για 15 λεπτά, είδαν την κίνηση και μπήκαν! Τους καταραμένους τους Αφγανούς στο δ.....ο να πάνε!  (έλεγε και άλλα!)
    Τελος όπως έβγαινε απο το λεωφορείο είπε: παω να αγοράσω όπλο να τους φάω ή να με φάνε!

    Τι λέτε για όλα αυτα?


    XrysaOikonomaki
    12.09.2008, 09:52


    Κάποιος έχει ζητήσει να παρακολουθώ το θέμα και τυχαία τώρα, έπεσα επάνω στην ερώτηση "τι μας προσφέρουν οι μετανάστες;"

    Δεν κάνει να βάζουμε όλους τους μετανάστες σε ένα τσουβάλι. Χώρια που αν παρατηρήσει κανείς την ιστορία θα δει ότι δυστυχώς λόγω της ασυδοσίας όλων των κυβερνήσεων ανά τους αιώνες, οι άνθρωποι έχουμε καταντήσει βαλιτσάκια και μεταναστεύουμε από το ένα μέρος στο άλλο, όταν η οικονομία πάει κατά διαόλου. Και οι έλληνες έχουμε υπάρξει μετανάστες για να μην ξεχνιόμαστε. Πώς αλλιώς υπάρχουμε σε όλα τα μέρη της γης; Στη Γαλλία μας έχουν κολλήσει το παρατσούκλι "κλέφτες" γιατί βέβαια, δεν ήταν όλοι οι έλληνες μετανάστες καλά παιδιά!

    Αλλά για να μην πολυλογώ, οι μετανάστες πάντοτε, με εξαίρεση αυτούς που έρχονται κακοποιημένοι από την φτώχεια και την κακοπέραση ή τους άλλους που το σκάσαν από τις φυλακές - αυτοί είναι που δώσανε το κακό όνομα στους μετανάστες - προσφέρουν παιδεία και κουλτούρα. Δεν θα ξεχάσω, όταν ανοίξανε τα σύνορα, που σκάσανε κάποιοι μουσικοί από τη Ρωσία, την Πολωνία κ.λ.π. Εγώ ήμουνα μαθήτρια τότε. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί δεν έχω πιει καφέ ακόμα, αλλά θα πω ότι χρωστάω τη μόρφωσή μου σε αυτούς τους μετανάστες μουσικούς. Αν είχα παραμείνει στην ελληνίδα δασκάλα που είχα, τώρα τα χέρια μου θα πάσχανε από χρόνιες τενοντίτιδες και το παίξιμό μου στο πιάνο θα ήταν ένα χάλι μαύρο και δεν θα το ήξερα κι όλας!

    Υπάρχουν και οι μετανάστες αυτοί που έχουν παιδεία και που στη χώρα τους είχαν επαγγέλματα όπως γιατροί, δικηγόροι, χημικοί κ.α και στη χώρα μας σφουγγαρίζουν σκάλες. Αναρωτιέμαι, αν βρεθεί κάποιος από εμάς στη θέση τους, αν θα μπορέσει να ρίξει τα μούτρα του και να κάνει τον σκλάβο μέχρι να σηκώσει το κεφάλι από τις λάσπες. Για να μην πω για την εκμετάλλευση που έχουν υποστεί, ειδικά οι γυναίκες από τους επιδέξιους έλληνες προαγωγούς.

    Δεν ξέρω κανέναν που θα άφηνε τη χώρα του χωρίς λόγω για να πάει σε μια χώρα αδέκαρος στηριζόμενος μόνο στα χέρια και στην τύχη του χωρίς να γνωρίζει λέξη ελληνικά. Οι μετανάστες δεν είναι χομπίστες. Θέμα επιβίωσης ήταν και θα είναι πάντοτε.

    Αν εμείς δεν έχουμε τα απαραίτητα και νιώθουμε ότι οι μετανάστες χαίρουν ιδιαίτερης προσοχής, με το κράτος θα έπρεπε να τα βάλουμε. Πιστεύω ότι και μετανάστες να μην υπήρχαν, πάλι εμείς θα είχαμε την ίδια οικονομία γιατί λειτουργεί το σύστημα υπό το καθεστώς της πυραμίδας. Ο φτωχός, φτωχότερος και ο πλούσιος, πλουσιότερος. Μέχρι και η Ελβετία έχει αρχίσει να αποκτάει οικονομικό πρόβλημα.

    Επίσης, για κάτι που διάβασα μέσα στο site, ότι τους δίνουν περιοχές για να χτίσουν, αυτό δεν είναι πρωτότυπο. Η Νέα Σμύρνη, χτίστηκε από αυτούς που ήρθαν μετανάστες από τη Σμύρνη.

    Έχω μαθητές από την Πολωνία και τις χώρες αυτές που υπέστησαν καταστροφές πριν χρόνια και έχω εκτιμήσει τόσο την ποιότητα του χαρακτήρα τους, όσο και τη μάχη που έχουν δώσει για να καταφέρουν αυτοί οι γονείς να προσφέρουν στα παιδιά τους τα απαραίτητα.

    Οπότε ας μην κρίνουμε όλους τους μετανάστες με τον ίδιο τρόπο. Είναι κρίμα και φαντάζομαι κάποιοι θα πικραίνονται πολύ διαβάζοντας κάποια κομμάτια αυτής της συζήτησης.


    Disasterpiece
    12.09.2008, 10:23

    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 22-08-2006 στις 12:12 έγραψε...

    Πληροφορήθηκα σήμερα πως όλοι οι μετανάστες (ή λαθρομετανάστες) στην χώρα μας έχουν προνόμια που εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ούτε θα τα αποκτήσουμε ποτέ! Ο Αλβανός ας πούμε μπορεί άνετα και αβασάνιστα να πάρει δάνειο από την τράπεζα άτοκα ενώ εμείς έχουμε καταντήσει να πληρώνουμε τόκους και τόκους και λίγο ΤΟΚΟΥΣ! Ζουν όλοι τους στην δικιά μου χώρα τόσο άνετα που νιώθω ξένος! Στο τέλος θα είμαι φιλοξενούμενος (για να μην πω μετανάστης) στην ίδια μου την χώρα και από ανθρώπους που όταν πρωτοήρθανε σφάζανε κόσμο και κλέβανε για πλάκα! Και τι κάνουν οι 300 εκεί πάνω? Τους δίνουν και άλλα προνόμια γιατί είναι «οικονομικοί μετανάστες»! Στην Ολλανδία στο ανάλογο θέμα τους δώσανε προθεσμία να τα μαζέψουνε και να φύγουν…! Δεν είμαι ρατσιστής απλά θέλω πίσω την χώρα μου! Είμαστε 11,000,000 άνθρωποι και από αυτό το ποσό τα 4 με 5 εκτατομύρια είναι μετανάστες! Για πιο λόγο? Εγώ αν πάω στην Αλβανία δεν θα έχω τα προνόμια που έχουν αυτοί εδώ! Δεν είναι άδικο εμένα το κράτος (όπως και σε σας) να μου τα παίρνει με κάθε μέσο και ο Αλβανός να ζει με άνεση και απλότητα?

    Συγχωρήστε με αν σας κούρασα αλλά έπρεπε κάπου να τα πω…!


    Ο δικός σας St Anger


    Φιλε νομιζω πεφτεις στην χειροτερη λουμπα,αυτη του εθνικισμου και φυλετισμου.Σκεψου πως ενας οικονομικος μεταναστης η' ενας προσφυγας που ερχεται εδω εχει αλλο σημειο εκκινησης απο εσενα και ειναι φυσικο το κρατος να τον παρει απο το χερακι και να τον βοηθησει να σταθει στα ποδια του.Ερχεται ξεβρακωτος με στοχο την υλικη επιβιωση,αλλα και να ξεφυγει απο καποιο απολυταρχικο καθεστως που του εκανε την ζωη πατινι.Μην κοιτας στην Ελλαδα που επι της ουσιας ειμαστε ενας καλομαθημενος λαος:σε πολεμο εχουμε να εμπλακουμε σοβαρα απο το Β' παγκοσμιο και η χουντα που εγινε εδω ηταν light-σε συγκριση με αλλους λαους.Δεν φανταζεσαι τι τραβανε αλλοι λαοι,χουντες που τους τσακισαν,συνεχεια πολεμο,πεινα,φτωχια και δυστυχια.

    Δεν υπαρχουν εθνη και αλλοι διαχωρισμοι(η' εστω δεν θα επρεπε),αλλα ανθρωποι που θελουν να ζησουν για ενα καλυτερο αυριο.Μετα λες "η χωρα μου"..Σκεψου αυριο μεθαυριο να μην υπαρχει η χωρα σου και να πρεπει να φυγεις για να επιβιωσεις,πως θα ηθελες να σου φερθει η χ-ψ χωρα υποδοχης?Ροδα ειναι και γυριζει..{#emotions_dlg.rolleyes}


    fotis70
    12.09.2008, 13:47

    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 26-08-2006 στις 11:09 έγραψε...

    {gazakas και ο Αλεξανδρος ήταν ένας από τους μεγαλύτερους σφάχτες τις εποχής (ο Χίτλερ είναι αρνάκι μπροστά του) αλλά παραμένει Μέγας γιατί ήταν! Δεν περοσπαθώ να αποφύγω τα μαύρα πρόσωπα της ιστορίας αλλά όπως και να το κάνουμε ρε φίλε είμασταν πιο καλοί παρά κακοί.....! off topic} Για άλλη μια φορά θα συμφωνίσω με την xrysa....

    Για να μην λέμε ότι θέλουμε έτσι επειδή κάτι πρέπει να πούμε αν μπορείς απάντησέ μου από πού βγαίνει ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν από τους μεγαλύτερους σφάχτες – και μάλιστα συγκρινόμενος με τον Χίτλερ;

    Πως, που, πότε, και αν υπάρχει γιατί!

    Έτσι για να μάθω και εγώ που άλλα γνωρίζω από την ιστορία και μάλλον είμαι πλανεμένος.

     


    fotis70
    12.09.2008, 13:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 12-09-2008 στις 10:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 22-08-2006 στις 12:12 έγραψε...

    Πληροφορήθηκα σήμερα πως όλοι οι μετανάστες (ή λαθρομετανάστες) στην χώρα μας έχουν προνόμια που εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ούτε θα τα αποκτήσουμε ποτέ! Ο Αλβανός ας πούμε μπορεί άνετα και αβασάνιστα να πάρει δάνειο από την τράπεζα άτοκα ενώ εμείς έχουμε καταντήσει να πληρώνουμε τόκους και τόκους και λίγο ΤΟΚΟΥΣ! Ζουν όλοι τους στην δικιά μου χώρα τόσο άνετα που νιώθω ξένος! Στο τέλος θα είμαι φιλοξενούμενος (για να μην πω μετανάστης) στην ίδια μου την χώρα και από ανθρώπους που όταν πρωτοήρθανε σφάζανε κόσμο και κλέβανε για πλάκα! Και τι κάνουν οι 300 εκεί πάνω? Τους δίνουν και άλλα προνόμια γιατί είναι «οικονομικοί μετανάστες»! Στην Ολλανδία στο ανάλογο θέμα τους δώσανε προθεσμία να τα μαζέψουνε και να φύγουν…! Δεν είμαι ρατσιστής απλά θέλω πίσω την χώρα μου! Είμαστε 11,000,000 άνθρωποι και από αυτό το ποσό τα 4 με 5 εκτατομύρια είναι μετανάστες! Για πιο λόγο? Εγώ αν πάω στην Αλβανία δεν θα έχω τα προνόμια που έχουν αυτοί εδώ! Δεν είναι άδικο εμένα το κράτος (όπως και σε σας) να μου τα παίρνει με κάθε μέσο και ο Αλβανός να ζει με άνεση και απλότητα?

    Συγχωρήστε με αν σας κούρασα αλλά έπρεπε κάπου να τα πω…!


    Ο δικός σας St Anger


    Φιλε νομιζω πεφτεις στην χειροτερη λουμπα,αυτη του εθνικισμου και φυλετισμου.Σκεψου πως ενας οικονομικος μεταναστης η' ενας προσφυγας που ερχεται εδω εχει αλλο σημειο εκκινησης απο εσενα και ειναι φυσικο το κρατος να τον παρει απο το χερακι και να τον βοηθησει να σταθει στα ποδια του.Ερχεται ξεβρακωτος με στοχο την υλικη επιβιωση,αλλα και να ξεφυγει απο καποιο απολυταρχικο καθεστως που του εκανε την ζωη πατινι.Μην κοιτας στην Ελλαδα που επι της ουσιας ειμαστε ενας καλομαθημενος λαος:σε πολεμο εχουμε να εμπλακουμε σοβαρα απο το Β' παγκοσμιο και η χουντα που εγινε εδω ηταν light-σε συγκριση με αλλους λαους.Δεν φανταζεσαι τι τραβανε αλλοι λαοι,χουντες που τους τσακισαν,συνεχεια πολεμο,πεινα,φτωχια και δυστυχια.

    Δεν υπαρχουν εθνη και αλλοι διαχωρισμοι(η' εστω δεν θα επρεπε),αλλα ανθρωποι που θελουν να ζησουν για ενα καλυτερο αυριο.Μετα λες "η χωρα μου"..Σκεψου αυριο μεθαυριο να μην υπαρχει η χωρα σου και να πρεπει να φυγεις για να επιβιωσεις,πως θα ηθελες να σου φερθει η χ-ψ χωρα υποδοχης?Ροδα ειναι και γυριζει..{#emotions_dlg.rolleyes}



    Στο σπίτι σου πόσους μετανάστες φιλοξενείς;

     


    fotis70
    12.09.2008, 14:08

    Αν οι εκάστοτε κυβερνήσεις ακολουθούσαν σωστή μεταναστευτική πολιτική σήμερα δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα και από κανέναν.

    Και οι Έλληνες πήγαν μετανάστες και όχι λαθρομετανάστες. Και η Ελλάδα είχε και έχει ανάγκη τους μετανάστες και όχι τους λαθρομετανάστες!

    Αλλά προσπαθώντας να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα των μεγαλοεργολάβων για να γίνουν κάποια έργα και γρήγορα και με μικρό κόστος μας πούλησαν το παραμύθι των κατατρεγμένων (οικονομικών μεταναστών) όχι ότι δεν είναι! Όμως έχει σημασία όταν λες κάτι τι εντύπωση προκαλεί και για πιο σκοπό! Πόσα εκατομμύρια καταπιεσμένων υπάρχουν;

    Θα μπορούσε η Ελλάδα να τους δεχτεί όλους; Και αν πούμε ότι θα δεχτεί έναν αριθμό με πιο κριτήριο θα επιλέξει; Δεν είναι απάνθρωπο για όσους θα αφήσει απ΄ έξω;

    Τώρα που τα μεγάλα έργα τελείωσαν ξαφνικά ανακάλυψαν ότι υπάρχει πρόβλημα!

    Αν μας ενδιαφέρει η τύχη αυτών των ανθρώπων να εργαστούμε για την παγκόσμια ειρήνη και ασφάλεια και να βοηθήσουν οι ισχυροί τα αδύνατα κράτη στον εκδημοκρατισμό τους και την οικονομική τους ανάπτυξη!

    Αν θέλουμε να λέμε ωραίες θεωρίες για να έχουμε κάτι να πούμε άλλο καπέλο!

    Να μιλήσουμε για κάτι που είναι βιώσιμο.


    Liza32
    12.09.2008, 14:38

    Ως γνωστόν, όλοι οι άνθρωποι ήμαστε ίδιοι και πρέπει να έχουμε τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει στην Ελλάδα... Εμένα προσωπικά, επειδή έχω ξενικό επίθετο, πάντα με ρωτούσαν όπου και αν πήγαινα, απο που είμαι! Και στις δουλειές που δούλεψα κάποτε με σύμβαση, με ρωτούσαν, πως μπήκα στη συγκεκριμένη εργασία! Εκεί που ήθελα όμως, ποτέ δεν δούλεψα, διότι δεν ήμουν της αρεσκείας τους! Στην Ελλάδα για να σε προσλάβουν μόνιμα κάπου, πρέπει να είσαι ή συγγενής του δημάρχου, ο τρόπος του λέγειν, ή φίλος του! Πάντως, όσον αφορά την εργασία, έμαθα ότι είναι πάλι στο προσκήνιο οι διορισμοί του ΑΣΕΠ μέσω διαγωνισμών! Αυτό είναι πολύ ευχάριστο νέο, διότι με αυτόν τον τρόπο, κατά τη γνώμη μου, κανείς δεν θα αδικείται... Για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτηση σου, εχω να πω τα εξής. Είναι σωστό να συμπεριφέρεται το κράτος στους Αλβανούς, όπως συμπεριφέρονται και σε μας όταν μεταναστεύουμε σε άλλο κράτος. Όμως, δεν το κάνουν...


    Disasterpiece
    12.09.2008, 16:13

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 12-09-2008 στις 13:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 12-09-2008 στις 10:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 22-08-2006 στις 12:12 έγραψε...

    Πληροφορήθηκα σήμερα πως όλοι οι μετανάστες (ή λαθρομετανάστες) στην χώρα μας έχουν προνόμια που εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ούτε θα τα αποκτήσουμε ποτέ! Ο Αλβανός ας πούμε μπορεί άνετα και αβασάνιστα να πάρει δάνειο από την τράπεζα άτοκα ενώ εμείς έχουμε καταντήσει να πληρώνουμε τόκους και τόκους και λίγο ΤΟΚΟΥΣ! Ζουν όλοι τους στην δικιά μου χώρα τόσο άνετα που νιώθω ξένος! Στο τέλος θα είμαι φιλοξενούμενος (για να μην πω μετανάστης) στην ίδια μου την χώρα και από ανθρώπους που όταν πρωτοήρθανε σφάζανε κόσμο και κλέβανε για πλάκα! Και τι κάνουν οι 300 εκεί πάνω? Τους δίνουν και άλλα προνόμια γιατί είναι «οικονομικοί μετανάστες»! Στην Ολλανδία στο ανάλογο θέμα τους δώσανε προθεσμία να τα μαζέψουνε και να φύγουν…! Δεν είμαι ρατσιστής απλά θέλω πίσω την χώρα μου! Είμαστε 11,000,000 άνθρωποι και από αυτό το ποσό τα 4 με 5 εκτατομύρια είναι μετανάστες! Για πιο λόγο? Εγώ αν πάω στην Αλβανία δεν θα έχω τα προνόμια που έχουν αυτοί εδώ! Δεν είναι άδικο εμένα το κράτος (όπως και σε σας) να μου τα παίρνει με κάθε μέσο και ο Αλβανός να ζει με άνεση και απλότητα?

    Συγχωρήστε με αν σας κούρασα αλλά έπρεπε κάπου να τα πω…!


    Ο δικός σας St Anger


    Φιλε νομιζω πεφτεις στην χειροτερη λουμπα,αυτη του εθνικισμου και φυλετισμου.Σκεψου πως ενας οικονομικος μεταναστης η' ενας προσφυγας που ερχεται εδω εχει αλλο σημειο εκκινησης απο εσενα και ειναι φυσικο το κρατος να τον παρει απο το χερακι και να τον βοηθησει να σταθει στα ποδια του.Ερχεται ξεβρακωτος με στοχο την υλικη επιβιωση,αλλα και να ξεφυγει απο καποιο απολυταρχικο καθεστως που του εκανε την ζωη πατινι.Μην κοιτας στην Ελλαδα που επι της ουσιας ειμαστε ενας καλομαθημενος λαος:σε πολεμο εχουμε να εμπλακουμε σοβαρα απο το Β' παγκοσμιο και η χουντα που εγινε εδω ηταν light-σε συγκριση με αλλους λαους.Δεν φανταζεσαι τι τραβανε αλλοι λαοι,χουντες που τους τσακισαν,συνεχεια πολεμο,πεινα,φτωχια και δυστυχια.

    Δεν υπαρχουν εθνη και αλλοι διαχωρισμοι(η' εστω δεν θα επρεπε),αλλα ανθρωποι που θελουν να ζησουν για ενα καλυτερο αυριο.Μετα λες "η χωρα μου"..Σκεψου αυριο μεθαυριο να μην υπαρχει η χωρα σου και να πρεπει να φυγεις για να επιβιωσεις,πως θα ηθελες να σου φερθει η χ-ψ χωρα υποδοχης?Ροδα ειναι και γυριζει..{#emotions_dlg.rolleyes}



    Στο σπίτι σου πόσους μετανάστες φιλοξενείς;

     



    Α ρε Φωτη ακομα απωθημενα εχεις απο την εποχη που σε μπουκωνα στα θρησκευτικα και πετας κακιουλες-εξυπναδουλες?Το τι εχει κανει η οικογενεια μου για μεταναστες και τι εχουν κανει οι προγονοι μου για να σωσουν Εβραιους απο το Αουσβιτς στο Β'παγκοσμιο δεν το ξερεις,οταν την ιδια στιγμη κατι "Χριστιανοι" σαν και σενα τους εψαχναν φορωντας μαυρη κουκουλα.Εξυπνακια.


    jacamar
    12.09.2008, 18:15
    αφου διαβασα προσετικα όλες τις σελίδες του τόπικ αισθανθηκα την αναγκη να γραψω την άποψή μου και εγώ..... Αρχικά πιστεύω οτι δεν είναι μεγάλο το ποσοστό εκεινων που πραγματικα θεωρουν οτι οι (λαθρο)μετανάστες δεν ειναι πρόβλημα για την χωρα την εκάστοτε χώρα. Η περίφημη ταμπέλα του ρατσισμού που βιαστικά μας καρφιτσώνουν δημιουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα σε κάθε προσπάθια λογικής συζήτησης πάνω στο θέμα. Δεν ειμαι ευχαριστιμένος με την πολιτική μιας κυβέρνησης σε ένα δημοκρατικό πολιτευμα δεν συμαίνει παίρνω τον νόμο στα χέρια μου αλλά απαιτώ, διαμαρτυρομαι,καταψηφίζω. Δίξαμε ποτε ως Έλληνες την δυσαρέσκια μας απέναντι σε Αλβανούς, Γεωργιανούς,Πακιστανούς και τόσους άλλους ανατολικούς κ μη? Οχι "εγω δεν ειμαι ρατσιστής αλλα...." είναι η μόνιμη απάντηση.... Ο Ελλήν ειναι φύση λαός ξενομανής αλλα και ξενοφοβηκός....ασυμβίβαστο μάλλον. Δίνουμε δίνουμε σε όλους και καταπιεζουμε τους εαυτούς μας....και υστερα φωναζουμε... ποσοι απο μας εχουμε εκμεταλευτει μεταναστες υπο την δουλεψη μας ? ποσοι δεν έπαιρναν ελληνες εργατες γιατι ζητουσαν τα νομιμα? εμεις κρατισαμε ζωντανο το παρακρατος των μεταναστων. Ξερεται που νευριαζω??? Στο γεγονος οτι τους γκετοποιούμε.... βλεπω διαφημισεις στο μετρο γραμμενες σε οτι αλλη γλωσσα εκτως απο ελληνικα....νευριαζω διαφημιση αλβανικης εφημεριδας στην τηλεοραση....απαραδεκτο οι αλβανοι δεν ειναι ελληνικη μειωνοτητα (οπως θεωρουν τους μουσουλμανους της Θρακης...αλλο θεμα..)αλλα φιλοξενουμενοι. Τους αφηνουμε να μας πατανε. Αυτοι να επιβιωσουν θελουν και τίποτα αλλο. Δεν τους κανουμε ελληνες με τα διαρκει προνομια.... φερτε να κατηγορισετε τους πολιτικους που ψηφιζεται γιατι παιρνουν κονδύλα απο τν ΕΟΚ για να τους δεχονται εδω. Κατηγοριστε τους εαυτους σας που φτασαμε ως εδω. @ Φιλτατε sintorin εγω ειμαι περιφανη που θέλησες να μάθεις την γλώσσα μας. Γράψε με Ελληνικους χαρακτηρες....ολοι εμεις οι Ελληνες με την βουλα κακοποιουμε πολλακις την γλωσσα μας.