ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.846 μέλη

    O Tom, o Jerry και η λογοκρισία...

    ageras
    24.08.2006, 03:49



    Κλασικές σκηνές από το πολύ επιτυχημένο cartoon Tom & Jerry πρόκειται να κοπούν από παιδικό κανάλι στην Μεγάλη Βρετανία, επειδή σε αυτές ο Tom και ο Jerry καπνίζουν...!!!

    Τα παράπονα ενός και μόνο Άγγλου τηλεθεατή ήταν αρκετά ώστε το Βρετανικό Ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο(OfCom) να αποφασίσει να κοπούν σκηνές από το vintage cartoon Tom & Jerry, με την αιτιολογία ότι είναι ακατάλληλες για τα παιδιά...

    Στις επίμαχες αυτές σκηνές οι δύο πρωταγωνιστές απολαμβάνουν το πούρο τους και κάτι τέτοιο, σύμφωνα πάντα με την αρχή, ωραιοποιεί την εικόνα του καπνίσματος.


    Ωστόσο το (OfCom), παραδέχτηκε ότι όταν δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο cartoon, δεν υπήρχε ο νόμος περί απαγόρευσης της τηλεοπτικής προβολής του καπνίσματος.


    Πηγή:mad


    Αχ,αυτοί οι Εγγλέζοι....


    www.manpas.musicheaven.gr


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 24-08-2006 03:50 ]


    ge01415
    24.08.2006, 04:26
    Ε δεν είμαστε καλά!!! Δηλαδή ο Λούκυ Λούκ...ακατάλληλος για ανηλίκους;;;

    Ευτυχώς δεν καπνίζανε και οι Γαλάτες!!!



    uNick
    24.08.2006, 09:55
    ...καί ο Λούκυ Λουκ, καί ο Ποπάυ, καί ο Μαύρος Πητ (στα επεισόδια του Μίκυ Μάους)........

    .................και μή χειρότερα!!!!!!!!!!!

    KAKOFONIKS
    24.08.2006, 10:44
    Ναι ρε γαμώτο (sorry κιόλας για το... ... ρε), τους πειράζει να καπνίζουν οTom και o Jerry και δεν τους πειράζει όταν τα κ..οπαιδά τους έρχονται για διακοπές και κάνουν τα μύρια όσα ή όταν το 60 τοις εκατό των "αντρών" τους είναι ομοφυλόφιλοι και εντάξει καλά κάνουν οι άνθρωποι επιλογή τους αλλά δεν είναι τουλάχιστο διακριτικοί ΕΛΛΕΟΣ
    XeniaRodo
    24.08.2006, 11:25
    Tόσες μ@λ@...ς δείχνει η τηλεόραση, αυτό πείραξε...
    pastella
    24.08.2006, 11:33


    Κaνένα emoticon που να σταυροκοπιεται δεν εχουμε να βαλουμε....
    ageras
    24.08.2006, 11:36
    Γι'αυτό ας προσευχηθούμε για τους Εγγλέζους μήπως και έρθουν στα καλά τους!!!
    SmileyCentral.com


    lemonc
    24.08.2006, 11:40
    Το μέλος ge01415 στις 24-08-2006 στις 04:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ε δεν είμαστε καλά!!! Δηλαδή ο Λούκυ Λούκ...ακατάλληλος για ανηλίκους;;;





    Ο Λούκυ Λούκ έχει λογοκριθεί ήδη,αφού τώρα πιά δεν καπνίζει αλλά μασάει ένα στάχυ.
    XeniaRodo
    24.08.2006, 11:46
    μήπως μασάει τίποτα άλλο και όχι στάχυ?
    uNick
    24.08.2006, 11:53
    Το μέλος XeniaRodo στις 24-08-2006 στις 11:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κανένα emoticon που να σταυροκοπιεται δεν εχουμε να βαλουμε....

    Το μέλος ageras στις 24-08-2006 στις 11:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γι'αυτό ας προσευχηθούμε για τους Εγγλέζους μήπως και έρθουν στα καλά τους!!!
    SmileyCentral.com

    Ας προσευχηθούμε λοιπόν.... SmileyCentral.com SmileyCentral.com SmileyCentral.com SmileyCentral.com SmileyCentral.com

    yiannisyiannis
    24.08.2006, 14:22
    Εμένα δεν μου φαίνεται κακή ιδέα. Όσοι έχουν παιδιά που υποφέρουν από τις κακές επιρροές των media νομίζω ότι θα συμφωνήσουν. Όσοι επίσης έχουν χάσει αγαπημένα τους πρόσωπα από τον καρκίνο, πάλι θα συμφωνήσουν. Ανήκω και στις δυο κατηγορίες.

    Αφού έχουν απαγορευτεί γενικά οι διαφημίσεις τσιγάρων από την τηλεόραση, το ψαλίδισμα του Τόμ και Τζέρυ είναι το πρόβλημα; Για ποιο λόγο απαγορεύτηκαν; Διότι ο τυπάς με το λάσο που έπιανε το μοσχαράκι και μετά άναβε με το κάρβουνο τη μαλμποριά του κι ο τυπάς που διέσχιζε ποτάμια με το τζιπάκι πάνω σε σχεδία και μετά έκαιγε την καμελιά του, επιβάλανε πρότυπα. Πρότυπα που συνέδεαν τον ανδρισμό, την αρρενωπότητα και τη γοητεία γενικά με το κάπνισμα.

    Ε λοιπόν, για ένα παιδί με πολύ πιο ευάλωτα κριτήρια, ο Τομ και Τζέρυ δεν αποτελεί πρότυπο; Νομίζω ότι οι περισσότεροι από τους προλαλήσαντες, διασκεδάζετε βλέποντας με τα μάτια ενός ενήλικου το πούρο του Τομ και Τζέρυ και γι’ αυτό δεν αντιλαμβάνεστε τους κινδύνους που κρύβουν προβολές παρόμοιων σκηνών στα μάτια ενός μικρού παιδιού, το μυαλό του οποίου απορροφά εικόνες ανεξέλεγκτα σαν σφουγγάρι.

    Όχι, μπορεί οι Εγγλέζοι να έχουν 1002 στραβά, αλλά στη συγκεκριμένη κίνησή τους με βρίσκουν συμπαραστάτη. Πολύ καλά κάνανε και έκοψαν τις συγκεκριμένες σκηνές.
    uNick
    24.08.2006, 14:59
    Δηλαδή Γιάννη, ο Τομ και ο Τζέρυ δημιουργούν πρότυπα??? Εγώ πάντως μεγάλωσα με Λούκυ Λουκ και Ποπάυ, και ούτε τσιγάρα έστριβα ούτε πίπες κάπνιζα ως αποτέλεσμα της παρακολούθησης αυτών των εκπομπών... Και στο κάτω-κάτω, περισσότερο με προβληματίζουν οι διαβόλοι και οι τριβόλοι και οι παγανιστικές φιγούρες των σύγχρονων κινουμένων σχεδίων και η καφρίλα με τους σκοτωμούς και τα βασανιστήρια που βλέπουν τα σημερινά παιδιά.....!!!!!

    yiannisyiannis
    24.08.2006, 15:29
    Εσύ τι λες, δεν δημιουργούν; Το σκεπτικό της απόφασης ότι η συγκεκριμένη σκηνή ωραιοποιεί το κάπνισμα σε βρίσκει αντίθετο; Δεν το ωραιοποιεί δηλαδή; Η σκηνή στην οποία ο Τομ και Τζέρυ κάθονται κι απολαμβάνουν το πούρο τους, τι μήνυμα περνάει; Προβληματίζει ότι το κάπνισμα είναι κακό και πρέπει να αποφεύγεται ή το ωραιοποιεί, εντάσσοντας το μέσα στο κλίμα της περιπέτειας και της διασκέδασης της καρτουνίστικης ιστορίας;

    Ναι συμφωνώ κι εγώ ότι οι τρομαχτικές φιγούρες και οι βίαιες σκηνές των συγχρόνων κινουμένων σχεδίων, δεν είναι ότι καλύτερο για τα παιδικά μάτια. Ούτε όμως και η σκηνή όπου οι αγαπημένοι ήρωες του παιδιού απολαμβάνουν το τσιγαράκι τους είναι ότι καλύτερο για να αφομοιώσει μια παιδική ψυχή.

    Τέλος αγαπητέ uNick, o βαθμός αφομοίωσης εικόνων και ερεθισμάτων από τα ΜΜΕ διαφέρει από παιδί σε παιδί κι από άνθρωπο σε άνθρωπο βέβαια. Γι’ αυτό μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Εσύ μπορεί να μην επηρεάστηκες και χαίρομαι γι' αυτό. Αν ρίξεις όμως μια ματιά στις στατιστικές, οι πλειονότητα των μαθητών καπνίζει. Από που λοιπόν; Σίγουρα όχι μόνο από τον Τομ και Τζέρυ, αλλά σίγουρα και εξαιτίας τέτοιων φαινομενικά αθώων σκηνών.
    kadmilos
    24.08.2006, 16:32
    Ειναι υποκριτικο να λεμε οτι μπορει τα κινουμενα σχεδια να δημιουργουν προτυπα,οταν πρωτα απο ολα προτυπα ειναι οι γονεις.Σιγουρα μπορει να επηρρεαζει ενα παιδακι μια τετοια σκηνη,πιο πολυ επηρεαζει η εικονα του πατερα που καπνιζει ολη μερα.
    Επισης πιστευω οτι ο καπνος εχει ενοχοποιηθει υπερβολικα.πιστευω οτι με το να βλεπουμε εναν μεγαλο κινδυνο στο τσιγαρο εθελοτυφλουμε μπροστα σε σοβαρους κινδυνους όπως ειναι η βια.Και να εχουμε καλο ερωτημα παιχνιδια στον υπολογιστη που ο ηρωας χτυπαει,σκοτωνει,καπνιζει μαυρο,κλεβει και πηδαει πορνες γιατι δεν λογοκρινονται??
    Στο κατω κατω της γραφης ο τομ και τζερυ ειναι ενα καρτουν φαντασιας οπου ενας γατος και ενα ποντικι μιλανε,τρωνε με μαχαιροπιρουνα και ακουνε μουσικη ενω αλλα καρτουν δειχνουν ανθρωπους να σκοτωνονται.Ειναι πιο ρεαλιστικα δλδ και γιαυτο πιο επικινδυνα.

    Υ.Γ Δεν καπνιζω.
    Υ.Γ Στην τεχνη πιστευω οτι δεν επιτρεπεται η λογοκρισια,αν ειναι ας κοψουνε και τα σημεια απο τα βιβλια του τολκιν που εκθειαζει τον καπνο..

    -
    we are just a moment in time,
    A blink of an eye,
    A dream for the blind,
    Visions from a dying brain,
    I hope you dont understand

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 24-08-2006 16:34 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 24-08-2006 16:36 ]


    Aiolos_m
    24.08.2006, 17:47
    Εγώ λέω να κόψουνε και το κογιότ που, πεινασμένο, πηδάει στους γκρεμούς για να πιάσει το πουλί και δεν παθαίνει τίποτα...
    Πού ξέρεις, μπορεί να περάσει κανενας παγωτατζής κάτω από την πολυκατοικία ή κανένας με "βρώμικα"...
    pastella
    24.08.2006, 18:05
    Το μέλος Aiolos_m στις 24-08-2006 στις 17:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    μπορεί να περάσει κανενας παγωτατζής κάτω από την πολυκατοικία ή κανένας με "βρώμικα"...




    Ρε χρηστο που το σκεφτηκες αυτο με τα βρωμικα...
    Γιαυτο λες τα τσακαλια να απειλουνται με εξαφανιση
    thank
    24.08.2006, 18:34
    1. Καπνίζω (πολύ). Οταν βρίσκομαι σε non - smoking κτίρια ... με πιάνουν τα νέυρα μου. Στο αεροπλάνο αν δεν έχω κάτι να απασχοληθώ τρελαίνομαι.

    2. Αν βρισκόμουν σε κανένα μπλού νόυτ με κανέναν Μανώλη ή Νίκο, και με 2 - 3 ποτά, θα γινόταν χοντρή πλάκα σε βάρος των Εγγλέζων που έβγαλαν τέτοια απόφαση.

    3. Ναι συμφωνώ, η όλη ιστορία με την απαγόρευση του καπνίσματος στον τόμ και τζέρυ ειναι υποκριτική μπροστά στα μύρια όσα χιλίαδες πρότυπα λαμβάνουν τα παιδιά (και οι μεγάλοι) μέσω των ΜΜΕ (και οχι μόνο). Επίσης, ειναι υποκριτική ή όλη ιστορία με την απαγόρευση του καπνίσματος ενώ ταυτόχρονα προωθούνται προϊόντα, πρακτικές και δομές κοινωνίας που προκαλούν τα μύρια όσα αρνητικά στην υγεία των πολιτών. Ισως και να σκοτώνουν άμεσα ή έμμεσα.

    Ομως,

    4. Ναι συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Γιάννη περί προτύπων. Δεν έπαθε κανείς μας τίποτα, που βλέπαμε τομ και τζέρυ ή διαβάζαμε λούκυ λούκ (που σαν προτυπο και αυτός δεν ειναι τόσο αθώος) ... ούτε πάθαμε και τίποτα βλέποντας καουμπόυκα έργα (εμένα μου άρεσαν) ... η πολεμικά ... ή αστυνομικά. Αλλά αυτός δεν ειναι τρόπος προσέγγισης.

    Αλλοι όμως, παθαίνουν με το όλο πακέτο. Εξ' άλλου, όταν αναφερόμαστε σε πρότυπα, δυστυχώς, ο επηρεασμός που προκαλούν ειναι πολλών ειδών και με τρόπους που δεν αντιλαμβανόμαστε άμεσα. Ο Γιάννης έδωσε πολύ καλό ορισμό πρίν. Ακόμα και γι' αυτόν και μόνον τον ορισμό και την προσέγγισή του, το πόστ έχει αξία.

    Ενδεχομένως η άποψη να φαίνεται ολίγον κουλτουριάρικη και υπεροβολική, - α ναι και θεωριτική ίσως - αλλά .. τι να κάνουμε.

    5. Τουλάχιστον οι εγγλέζοι ειναι συνεπείς σε αυτήν την αποσπασματική, υποκριτική και ανεπαρκή, απαγόρευση της δημόσιας προβολής του καπνίσματος. Αυτό ειναι σημαντικό. Υπάρχει ένας νόμος και υλποιείται. (Οπως βεβαίως και άλλοι 1000 που παραβιάζονται ή βρίσκονται παράθυρα για να τους αδρανοποιήσουν).

    Ομως .....

    6. Το έθεσε και ο kadmilos ... υπάρχει ένα θέμα λογοκρισίας ... ποιά ειναι τα όρια ? Διμαρτύρεται ένας τηλεθεατής και το Ρ/Σ .. το κόβει ... αυριο συμβαίνει κάτι άλλο ... εκεί όντως ειναι ένα θέμα. Ειδικά σε ότι αφορά παραγωγή τέχνης και όχι μόνο, όπως και αν την εννοούμε και με οσα ερωτήματα και προκύπτουν από το πως ορίζεται η τέχνη σήμερα. Εδώ πραγματικά δεν έχω απάντηση, η τουλάχιστον όχι τόσο επεξεργασμένη ώστε να την θέσω για συζήτηση.

    Εν κατακλείδι, ναι, μπορεί ή όλη ιστορία να ακούγεται "κάπως", αλλα .. αν τη ψάξει κανείς δεν ειναι και τόσο για φτύσιμο.

    Ευχαριστώ.
    meltica
    24.08.2006, 20:56
    Ότι τι τώρα τα παιδάκια θα δούνε τον Τομ και τον Τζέρυ και θα πουν ''τι καλά ας καπνίσουμε και εμείς;''... Καλά δεν ξέρω τι συμβαίνει στην αγγλία, αλλά εδώ δεν νομίζω ότι τα κινούμενα σχέδια είναι αυτά που θα επηρεάσουν ένα παιδί για τέτοιες ενέργειες.

    Πρότυπα είναι εξίσου οι γονείς και γενικά τα κοντινά άτομα. Και δεν γνωρίζω καμιά ελληνική οικογένεια στην οποία να μην υπάρχει ένας καπνίζοντας- πρότυπο.

    Νομίζω είναι παρατραβηγμένο.... Αν έλεγαν τουλάχιστον κάτι για την βία θα ήταν κατανοητό... (ο αδερφός μου είχε ένα σπαθί θάντερ κατς και έλεγε το γνωστό ''θάντερ θάντερ θάντερκατς και με κυνηγούσε σε όλο το σπίτι... αυτό είναι άλλο ).
    dimitrapan
    24.08.2006, 21:10
    Ναι, ενδεχομένως είναι λίγο "υποκριτικό" το όλο θέμα!!! Και ναι, οι Αγγλοι σίγουρα χρειάζονται προσευχές, τάματα, ολονυχτίες κλπ μήπως και έρθουν στα ίσια τους!

    Ωστόσο θα συμφωνήσω με τον Γιάννη και τον Θάνο. Τα παιδιά αποτυπώνουν και αφομοιώνουν εικόνες πολύ ευκολότερα απ' ό,τι πιστεύουμε ή θέλουμε να πιστεύουμε... Καλό θα είναι λοιπόν βλαβερές συνηθείες ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, να μην τις συνδέουν με μία απλή συνήθεια του αγαπημένου τους ήρωα.

    Εκτός αυτών, είναι γνωστό ότι κατά το παρελθόν ολοκληρωτικά καθεστώτα έχουν χρησιμοποιήσει και λογοκρίνει κόμικ. προκειμένου να εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους. Κάποτε είχα διαβάσει μία σχετική έρευνα γύρω από το αγαπημένο μας Μίκυ Μάους...

    Δυστυχώς, δεν είναι όλα όσο αθώα φαίνονται...