ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη
    aggelosnegas
    24.08.2006, 15:00
    Πως τα πήγατε?Σημερα βγηκαν και οι βασεις!Σε ποια σχολη περασατε?
    Aiolos_m
    24.08.2006, 17:04
    Φίλε Άγγελε να σου θυμίσω ότι το ΜΗ είναι μια κοινότητα που δημιουργήθηκε (κυρίως) για να περνάμε καλά...μην ξύνεις πληγές σε παρακαλώ....

    Aiolos_m
    24.08.2006, 17:04
    looooooooool.....
    aggelosnegas
    24.08.2006, 17:13
    Α γιαυτο δεν απανταει κανεις??????????
    Μονο εγω πηγα καλα?Περασα ασπαιτε ηλετρονικης...

    heartbreak-kid
    24.08.2006, 18:14
    εγώ παντως πηγαίνω σε όποια σχολή θέλετε να πιω καφέ στο κυλικείο της...δεν κάνω διακρίσεις!!!
    alexia-vicky
    24.08.2006, 19:16
    Το μέλος aggelosnegas στις 24-08-2006 στις 17:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Α γιαυτο δεν απανταει κανεις??????????
    Μονο εγω πηγα καλα?Περασα ασπαιτε ηλετρονικης...




    Συγχαρητήρια , λοιπόν..Καλή αρχή στην πανεπιστημιακή κοινότητα!!
    mariza18
    24.08.2006, 22:36
    egw logistikh xalkidas DEN 8ELW NA PAW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    stratocasteros
    24.08.2006, 23:19
    Δηλαδή να μην πούμε συγχαρητήρια....?
    rory166
    25.08.2006, 00:33
    Το μέλος mariza18 στις 24-08-2006 στις 22:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    egw logistikh xalkidas DEN 8ELW NA PAW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    ελα βρε!!!παρεουλα θα ειμαστε!!βασικα μην ερχεσαι διοτι το τμημα ειδικα
    της λογιστικης της χαλκιδας νομιζω οτι δε λεει και πολλα...
    δεν ειναι σαν τους αυτοματιστες...αλλη φαση!!
    μια συμβουλη εδωσα...
    aggelosnegas
    25.08.2006, 00:47
    Το μέλος alexia-vicky στις 24-08-2006 στις 19:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος aggelosnegas στις 24-08-2006 στις 17:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Α γιαυτο δεν απανταει κανεις??????????
    Μονο εγω πηγα καλα?Περασα ασπαιτε ηλετρονικης...




    Συγχαρητήρια , λοιπόν..Καλή αρχή στην πανεπιστημιακή κοινότητα!!


    Ευχαριστω πολυ!!!!
    KAKOFONIKS
    25.08.2006, 10:44
    Το μέλος rory166 στις 25-08-2006 στις 00:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 24-08-2006 στις 22:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    egw logistikh xalkidas DEN 8ELW NA PAW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    ελα βρε!!!παρεουλα θα ειμαστε!!βασικα μην ερχεσαι διοτι το τμημα ειδικα
    της λογιστικης της χαλκιδας νομιζω οτι δε λεει και πολλα...
    δεν ειναι σαν τους αυτοματιστες...αλλη φαση!!
    μια συμβουλη εδωσα...



    Όντως λυπάμαι που το λέω εγώ είμαι είδη στη λογιστική στο Ηράκλειο εδώ και μερικά (4) χρόνια και έχω ακούσει ότι στη χαλκίδα τα πράγματα είναι δράμα μέχρι που έχω δει αγγελία στην οποία ζητείται λογιστής και λέει ότι αποκλείονται οι έχοντες πτυχίο Τ.Ε.Ι. Χαλκίδας. Συμβουλή μου είναι να πας να περάσεις τα δύσκολα μαθήματα 3-4 εξάμηνα και μετά να πάρεις μεταγραφή αν μπορείς .
    Nafpaktos___
    25.08.2006, 11:32
    Εγώ πέρασα ΤΕΙ Λογιστικής Πρέβεζας,αλλά μπορώ να πάρω μεταγραφή για Πάτρα.
    Τι ξέρετε για το συγκεκριμένο τμήμα της Πάτρας???
    KAKOFONIKS
    25.08.2006, 13:36
    Μη το συζητάς αν μπορείς να πάρεις μεταγραφή παρ' τη είναι σαφώς καλύτερη η Πάτρα και το Τ.Ε.Ι. της! Καλή αρχή!
    mariza18
    25.08.2006, 16:22
    sobara???den exei kalous ka8hghtes dld?toso xalia einai ta pragmata ekei?thnx gia th sumboulh pantws..ths a8hnas einai kalh h sxolh?ksereis?
    thank
    25.08.2006, 17:24
    Μιά μικρή παρεμβολή .. με όσο δικαίωμα έχει κάποιος που δεν ανήκει πλέον σε έναν χώρο, να γράφει γι' αυτόν ...

    - από τη στιγμή που θα ξεκινήσει η πορεία σας στο ΤΕΙ, στο ΑΕΙ ή σε άλλη σχολή, μέχρις ότους τελείώσει θα περάσουν 3 - 4 - 5 χρόνια .. Ισως να μην αλλάξει και τίποτα, ίσως και να αλλάξουν πολλά μέχρι τότε. Και στο "ίδρυμα", και στο περιβάλλον αλλά και σε σας, στη ζωή σας. Αρα, σημασία έχει να το αξιοποιεί κανείς όσο μπορεί, με τις όποιες δυσκολίες και πλεονεκτήματα. Που για τον καθένα, είναι διαφορετικά.

    - όταν τελείωσει αυτός ο κύκλος, μπορεί μία ειδικότητα που σήμερα "τραβιέται πολύ" να έχει χάσει, ή κάποια άλλη, που σήμερα δεν την ξέρει κανείς .. να έχει πάρει το πάνω της. Μπορεί στην πορεία, κάποιος να ανακαλύψει πράγματα που του αρέσουν .. ή πράγματα που μισει. Να ανακαλύψει τι του πάει περισσότερο και τι όχι. Υπάρχουν τόσοι και τόσοι που αξιοποίησαν μιά χαρα τις σπουδές τους .. και άλλοι που ασχολήθηκαν με τελείως διαφορετικά αντικείμενα.

    - Σαφώς και παίζει σημαντικό ρόλο η σχολή, το επίπεδό της, το "κύρος" στην αγορά κλπ. Ούτε συζήτηση. Αλλά δεν ειναι μόνο αυτό. Η προσωπικότητα, ο χαρακτήρας, οι ανθρώπινες ικανότητες, η διάθεση που αποπνέει κάποιος, ειναι εξ ίσου σημαντικά. Ενα καλό πτυχίο και κάποιες καλές τεχνικές γνώσεις στα χέρια μιας flat προσωπικότητας (ας το πούμε έτσι ...) πολλές φορές ακυρώνονται. Και το αντίστροφο. Για παράδειγμα (εντελώς ενδεικτικα οκ) ... μπορεί όντως η Λογιστική Χαλκίδας να μη συγκρίνεται σαν σχολή με την Πάτρα ή την Αθήνα, αλλά μπορεί η Χαλκίδα στα χέρια ενός ανθρώπου που πιστεύει στον εαυτό του, και αποπνέει ολοκληρωμένα και δημιουργικά πράγματα ... να προκύψει μια χαρά. Και αυτός που τέλειωσε την Αθήνα, πήρε άριστα σε όλα, αλλά δεν ξέρει τι γίνεται πιό πέρα από τη μύτη του ... να ταλαιπωρηθεί. Οκ .. υποθετικά όλα αυτά .. Αλλά συμβαίνουν.

    - Μιά φράση ενός πολύ έμπειρου ικανού και εξαιρετικού ανθρώπου σε έναν μεγάλο ιδιωτικό οργανισμό, που μου έχει μείνει (νομίζω κάπου την έχω ξαναγράψει και εδω). "Τεχνικές γνώσεις βρίσκει κανείς εύκολα. Τις αγοράζει, τις νοικιάζει, πετάει κάποια ταχύρυθμα σεμινάρια και ολα ειναι μιά χαρα. Αυτό που δεν βρίσκεται εύκολα, δεν αγοράζεται, δεν νοικιάζεται, δεν φτιάχνεται με σεμινάρια, ειναι η ψυχή, η δημιουργικότητα και η ανοιχτή συμπεριφορά. Αυτοί οι άνθρωποι, ότι και αν γίνει δεν πάνε χαμένοι."

    Συγνώμη αν κούρασα ή αν βγήκα εκτός θέματος. Ευχαριστώ.
    Nafpaktos___
    25.08.2006, 20:53
    Το μέλος KAKOFONIKS στις 25-08-2006 στις 13:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μη το συζητάς αν μπορείς να πάρεις μεταγραφή παρ' τη είναι σαφώς καλύτερη η Πάτρα και το Τ.Ε.Ι. της! Καλή αρχή!



    Ευχαριστώ,να 'σαι καλά.
    meltica
    26.08.2006, 01:57
    Το μέλος thank στις 25-08-2006 στις 17:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    - όταν τελείωσει αυτός ο κύκλος, μπορεί μία ειδικότητα που σήμερα "τραβιέται πολύ" να έχει χάσει, ή κάποια άλλη, που σήμερα δεν την ξέρει κανείς .. να έχει πάρει το πάνω της. Μπορεί στην πορεία, κάποιος να ανακαλύψει πράγματα που του αρέσουν .. ή πράγματα που μισει. Να ανακαλύψει τι του πάει περισσότερο και τι όχι. Υπάρχουν τόσοι και τόσοι που αξιοποίησαν μιά χαρα τις σπουδές τους .. και άλλοι που ασχολήθηκαν με τελείως διαφορετικά αντικείμενα.




    Πες τα, πες τα! Προσπαθώ ματαίως να πείσω την ξαδέρφη μου πως το να πάει παιδαγωγικό δεν θα δώσει άμεση λύση στην επαγγελματική της αποκατάσταση... Είπαν πριν τρία χρόνια πως το δημόσιο έχει έλειψη από δασκάλους και έτρεξαν όλοι στο παιδαγωγικό... Αν αρέσει σε κάποιους οκ, αλλά όχι να παει κάποιος γιατί εκεί έχει δουλειά- που σιγά την δουλειά πάει κορέστηκε το επάγγελμα πάλι... έχω πάθει σοκ με τις βάσεις του παιδαγωγικού που έχουν φτάσει στα ύψη... !!!
    KAKOFONIKS
    26.08.2006, 10:26
    Το μέλος mariza18 στις 25-08-2006 στις 16:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    sobara???den exei kalous ka8hghtes dld?toso xalia einai ta pragmata ekei?thnx gia th sumboulh pantws..ths a8hnas einai kalh h sxolh?ksereis?



    Επειδή δεν είμαι σε θέση να κρίνω καθηγητές και δεν είναι σωστό απλά έχω ακούσει οτι τα μαθήματα τα περνάνε οι φοιτητές αέρα πατέρα ! Ένας φίλος μου είχε περάσει εκεί κάθισε δυο χρόνια εκεί πέρασε κάποια δύσκολα μαθήματα και μετά που πήρε μεταγραφή για Ηράκλειο δυσκολεύτηκε και δυσκολεύεται ακόμ και τώρα να μπει στο νόημα !

    Ενοοείται πως της Αθήνας είναι καλύτερο Τ.Ε.Ι. της πρωτεύουσας είναι αν μπορίς καν' την για εκεί!

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 26-08-2006 10:29 ]


    chorrer
    26.08.2006, 11:35
    Το μέλος aggelosnegas στις 24-08-2006 στις 17:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Α γιαυτο δεν απανταει κανεις??????????
    Μονο εγω πηγα καλα?Περασα ασπαιτε ηλετρονικης...





    Αδερφε καλως μας ηρθες, εγω ειμαι ΑΣΠΑΙΤΕ ηλεκτρολογος στο 3ο ετος, αν θελησεις οποιαδηποτε βοηθεια , μην διστασεις.......

    KAKOFONIKS
    26.08.2006, 11:38
    Παιδιά κανείς Ηράκλειο?