ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2006 - Τα τραγούδια

    gate
    28.08.2006, 15:36
    Μόλις πριν λίγο ακούστηκαν για πρώτη φορά από τους δέκτες της ΕΤ3 τα τραγούδια που θα διαγωνιστούν τον Νοέμβριο στο Φεστιβάλ Θεσ/κης.

    Τα ακούσατε;

    Ποιές οι εντυπώσεις σας;

    Ορισμένα, κατ' εμένα, ήταν αρκετά ενδιαφέροντα, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποιο, το οποίο να μου κάνει μεγάλη εντύπωση! Αρκετές επαναλήψεις, όπως πάντα αλλά και καλές προσπάθειες για κάτι διαφορετικό. Αν θα διάλεγα κάποιο περισσότερο από άλλα, σίγουρα θα έλεγα της "Άρνης το νερό" τόσο για το πάντρεμα παραδοσιακής μουσικής με το σύγχρονο ύφος όσο και για τη φωνή του καλλιτέχνη.

    Η γνώμη σας;
    ge01415
    28.08.2006, 15:52


    Συμπαθητικά αρκετά τραγουδάκια!
    Θα συμφωνήσω με την Νεκταρία για το τραγούδι "Της Άρνης το νερό" το οποίο βρήκα καταπληκτικό τόσο για τον πολύ όμορφο συνδιασμό όσο και για την "παράξενη" φωνή του ερμηνευτή! (Μέχρι να γυρίσω το κεφάλι και να κοιτάξω στην TV νόμιζα οτι τραγουδάει μια πολύ γλυκειά γυναικεία φωνή )!!!







    ATROMITOS
    28.08.2006, 18:53
    Προσωπικά οφείλω να ομολογήσω ότι οι φετινές συμμετοχές ήταν σε γενικές γραμμές χειρότερες από τις περσινές.Συνθετικά δεν μπορώ να πω ότι ήταν κανένα που να θεωρείται εντυπωσιακό το ίδιο ισχύει και για τις ερμηνείες.Πολλοί ερασιτέχνες μουσικοί και πολλά πρόχειρα γραμμένα τραγούδια.Νέα παιδιά το καθένα με τη δική του τρέλα στο κεφάλι να αποτυπώνεται στα τραγούδια τους.Νομίζω ότι αυτό που μέτρησε στο φεστιβάλ όσον αφορά στην επιλογή των τραγουδιών ήταν ο αυθορμητισμός του στίχου και της ερμηνείας,το ανεπιτήδευτο στυλάκι και όχι η φόρμα των τραγουδιών όπως είχε γίνει πέρσι.Το θετικό στοιχείο του φετινού φεστιβάλ είναι η μη συμμετοχή λαικών καθαρά κομματιών(βλέπετε ξένο ρουχο,και το σκυλολαικό το άλλο) που χαν κερδίσει τις πρώτες θέσεις πέρσι όπως επίσης ότι οι περισσότεροι τραγουδιστές είναι νέα παιδιά άπειρα και χωρίς την αλλοτρίωση που επιφέρει η πίστα.Πολύ το χάρηκα που αντί για καλλίγραμμους τραγουδιστές με κοστούμι και νοοτροπία σκυλάδικου ή τρέντι χαζοαγοράκια το φεστιβάλ προβάλλει ροκάδες,μαλλιάδες,φρικιά,ραπάδες,φλωράκια φοιτητές που σε καμία άλλη περίπτωση δε θα προβάλλονταν απο τη σημερινή τηλεόραση με το πρόσχημα ότι είναι αντιτηλεοπτικοί και δεν πουλάνε.Το φεστιβάλ μας δείχνει ότι πέρα απο τα λάιφστάιλ,τα φέιμ στόρυ και τις ειδήσεις του σταρ υπάρχει και μια άλλη όψη που δεν έχει χαθεί και διεκδικεί το αυτονόητο που είναι η συμμετοχή και η έξοδος από την περιθωριοποίηση!
    jorge
    29.08.2006, 14:21
    Καλό είναι να έχουμε και μια λίστα με τα διαγωνιζόμενα τραγούδια. Ορίστε λοιπόν:


    1. «Το Τραγούδι των ψυχών»: Συνθέτης-στιχουργός: Θεόδωρος Μανωλίδης. Ερμηνευτής το συγκρότημα «Εξαίρεσις».

    2. «Νότες Μαγικές»: Συνθέτης-στιχουργός: Παναγιώτης Ανδρεάδης. Ερμηνευτής: Μαίρη Δούτση.

    3. «Το σωστό είναι λάθος»: Συνθέτης-στιχουργός-ερμηνευτής: Γιώργος Χαρατζόγλου.

    4. «Τα δικά μου μυστικά»: Συνθέτης-στιχουργός: Σωκράτης Σινόπουλος. Ερμηνεύτρια: Κατερίνα Παπαδοπούλου

    5. «3 Μάρτη»: Συνθέτης, στιχουργός, ερμηνευτής: Παντελής Δασκαλάκης.

    6. «Περί φυσικής...»: Συνθέτες: Γιώργος Ορφανουδάκης και Κωνσταντίνος Σελεζνιώφ. Στιχουργός: Θανάσης Ορφανουδάκης. Ερμηνευτής: Γιώργος Ορφανουδάκης.

    7. «Αρωμα»: Συνθέτης, στιχουργός, ερμηνευτής: Μιχαήλ Τούμπουρος.

    8. «Τι ζητάς»: Συνθέτης, στιχουργός, ερμηνευτής: Στρατής Μύρωνας.

    9. «Της άρνης το νερό»: Συνθέτης, στιχουργός, ερμηνευτής: Σταύρος Σιόλας.

    10. «Τζερώνυμο»: Συνθέτης, Ερμηντευτής: Μιχάλης Εμιρλής. Στιχουργός: Χριστόφορος Μπαλαμπανίδης.

    11. «Η μπαλάντα του...»: Συνθέτης, στιχουργός, ερμηνευτής: Μάρκος Σπύρος Λούκος.

    12. «Λίγο πριν ξημερώσει»: Συνθέτις: Στυλιανή Γαδέδη. Στιχουργός: Πόλυς Κυριακού. Ερμηνεύτρια: Ευτυχία Μητρίτσα.

    13. «Ψευδαισθήσεις»: Συνθέτης: Νίκος Τσιλιγκούδης, Ευριπίδης Ταρασίδης. Στιχουργός: Νίκος Τσιλιγκούδης. Ερμηνευτές: Νίκος Τσιλιγκούδης, Ευριπίδης Ταρασίδης.

    14. «Πόσο μελαγχόλησε αυτός ο τόπος»: Συνθέτης: Γιώργος Ταϊφάκος. Στιχουργός: Κωνσταντίνος Πισιμίσης. Ερμηνευτές: Συγκρότημα «Freedom Of Speech» και Ευτυχία Ραυτοπούλου.

    15. «Ομορφη ζωή»: Συνθέτης, στιχουργός, εμηνευτής: Γρηγόρης Πετράκος.

    16. «Μοναξιά στην Η.»: Συνθέτες: Γιώργος Σταμάτης / Στέφανος Δανιηλίδης. Στιχουργός και ερμηνευτής: Γιώργος Σταμάτης.
    Trooper
    03.09.2006, 23:50
    Γειά σας παιδιά.

    Εγώ είμαι από Πειραιά αλλα είχα ανέβει μια βδομάδα Θεσσαλονίκη για κάτι δουλειές και κατά τύχη βρέθηκα στο μαγαζί που παρουσίαζε τα κομμάτια στο κέντρο της πόλης πριν 10 μέρες. Τα έπαιζε ολόκληρα με τη σειρά και τα άκουσα όλα πολλές φορές. Νομίζω πως τελικά οι συμμετοχές είναι καλύτερες από τις περσινές και υπάρχει μεγαλύτερος πλουραλισμός όσον αφορά τα μουσικά είδη και την έμπνευση. Φέτος άλλα κομμάτια έχουν περίεργο χιούμορ, άλλα μουσική ποιότητα που δεν είμαστε συνηθισμένοι να ακούμε στο ράδιο, άλλα πρωτότυπο στίχο και βέβαια υπάρχουν και μερικά αδιάφορα. Ωστόσο είμαι της άποψης πως τα περσινα ήταν πολύ χειρότερα και μουσικά και στιχουργικά, όσο τα θυμάμαι βέβαια. Δεν είδα την παρουσίαση που λέτε αλλά είμαι σίγουρος πως αν τα κομμάτια δεν παίχτηκαν ολόκληρα δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για αυτά.Μάλιστα είναι και κάποια που σε εκπλήσσουν λόγω των αλλαγών που έχουνε σε κάποια σημεία και της πρωτοτυπίας.
    Θα τα δούμε και θα τα κρίνουμε στη συνέχεια!


    melageorgiadoy
    04.09.2006, 09:52
    Καλημερα.Ξερει κανεις τι εγινε με τα τραγουδια που δοθηκαν στην παραταση?Γιατι κατι ακουσα οτι δεν τα ακουσαν καν...
    xristina19
    12.09.2006, 20:35
    Γεια σε ολους!!Καινουργιο φρουτο στο forum .Συμφωνω με τα παιδια για το νερο της αρνης πολυ ωραιο κομματι.Μου αρεσε επισης και το Αρωμα,το τι ζητας και λιγο το τραγουδι των ψυχων.Δειχνω μια ελαφρια προτιμιση στο τι ζητας επειδη το θεωρω πολυ ξεσηκωτικο.Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν του Πετρακου.Παλι λαικοκατασταση?Γενικα παντως πιστευω οτι ολα τα τραγουδια ειναι σε καλυτερο επιπεδο απο τα περσινα και αυτο με χαροποιει!
    Blacksoul
    12.09.2006, 23:29
    #1: Τί ζητάς
    #2: Περί φυσικής
    #3: Πόσο μελαγχόλησε αυτός ο τόπος

    End of story:p
    Trooper
    13.09.2006, 00:22
    Λοιπόν, βρήκα που μπορούμε να τα ακούσουμε όλα.
    Είναι η http://www.festivaltragoudiou.gr/artists.asp
    Εμένα μου άρεσε πολύ το περί Φυσικής λόγω του χιουμοριστικού του ύφους και της πρωτοτυπίας του τόσο στιχουργικά όσο και μουσικά.
    Επίσης ξεχωρίζω και το Άρωμα λόγω ύφους και πρωτοτυπίας πάλι αλλά και το πόσο μελαγχόλησε αυτός ο τόπος γιατί σπάνια μου αρέσουν χιπ χοπ κομμάτια αλλά εχει πολύ ωραίο στίχο και ωραίο ρεφρέν.
    Αυτά!
    ageras
    13.09.2006, 10:22
    Εγώ γιατί δεν μπορώ να τα ακούσω?????
    Ενώ ανοίγει κανονικά το παράθυρο και συνδέεται,γράφει ready αλλά δεν παίζει!!!
    vasilis23
    13.09.2006, 12:25
    «Τζερώνυμο»: Συνθέτης, Ερμηντευτής: Μιχάλης Εμιρλής. Στιχουργός: Χριστόφορος Μπαλαμπανίδης.




    κοματάρααααααααα!!!!!!!
    vasilis23
    13.09.2006, 12:54
    δεν ακουγεται αν και εχω το media player 9 .............!!!!!!!Τι να κανω?????????Μπορω να κατεβασω απο καπου κανενα κομματι???
    vasilis23
    13.09.2006, 18:49
    Τελικα...μπορει να μας πει καποιος ρε παιδια γιατι δεν παιζει τα τραγουδια στη σελιδα ενω εχω το mediaplayer 9 ???Eυχαριστω!
    ge01415
    13.09.2006, 19:44
    Σ' εμένα παίζει κανονικά...Της άρνης το νερό τουλάχιστον!!!




    icar
    18.09.2006, 12:04
    Γεια σας και απο μενα! εγω ακουσα ολα τα τραγουδια και πιστευω οντως οτι ειναι προχειρα ενορχηστρωμενα. γι αυτο ομως δεν φταινε τα παιδια που πανε εκει...αλλα οι υπευθηνοι του φεστιβαλ. πραγματικα το ''Της αρνης το νερο'' ειναι παραμυθενιο αλλα ξεχωρισα και το ''3 Μαρτη'', εχει καταπληκτικο στιχο και πιστευω ειναι απο τα κιματια που ξεχωριζουν. καλημερα σας λοιπον!
    frosaki
    22.09.2006, 13:55
    Γειά σας παιδιά! Χαίρομα πολύ που βρίσκομαι στην παρέα σας! Εγω τα άκουσα τα τραγούδια από το ραδιόφωνο (όποτε τα έβαζαν) γιατί από το ίντερνετ το σύστημα της ΕΡΤ βρίσκεται σε τραγική κατάσταση! ( δεν μου ανοιγει κανένα κομμάτι παρόλο που εχω το wmp10)!
    Γενικά τα κομμάτια, συμφωνώ και εγώ οτι ειναι καλύτερα από τα περσινά!! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι μου άρεσαν και όλα!!

    Εγώ πραγματικά ξεχώρισα το 3 Μάρτη του Παντελη Δασκαλάκη, γιατί εχει ένα δικό του ύφος και στιλ (μου θυμίζει λ;igo Μάλαμα, που μου αρέσει πολύ)!!! Καιρός να ακούσουμε και πιο ψαγμένα κομμάτια!! Τι λέτε;





    επισυναπτόμενα: Daskalakis.jpg 
    NiKiTaS25
    06.10.2006, 10:09
    Εστειλα κι εγω στο Φεστιβαλ και δεν προκριθικα. Ακομα μια φορα. Οποτε ισως ειμαι λιγο προκατειλημενος για να κρινω. (Αυτο που λενε για την κουκουβαγια και τα παιδια της). Παντως με οση ψυχραιμια μου εχει απομεινει νομιζω τα τραγουδια ειναι λιγο πιο αμηχανα(;) ερασιτεχνικα(;) ατολμα(;) Δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος ορος. Βεβαια υπαρχουν πολυ ενδιαφεροντα οπως της Αρνης το Νερο οπως προαναφερθηκε. Μια απορια μου ειναι που πηγαν ολοι οι επωνυμοι φετος; Για μια χρονια το στηριξαν μονο; Η ειδαν οτι δεν εχει ψωμι (η νουμερα τηλεθεασης) και την εκαναν με ελαφρα; Για να ειμαι ειλικρινης φετος εστειλα πιστευοντας οτι θα ηταν όπως περσι, ενα ειδος υποδοχης των Νεων απο τους παλιους. Και χαρη σ αυτους θα προσεχε ο κοσμος κι εμας. Τωρα όμως πιος θα ενδιαφερθει; Καλη επιτυχια στους συμμετεχοντας. Μενει κι η Ακροαση του Καρασουλου για μας τους "ατυχους"
    eego
    27.10.2006, 15:29
    To "Τζερώνυμο" του Μιχάλη Εμιρλή είναι απίστευτο. ξεχωρίζει από όλα τα άλλα

    buk
    27.10.2006, 19:39
    απο το φορουμ του φεστιβάλ :


    Tο πρόβλημα υπάρχει μερικές ώρες τις ημέρας, κατά τις οποίες ο media server που περιέχει τα τραγούδια αγγίζει το μέγιστο όριο ακροατών.

    Μια προσπάθεια μετά από λίγη ώρα θα επιτρέψει την ακροάσή τους.

    Εχουμε εντοπίσει το πρόβλημα και έχει δρομολογηθεί η αναβάθμιση της υπηρεσίας.
    evakos
    29.10.2006, 10:47
    Γεία σας, γειά σας!
    Ενα κομμάτι που μου άρεσε πολύ απο τα τραγούδια του φεστιβάλ είναι το ¨Λίγο πριν ξημερώσει¨ σε μουσική Στέλλας Γαδέδη, στίχους Πόλυ Κυριακού και τραγούδι Ευτυχία Μητρίτσα.. Αυτό το κομμάτι πραγματικά σε ταξιδεύει με τη μελωδία του. Επίσης μ' αρέσει γιατι είναι καθαρά φεστιβαλικό και είναι και πολύ ερωτικό!