ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Ποιοί αποτελούν τον μουσικό σας παράδεισο;;

    mariachi
    26.04.2007, 23:46
    Ο μουσικός μου παράδεισος είναι τα ρεμπέτικα τραγούδια,οι συνθέσεις του Άκη Πάνου,του Σταύρου Κουγιουμτζή,του Μάνου Λοίζου,του Μίκη Θεοδωράκη,του Βαγγέλη Κορακάκη.Οι φωνές των Νταλάρα,Χαρούλας,Μπέλλου,Καζαντζίδη,Διονυσίου,Πάριου,Μπιθικώτση,Τερζή,Μητροπάνου.Επίσης, τα φλαμένκο,τα λάτιν,τα μπλουζ του Μισισσίπη.
    mariachi
    26.04.2007, 23:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 05-10-2006 στις 01:19 έγραψε...

    Ένα τραγούδι που όταν το ακούω με μεταφέρεισε άλλη (μεταφυσική) διάσταση...


    Δε λες κουβέντα,
    κρατάς κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα
    κι ακούω μόνο
    συνθήματα μεταλλικά των μικροφώνων

    Ξέρω τ' όνομά σου
    την εικόνα σου και πάλι από την αρχή
    ψάχνω για μια διέξοδο γυρεύοντας
    μια αλλιώτικη ζωή

    Περνούν οι νύχτες,
    τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    ζητώντας κάτι
    που να μη γίνεται ουρλιαχτό κι οφθαλμαπάτη

    Ξέρω τ' όνομά σου
    την εικόνα σου και πάλι από την αρχή
    ψάχνω για μια διέξοδο γυρεύοντας
    μια αλλιώτικη ζωή

    Στων χιλιομέτρων
    την ερημιά και στη σιωπή των χρονομέτρων
    ακούγονται τώρα
    σειρήνες μεταγωγικά κι ασθενοφόρα

    Ξέρω τ' όνομά σου
    την εικόνα σου και πάλι από την αρχή
    ψάχνω για μια διέξοδο γυρεύοντας
    μια αλλιώτικη ζωή

    Δε λες κουβέντα
    κρατάς κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα........


    Δήμου Μούτση/Κώστα Τριπολίτη (1981)

    Κυριολεκτικά αυτό το τραγούδι είναι κάτι σαν ένα ταξείδι στο διάστημα...


    Μια για τον Συνθέτη και για τον Στιχουργό!!!



    Αυτό το τραγούδι είναι θρύλος!Πράγματι σε ταξιδεύει!
    gogere17
    05.05.2007, 14:37
    η μελοδικοτατη φωνη του τραγουδιστη των system of a down!πλακα κανω φυσικα.....
    mariza18
    06.05.2007, 01:39
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 05-05-2007 στις 14:37 έγραψε...

    η μελοδικοτατη φωνη του τραγουδιστη των system of a down!πλακα κανω φυσικα.....



    απο τις ωραιότερες φωνές που υπάρχουν και δε κάνω πλάκα
    προσωπικά με ταξιδεύει η φωνή του Χάρη Κωστόπουλου
    edelweiss
    12.05.2007, 12:56
    οι Scorpions :)
    venus2
    12.05.2007, 13:23
    στον παράδεισο δεν υπάρχει ο Θεος, οι άγγελοι κ όλα τα τάγματα???
    λοιπον, τον Θεο του μουσικού μου παραδείσου δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα.
    οι αρχάγγελοι είναι οι system of a down
    στους αγγέλους συμπεριλαμβάνονται οι scorpions, iron maiden, green day, queen, guns 'n' roses, HIM (όχι ακριβώς άγγελοι αλλά δεν πειράζει!), kansas k eagles. αυτα...
    rWmS
    27.03.2008, 21:48
    Rage Against the machine
    Disturbed
    Dio
    Blind Guardian
    ................
    ................
    ................
    δεν μου ερχεται αλλο τωρα
    sitzoune81
    27.03.2008, 22:06
    Τον μουσικο μου παραδεισο αποτελουν τα Cd μου, το Mp3 player, η κιθαρα μου και το midi keyboard για να "χωνω" ηλεκτρονικουρες!!!
    CROSS
    28.03.2008, 01:25
    Λοιπόν ..έχουμε και λέμε...ως ακροατής:οι αγαπημένοι μου καλλιτέχνες μέσω των CD's και DVD's (απο συναυλίες τους),το στέρεο,γιατί απο εκεί ακούγονται τα δισκάκια,οπότε είναι μέσα στον μουσικό μου παράδεισο(όπως λές),τα ακουστικά μου(για τον ίδιο λόγο με το στέρεο)οι δερμάτινοι καναπέδες( )που κάθομαι για ν'ακούσω μουσική.....
    Ως άτομο που ασχολείται με τη μουσική:το πιάνο,το synth,τα τετράδια,τα μολύβια,οι γόμες,οι ξύστρες(αφού τα χρησιμοποιώ για μουσική τα αναφέρω)ο υπολογιστής.....τι άλλο..τι άλλο...
    ας βάλω και σ'αυτή την κατηγορία τα ακουστικά.......... ........... .....
    αυτά...δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.
    Α!να βάλω και όλα τα μέρη που ''ταξιδευω''ακούγοντας,και φυσικά κάθε χώρο(θέατρο,στάδιο κλπ)που πραγματοποιείται κάποια συναυλία.Όσο διαρκεί η συναυλία,αυτός ο χώρος είναι σίγουρα παράδεισος!(αλλά και μετά μένει στις αναμνήσεις....οπότε είναι και μετά..στη σκέψη).

    thaliey
    28.03.2008, 09:46
    apo sunthetes xatzidakis for ever........................apo gunaikeies fones..arvanitaki..apo andrikes..lekkas..k sugrotimata..scorpions sigoura..k oso parakseno k an fanei k acdc!!!!!!!!!!
    Nick-the-GreeK
    28.03.2008, 09:55
    David Coverdale....με το που τον ακουω κανω disconnect απο την πραγματικοτητα και connect στο κοσμο της μουσικη του......
    kamelia8
    28.03.2008, 15:14
    Hilary Duff
    Celine Dion
    Westlife
    Chris Brown
    Miley Cyrus
    Yianni
    Enya
    και μερικά τραγούδια που αγαπώ πολύ...
    -NaFsIkAaAa-
    29.03.2008, 17:53
    χμμμ...

    Something Corporate,Jack's Mannequin,3 Doors Down,Within Temptation.30 Seconds To Mars,Hinder, Three Days Grace κλπ...
    Stroumfita456
    29.03.2008, 19:50
    απο τα παλια λαικα.......Αγγελοπουλος,Μενιδιατης,Καζαντζιδης............μεχρι και ξενοι τραγουδιστες/συγκροτηματα.....Metallica,Scorpions,Magie Reilly,Michael Jackson.......
    bittersweet
    19.04.2008, 14:40
    Ο Robert Smith των Cure

    <3
    PitsiBlue
    24.04.2008, 00:03

    Λοιπόν:

    Led Zeppelin                           John Lennon                          Jimmy  Hendrix

    George Harrison                        S.O.A.D.                                White Stripes

    Arctic Monkeys                         Iron Maiden                              Iced Earth

    Evanescence                             Placebo                            The Black heart procession

                                                 Madrugada

                      {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}

    Ιωαννίδης                               Σιδηρόπουλος                              Αλεξίου

    Παπάζογλου                            Β. Καζούλης                           Β.Παπακωνσταντίνου

                                                 Κατσιμιχαίοι

                      {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}


    Sokratis121974
    24.04.2008, 00:09

    Οτιδηποτε αγγιξει την ψυχη μου, ειναι για μενα......παραδεισος


    kithara-woman
    24.04.2008, 17:34

    Αναλόγως την στιγμή...Αλλοτε θέλω να ακούσω κάτι ήρεμο και χαλαρωτικό και άλλοτε κάτι πιο χαρούμενο και δυνατό.

    Τα γούστα μου περιλαμβάνουν πολλά και διαφορετικά ακούσματα και είδη.

    Από Κατσιμίχα,Παπακωνσταντίνου,Σιδηρόπουλο,Τρύπες,Πυξ λαξ,Τσακνή,Μαχαιρίτσα,Διάφανα Κρίνα,ενδελέχεια, αλλά και Αλεξίου,Αρβανιτάκη,Καζούλη,Θαλασσινό,Θηβαίο,Πασχαλίδη,Χαρούλη,μέχρι και,Ανδρεάτο,Μητροπάνο,Μπηθικώτση,Ζαμπέτα,Παπάζογλου,και φυσικά,Ξυλούρη,και Χαίνηδες.

    Από Clash,Scorpions,REM,Green day,placebo,Cure,Gallagher,Guns N'Roses,μέχρι B.Dylan,Radiohead,U2,G.Moore και B.Marley.

    Για αυτό έχω 600 cd για να έχω δυνατότητα επιλογής.

    Τα ίδια ισχύουν περίπου όσον αφορά το παίξιμο στην κιθάρα,και τις συναυλίες που πηγαίνω(για τους Ελληνες καλλιτέχνες,οι υπόλοιποι αν και όταν έρθουν και καταφέρω να πάω,λόγω οικονομικών)

    Επίσης τον μουσικό μου παράδεισο συμπληρώνουν 3 κιθάρες,ένα ακκορντεόν,ενα μαντολίνο,ένα ντέφι,2 φυσαρμόνικες,ένα τουμπερλέκι,2 μαράκες,ένα rain-stick,και 2 ζευγάρια ζίλιες.{#emotions_dlg.walkman}


    rafosk
    27.04.2008, 20:33

    απο ελληνες: Παυλος Παυλιδης, Νικος Παπαζογλου, Παυλος Σιδηροπουλος, Αλκινοος Ιωαννιδης.

    απο ξενους: TOM WAITS (Ενας και μοναδικος), Nick Cave, Dave Gilmour, martyn jacques


    πολλοι αλλοι αφτοι ειναι οι κυριως συνταξιδευτες μου {#emotions_dlg.biggrin}


    okanenas
    29.04.2008, 00:48

    Στέλιος Καζαντζίδης, Γρηγόρης Μπιθικώτσης, Γιάννης Πουλόπουλος
    Γιάννης Καλατζής, Γιώργος Νταλάρας, Μαίρη Λίντα, Μανώλης Χιώτης,
    Γλυκερία, Βίκυ Μοσχολιού, Καίτη Χωματά, Νίκος Ξυλούρης, Γιώργος  Παπασιδέρης
    Μουσική Ελληνικού κινηματογράφου, Μίμης Πλέσσας

    Julio Iglesias, Jimmy Makulis, Trio Los Panchos, Sandra

    Jean Michel Jarre, Ennio Morricone, Vangelis, Yanni, Los Indios, Perez Prado 
    και πολλά πολλά αλλά  {#emotions_dlg.walkman} {#emotions_dlg.thumbup} {#emotions_dlg.clap} {#emotions_dlg.beer}