ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Εχω προβλημα με το Shoutcast του MusicHeaven

    Stamatiospavlis
    29.08.2006, 11:44
    Δεν βρισκω τους password συνδεσης κ επανεκκινησης στο shoutcast που τα συμπληρωνω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-08-2006 11:58 ]


    jorge
    29.08.2006, 11:57
    Όπως γράφει και το email που σου στείλαμε, πρέπει να διαβάσεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τις Συχνές Ερωτήσεις. Απ' οτι βλέπω δεν το έχεις κάνει.
    AlmaNegra
    20.03.2007, 18:21
    Καλησπέρα, εγώ εχω πρόβλημα, στο shoutcast όταν στο input device πηγαίνω από το winamp στο soundcard πολλές φορές κολλάει το winamp εκείνη τη στιγμή...! Δε μπορώ να βρω τι φταίει, και η κάρτα ήχου δε μου δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα!
    Καμιά πρόταση??
    jorge
    20.03.2007, 19:53
    Δεν υπάρχει λόγος να "παίζεις" με αυτή την επιλογή αφού σου κολλάει. Άστο στο soundcard. Εγώ πάντως δεν αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο...
    AlmaNegra
    20.03.2007, 20:23
    Το αλλάζω γιατί όταν το έχω στο soundcard δεν ακούγεται καλά η μουσική, σχεδόν καθόλου...
    fearlessangel
    24.01.2008, 11:04
    Μιας και λεμε εδω τα προβληματα μας για το shoutcast θελω και 'γω να ρωτησω κατι! Ελπιζω να βρω βοηθεια απο κανεναν ειδικο! Λοιπον, ενω εχω κανει τις ρυθμισεις σε ολα, μικροφωνο, input, mixers, οταν το εχω στο soundcard input, ακουγεται μονο η φωνη μου, και η μουσικη ειναι σαν να ψιθυριζει καποιος! Υπερβολικα χαμηλα δηλαδη! ετσι, αναγκαζομαι να το εχω στην επιλογη winamp (recommended) για να ακουγεται η μουσικη!! Αν υπαρχει καποια λυση, ειμαι προθυμος να την ακουσω!!
    PashalinaMakia
    24.01.2008, 11:54
    Λοιπόν,εγώ δεν έχω πρόβλημα όπως οι παραπάνω αλλά μου έρχονται ιοι απο το shoutcast.Αυτό που λέω είναι σίγουρο γιατί εκτός απο το οτι μου έρχονται εν ώρα εκπομπής μετά μου βρίσκονται στα Local Settings/Temporary Files με προέλευση ή shoutcast ή winamp.
    jorge
    24.01.2008, 13:06
    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 24-01-2008 στις 11:04 έγραψε...

    Μιας και λεμε εδω τα προβληματα μας για το shoutcast θελω και 'γω να ρωτησω κατι! Ελπιζω να βρω βοηθεια απο κανεναν ειδικο! Λοιπον, ενω εχω κανει τις ρυθμισεις σε ολα, μικροφωνο, input, mixers, οταν το εχω στο soundcard input, ακουγεται μονο η φωνη μου, και η μουσικη ειναι σαν να ψιθυριζει καποιος! Υπερβολικα χαμηλα δηλαδη! ετσι, αναγκαζομαι να το εχω στην επιλογη winamp (recommended) για να ακουγεται η μουσικη!! Αν υπαρχει καποια λυση, ειμαι προθυμος να την ακουσω!!



    Διάβασε λίγο καλύτερα τις οδηγίες, συγκεκριμένα το σημείο που αναφέρει για επιλογή "Sound Mix". Αυτό είναι το "μυστικό"
    jorge
    24.01.2008, 13:08
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 24-01-2008 στις 11:54 έγραψε...

    Λοιπόν,εγώ δεν έχω πρόβλημα όπως οι παραπάνω αλλά μου έρχονται ιοι απο το shoutcast.Αυτό που λέω είναι σίγουρο γιατί εκτός απο το οτι μου έρχονται εν ώρα εκπομπής μετά μου βρίσκονται στα Local Settings/Temporary Files με προέλευση ή shoutcast ή winamp.



    Τι ακριβώς ιοι σου έρχονται Πασχαλίνα; Γράψε μου το κείμενο που σου βγάζει το antivirus. Μήπως απλά πρόκειται για ειδοποίηση οτι κάποια εφαρμογή (application) προσπαθεί να ανοίξει κάποια ports;
    PashalinaMakia
    24.01.2008, 13:53
    Οι ιοί που μου έρχονται είναι αποθηκευμένοι στο φάκελο με το όνομα Systen Volume Information,και μου αναπαράγονται κάθε φορά που κάνω εκπομπή και τα ονόμα τους ειναι Adware (κάτι συνήθως μετά ακολουθούν αριθμοί.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 24-01-2008 13:54 ]


    jorge
    24.01.2008, 14:15
    Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται, πάντως ο server του MusicHeaven δε στέλνει σε καμία περίπτωση ιούς ή οτιδήποτε άλλο. Εικάζω πως το Winamp που έχεις είναι adware (δηλαδή προσφέρεται δωρεάν, με ανταλλαγή την προβολή διαφημίσεων στο χρήστη), και ίσως γι' αυτό σου "χτυπάει" το antivirus.

    Αν μπορείς κάνε copy-paste τα σχετικά μηνύματα από το antivirus να δούμε λεπτομέρειες.
    PashalinaMakia
    24.01.2008, 14:18
    Δηλαδή μπορεί να μην είναι και τίποτα ε??Απλά να "χτυπάει" επειδή είναι αγνώστου προελεύσεως αρχείο ή κάτι άλλο?
    jorge
    24.01.2008, 14:26
    Αν δε δω τις λεπτομέρειες που σου έγραψα, δεν μπορώ να ξέρω τίποτα
    xristos_rock
    24.01.2008, 14:45
    Άν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τον σέρβερ λογικά και οι υπόλοιποι παραγωγοί δεν θα είχαμε κάποιο παρόμμοιο πρόβλημα; Εμένα δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ κάτι!
    Τα σέβη μου!



    xristos_rock @ Music Heaven Radio
    κάθε Σάββατο τα μεσάνυχτα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 24-01-2008 14:46 ]


    W4TT4N4B3
    24.01.2008, 19:48
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 20-03-2007 στις 18:21 έγραψε...

    Καλησπέρα, εγώ εχω πρόβλημα, στο shoutcast όταν στο input device πηγαίνω από το winamp στο soundcard πολλές φορές κολλάει το winamp εκείνη τη στιγμή...! Δε μπορώ να βρω τι φταίει, και η κάρτα ήχου δε μου δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα!
    Καμιά πρόταση??


    Alma negra, αφότου έκανα φορμάτ δεν παρουσιάστηκε το πρόβλημα.
    Το winamp έχει και διάφορα plugin που δεν είναι επιπρόσθετα αλλά μπαίνουν με την εγκατάσταση του προγράμματος.

    Κάποτε αντιμετώπιζα με κάποιο από αυτά πρόβλημα και το αφαίρεσα...

    Το μόνο που σίγουρα μπορείς να κάνεις είναι στιγμιαία να σταματήσεις-disconnect να αλλάξεις τη ρύθμιση και να επανασυνδεθείς...

    Επίσης πολλές φορές ακόμα κι αν γίνει κάποια ρύθμιση όσο είμαστε on air μπορεί να μην την πάρει το winamp μέχρι να σταματήσουμε και να ξαναξεκινήσουμε...

    Μια τέτοια ρύθμιση είναι το να είναι ορατοί οι τίτλοι των κομματιών που εκπέμπουμε από το Winamp...output-> yellow pages->Enable title updates...


    W4TT4N4B3
    24.01.2008, 19:58
    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 24-01-2008 στις 11:04 έγραψε...

    Μιας και λεμε εδω τα προβληματα μας για το shoutcast θελω και 'γω να ρωτησω κατι! Ελπιζω να βρω βοηθεια απο κανεναν ειδικο! Λοιπον, ενω εχω κανει τις ρυθμισεις σε ολα, μικροφωνο, input, mixers, οταν το εχω στο soundcard input, ακουγεται μονο η φωνη μου, και η μουσικη ειναι σαν να ψιθυριζει καποιος! Υπερβολικα χαμηλα δηλαδη! ετσι, αναγκαζομαι να το εχω στην επιλογη winamp (recommended) για να ακουγεται η μουσικη!! Αν υπαρχει καποια λυση, ειμαι προθυμος να την ακουσω!!


    Στην καρτέλα recording/ηχογράφηση της κάρτας ήχου έχεις επιλέξει Stereo mix αλλιώς What u hear;

    @Pashalina, σε ποιο ακριβώς φάκελο βρίσκεται αυτός ο φάκελος που λες γεμίζει με ιούς;
    Τα adaware δεν είναι ακριβώς ιοί, καθυστερούν τη σύνδεση.

    Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για adaware; Εχεις κάποιο security kit;
    PashalinaMakia
    24.01.2008, 20:49
    Είναι C://Systen Volume Information

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 24-01-2008 21:36 ]


    fearlessangel
    24.01.2008, 21:23
    ναι, τα εχω επιλεξει ολα αυτα.. θα κανω αλλη μια προσπαθεια να τα εγκαταστησω ολα απο την αρχη μηπως εχει παει κατι στραβα!
    W4TT4N4B3
    25.01.2008, 04:46
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 24-01-2008 στις 20:49 έγραψε...

    Είναι C://Systen Volume Information

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 24-01-2008 21:36 ]





    Ποιο antivirus χρησιμοποιείς; Δηλαδή τα μηνύματα για ιούς πρέπει να έρχονται από το antivirus ή το security kit...
    geoguitar
    26.03.2008, 10:02
    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την καινούργια έκδοση του winamp. Οι οδηγίες που δίνονται στο ΜΗ, δεν αντιστοιχούν με αυτά που μου βγάζει η νέα έκδοση όταν πάω να κάνω τις απαιτούμενες ρυθμίσεις.
    Βοήθεια παρακαλώ!!