ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.845 μέλη

    Εχω προβλημα με το Shoutcast του MusicHeaven

    jorge
    26.03.2008, 11:55
    Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες; Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

    Επίσης πες μας και ποιά έκδοση Winamp έχεις βάλει.
    geoguitar
    31.03.2008, 12:08
    Χρησιμοποιώ την 5,52 έκδοση του winamp και στο δεύτερο βήμα των οδηγιών εκεί που γράφει ότι σου εμφανίζεται το NullSoft SHOUTcast Source DSP, εγώ έχω το εξής: nullsoft signal processing studio DSP v0.39a και επιλέγοντας το δε μου ανοίγει η καρτέλα input, αλλά μια καρτέλα με την ονομασία που προανέφερα.

    jorge
    01.04.2008, 09:58
    Ωραία, νομίζω βρέθηκε η λύση. Οι οδηγίες αφορούσαν την παλαιότερη έκδοση του Winamp, οπότε τις ανανεώσαμε.

    Το σημείο που άλλαξε στις Συχνές Ερωτήσεις, είναι το εξής:


    Είμαι παραγωγός. Τι προγράμματα χρειάζομαι για να κάνω εκπομπή;

    Καταρχήν πρέπει να έχετε λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows (95, 98, 2000, XP ή Vista).

    Ακολούθως, χρειάζεστε 2 προγράμματα:

    α) Την τελευταία έκδοση του Winamp και
    β) Το SHOUTcast DSP Plug-In for Winamp

    Και τα 2 προγράμματα τα κατεβάζετε από το site http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml

    geoguitar
    01.04.2008, 10:08
    Σ' ευχαριστώ jorge. Θα το κοιτάξω τώρα αμέσως.
    geoguitar
    01.04.2008, 10:22
    Δε μου ανοίγει το open mixer τα δύο παράθυρα που θα έπρεπε. Φταίω εγώ ή το πρόγραμμα;
    W4TT4N4B3
    01.04.2008, 23:30
    geoguitar, μήπως χρησιμοποιείς Windows Vista;
    Εγώ αν και μου βγαίνει ειδοποίηση εδώ και καιρό να αναβαθμίσω την έκδοση του Winamp μου, αρνούμαι πεισματικά γιατί προτιμώ να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα πριν περάσω σε οποιαδήποτε καινούρια έκδοση, η οποία θα έχει καινούριες δυνατότητες αλλά ίσως και αδυναμίες.

    Επίσης όσοι έχουν τεχνικής φύσης απορίες με το shoutcast μπορούν εκτός από το να τα αναφέρουν εδώ, πράγμα χρήσιμο για όλους, να κάνουν και μια ερώτηση στο κατάλληλο winamp forum για θέματα λειτουργίας shoutcast ->Shoutcast Technical Support.

    Και για να επανέλθουμε στο πρόβλημα, πατώντας το open mixer ανοίγουν οι 2 καρτέλες η μία ο ήχος και η άλλη η ηχογράφηση/recording. Τις καρτέλες αυτές μπορείς να τις ανοίγεις και χωρίς το open mixer. Την ηχόγραφηση επίσης τη βρίσκεις πηγαίνοντας στην Εναρξη->Εκτέλεση->γράφεις sndvol32.exe /r και πατάς Οκ και σου ανοίγει την καρτέλα της ηχογράφησης. ΊΣως πρέπει να χρησιμοποιήσεις τους εναλλακτικούς τρόπους μέχρι να λειτουργήσει το Open Mixer. Αν έχεις Windows Vista θα πρέπει να περιμένεις κάποιο διάστημα, γιατί είχα διαβάσει ότι τα Vista έχουν πρόβλημα με αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν έχουν βγάλει έκδοση του dsp για Vista.
    PHILIPPOSSM
    10.08.2008, 11:46

    Το δικό μου πρόβλημα δεν ξέρω αν οφείλεται στο shout cast ή στο winamp αλλά τα τραγούδια που "παίζω" ακούγονται με περισσότερες στροφές από το κανονικό.

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;


    PHILIPPOSSM
    10.08.2008, 21:21

    H version του shoutcast ειναι v1,9,0

    και του winamp 5,541


    Blackrosez
    10.08.2008, 23:21


    Είμαι παραγωγός. Τι προγράμματα χρειάζομαι για να κάνω εκπομπή;

    Καταρχήν πρέπει να έχετε λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows (95, 98, 2000, XP ή Vista).

    Ακολούθως, χρειάζεστε 2 προγράμματα:

    α) Την τελευταία έκδοση του Winamp και
    β) Το SHOUTcast DSP Plug-In for Winamp

    Και τα 2 προγράμματα τα κατεβάζετε από το site http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtm

    Εμένα ο υπολογιστής μου ειναι apple και το λογισμικο μου Mac OS X. Στην ιστοσελιδα που προτείνεται υπάρχει και για Mac OS X το προγραμμα DSP Plug-In . Γιατι πρεπει να εχουμε microsoft windows?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Blackrosez στις 10-08-2008 23:24 ]


    PHILIPPOSSM
    12.08.2008, 15:13

    Το δικό μου πρόβλημα δεν ξέρω αν οφείλεται στο shout cast ή στο winamp αλλά τα τραγούδια που "παίζω" ακούγονται με περισσότερες στροφές από το κανονικό.

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;


    alkyoni
    13.08.2008, 14:46

    Φιλιππε, ριξε μια ματια παρακατω ισως σε βοηθησει :

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-08-2008 στις 21:59 έγραψε...

    Κι ομως, το κλασσικο και αξιο winamp εχει καποια plug ins με τα οποια μπορει καποιος να αλλαξει το τεμπο και το pitch ενος audio αρχειου Cool

    το βρηκα σε αυτο το τοπικ:
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=16136&forum=35
    Αντε και καλες ρυθμισεις... περιμενουμε να σε ακουσουμε και στις σωστες στροφες{#emotions_dlg.walkman}


    jorge
    13.08.2008, 18:40

    Φίλιππε γράψε μου τις ρυθμίσεις που έχεις επιλέξει στην καρτέλα Output. Θέλω να μου γράψεις στα πόσα kbps και στα πόσα Hz είναι η ρύθμιση που έχεις.


    PHILIPPOSSM
    13.08.2008, 18:47

    Alkyoni βρήκα  τα plug in's αλλα οταν απο τα

    preferences του winamp ανοίγω  το DSP/Effect και επιλέγω  το PaceMaker tempo controller

    τότε δεν ανοίγει  το ShoutCast για να γίνει η εκπομπή. Δεν ξέρω  τι να κάνω .......

    Θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες αλλαγές και θα το ρίξω στα δοκιμαστικά.

    (μέχρι να γυρίσει κάποιος από τους mod's για βοήθεια).


    PHILIPPOSSM
    13.08.2008, 18:51

    Στην καρτελα

    Encoder 56kbps-22.050kHz

    και στο

    Input  - Soundcard Input

    44.100Hz,stereo


    alkyoni
    13.08.2008, 19:36

    Φιλιππε,
    στο Encoder πρεπει να εισαι στο {#emotions_dlg.excl} 32kbps , 22.050kHZ Mono
    στο Input εισαι σωστος {#emotions_dlg.thumbup}

    Οσο για το plug-in, δεν το εχω χρησιμοποιησει, οποτε δεν ξερω ακριβως πως και αν συνεργαζεται με το ShoutCast...{#emotions_dlg.blush} I am sorry...


    jorge
    13.08.2008, 19:53

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 13-08-2008 στις 18:51 έγραψε...

    Στην καρτελα

    Encoder 56kbps-22.050kHz

    και στο

    Input  - Soundcard Input

    44.100Hz,stereo




    Και αυτά είναι ίδια με αυτά που υπάρχουν στις Συχνές Ερωτήσεις;  {#emotions_dlg.whistling}


    PHILIPPOSSM
    13.08.2008, 20:11

    ίσως δεν στο έδωσα σωστά ......

    Η εκπομπή μου είναι καλή ,στον "αέρα βγαίνω" μια χαρά χωρίς προβλήματα.

    Το Μονο πρόβλημα μου ειναι (κατα τα λεγόμενα των άλλων) οτι τα τραγούδια ακούγονται με λιγες στροφές περισσότερες, αντί για 33 είναι στις 48 στροφές.

     

     

    Εαν ακολουθήσω αυτά που λέει στην σελίδα παραγωγών (το έκανα στην αρχή)
    τότε δεν εκπέμπω καθόλου το buffer προσπαθεί να αποθήκευσή συνέχεια και η στροφές είναι πολύ - πολύ αργές.

     

    Εαν έχεις λίγο χρόνο λέω να κάνω καμιά προσπάθεια τώρα.

     

     

     

     

    Μπα άκυρο μπήκε ο Χρήστος....


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/philippossm Μια σοδα στο... radio musicheaven καθε Πεμπτη 16.00-18.00 & Κυριακη 19.00-21.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 13-08-2008 20:12 ]


    PHILIPPOSSM
    14.08.2008, 15:29

    Εν πάσι περιπτωση το έλυσα.


    heartbreak-kid
    14.08.2008, 20:22

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 14-08-2008 στις 15:29 έγραψε...

    Εν πάσι περιπτωση το έλυσα.



    τώρα γράψε στο " είχα πρόβλημα με το shoutcastt του MusicHeaven "


    emmanuella
    19.08.2008, 23:21

    Έχω κάποιο πρόβλημα με το μικρόφωνο !!!Wink

    Εάν ανοίξω το "Ένταση ήχου" μέσω του υπολογιστή υπάρχει κανονικά η  επιλογή μου ( τσεκάρισμα δηλαδή ) στο stereo mix και στο μικρόφωνο.{#emotions_dlg.thumbup}

    Αν το ανοίξω μέσω του Shoutcast του Winamp, πατώντας την επιλογή " Open Mixer " δεν έχει τσεκαρισμένο την επιλογή "μικρόφωνο" ...{#emotions_dlg.crying}

    Το μικρόφωνο δεν ακούγεται όταν είμαι on air παρόλο που το χρησιμοποιώ κανονικά με άλλα προγράμματα ( ares , msn , chat , real player ... κλπ κλπ ) ... που σημαίνει ότι διαβάζεται από την κάρτα ήχου και ότι γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης. {#emotions_dlg.yes}

    Και η ερώτηση μου  ... είναι ανάγκη να είναι τσεκαρισμένο ΚΑΙ το stereo mix ΚΑΙ το μικρόφωνο ???? Γιατί μέσω του shoutcast είναι κάπως αδύνατον ...{#emotions_dlg.confused1}