ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.839 μέλη

    Προλαβαινει 35αρης να μαθει πιανο?

    nkoumo
    29.08.2006, 12:57
    Απο μικρο παιδι ηθελα να μαθω πιανο. Δυστιχώς όμως οι συνθηκες δεν ήταν οι κατάληλες και τα χρονια περνουσαν. Τωρα πια που ευνοουν οι συνθήκες περασανε τα χρονια Ειμαι 35 και ρωταω αν προλαβαινω να μαθω. Καλα δεν λεω να γινω και Choppin αλλα για καμια μελωδια...κανενα τραγουδακι. Μου επεσε ενα αρμονιο της Υαμαha πηρα κατι βιβλια για αρχαριους απο ton Naka και κατι ψιλοκαναμε.
    Αν παρω πιανo σπιτι (επειδη απο οτι καταλαβατε ειμαι άσχετος αλλα πηγα στον Νακα και ακουσα το clavinova clp 230 Yamaha -1800euro-. έπαθα την πλακα μου, τελειο ήχο σαν κανονικο και μου ειπε ότι φθανει στο 90% ενος κανονικου πιανου, αν με αφησετε λεω να το παρω), και φερω δασκαλο σπιτι , προλαβαινω να μαθω ή με εχουν παρει τα χρονια? Με αυτοδιδασκουμενα βιβλια γινετε τιποτα?
    Θα ηθελα την αποψη απο εμπειρους και την βοηθεια σας ...ευχαριστω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nkoumo στις 29-08-2006 13:00 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nkoumo στις 29-08-2006 13:05 ]


    jorge
    29.08.2006, 14:31
    Έχεις ελεύθερο χρόνο; Τα 35 είναι συνήθως η πιο παραγωγική ηλικία της επαγγελματικής ζωής, γι' αυτό και η ερώτηση...
    uNick
    29.08.2006, 14:37
    Ως πρώην πληκτράς, μπορώ να σου πω τα εξής:
    Από τη μια, ποτέ δεν είναι αργά.... και αν αγαπάς τη μουσική και το κάνεις με μεράκι, ίσως βγει κάτι καλό.....
    Από την άλλη όμως, χρειάζεται αρκετός χρόνος (με πρόλαβε ο Γιώργος) και μπόλικη υπομονή... Τα έχεις στα 35 σου???

    Πάντως αν το αποφασίσεις, σου εύχομαι να τα καταφέρεις...

    nkoumo
    29.08.2006, 14:52
    Εχει χαρη που μπηκα στο Δημοσιο οποτε χρονος ....υπαρχει. Τι λετε για το clavinova 230?
    Av kai υπαρχει σχετικο αρθρο για αυτο αλλα ο φιλος που το εγραψε ειναι σχετικος με την μουσικη. Νομιζω για μενα θα ειναι καλη περιπτωση ως souper αρχαριος και δεν θελω να ξοδεψω και ενα καρο λεφτα. Τι λετε?
    uNick
    29.08.2006, 15:20
    Μην ξεκινάς με αυτήν την προοπτική..... Αν "τα παίρνεις γρήγορα", σύντομα μπορεί να σου είναι "λίγο"..... Για αρχάριο όμως είναι μια χαρά.

    nancyb
    29.08.2006, 16:59
    Ποτέ δεν ειναι αργά φίλε μου.Απο σένα εξαρτάται αν θα τα καταφέρειs.Αν το θέλειs πραγματικά με την ψυχή σου και αφιερώνειs καθημερινά αρκετό χρόνο με υπομονή, είναι σίγουρο, οτι θα τα καταφέρειs.Δεν ξέρω λέγονταs να μάθειs πιάνο, αν εννοείs να πάρειs πτυχίο ή να μάθειs να παιζειs, φτάνονταs σε ένα πολύ καλό επίπεδο.Όπωs και να το εννοείs, μπορείs να τα καταφέρειs.Σε συμβουλεύω μόνο να δώσειs ιδιαίτερη προσοχή στήν επιλογή δασκάλου, είτε παs σε ωδείο, είτε κάνειs ιδιαίτερο στο σπίτι.Οι άνθρωποι που λατρεύουμε τη μουσική,ξέρουμε πόσο φτωχά,πρόχειρα,βαρετά και αδιάφορα γίνεται η διδασκαλία τηs στη χώρα μαs.Καλή επιτυχία.
    alafras
    29.08.2006, 18:30
    Δεν προλαβαινεις φιλε. αστο.
    nkoumo
    29.08.2006, 19:35
    Δεν παω ουτε για πτυχιο ουτε<για ανωτατο επιπεδο, τελειος ερασιτεχνικα και για την παρτη μου, αντε και για την γυναικα μου (αν δε μου πεταξει το πιανο στο κεφαλι) αν και αυτη ειναι πιο σχετικη αφου απο το 15της μαθαινε αρμονιο το οποιο μετα απο 3χρονια το σταματησε. Μαλλον θετικα μου εχετε απαντηση. Θα περιμενω λιγο ακομη (να φυγουν και οι ζεστες) και θα τ σκεφτω ώριμα και σοβαρα.
    Thanks

    sunwing
    29.08.2006, 19:47
    Λοιπόν ίσως και η δική μου γνώμη μετράει λίγο... Το χω πει εδώ μέσα θα το ξαναπώ για σένα όμως. Ξεκίνησα στα 36 κλασική κιθάρα. Πάνε τέσσερα χρόνια πλέον, τώρα άφησα το κλασικο και πιάνω τραγούδια αποκλειστικά. παράλληλα τέλειωσα την τρίτη θεωρία σε ωδείο. Συνάμα με αυτό έκανα και μια χρονιά πιάνο, έφτασα μόλις στο σημείο να παίζω πέντε τραγουδάκια. Φέτος μια αφήνω το κλασικό στην κιθάρα θα ξανακάνω πιάνο. Ερασιτεχνικά λοιπόν και τα δύο όργανα όχι μόνο ένα που θες εσύ! Συνάμα με αυτά γράφτηκα και στην πιο καλή χορωδία της περιοχής μου για να σταθεροποιήσω τη φωνή μια και τα όργανα θα είναι συνοδευτικά πλέον της φωνής στα τραγούδια. Σημειωτέον ότι έχω κανονική εργασία και τρία παιδιά και ένα σπίτι μεγάλο που φροντίζω χωρίς υπηρετικό προσωπικό χε χ ε-α! και πήγαινα και γυμναστήριο μια ωρίτσα τη μέρα ΑΛΛΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ.ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΕΤΑΧΤΑ!!!.
    Βρες δάσκαλο να σε εμπνεύσει και να νοιαστεί για την περίπτωσή σου. Να κατανοήσει τις ανάγκες τις προσωπικές σου και να είναι ανοιχτόμυαλος και έξυπνος ώστε να προσαρμόσει τη διδασκαλία στα μέτρα σου, στους προσωπικούς σου ρυθμους..
    Έχεις την πιο θετική σκέψη και ευχή μου ..συνάδελφε...
    sunwing
    29.08.2006, 19:49
    Το μέλος alafras στις 29-08-2006 στις 18:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν προλαβαινεις φιλε. αστο.




    Μου φαίνεται πιο γερασμένη η απάντησή σου από τα σαρανταένα μου χρόνια
    nemesis_19
    29.08.2006, 20:20
    ναι....ανάλογα βέβαια με το πότε σκοπεύει να πεθάνει....
    12 χρονάκια νομίζω τα διαθέτει!!!!!
    uNick
    29.08.2006, 20:21
    Το μέλος sunwing στις 29-08-2006 στις 19:49 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος alafras στις 29-08-2006 στις 18:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν προλαβαινεις φιλε. αστο.

    Μου φαίνεται πιο γερασμένη η απάντησή σου από τα σαρανταένα μου χρόνια



    margo
    29.08.2006, 23:32
    Φυσικά και προλαβαίνεις!!

    Εφ όσον υπάρχει θέληση,πιάνο και ελεύθερος χρόνος,τότε ΤΙ σου λείπει??

    Τι ωραιότερο απ το να κάνεις πραγματικότητα το παιδικό σου όνειρο!
    Το οτι δεν το έχεις ξεχάσει μετά απο τόσα χρόνια σίγουρα σημαίνει κάτι.
    Ξεκίνα σαν να είσουν ακόμα παιδί και όλα θα πάνε καλά.

    Ζήτησες βέβαια απάντηση απο έμπειρους..εγώ δεν έχω καμμία εμπειρία ακόμα αλλά
    έχω το ίδιο όνειρο απο παιδί.Όπως και στη δική σου περίπτωση δεν βοήθησαν οι συνθήκες..Τώρα θα αγοράσω ένα πιάνο για να αρχίσω να μαθαίνω.(είμαι 36
    )
    Σκέφτομαι πάντως να εξοικειωθώ όσο περισσότερο μπορώ μόνη μου και αργότερα να έρθω σε επαφή με δάσκαλο.Νομίζω οτι αυτό είναι καλύτερο γιατί απ οτι καταλαβαίνω είναι δύσκολο να βρείς δάσκαλο που να ενδιαφέρεται σοβαρά να σου μεταδώσει με αγάπη τη γνώση της μουσικής.Όπως είπαν και άλλοι υπάρχουν πολλοί που μπορεί να κάνουν το μάθημα να μοιάζει με μπελά ή να είναι βαρετό.
    Και είναι κρίμα γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να σε αποθαρρύνει απο νωρίς και να νομίζεις οτι δεν μπορείς να μάθεις πιάνο.
    Πιστεύω οτι είναι καλή ιδέα να ξεκινήσουμε σιγά σιγά,μόνοι μας,με τα βιβλία αυτοδιδαχής που ανέφερες και παράλληλα ψάχνεις γύρω-γύρω για ένα καλό δάσκαλο με αγάπη για τη μουσική,κι όχι έναν ψυχρό επαγγελματία να σε ζαλίζει και να στα παίρνει..!
    Αλήθεια,ξέρει κανείς να μας πεί περισσότερα για τέτοιου είδους βιβλία?
    Επίσης υπάρχουν μαθήματα μέσω διαδικτύου για τα οποία δε γνωρίζω ακόμα λεπτομέρειες αλλά ψάχνομαι..

    Το yamaha που λές νομίζω είναι καλή περίπτωση,εξάλλου και σε χαμηλότερες τιμές έχω βρεί πιάνα που είναι πολύ καλά για εκμάθηση και οχι μόνο.

    Προχώρα και μην αμφιβάλλεις,άλλοι άρχισαν σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία και οχι μόνο πιάνο αλλά και άλλα πράγματα πολύ πιο δύσκολα.

    Καλή αρχή!



    assasinos
    29.08.2006, 23:38
    Ποτέ δεν είναι αργά...!
    nkoumo
    30.08.2006, 09:52
    Σας ευχαριστώ όλους σας για τα ενθαρυτικά σας λόγια(εκτός από έναν-δυο). Νομίζω ότι πήρα την απόφαση και…καλή μου επιτυχία. Θα θυσιάσω φυσικά κάποια άλλα πράγματα που κάνω στον ελεύθερο χρόνο αλλά δεν με πειράζει (κόβεται η ΤV mallon kalo θα μου κάνει και η πολύωρη απασχόληση με τον Η/Υ, άντε θα μπαίνω που και που στο forum να τα λέμε).
    Λέω από Σεπτέμβρη να το παραγγείλω (clavinova 230) να πάρω και μερικά βιβλία εκμάθησης και όταν βρω τα σκούρα θα πάρω δάσκαλο για το σπίτι. Να πάω στο Ωδείο το βλέπω κάπως κουραστικό και δεν μου βγαίνει και τόσο μπροστά σε άλλους.
    Τέλος να διαμαρτυρηθώ έντονα για το Black Humor του nemesis_19 που έγραψε:
    «ναι....ανάλογα βέβαια με το πότε σκοπεύει να πεθάνει....
    12 χρονάκια νομίζω τα διαθέτει!!!!!» Τέτοια λόγια και άτομα δεν αρμόζουν σε αυτό το φόρουμ και αν πέρναγε από το χέρι μου θα τον διέγραφα!
    Και πάλι thanks

    vouliakis
    30.08.2006, 11:00
    Ποτέ δεν είναι αργά. Καλύτερα, πάντως, να ξεκινήσεις με κάποιον δάσκαλο...
    uNick
    30.08.2006, 11:46
    margo, δεν το βλέπεις σωστά το θέμα - ίσως επειδή, όπως είπες κι εσύ, είσαι άπειρη. Όπως είπε και ο Βουλιάκης, είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με δάσκαλο. Αν κάποιος μάθει μόνος του τα βασικά, αλλά τα έχει μάθει με λάθη (πχ. πώς βάζεις τα χέρια σου στο πιάνο, ή πώς πατάς τα πλήκτρα, κλπ.), το πιθανότερο θα είναι να συνηθίσει στα λάθη και να μην μπορεί να αλλάξει μετά... Αντίθετα, ο δάσκαλος σου μαθαίνει τις σωστές τεχνικές βήμα-βήμα... Όπως μου έλεγε η πρώτη μου δασκάλα στο ωδείο, "...πρώτα θα μάθεις να μπουσουλάς, μετά θα στέκεσαι στηριζόμενος, για να μπορείς αργότερα να περπατάς με στυλ και φινέτσα σαν σε πασαρέλα"! Λίγο περίεργα μου φάνηκε ότι τα έλεγε τότε, αλλά τώρα ξέρω πως τα πράγματα είναι έτσι.
    Όσο για την επιλογή του σωστού δασκάλου, καλό θα ήταν να ρωτούσες κάποιους γνωστούς σου που να έπερναν μαθήματα για να σου δώσουν πληροφορίες για την ποιότητα και το ύφος του κάθε δασκάλου...

    XeniaRodo
    30.08.2006, 12:15
    Πάρε μια Xρυσή Eυκαιρία... έχω δει ακόμα και να χαρίζουν (παλιά) πιάνα και στεναχωριόμουν που δεν έχω το χώρο να τα πάρω.....
    -στη στήλη Xαρίζονται αντικείμενα-

    Mπορεί εκεί να βρεις και αυτό που θες να αγοράσεις σε πιο καλή τιμή.
    Pίξε μια ματιά www.xe.gr

    sunwing
    30.08.2006, 12:17
    O δάσκαλος χρειάζεται οντως μετά απο την πρώτη εξοικείωση με τα πλήκτρα και τις νότες πάνω στο όργανο αλλά και στη σημειολογία τους στο πεντάγραμμο. Η δασκάλα που μου έκανε πιάνο χρησιμοποίησε και για μένα τα βιβλία που κάνανε και οι κόρες μου, μόλις εξοικειώθηκα στο νέο όργανο ήδη από τον τέταρτο μήνα μαθημάτων χρησιμοποίησε απλοποιημένες παρτιτούρες τραγουδιών χωρίς να καταργήσει και το βιβλίο κλασικής τεχνικής. Η αλήθεια είναι όμως ότι είναι γενικώς εκπληκτική δασκάλα και άνθρωπος . Ψάξε κάτι ανάλογο. Τα δώδεκα χρόνια που γράφει κάποιος αφορούν εκείνους που επιδιώκουν δίπλωμα και όχι εκείνους που θέλουν να παίζουν τραγούδια ή και απλά κλασικά κομμάτια.
    Σα να λέμε για να γευτείς τη χάρη ενός Παπαδιαμάντη δε χρειάζεται να έχεις πάρει διδακτορικό ούτε στην αρχαία ελληνική γλώσσα (μια και γράφει σε καθαρεύουσα) ούτε στη νεοελληνική λογοτεχνία , μην τρελαθούμε τώρα...
    sunwing
    30.08.2006, 13:33
    Α! Και κάτι άλλο που ξέχασα! !!!Ψάξε δάσκαλο που να έχει ασχοληθεί με τραγούδια . Έχω δύο καλές φίλες πιανίστες, διπλωματούχες. Η μία εξ αυτών έχει από πάθος σχέση άμεση με τα τραγούδια και μάλιστα πολλών ειδών , η άλλη έχει πάθος κυρίως με την κλασική μουσική . Η πρώτη μπορεί να διαθέσει και δύο ωρίτσες για να απλοποιήσει μια παρτιτούρα που τη βρίσκει ας πούμε σε ένα βιβλίο Νάκκα αλλά που απαιτεί να έχεις φτάσει στη μέση για να την παίξεις, κάποτε αφιερώνει και τρεις ώρες για να γράψει δική της παρτιτούρα κομματιού που το ακούει για πρώτη φορά!!. Αν η δασκάλα -δάσκαλός σου έχει ασχοληθεί με αυτό το πράγμα θα σε βοηθήσει ,αλλιώς δε θα το κάνει, διότι του είναι σχεδόν ξένο ή διότι θα βαριέται να αφιερώσει το χρόνο του σε κάτι τέτοιο. (Στο λεω διότι ποτέ δε θα έκανα πιάνο αν δεν υπήρχε κοντά μου αυτό το συγκεκριμένο πρόσωπο με το προσωπικό πάθος να φτιάχνει απλουστευμένες παρτιτούρες είτε δικές της ακούγοντας τραγούδια ,είτε διασκευές πάλι δικές της από συνθετότερες παρτιτούρες)