ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.830 μέλη

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Απάτη κατά του MusicHeaven

    jorge
    29.08.2006, 20:04
    Σήμερα διαπιστώθηκε πως μέλη του MusicHeaven έλαβαν email
    από τη διεύθυνση musicheaven@mail.gr, που ζητούσε τους κωδικούς
    πρόσβασης στο MusicHeaven.

    Το email έχει ως εξής:

    eimai o diaxiristis apo to musicheaven 8a i8ela na m dwseis ton kwdiko
    giati ginete mia anaba8misi stin selida thanks


    ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ο παραπάνω λογαριασμός email δεν ανήκει στο MusicHeaven. Πρόκειται για προσπάθεια εξαπάτησης των μελών και του
    MusicHeaven.

    ΠΟΤΕ το MusicHeaven δε θα ζητήσει τον κωδικό σας, επομένως να προσέχετε
    τέτοια emails. ΜΗΝ ΔΩΣΕΤΕ τον κωδικό σας και ενημερώστε το MusicHeaven.

    Ήδη έχει ειδοποιηθεί το Mail.gr για παύση του συγκεκριμένου λογαριασμού
    και την διενέργεια έρευνας για να δούμε ποιός ευθύνεται για τη συγκεκριμένη
    κακόβουλη ενέργεια. Στη συνέχεια θα κινηθούμε νομικά.


    Ποιοί έχουν λάβει αυτό το email;
    punk23
    29.08.2006, 20:10
    εγω!
    maroulaki_321
    29.08.2006, 20:10
    θα στειλει στα προσωπικα email που εχετε δωσει στο προφιλ σας ο καθενας, και οχι με ΠΜ. Προσοχη λοιπον ολοι!
    uNick
    29.08.2006, 20:17
    Μου είναι δύσκολο να φανταστώ πως θα υπήρχε κάποιος αρκετά αφελής ώστε να ανταποκριθεί σε ένα τέτοιο e-mail... Ωστόσο, καλή είναι η ενημέρωση, και για να αποφύγουμε παρατράγουδα ίσως θα ήταν ακόμη καλύτερο να έμπαινε και ένα banner στην αρχική σελίδα, ή να άνοιγε ένα pop-up window με την σχετική προειδοποίηση κάθε φορά που κάποιος συνδέεται... Δεν ξέρω αν θα διαβάσουν όλοι αυτό το topic...

    the_mist
    29.08.2006, 21:08
    Νομίζω πως ξέρω ποιος ή μάλλον ποια είναι, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη…
    Jorge το μήνυμα ήταν ακριβώς αυτό που αναφέρεις παραπάνω?

    the_mist
    29.08.2006, 21:11
    Α ναι! Και μήπως τα μέλη που δέχτηκαν αυτό το μήνυμα είχαν γράψει το e-mail τους μέσα στο forum?
    jorge
    29.08.2006, 21:37
    Υπάρχουν όλα τα στοιχεία που μας χρειάζονται.
    assasinos
    29.08.2006, 22:01
    Ξεκίνα το νομικά να του πάρεις και τα εσώρουχα.
    kifa
    29.08.2006, 23:04
    Μερικές φορές η ανοησία ορισμένων ανθρώπων φτάνει στα όρια του παράλογου. Τέτοιες ενέργειες είναι απαράδεκτες και πόσο πολυ περισσότερο στο χώρο του ΜΗ, ένα site φτιαγμένο για ανθρώπους που αγαπάνε τη μουσική και που μέσα από το συγκεκριμένο χώρο αναλύουν , συζητούν και περνάν ευχάριστα και δημιουργικά πολλές φορές αρκετές ώρες της ημέρας τους.

    Αυτό όμως που ξεπερνάει κάθε όριο και ειναι πραγματικά αμίμητο ειναι το Mail που έστελνε ο/η "ηλεκτρονικός ληστής"...πραγματικά πως μπορεί να σκεφτει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που εντός του site η προσωπικές μας επαφές με το jorqe ειναι πολλές φορές καθημερινές συν το γεγονός ότι πολλές φορές συναντίόμαστε οποτε ειναι εύκολο να ρωτησει κάποιος απο μας " χορχε, κανεις αναβάθμιση ? "... Ξεπερνάει το όριο της βλακείας....Το site δεν ειναι απρόσωπο αλλά ειμαστε μια μεγάλη παρέα που 'δυστυχώς" για κάποιους , γνωριζόμαστε και μεταξύ μας...

    Σόρρυ αν καπου μιλησα απότομα αλλά πραγματικά τσαντίστηκα...


    maroulaki_321
    29.08.2006, 23:11
    Πολλά νέα μέλη, δεν γνωρίζουν το ''ύφος'' γραφής του jorge (πρώτο πρώτο και κυριότερο ο jorge δεν γράφει greeklish, εκτός απο άλλα πολύ τρανταχτά που παρατήρησα σε αυτό το mail που πήρα), επίσης δεν έχουν γνωρίσει κανένα μέλος, και θα ήταν εύκολο να εξαπατηθούν. Εστω και ένα απο τα νέα μέλη να έδωσε κωδικούς, τον σκοπό του εν μέρει το άτομο αυτό τον έχει πετύχει.
    Ελπίζω να μην έχουμε και συνέχεια.
    anastasisk
    29.08.2006, 23:53

    assasinos
    29.08.2006, 23:56
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα κατάφερνε...τρύπα στην ασφάλεια?Τι διάολο...!
    meltica
    30.08.2006, 00:40
    Δουλειά δεν είχε ο διάολος.... Συγγνώμη για την έκφραση, αλλά πραγματικά τι νόημα είχε αυτή η ιστορία; Ο κόσμος δεν πάει καλά λέω εγώ... αντί να σχοληθεί με τις δουλειές του...
    rory166
    30.08.2006, 00:59
    Το μέλος assasinos στις 29-08-2006 στις 22:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ξεκίνα το νομικά να του πάρεις και τα εσώρουχα.




    assasinos
    30.08.2006, 01:00
    Μα έλα ντε!
    the_mist
    30.08.2006, 09:39
    Πάντως ο δράστης πρέπει να είναι αρκετά νεαράς ηλικίας, κάτι που φαίνεται από το τελείως κακογραμμένο κείμενο και γενικός από την κακοστημένη και ανούσια “επίθεση”…
    ---------------
    Όταν κάτι δεν ακούγεται δεν σημαίνει ότι παύει να υπάρχει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_mist στις 30-08-2006 09:40 ]


    Rasmio
    30.08.2006, 09:48
    ευτυχως που δεν μου εστειλαν εμενα mail γιατι απο την βιασυνη μου δεν θα σκεφτόμουν!
    λογικα καποιο μελος που εφαγε ban το εκανε...
    jorge
    30.08.2006, 09:59
    Το να μπει κάποιος στο site με τα στοιχεία γνωστού μέλους είναι ένα ιδιαίτερα επικίνδυνο φαινόμενο. Είχαμε και στο παρελθόν τέτοια κρούσματα ταυτοπροσωπείας, όταν κάποια τύπισσα άρχισε να κατηγορεί το MusicHeaven, εμφανιζόμενη με το λογαριασμό γνωστού μέλους.

    Δεν είναι λοιπόν μια ανούσια επίθεση.

    Το θέμα πάντως έχει προχωρήσει και γνωρίζουμε όλα τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και τηλέφωνο) του δράστη. Μένει να ακυρωθεί και ο λογαριασμός από το Mail.gr, ώστε να κινηθούμε νομικά.
    Spotlight_Dancer
    30.08.2006, 10:14
    Το μέλος jorge στις 30-08-2006 στις 09:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το να μπει κάποιος στο site με τα στοιχεία γνωστού μέλους είναι ένα ιδιαίτερα επικίνδυνο φαινόμενο. Είχαμε και στο παρελθόν τέτοια κρούσματα ταυτοπροσωπείας, όταν κάποια τύπισσα άρχισε να κατηγορεί το MusicHeaven, εμφανιζόμενη με το λογαριασμό γνωστού μέλους.

    Δεν είναι λοιπόν μια ανούσια επίθεση.

    Το θέμα πάντως έχει προχωρήσει και γνωρίζουμε όλα τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και τηλέφωνο) του δράστη. Μένει να ακυρωθεί και ο λογαριασμός από το Mail.gr, ώστε να κινηθούμε νομικά.



    Και στοιχεια να μην ειχες,χτυπαει απο χιλομετρα ποια ειναι...
    Rasmio
    30.08.2006, 10:18
    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 30-08-2006 στις 10:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-08-2006 στις 09:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το να μπει κάποιος στο site με τα στοιχεία γνωστού μέλους είναι ένα ιδιαίτερα επικίνδυνο φαινόμενο. Είχαμε και στο παρελθόν τέτοια κρούσματα ταυτοπροσωπείας, όταν κάποια τύπισσα άρχισε να κατηγορεί το MusicHeaven, εμφανιζόμενη με το λογαριασμό γνωστού μέλους.

    Δεν είναι λοιπόν μια ανούσια επίθεση.

    Το θέμα πάντως έχει προχωρήσει και γνωρίζουμε όλα τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και τηλέφωνο) του δράστη. Μένει να ακυρωθεί και ο λογαριασμός από το Mail.gr, ώστε να κινηθούμε νομικά.



    Και στοιχεια να μην ειχες,χτυπαει απο χιλομετρα ποια ειναι...



    χωρις στοιχεια δεν κανεις τιποτα νομικα