ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.847 μέλη

    Ξένη μουσική του 70-80 και σημερινοί έφηβοι!

    dimitrapan
    10.05.2007, 08:19
    Γιατί το '70 - '80 υπήρχαν πολύ 17χρονοι-18χρονοι που άκουγαν τραγούδια του '40 και του '50? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συνήθως ακούμε 1 άντε 2 είδη μουσικής και καθώς μεγωλώνουμε, είτε επειδή ωριμάζει η έννοια της μουσικής μέσα μας, είτε επειδή δεν μας καλύπτουν ή "βαρεθήκαμε" τα 1-2-3 είδη μουσικής που ακούγαμε μέχρι την δεδομένη χρονική στιγμή, είτε επειδή κάποιο/α συγκεκριμένο είδος μας ενδιαφέρει πάρα πολύ, αρχίζουμε και ψαχνόμαστε τόσο σε άλλα είδη όσο και σε άλλες εποχές.

    movflower
    10.05.2007, 08:45
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 10-05-2007 στις 08:19 έγραψε...

    Γιατί το '70 - '80 υπήρχαν πολύ 17χρονοι-18χρονοι που άκουγαν τραγούδια του '40 και του '50? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συνήθως ακούμε 1 άντε 2 είδη μουσικής και καθώς μεγωλώνουμε, είτε επειδή ωριμάζει η έννοια της μουσικής μέσα μας, είτε επειδή δεν μας καλύπτουν ή "βαρεθήκαμε" τα 1-2-3 είδη μουσικής που ακούγαμε μέχρι την δεδομένη χρονική στιγμή, είτε επειδή κάποιο/α συγκεκριμένο είδος μας ενδιαφέρει πάρα πολύ, αρχίζουμε και ψαχνόμαστε τόσο σε άλλα είδη όσο και σε άλλες εποχές.




    Πες τα Δήμητρα μου!

    Τα προηγούμενα χρόνια, όμως, πολλοί αποκαλούσαν τη δεκαετία του 80, trash μουσικής, σε σύγκριση με τις προηγούμενες 2 δεκαετίες.

    Ο καθένας μας, ανάλογα με την άποψή του, το γούστο του, και το χρόνο που διαθέτει, είναι ακροατής και μουσικόφιλος.

    Προσωπικά, ενώ στα 18 είχα ακούσει πολλή ελληνική αλλά και ξένη μουσική, είχα λατρέψει τους Led Zeppelin συγκεκριμένα μα δεν με ενδιέφεραν τα ριζίτικα ή ο Λοϊζος. Στα 20 είχε αλλάξει η ζωή μου και τα ενδιαφέροντα μου. Τώρα, είμαι σε ταξίδι για την παραδοσιακή μουσική άλλων χωρών και ηπείρων. Και το απολαμβάνω.
    Φυσικά, πέρασα την εποχή του ραδιοφώνου. Όπου δεν έψαχνα τίποτα, και άκουγα μόνο ότι είχε το ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο. Ευτυχώς, πέρασε η συγκεκριμένη φάση.

    Όλα είναι ταξίδι και ο καθένας βρίσκει διαφορετικούς σταθμούς που τον ενδιαφέρουν. Δεν θα αναγκάσουμε κανένα να κατέβει, αν δεν θέλει.
    ΈΛΕΟΣ!


    deathminor88
    10.05.2007, 09:31
    τι λετε ανθρωποι? εσεις στην ηληκια αυτη ακουγατε οτι ηταν στη "μοδα" η οχι? μηπως ακουγατε κομματια των 30σ και 40ς? μην τρελαθουμε... Ειδεικα στην εποχη σας οι μουσικες επιλογες ηταν πολυ πιο περιορισμενες και η μουσικη δεν ειχε την προβολη που εχει σημερα. Αν οι μισοι 18αρηδες ακουνε σκυλαδικα και αλλες τετοιες βλακεις οι αλλοι μισοι ακουνε την οικογενοια του ροκ οι μισοι απο τους οποιους και συγκροτηματα των 70ς και 80ς και οσον αφορα στην ντισκο ειναι λογικο να μην την ακουνε γιατι αν θελουν να χορεψουν υπαρχει πολυ καλλυτερη μουσικη χορου απο την ντισκο. Εσεις χορευατε βαλσ? ειμαι 19 και ακουω απο κλασσικη μουσικη (αγαπημενη μου) μεχρι black/death μεταλ και αμα παω για χορο θα ακουσω house και rnb αλλα οχι ντισκο γιατι απλα το ροκ ηρθε στα 70ς και εγκατασταθηκε ως το κυριαρχο ειδος μουσικης ενω η ντισκο ηταν μια μοδα που προσωπικα δν μ αρεσει... Και θελετε να ριξετε ευθυνες μην τις ριχνεται στους νεους... Για να ακουσουν "καλη" μουσικη πρεπει να εχουν και καποια ερεθισματα απο παλιοτερους, δν μπορουν να ανακαλυψουν τα 70 ς οταν τα ερεθισματα τους ειναι ο μακροπουλος και η ζηνα...
    vero
    10.05.2007, 15:25
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 10-05-2007 στις 09:31 έγραψε...

    τι λετε ανθρωποι? εσεις στην ηληκια αυτη ακουγατε οτι ηταν στη "μοδα" η οχι? μηπως ακουγατε κομματια των 30σ και 40ς? μην τρελαθουμε... Ειδεικα στην εποχη σας οι μουσικες επιλογες ηταν πολυ πιο περιορισμενες και η μουσικη δεν ειχε την προβολη που εχει σημερα. Αν οι μισοι 18αρηδες ακουνε σκυλαδικα και αλλες τετοιες βλακεις οι αλλοι μισοι ακουνε την οικογενοια του ροκ οι μισοι απο τους οποιους και συγκροτηματα των 70ς και 80ς και οσον αφορα στην ντισκο ειναι λογικο να μην την ακουνε γιατι αν θελουν να χορεψουν υπαρχει πολυ καλλυτερη μουσικη χορου απο την ντισκο. Εσεις χορευατε βαλσ? ειμαι 19 και ακουω απο κλασσικη μουσικη (αγαπημενη μου) μεχρι black/death μεταλ και αμα παω για χορο θα ακουσω house και rnb αλλα οχι ντισκο γιατι απλα το ροκ ηρθε στα 70ς και εγκατασταθηκε ως το κυριαρχο ειδος μουσικης ενω η ντισκο ηταν μια μοδα που προσωπικα δν μ αρεσει... Και θελετε να ριξετε ευθυνες μην τις ριχνεται στους νεους... Για να ακουσουν "καλη" μουσικη πρεπει να εχουν και καποια ερεθισματα απο παλιοτερους, δν μπορουν να ανακαλυψουν τα 70 ς οταν τα ερεθισματα τους ειναι ο μακροπουλος και η ζηνα...




    θα συμφωνησω γιατι και εγω προσοπικα τα ροκ τα ξεκινησα λογω του πατερα μου και του θειου... και δεν φταινε καποιοι που δεν ξερουν τι σημαινει "καλη" μουσικη... αυτο που φταιει ειναι οι μεγαλυτεροι που δεν μας μαθαινου... τι σημαινει καλη μουσικη... αλλα που???? και ειδικα ελλαδα.... αφου ολα τα ραδιοφωνα ολο τις βλακειες εχει....

    RandyOzzy
    10.05.2007, 22:33
    to fema ine na akou giati sou aresi kai oxi giati ine mova kai logiko ine afou ekini tin epoxi anavixtikan ta megalitera simerina onomata
    lekler1945
    09.06.2010, 18:50

    γεια σας παιδια!!!!!!!!!!!

    ξερει κανενας μαγαζια στη θεσσαλονικη που να παιζουν 80'ς?!!

    οτι καλυτερο υπαρχει για μμενα στο χωρο της μουσικης!σχετικα με τισ αποψεις,οντως σημερα δε βρισκεις ατομο που να ασχολειται με αυτη τη μουσικη.θα παρακαλουσα αν μπορει καποιος να βοηθησει.......

     

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!


    Cobra
    11.06.2010, 12:22

    Για 80s blues-rock φάση στη Θεσσαλονίκη προτιμώ το Αrk. Ωραίες μουσικές, καθαρά ποτά και γενικά καλή φάση. Χώρια που ο ιδιοκτήτης τυγχάνει φίλος.


    gjb94
    12.06.2010, 22:15

    και εγώ ακούω 70ς και 80ς πολύ , χάρις της Μάνας μου!!!!


    gjb94
    12.06.2010, 22:16


    linkin-fan
    13.06.2010, 21:17

    Κι εγώ ακούω μουσική του 70-80 αλλά δεν υπάρχει κάποια αιτία ή κάποια αφορμή. Απλά μου αρέσει, και, κακά τα ψέμματα, τα 70s με 80s ήταν χρόνια-σταθμοί για τη ροκ μουσική.


    SouLRocK
    14.06.2010, 10:20

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 10-05-2007 στις 08:19 έγραψε...

    Γιατί το '70 - '80 υπήρχαν πολύ 17χρονοι-18χρονοι που άκουγαν τραγούδια του '40 και του '50? 


    Νομίζω ότι είναι εντελώς λάθος σκεπτικό αυτό... αλλά θα σου απαντήσω. πολλοί μουσικοί που βγήκαν το '70 (κυρίως) αλλά και το '80 είμαι σίγουρος οτι σαν 18χρονοι τότε άκουγαν τραγούδια του '40 και '50 και επηρρεάστηκαν ή εμπνεύστηκαν από αυτά. (π.χ. ο μεγάλος Rory Gallagher που ήταν στο απόγειο του στα μέσα του '70 και μετά, σίγουρα μικρότερος επηρρεάστηκε από τα blues-rock και rock 'n' roll των Eddie Cohran, Buddy Holly και του Muddy Waters αργότερα, οι οποίοι ήταν μουσικοί του '50), σίγουρα και πολλοί άλλοι... απλά το '70 και το '80 ήταν η εποχή που βγήκαν νέα μουσικά ρεύματα, που ο κόσμος "ξεσπούσε" και εκφραζόταν μέσα από τη μουσική και μοχθούσε με την ψυχή του για να την βγάλει... και έτσι υπήρχαν αρκετά ποιοτικά μουσικά κομμάτια και λιγότερα "σκουπίδια".. σήμερα έχουν απλοποιηθεί λίγο τα πράγματα, υπάρχουν παντού μουσικοί, βγαίνουν από ριαλιτι και από αλλού, δηλαδή είναι πολύ πιο "εύκολο" να βγει η μουσική η οποία είναι "χάρτινη" και όχι διαχρονική... δυστυχώς όμως τα "σκουπίδια" είναι περισσότερα και θέλει αναζήτηση για την ποιότητα. το ίδιο συμβαίνει και στην ελληνική μουσική δυστυχώς... αν ακούσεις ποπ τραγούδια του 1990 (αν πάω παλιότερα θα γίνει χάος) και του σήμερα θα δεις τη διαφορά... ίσως στους νέους σήμερα λείπει μια βασική μουσική παιδεία και αρκούνται σ'αυτό που θα τους πασάρουν στο ραδιόφωνο ή στις διάφορες εκπομπές ...

    δεν εξηγείται αλλιώς η άνοδος τραγουδιστών μικρής διάρκεια και ποιότητας και τραγουδιών διάρκειας ενός καλοκαιριού!

    σκέψου ακόμη οτι το "i'd love to change the world" των Ten Years After (τραγούδι του 1971!), έγινε γνωστό -και μόδα για λίγο- στους έφηβους της Ελλάδας από μια διαφήμιση!!!

    το καλό είναι να έχεις μια ποιότητα και μια βάση για να ξεκινήσεις και μετά να προσθέσεις ή να ψάξεις για κάτι περισσότερο από εκεί.

    {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση γιατί στέρησε από το μεγαλύτερο φαν των AC/DC το δικαίωμα να τους δει live!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 14-06-2010 10:21 ]


    bleedingrose
    13.07.2010, 12:12

    Δυστηχώς τα νέα παιδιά δεν ακούν μουσικές των 60'ς 70'ς.Δύο δεκαετίες οι οποίες ήταν σταθμός για πολλά νέα μουσικά ακούσματα,καθώς και πολλοί νέοι καλλιτέχνες βγήκαν στο σανίδι και γίνανε θρύλοι!

    σίγουρα θα επιρεαστείς και από το κύμα της εποχής,μόδα κτλ κτλ αλλά η μουσική είναι καθαρά θέμα έκφρασης άρα και υποκειμενικό...

    απλά  στις τόσες επιλογές που έχουμε πλέον, χάνετε το παρελθόν στον βωμό του πειραματισμού και της νέας μουσικής δημιουργίας.

    Το καλό της υπόθεσης είναι ότι πάντα θα ακούγετε ένας jimmy Hendrix,james brown,bob marley και τόσοι άλλοι

     

     


    yiannakis
    19.07.2010, 00:45
    Παιδιά εγώ ακούω ροκ από τον πάτέρα μου, τις κασσέτες και τα βινύλια που έχει, όπως και τα πιο πολλά είδη μουσικής που ακούω, και έτσι δεν μπορώ να κάτσω να ακούσω όλο αυτό το "σκουπιδαριό" που κυκλοφορεί σήμερα. Θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως "Καλό ακροατή", και μπορώ να πω ότι είμαι περήφανος που δεν ανήκω σ'αυτήν την πλατιά μάζα που κάποιοι θέλουν να τους επιβάλλου τι θα ακούνε!
    Doukakis
    08.01.2011, 23:30

    Ο χρηστης καλα κανει και αναρωτιεται?και απο οτι βλεπω ξερει να εκτιμα την μουσικη,εχει φωτο του πωλ μακαρτνευ τον οποιο λατρευω.Πιστευω οτι η καλυτερη μουσικη γραφτηκε το 60 και 70 χωρις να περιλαμβανω ολους αυτους τους αθλιους σατανιστες ροκαδες βλεπε led zeppelin,επισης θα συμφωνησω οτι οι νεοι ακουν 70's και 80's αλλα μονο metal kai hard rock τραγουδια ολλοι η καταπληκτικοι pop kai ελαφρα μουσικη χανεται,ποιος ακουει abba,bee gees η πασχαλη.Ποιος κσερει τον Charles Aznavour?το μονο που μενει ειναι η παλια hard rock και metal μουσικη.Αν δεν το ψαξεις απλως δεν μαθαινεις,εγω εμαθα να εκτιμω την κλασσικη και λατινοαμερικανικη,γαλλκη μουσικη απο τον πατερα μου και την ελληνικη λαικη μουσικη απο τον θειο μου.Αλλα μεγαλος παραγοντας ηταν το ΥOUTUBE,χωρις αυτο θα ειχα χασει διαμαντια της μουσικης οπως πχ τους beatles.Ο νεος αν δεν το ψαξει δεν το μαθαινει επισης ειναι προδιαθετιμενος να απεχθανεται το παλιο.Η πιοτητα της μουσικης βασιζεται στα ντεσιμπελ και στο ποσο αναρχικος και αγριος φαινεται ο καλλιτεχνης.Το μονο που επικρατει ειναι η φτηνια απο αυτους που δεν ενδιαφερονται να ψαξουν, και η εκφυλη ροκ στους ψαγμενους και την αποκαλω ετσι γιατι σε τετοια συναισθηματα απευθηνεται


    Lorelei
    08.01.2011, 23:51

    ^^ "άθλιοι σατανιστές ροκάδες οι Led Zeppelin?

    Τέσπα, εγώ νομίζω ότι αρκετοί νέοι και έφηβοι ακούμε μουσική του '70 και του '80, όχι απαραίτητα μόνο rock & metal... Καλά εγώ προσωπικά μπορεί να ακούω κυρίως αυτή τη μουσική, αλλά γενικά ακούω και ιταλικά και γαλλικά αυτής της περιόδου και ξέρω και άλλους στην ηλικία μου που ακούνε και άλλα είδη. Η μουσική εξελίσσεται και είναι θετικό να ακούμε και να μαθαίνουμε νέα συγκροτήματα. Δεν συμφωνώ ότι οι νέοι απεχθανόμαστε τα παλιά τραγούδια, απλά έχουμε την ανάγκη να γνωρίσουμε καινούρια μουσική, να "ζήσουμε" τη μουσική όπως εξελίσσεται σήμερα...


    Doukakis
    09.01.2011, 00:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Lorelei στις 08-01-2011 στις 23:51 έγραψε...

    ^^ "άθλιοι σατανιστές ροκάδες οι Led Zeppelin?

    Τέσπα, εγώ νομίζω ότι αρκετοί νέοι και έφηβοι ακούμε μουσική του '70 και του '80, όχι απαραίτητα μόνο rock & metal... Καλά εγώ προσωπικά μπορεί να ακούω κυρίως αυτή τη μουσική, αλλά γενικά ακούω και ιταλικά και γαλλικά αυτής της περιόδου και ξέρω και άλλους στην ηλικία μου που ακούνε και άλλα είδη. Η μουσική εξελίσσεται και είναι θετικό να ακούμε και να μαθαίνουμε νέα συγκροτήματα. Δεν συμφωνώ ότι οι νέοι απεχθανόμαστε τα παλιά τραγούδια, απλά έχουμε την ανάγκη να γνωρίσουμε καινούρια μουσική, να "ζήσουμε" τη μουσική όπως εξελίσσεται σήμερα...



    κοιτα δεν μπορω να τους κατηγορησω για την δεξιοτεχνια τους αλλα τι ειδους μουσικη ειναι αυτη που αναφερεται στο σκοταδι και στον κυριο της,προσπαθω να μην ακουω τετοιους τυπους πραγμα που ειναι δυσκολο γιατι οταν ασχολεισαι με την rock ειναι ευκολο ο δρομο σου να λοξοδρομησει κα να φτασεισ στα ακρα.Ναι εκτιμω την rock αλλα στην πλειοψηφια της μπαζει απο κακα πρωτυπα.Ακουω πιο αξιοπρεπη rock οπως 50's μερικα 60'ς πιο λιγα 70'ς και απο εκει και μετα σκετο σκουπιδι,


    Lorelei
    09.01.2011, 00:16

    Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει! Πάντως δε νομίζω ότι φταίει η μουσική για το αν θα "λοξοδομήσει" κάποιος όπως λες. Αν κάποιος έχει αυτοκαταστροφικές τάσεις ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να "φτάσει στ' άκρα" για οποιονδήποτε λόγο, ανεξάρτητα από τη μουσική. Και νομίζω ότι δεν πρέπει να γενικεύεις ότι η rock μουσική μετά το '70 είναι σκουπίδι... Έχεις ψάξει σε βάθος τις σύγχρονες μπάντες για να καταλήξεις σ' αυτό το συμπέρασμα;


    djmetronomos
    09.01.2011, 01:08

    Έχουμε και λέμε λοιπόν...

    Οι μουσικοί ανασταίνουν τον Σατανά...
    Τα ναρκωτικά σκοτώνουν τους μουσικούς... (από το άλλο δημοφιλές post)

    Συμπέρασμα: 
    Ο Σατανάς χρειάζεται τους μουσικούς ζωντανούς (για να συνεχίσουν την λατρεία)...

    Οπότε...
    Ποιός προμηθεύει τα ναρκωτικά (που σκοτώνουν τους μουσικούς?)...

    Μήπως ο...

    Άσε, δεν το λέω...


    Lorelei
    09.01.2011, 10:51

    ^^ 

    Πέρα απ' την πλάκα όμως νόμιζα ότι όλα αυτά περί σατανισμού και rock είχαν ξεπεραστεί στη σημερινή εποχή... Στενοχωριέμαι όταν υπάρχουν προκαταλήψεις στη μουσική και τόσο απαρχαιωμένες ιδέες... Η μουσική μπορεί να είναι καλή ανεξάρτητα από το είδος της και τη δεκαετία από την οποία προέρχεται, ανεξάρτητα από το αν οι συνθέτες έπαιρναν ναρκωτικά ή υπήρξαν άτομα με προβλήματα, ανεξάρτητα των πολιτικών ή θρησκευτικών τους πεποιθήσεων... Γιατί φαίνεται τόσο παράλογο αυτό σε κάποιους; {#emotions_dlg.sad} 


    -----------------
    Expose yourself to your deepest fear; after that, fear has no power, and the fear of freedom shrinks and vanishes. You are free - Jim Morrison

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lorelei στις 09-01-2011 11:00 ]


    Doukakis
    09.01.2011, 19:58

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 09-01-2011 στις 01:08 έγραψε...

    Έχουμε και λέμε λοιπόν...

    Οι μουσικοί ανασταίνουν τον Σατανά...
    Τα ναρκωτικά σκοτώνουν τους μουσικούς... (από το άλλο δημοφιλές post)

    Συμπέρασμα: 
    Ο Σατανάς χρειάζεται τους μουσικούς ζωντανούς (για να συνεχίσουν την λατρεία)...

    Οπότε...
    Ποιός προμηθεύει τα ναρκωτικά (που σκοτώνουν τους μουσικούς?)...

    Μήπως ο...

    Άσε, δεν το λέω...



    Γιατι νομιζεις οτι ο σατανας κανει διακρισεις στους δικους του και αυτη θα πεθανουν απο τα ναρκωτικα γιατι οχι,οτι ηταν να μεταδωσουν το μετεδωσαν ανεξαρτητα απο το τελος τους.Τελος δεν ειναι προκαταληψη να μην θες να ακουσεις καποιον που εξυμνει το σκοτος,το αιμα και την διψα να κατακτησει το κοσμο,δυστηχως ομως ειναι δυσκολο να απορριψουμε κατι στο οποιο μπηκαμε χωρις να το καταλαβουμε και εθιστηκαμε.Το τι προωθουν αυτα τα συγκροτηματα ειναι γνωστο,οπως και η επιρροη που ασκουν ειναι γνωστη,ο ακροατης τους δοξαζει σαν θεο.Δυσκολο ειναι να απορριψεις κατι που σου αρεσει αλλα η αληθεια ειναι αληθεια,οπως και ο καπνιστης βρισκει δικαιολογιες γιατι το τσιγαρο δεν ειναι κακο.Οσο για το απαρχαιωμενες ιδεες ειναι κατι το πολυ ευκολο να πει καποιος.Το οτι ο κοσμος εξελισσεται δεν σημαινει οτι πηγαινει προς το καλυτερο ουτε ολλες οι αξιες του ειναι καλυτερες απο παλιοτερα.Και ανεξαρτητα αν πιστευεις στον θεο η οχι,οι επιρροες τους ειναι εκφυλισμενες και ξεπερνανε το μετρο