ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.848 μέλη

    Ξένη μουσική του 70-80 και σημερινοί έφηβοι!

    Doukakis
    09.01.2011, 20:03

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 09-01-2011 στις 01:08 έγραψε...

    Έχουμε και λέμε λοιπόν...

    Οι μουσικοί ανασταίνουν τον Σατανά...
    Τα ναρκωτικά σκοτώνουν τους μουσικούς... (από το άλλο δημοφιλές post)

    Συμπέρασμα: 
    Ο Σατανάς χρειάζεται τους μουσικούς ζωντανούς (για να συνεχίσουν την λατρεία)...

    Οπότε...
    Ποιός προμηθεύει τα ναρκωτικά (που σκοτώνουν τους μουσικούς?)...

    Μήπως ο...

    Άσε, δεν το λέω...



    επισης το επιχειρημα οτι αν τους χρειαζεται γιατι να τους σκοτωσει δεν ευσταθει γιατι υπαρχουν παρα πολλοι μουσικοι να συνεχισουν το εργο του,ο καθενας βαζει το λιθαρακι που πρεπει


    Lorelei
    09.01.2011, 20:13

    Παράθεση:
    Γιατι νομιζεις οτι ο σατανας κανει διακρισεις στους δικους του και αυτη θα πεθανουν απο τα ναρκωτικα γιατι οχι,οτι ηταν να μεταδωσουν το μετεδωσαν ανεξαρτητα απο το τελος τους.Τελος δεν ειναι προκαταληψη να μην θες να ακουσεις καποιον που εξυμνει το σκοτος,το αιμα και την διψα να κατακτησει το κοσμο,δυστηχως ομως ειναι δυσκολο να απορριψουμε κατι στο οποιο μπηκαμε χωρις να το καταλαβουμε και εθιστηκαμε.Το τι προωθουν αυτα τα συγκροτηματα ειναι γνωστο,οπως και η επιρροη που ασκουν ειναι γνωστη,ο ακροατης τους δοξαζει σαν θεο.Δυσκολο ειναι να απορριψεις κατι που σου αρεσει αλλα η αληθεια ειναι αληθεια,οπως και ο καπνιστης βρισκει δικαιολογιες γιατι το τσιγαρο δεν ειναι κακο.Οσο για το απαρχαιωμενες ιδεες ειναι κατι το πολυ ευκολο να πει καποιος.Το οτι ο κοσμος εξελισσεται δεν σημαινει οτι πηγαινει προς το καλυτερο ουτε ολλες οι αξιες του ειναι καλυτερες απο παλιοτερα.Και ανεξαρτητα αν πιστευεις στον θεο η οχι,οι επιρροες τους ειναι εκφυλισμενες και ξεπερνανε το μετρο

    Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι η rock μουσική εξυμνεί και προωθεί το σκότος; Μπορείς να δώσεις κάποιο παράδειγμα; Τι εννοείς για την επιρροή που λες ότι ασκεί; Αν εννοείς ότι αρέσει η μουσική αυτή στον κόσμο τότε αυτό δεν είναι κακό. Ούτε είναι κακό να παθιάζεται κάποιος με τη μουσική...


    Doukakis
    09.01.2011, 20:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Lorelei στις 09-01-2011 στις 20:13 έγραψε...

    Παράθεση:
    Γιατι νομιζεις οτι ο σατανας κανει διακρισεις στους δικους του και αυτη θα πεθανουν απο τα ναρκωτικα γιατι οχι,οτι ηταν να μεταδωσουν το μετεδωσαν ανεξαρτητα απο το τελος τους.Τελος δεν ειναι προκαταληψη να μην θες να ακουσεις καποιον που εξυμνει το σκοτος,το αιμα και την διψα να κατακτησει το κοσμο,δυστηχως ομως ειναι δυσκολο να απορριψουμε κατι στο οποιο μπηκαμε χωρις να το καταλαβουμε και εθιστηκαμε.Το τι προωθουν αυτα τα συγκροτηματα ειναι γνωστο,οπως και η επιρροη που ασκουν ειναι γνωστη,ο ακροατης τους δοξαζει σαν θεο.Δυσκολο ειναι να απορριψεις κατι που σου αρεσει αλλα η αληθεια ειναι αληθεια,οπως και ο καπνιστης βρισκει δικαιολογιες γιατι το τσιγαρο δεν ειναι κακο.Οσο για το απαρχαιωμενες ιδεες ειναι κατι το πολυ ευκολο να πει καποιος.Το οτι ο κοσμος εξελισσεται δεν σημαινει οτι πηγαινει προς το καλυτερο ουτε ολλες οι αξιες του ειναι καλυτερες απο παλιοτερα.Και ανεξαρτητα αν πιστευεις στον θεο η οχι,οι επιρροες τους ειναι εκφυλισμενες και ξεπερνανε το μετρο

    Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι η rock μουσική εξυμνεί και προωθεί το σκότος; Μπορείς να δώσεις κάποιο παράδειγμα; Τι εννοείς για την επιρροή που λες ότι ασκεί; Αν εννοείς ότι αρέσει η μουσική αυτή στον κόσμο τότε αυτό δεν είναι κακό. Ούτε είναι κακό να παθιάζεται κάποιος με τη μουσική...



    καλα το παραδειγμα ειναι περιττο εκτος και αν εχεις τα ματια σου κλειστα(απο τον τιτλο τραγουδιων,τους στιχους μεχρι την σταση ζωης τους),επιρροη εννοω η δυναμη το να γινονται πρωτυπα.Και τετοιοι τυποι δεν ειναι πρωτυπα ουτε ειναι υποδειγμα ανθρωπων,επισης η ροκ ειναι μια απο τις λιγες μουσικες που δεν προωθει μονο μελωδιες αλλα και ιδεολογιες.Γενικοτερα η μουσικη μετα το 50 ειναι κατωτερη σε νοημα,


    Lorelei
    09.01.2011, 20:39

    Κοίτα, δε λέω ότι δεν υπάρχουν και κάποιοι σατανιστές που παίζουν rock και metal, αλλά είναι γενίκευση να υποστηρίζεις ότι ολόκληρη η rock θέλει να προσηλυτίσει τους ανθρώπους και να τους κάνει σατανιστές... Δεν ξέρω ποιους τίτλους και ποιους στίχους διάβασες αλλά μπορώ να σου δώσω 1000 άλλους που μιλάνε για την αγάπη, την ελευθερία, την επανάσταση και τη φιλία. Δεν είναι σωστό νομίζω να απλουστεύεις τόσο τα πράγματα. Συμφωνώ ότι η rock είναι μια μουσική που ταυτόχρονα εκφράζει και μια ιδεολογία, αλλά διαφωνώ ότι η ιδεολογία αυτή είναι να οδηγήσει τους ανθρώπους στο σκοτάδι όπως λες. Πάντως προσπάθησε να μην δίνεις σημασία σε μεμονωμένες λέξεις που διαβάζεις στον τίτλο ή σε κάποιο στίχο. Το νόημα ενός τραγουδιού είναι πιο πολυπλοκο απ' ό,τι νομίζεις και ταυτόχρονα τόσο απλό και αληθινό όσο το νιώθεις... Η στάση ζωής των καλλιτεχνών δεν είναι πάντα παράδειγμα προς μίμηση αλλά νομίζω ότι μπορούμε να διαχωρίσουμε το αν η μουσική είναι καλή από το πόσο ηθικοί ήταν οι ίδιοι σαν άνθρωποι. Εμείς δεν τους κρίνουμε για τον χαρακτήρα τους (αλλά ακόμα κι έτσι να ήταν πρέπει να δείχουμε κατανόηση στους ανθρώπους) όσο για τη μουσική τους... Ούτε συμφωνώ ότι η μουσική μετά το 50 είναι κατώτερη σε νόημα...


    -----------------
    Expose yourself to your deepest fear; after that, fear has no power, and the fear of freedom shrinks and vanishes. You are free - Jim Morrison

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lorelei στις 09-01-2011 20:44 ]


    Doukakis
    09.01.2011, 21:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Lorelei στις 09-01-2011 στις 20:39 έγραψε...

    Κοίτα, δε λέω ότι δεν υπάρχουν και κάποιοι σατανιστές που παίζουν rock και metal, αλλά είναι γενίκευση να υποστηρίζεις ότι ολόκληρη η rock θέλει να προσηλυτίσει τους ανθρώπους και να τους κάνει σατανιστές... Δεν ξέρω ποιους τίτλους και ποιους στίχους διάβασες αλλά μπορώ να σου δώσω 1000 άλλους που μιλάνε για την αγάπη, την ελευθερία, την επανάσταση και τη φιλία. Δεν είναι σωστό νομίζω να απλουστεύεις τόσο τα πράγματα. Συμφωνώ ότι η rock είναι μια μουσική που ταυτόχρονα εκφράζει και μια ιδεολογία, αλλά διαφωνώ ότι η ιδεολογία αυτή είναι να οδηγήσει τους ανθρώπους στο σκοτάδι όπως λες. Πάντως προσπάθησε να μην δίνεις σημασία σε μεμονωμένες λέξεις που διαβάζεις στον τίτλο ή σε κάποιο στίχο. Το νόημα ενός τραγουδιού είναι πιο πολυπλοκο απ' ό,τι νομίζεις και ταυτόχρονα τόσο απλό και αληθινό όσο το νιώθεις... Η στάση ζωής των καλλιτεχνών δεν είναι πάντα παράδειγμα προς μίμηση αλλά νομίζω ότι μπορούμε να διαχωρίσουμε το αν η μουσική είναι καλή από το πόσο ηθικοί ήταν οι ίδιοι σαν άνθρωποι. Εμείς δεν τους κρίνουμε για τον χαρακτήρα τους (αλλά ακόμα κι έτσι να ήταν πρέπει να δείχουμε κατανόηση στους ανθρώπους) όσο για τη μουσική τους... Ούτε συμφωνώ ότι η μουσική μετά το 50 είναι κατώτερη σε νόημα...
    -----------------
    Expose yourself to your deepest fear; after that, fear has no power, and the fear of freedom shrinks and vanishes. You are free - Jim Morrison

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lorelei στις 09-01-2011 20:44 ]



    κοιτα και εγω ακουω μουσικη μετα το 50,αλλα η μουσικη πριν το 50 ηταν πιο αγνη και ειρηνικη απο τον ηχο μεχρι και σε στιχους ηταν απλη.Τωρα ειναι λογικο να μην αναφεροντε αυτοι οι ροκαδες συνεχεια σε αυτα που προαναφερα γιατι η ζωη εχει πολλες πτυχες και οσο για την αγαπη που προωθουν ειναι μουφα,ειναι κατι σαν πλανη για να σε τραβηξει και να τους θαυμασεις,πως προωθουν την αγαπη,πως ενας ανθρωπος τοσο επιθετικος και χωρις σεβασμο σε οποιαδηποτε αρχη στη ζωη,γεμισμενος με εγωισμο ξερει να μιλησει για αγαπη,την αγαπη για τον εαυτο σου προωθουν και πως θα γινεις ενασ μικρος θεος στον κοσμο,τωρα και αν λενε και κανενα μηνυμα αγαπης δεν εγινε και τιποτα δεν ειναι δα και τερατα.Η ροκ ειναι κατωτερη μουσικη.Ενταξει και εγω ακουω αλλα πιο ηπια πραγματα πχ θαυμαζω τους beatles,τον elvis και μου αρεσει ο chuck berry,οι status quo.Ναι υπαρχει και μια ροκ που δεν ειναι τοσο ακραια οπως αυτοι που σου προανεφερα και αλλα συγκροτηματα οπως οι kinks...και αλλοι,αλλα καποια συγκροτηματα οπως ac/dc,led zeppelin,black sabbath,metalica και πολλα αλλα που ειναι απλως απαραδεκτα και καλυτερα να μην υπαρχουν και απο τα τελη του 60 αρχισαν να αυξανονται και στο τελος να επικρατησαν.Και μου φαινεται πως γινεται να αποκαλουντε κλλιτεχνες ενω ειναι κακοτεχνες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Doukakis στις 09-01-2011 21:22 ]


    Lorelei
    09.01.2011, 21:55

    Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θες αλλά σε παρακαλώ μη λες ότι συγκροτήματα όπως οι Metallica, οι Led Zeppelin, οι AC/DC ή οι Black Sabbath είναι απαράδεκτα και καλύτερo θα ήταν να μην υπάρχουν! Μπορεί να υπάρχει και να δημιουργεί όποιος θέλει. Μπορεί να μη σου αρέσουν και να μην τους θεωρείς καλούς αλλά σκέψου ότι οι εποχές έχουν αλλάξει και ο άνθρωπος δεν είναι πάντα γαλήνιος, νιώθει μέσα του και άλλα συναισθήματα, νιώθει οργή, καταπίεση, πόνο, αντίδραση... Η τέχνη δεν ωραιοποιεί καταστάσεις, δεν πρέπει να είναι πάντα "γαλήνια" .. Η τέχνη είναι μέσο έκφρασης και αν έκφραση σημαίνει θυμός τότε θα είναι και οι στίχοι γεμάτοι οργή για τη σύγχρονη ζωή, την καθημερινότητα ή οτιδήποτε άλλο. Αν λένε οι στίχοι να γίνει ο άνθρωπος ένας "μικρός θεός" μπορεί να εννοούν να επαναστατήσει και να γίνει ο ίδιος κύριος του εαυτού του και να πάρει τη ζωή του στα χέρια του... Δες το νόημα λίγο πιο μεταφορικά, προσπάθησε να καταλάβεις τη φιλοσοφία της rock πέρα από αυτά που έχεις ακούσει από κάποιους... Το να λες ότι "η rock είναι κατώτερη μουσική" από που βγαίνει; Το είπες κρίνοντας την μουσική ή το είπες επειδή καταδίκασες τον τρόπο ζωής και τους στίχους των τραγουδιών;

    P.S. (1) Προσπαθώ να το δω τελείως αντικειμενικά, θέλω μόνο να καταλάβω τον τρόπο που σκέφτεσαι,  παρ 'όλο που πιο πάνω ανέφερες μερικά από τα συγκροτήματα που λατρεύω (και όχι... δεν είμαι εκπρόσωπος του σατανά )

    P.S. (2) Αααα και δεν χρειάζεται να κάνεις παράθεση όταν αναφέρεσαι σ' αυτά που είπε ο αποπάνω σου


    -----------------
    Expose yourself to your deepest fear; after that, fear has no power, and the fear of freedom shrinks and vanishes. You are free - Jim Morrison

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lorelei στις 09-01-2011 21:57 ]


    djmetronomos
    09.01.2011, 22:12

    Δεν μπορώ να μείνω αμέτοχος...

    Τα πράγματα ήταν πιο αγνά πριν τα 50's?
    Ο Χίτλερ κατόπιν εμφανίστηκε? (αν θέλουμε να μιλήσουμε για πραγματικούς σατανιστές)...

    Και οι Led Zeppelin πώς εμπλέκονται?
    Εγώ ξέρω, σε προσωπικό επίπεδο, ότι ο John Bonham με έκανε καλύτερο ντραμίστα (απ' ό,τι θα μπορούσα να είμαι δίχως αυτόν κ το γκρουπ του...). Και εκατοντάδες άλλους ντραμίστες του πλανήτη...
    Επειδή δηλαδή ο Jimmy Page είχε κάποιο πάθος με Aldous Huxley κι αγόραζε κάστρα στη Σκωτία?
    Μπρρρ... φοβήθηκα!

    Τα περισσότερα γκρουπ που "φωνάζουν" για το Σατανά, τα αντιμετωπίζω σε επίπεδο comics, μου φαίνεται τόσο άκακη η συμπεριφορά τους που δεν μπορώ να τα πάρω στα σοβαρά...
    Το πραγματικό σκότος αλλού έγκειται...


    Doukakis
    09.01.2011, 22:16

    Ναι εχεις δικιο οτι τετοια ειναι η εποχη και δεν ειναι μονο η γαληνη,αλλα δεν πιστευω οτι με την μουσικη τους  εξορκιζουν τη βια αλλα την προκαλουν και διαμορφωνουν συνειδησεις.Και οχι δεν συμφωνω με την ροκ σταση ζωης ζουμε σε μια κοινωνια που πρεπει να κανουμε και τις υποχωρησεις μας να σεβομαστε και να μην λειτουργουμε εγωιστικα και ουτε να κυνηγαμε να ικανοποιησουμε οποιαδηποτε επιθυμια μας,ανεξαρτητα με το αν αυτη ειναι σωστη η οχι,να μην εχουμε ηθικη και αξιες και να κινουμαστε με το ενστικτο οπως τα ζωα.Δεν ειμαστε θεοι!και ουτε μπορουμε να τα διαμορφωσουμε ολλα οπως γουσταρουμε γιατι τοτε ειναι που ερχομαστε σε συγκρουση και δεν ειπα οτι δεν ειναι τεχνη ειναι τεχνη αλλα οχι καλοτεχνη γιατι δεν βρισκω κατι ωραιο απανω της.


    Lorelei
    09.01.2011, 22:24

    ^^ Η rock στάση ζωής δεν λέει να μη σεβόμαστε και να μην υποχωρούμε, ούτε λέει να κινούμαστε όπως τα ζώα με το ένστικτο... Αλλά αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση...


    Doukakis
    09.01.2011, 22:27

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 09-01-2011 στις 22:12 έγραψε...

    Δεν μπορώ να μείνω αμέτοχος...

    Τα πράγματα ήταν πιο αγνά πριν τα 50's?
    Ο Χίτλερ κατόπιν εμφανίστηκε? (αν θέλουμε να μιλήσουμε για πραγματικούς σατανιστές)...

    Και οι Led Zeppelin πώς εμπλέκονται?
    Εγώ ξέρω, σε προσωπικό επίπεδο, ότι ο John Bonham με έκανε καλύτερο ντραμίστα (απ' ό,τι θα μπορούσα να είμαι δίχως αυτόν κ το γκρουπ του...). Και εκατοντάδες άλλους ντραμίστες του πλανήτη...
    Επειδή δηλαδή ο Jimmy Page είχε κάποιο πάθος με Aldous Huxley κι αγόραζε κάστρα στη Σκωτία?
    Μπρρρ... φοβήθηκα!

    Τα περισσότερα γκρουπ που "φωνάζουν" για το Σατανά, τα αντιμετωπίζω σε επίπεδο comics, μου φαίνεται τόσο άκακη η συμπεριφορά τους που δεν μπορώ να τα πάρω στα σοβαρά...
    Το πραγματικό σκότος αλλού έγκειται...



    δεν μιλω για την εποχη παντα υπηρχαν πολεμοι μιλω για την τεχνη της μουσικης της εποχης.Ναι και που εγκειται το πραγματικο σκοτος?η μουσικη δεν παιζει το ρολος της ως μεσο χειραγωγησης των μαζων?δεν διαμορφωνει πολιτισμικη αποψη,αξιες?η μουσικη αλληλεπιδρα με το ηδη υπαρχον και το παρουσιαζει αλλα οχι μονο δινει μια εικονα για το μελλον και προτεινει.Σαν να μην εχεις παρει σοβαρα το ρολο της μουσικης αν και επαγγελματιας.Μπραβο αυτο να κρατησεις πως εμαθες να παιζεις μουσικη γιατι ολη σου η ζωη εχει χτιστει πανω σε αυτα τα πρωτυπα και δεν αλλαζει ευκολα.Απλως να ξερουμε τι ακουμε


    Doukakis
    09.01.2011, 22:30
    lorelei το εθεσα ακραια για να δεις που κινειται
    djmetronomos
    09.01.2011, 22:57

    Ευτυχώς έχω αρκετούς fans που έρχονται να με ακούσουν, συν κάποιοι μαθητές για να τους μεταδώσω την τέχνη των ντραμς - όλα αυτά που μου έμαθε η Αμερική και τα συγκροτήματά της...
    Ευτυχώς, δίχως να μπλέκουμε τη μουσική με χριστιανισμό/παγανισμό/σατανισμό...
    Αγνές νότες...
    Όσοι πάλι δεν εντυπωσιάζονται από τη ροκ μουσική, υπάρχουν χώρες όπως το Ιράν για να πάνε να βρουν την ησυχία τους και να ησυχάσουν κι αυτοί κι εμείς από αυτούς... Πλήρης απαγόρευση... Και δείγμα της καθυστερημένης αντίληψης κάποιων... 

    "Long Live Rock" !!!
    The Who, 1979


    Doukakis
    09.01.2011, 23:10

    το οτι καποιος σκεφτεται κατι παραπανω απο το προφανες δεν σημαινει οτι ειναι καθυστερημενος.Οσο για το οτι η ροκ εχει χιλλιαδες αναφορες στο σκοτος και στα δαιμονια ειναι ολοφανερο,λες να ειναι τυχαιο οτι δεν αναφερουν ποτε θετικα το χριστο,αν τα θεωρουν ανοητα αυτα γιατι τα βαζουν στους στιχους τους,γιατ υπαρχει αυτη η εμμονη.Μηπως εχεις μπλεξει τις λεξεις δαομονες και σαταναδες με τον μεσαιωνα γιατι η ουσια των εννοιων αυτων υπαρχουν και εκφραζουν τη ζωη μας,το οτι εισαι τοσο επιφανειακος δεν σημαινει οτι οι αλλοι ειναι ανοητοι.Πιστευουμε οτι μας βολευει.Το να εισαι ροκ τυπος ειναι τοσο ευκολο σημερα και να περιφρονεις τους αλλους
    επισης ειναι αστειο πως βαζεις μετρο πολιτισμου την ροκ σε οποιον δεν αρεσει ας παει να ζησει στο ιραν,επειδη περιβαλεσαι απο ροκ ατομα δεν σημαινει οτι οι πολιτισμενο ανθρωποι ειναι ροκ.Η ροκ ειναι προιον της αμερικης που αμερικη δεν σημαινει πολιτισμος απαραιτητα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Doukakis στις 09-01-2011 23:20 ]


    djmetronomos
    09.01.2011, 23:18

    Yes...
    Είμαι ένας επιφανειακός ντραμίστας...
    Υπάρχουν πολλά ανέκδοτα για μουσικούς και ντραμίστες...
    Προτιμώ εξάλλου να πλέω στην επιφάνεια από το να βυθίζομαι στην άβυσσο του σκότους...

    Πάω τώρα να κάνω έναν αγιασμό στα πιατίνια μου διότι μόλις άρχισαν να βγάζουν φλόγες. Και δεν έχω και πυροσβεστήρα...


    Doukakis
    09.01.2011, 23:22
    ok απλως να ξερεις τι ηταν οι ανθρωποι που θαυμαζεις!!!!!
    pastella
    10.01.2011, 00:02

    Παιδιά η συζήτηση αφορά τη μουσική για τις 2 αυτές δεκαετίες και τη σχέση της με τους σημερινούς εφήβους και όχι τον τρόπο ζωής των αστεριών της ροκ και κατά πόσο είναι σατανιστές και έκφυλοι. Ας μην πιαστούμε σε αυτό το παρακλάδι γιατί είναι άλλη κουβέντα για άλλο θέμα. Υπάρχουν παρόμοια.

    Σατανισμός στη ροκ μουσική

    Και 2 σχετικές δημοσιεύσεις στο e-περιοδικό:

    Μια απάντηση στα περί σχέσης σατανισμού και ροκ μουσικής

    Μουσική: νότες ζωής ή αντίλαλοι θανάτου;


    VOICETEACHER
    10.01.2011, 13:00

    Επειδη εισται  ολοι μικροτεροι απο μενα,και σαν μαμα σαs,πρεπει να σαs πω,οτι ημουνα ειμαι και θα ειμαι ροκ,μεχρι να πεθανω....αυτο ομωs δεν με εμποδισε ολα τα χρονια τηs ζωηs μου,να πιστευω στον Θεο,Χριστο,Παναγια......να πηγαινω καποιεs φορεs στην εκκλησια και ολα τα σχετικα.....ολα τα αλλα ηταν παραμυθια ,που πουλαγανε και πουλανε στουs, διαφορουs,που ψαχνουνε να βρουνε .......α και και αλλο,ναρκωτικα στην ζωη μου ,δεν εχω δοκιμασει(και ειχα ευκαιρια στουs χωρουs που κινιομουνα)......{#emotions_dlg.clap}


    Harmoner
    11.01.2011, 20:54

    Γιατί πλέον υπάρχει η rock και η metal, με όλη την έννοια της λέξης. Όχι κάτι παλία ξενέρωτα songs, αλλά πραγματικά τραγούδια με υπέροχα εφέ...


    SuiteSisterMary
    13.02.2011, 21:09

    Θεωρω τυχερο τον εαυτο μου που ανακαλυψα την ομορφια της ροκ μουσικης των 70's και 80's.......Καντε ενα ζαπινγκ στα μουσικα καναλια και θα δειτε να παιζουν εμπορικη μουσικη και κομματια που βγαινουν με τη σεσουλα.......Ολα ιδια μου ακουγονται....Λογω της υπερπροβολης και της διαφημησης σχεδον κανενας πια δεν ψαχνει το αληθινο και αρκειται σε οτι ευπεπτο του σερβιρουν...


    Lorelei
    14.02.2011, 00:54

    ^^ Έχεις ένα δίκιο... αλλά πάντα ευτυχώς υπάρχουν καλές μπάντες... είναι δύσκολο να τις ανακαλύψεις με την έννοια ότι κυκλοφορούν τόοοσες πολλές.. αλλά με τον καιρό πιστεύω ότι όσες αξίζουν θα ξεχωρίσουν κ θα μείνουν...