ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.822 μέλη
    manblaz
    22.10.2006, 12:40
    οπως γραφω και στην υπογραφη μου "Συνέχισε να προσπαθείς, χάνει μόνο όποιος σταματάει..."

    sindy-windy
    22.10.2006, 19:06
    προσωπικα πιστευω οτι για να πεις οτι παρατας κατι πρεπει να εχεις αγωνιστει και οταν δεις οτι δεν μπορεις πλεον να τα παρατησεις !!!!!
    Desmar
    22.10.2006, 20:29
    ...χμμμμ ... ε δεν τα παρατάνε όλοι ... είναι καθαρά επιλογή του καθενός αν θα το βάλει στα πόδια όταν έρθουν τα δύσκολα ή αν θα το παλέψει ... υπάρχουν τόσοι άνθρωποι γύρω μας που δεν το βάζουν κάτω και συνεχίζουν παρόλες τους τις δυσκολίες ... so keep trying είναι το δικό μου σύνθημα γενικά στην ζωή αλλά και give up όταν έχεις προσπαθήσει και δεν γίνεται τίποτα

    La vie est belle ... και όταν προσπαθούμε και επιτυγχάνουμε τους στόχους που θέτουμε ... όταν υπερπηδούμε τα εμπόδια που παρουσιάζονται ... όταν καταφέρνουμε να ξεπεράσουμε τα "δύσκολα" που εμφανίζονται είναι ακόμα ωραιότερη


    vasilis23
    24.10.2006, 14:57
    Παράθεση:

    Το μέλος manblaz στις 22-10-2006 στις 12:40 έγραψε...

    οπως γραφω και στην υπογραφη μου "Συνέχισε να προσπαθείς, χάνει μόνο όποιος σταματάει..."





    clapton21
    10.11.2006, 17:53
    Ο αδερφός μου είχε πει σε ανύποπτο χρόνο ότι ''Η παραίτηση, είναι χάσιμο χρόνου''
    Τώρα που το σκέφτομαι, έχει ένα δίκιο..
    PROFBASILHS
    05.01.2007, 19:04
    Εγώ πιστεύω ότι η ζωή είναι σαν ένα videogame που δεν έχουμε επιλογή ούτε για pause, ούτε για play again. Επομένως, καλύτερα να αντιμετωπίζουμε ό,τι έρχεται (με την σωστή αντιμετώπιση ). . .
    PROFBASILHS
    05.01.2007, 19:06
    Α !Θέλω να προσθέσω πως είμαι υπέρ της παραίτησης ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ μας εξυπηρετεί (και να ...)

    Τότε - λόγω στρατηγικής και μόνο- επιτρέπεται.
    rompa
    07.01.2007, 16:43
    Με την επιμονή κατακτάμε τουσ στόχους.Πολύ λίγες φορές έρχονται τα πράγματα εύκολα και άκοπα!!
    lianameladaki
    12.01.2007, 21:13
    το θεμα ειναι αυτη η επιμονη να μη μας γινει και εμμονη...γιατι τοτε αρχιζουν τα προβληματα...
    pluton
    21.01.2007, 02:10
    Μήπως επειδή βαριώμαστε? Μήπως επειδή χάσαμε τη διαθεση να αγωνιζόμαστ? Μήπως φταίει η εποχή, η οποία με τους γρήγορους ρυθμούς που μας έχει βάλει μας αποπροσανατολίζει από σημαντικά θέματα, όπως η διεκδίκιση των δικαιωμάτων μας?...
    babisdr
    21.01.2007, 03:18
    Παράθεση:

    Το μέλος pluton στις 21-01-2007 στις 02:10 έγραψε...

    Μήπως επειδή βαριώμαστε? Μήπως επειδή χάσαμε τη διαθεση να αγωνιζόμαστ? Μήπως φταίει η εποχή, η οποία με τους γρήγορους ρυθμούς που μας έχει βάλει μας αποπροσανατολίζει από σημαντικά θέματα, όπως η διεκδίκιση των δικαιωμάτων μας?...



    Συμφωνώ φίλε μου

    Επίσης να προσθέσω οτι είναι μεγάλη μαγκιά να ξέρεις πότε να παραιτείσαι. Είναι βλακεία να μην παραιτείσαι από ανέφικτες επιδιώξεις μόνο και μόνο για να μην νιώσεις οτι ηττήθηκες ή γιατί απλά δεν σταματάς να ελπίζεις. Αν πέθαινε η ελπίδα, θα είμασταν ελεύθεροι.
    IxNiLaTiS
    21.01.2007, 11:16
    Είναι πολύ βασικό,
    ο άνθρωπος να θέτει στόχους εφικτούς και χρήσιμους στον ίδιο,
    δηλαδή στόχοι που η επίτευξή τους τον φέρνει όλο και πιο κοντά
    στον τρόπο ζωής που του αρμόζει.

    Αν θέτει στόχους ανέφικτους για τα δεδομένα του,
    ή αφήνει άαααλλους* να θέτουν τους στόχους του ….

    Αν η επίτευξη των στόχων του δεν του φέρνει ευτυχία ….
    τότε πολύ εύκολα απογοητεύεται και τα παρατάει.


    --------------

    *
    εννοώ το κλασικό παράδειγμα που κάποιος νομίζει
    πως θέλει να γίνει γιατρός ή δικηγόρος κλπ,
    γιατί έτσι του έλεγε η μαμά του από τότε που ήταν μικρός.

    Πολλές φορές οι γονείς θέλουν να γίνουν τα παιδιά τους
    αυτό που δεν έγιναν οι ίδιοι,
    και τα πιέζουν προς αυτή την κατεύθυνση.

    Άλλοτε πάλι, αφήνουμε τα κοινωνικά πρότυπα κλπ,
    να μας "υποδείξουν" τους στόχους μας.

    sileforce
    03.03.2007, 15:45
    Ε ναι, τα παρατάω γιατί έχω βαρεθεί…………

    Έχω βαρεθεί να ονειρεύομαι, να προσπαθώ και να είμαι έτοιμη να καταφέρω αυτό που θέλω και στο τσακ όλα να καταστρέφονται!!!!!

    Έχω βαρεθεί να βλέπω το ίδιο σενάριο να επαναλαμβάνεται και να μην μπορώ να το αλλάξω………(γιατί δεν ξέρω πια πως!!)

    Ε ναι, τα παρατάω….γιατί αν δω άλλη μια φορά τη ίδια ταινία δεν θα είμαι σε θέση να ξανακολλήσω τα κομμάτια μου…………

    Eliza21
    04.03.2007, 15:12
    Παράθεση:

    Το μέλος sileforce στις 03-03-2007 στις 15:45 έγραψε...

    Ε ναι, τα παρατάω γιατί έχω βαρεθεί…………

    Έχω βαρεθεί να ονειρεύομαι, να προσπαθώ και να είμαι έτοιμη να καταφέρω αυτό που θέλω και στο τσακ όλα να καταστρέφονται!!!!!

    Έχω βαρεθεί να βλέπω το ίδιο σενάριο να επαναλαμβάνεται και να μην μπορώ να το αλλάξω………(γιατί δεν ξέρω πια πως!!)

    Ε ναι, τα παρατάω….γιατί αν δω άλλη μια φορά τη ίδια ταινία δεν θα είμαι σε θέση να ξανακολλήσω τα κομμάτια μου…………





    Μα καλή μου, πες οτι τα παρατάς. Τί κερδίζεις??? Μόνο ένα άσχημο συναίσθημα που θα σε ακολουθεί για την υπολοιπη ζωή σου οτι "είμαι μια αποτηχημένη που τα παρατησα' γιατί? "επειδη βαρέθηκα να προσπαθώ." Η ζωή είναι απο μόνη της μια μάχη και στρατηγός σοφός είναι εκείνος που φτάνει στο τέλος εκπληρώνοντας το σκοπο του. Αυτός ο άνθρωπος δεν βαρέθηκε στιγμή να παλευει για τα θέλω και τα πιστεύω του. Μιμήσου το στρατηγό και πάλεψε μέχρι το τέλος της ζωής σου. Μη γίνεσαι ένα με τους αναλώσιμους στρατιώτες.........