ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.834 μέλη

    Η βία πουλάει; Κάτι μας είπες.

    Other_side
    01.09.2006, 07:30
    Αρχικά καλημέρα,

    είναι πρωί για σένα υποθέτω, και για μένα βράδυ, υποθέτεις. Ο υπολογιστής είναι αυτές τις μέρες ο συνδετικός κρίκος μεταξύ το στάδιο στο οποίο βρίσκομαι στο τώρα, και το επόμενο στο αύριο. Έχω τα πλήκτρα, τα χαρτιά, και τις διευθήνσεις. Και όμως το μόνο που βρίσκω να σκεφτώ είναι σκόρπιες σκέψεις άσχετες με τον στόχο μου εκείνο, στήνω και πάλι ίσως παγίδες στον εαυτό μου.

    Γράφω γιατί πριν λίγες μέρες, είδα ένα απαίσιο έργο, ελληνικός κινηματογράφος, τόσο απαίσιο που το όνομα του σκηνοθέτη καν δεν κάνω το κέφι να καταγράψω -άσε να τον θυμηθώ - Καιρό είχα να μισήσω και πάλι τον ελληνικό "μοντέρνο"κινηματογράφο...είχα μαγευτεί και πάλι με έργα όπως την "Πολίτικη Κουζίνα" του Τάσου Μπουλμέτη, αλλά και το "Όνειρο του Ικάρου" του Κώστα Νάτση...και βλέπω κάποιο βράδυ λοιπόν στην οθόνη του υπολογιστή του...

    Μια σύγχρονη Αθήνα, που ξέχασα πλεον, αν γνώριζα άλλωστε, πως υπάρχει μια τόσο βρώμικη όψη της όπως στο Hardcore. Η όλη σκηνοθεσία κάτι από Irreversible θύμιζε, αν και πράγματι δεν ξέρω ποιο από τα δυο ήταν μεγαλύτερη πατάτα, αποτυχία, το λιγότερο...

    Αν σοκαρίστηκα; Περισσότερο έμεινα έτσι με μια γεύση αηδείας, και απορίας, αν πράγματι υπάρχουν αυτά τα μέρη, ανθρώποι που τα στηρίζουν επίσης, που δημιουργούν την ανάγκη να υπάρχουν..."ιερόδουλοι" ανεξαρτήτος φύλου, σε τρυφερές ηλικίες κάτω των 20...σε σκηνές που πράγματι με έκαναν να θυμώσω. Πουλάει τόσο η βία και το σεξ; Είναι μήπως λειτούργημα να δείξεις λοιπόν πως στήνονται και λειτουργούν τέτοια κέντρα στην Αθήνα, με την δικαιολογία πως είσαι ο σωστός, ο εκείνος που δίνει ένα πρόσωπο και μια ταυτότητα, ένα όνομα στην πορνεία.

    Ανήλικοι επαρχιώτες εθισμένοι σε ναρκωτικά, εγκαταλειμένοι από όλους και όλα...Ελληνικός μοντέρνος, βρώμικος ελεινός...κινηματογράφος.

    Γιατί η βία πουλάει. Και δεν βλέπω, πως αλλάζει κάτι με το να τα προωθούν στον κινηματογράφο για το δικό τους απλό συμφέρον...Γίνεται να πίνεις σαμπάνια σε μια πρεμιέρα προβολής και να συζητάς για τις εικόνες και την μουσική της εν λόγο "αηδείας για έργο" χωρίς να σε έχει ταρακουνήσει το λιγότερο η όλη υπόθεση και το σενάριο;

    Ξέμειναν από ιδέες...εύχομαι να είναι απλά κινηματογράφος. Φτηνός, ηλήθιος, ελληνικός. Γιατί το σεξ και η βία πουλάνε.

    Τα 5 λεπτά μου διασημότητας.

    Οποιοδήποτε το τίμημα.

    Τα σχόλια σου ήθελα.

    Ευχαριστώ.

    (σχετικό άρθο με το αρχικό βιβλίο εδώ:
    http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?entypo=A&f=16932&m=R28&aa=1)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 01-09-2006 07:53 ]


    uNick
    01.09.2006, 09:47
    Πολύ καλό το κείμενό σου Άννα. Με εύστοχες παρατηρήσεις και καυτά σχόλια. Κείμενο που φτάνει στα όρια του ρομαντικού...

    Δυστυχώς, Άννα, το sex και η βια πάντα πουλούσαν... Πάντα... Πριν λίγα (ή αρκετά) χρόνια υπήρχαν κάποια όρια, κάποιοι φραγμοί.... Σήμερα έχουν ξεπεραστεί όλα... Και στον βωμό της τέχνης (ο Θεός να την κάνει...) θυσιάζονται τόσο τα ήθη όσο και η ηθική!!!

    Από την άλλη, "η τέχνη μιμείται την ζωή". Και, (πάλι) δυστυχώς, η ζωή σήμερα έχει ξεφύγει, και η "τέχνη" απλώς την παρουσιάζει...

    Προσωπικά θέλω να αντιμετωπίζω τέτοιες περιπτώσεις ως κακές επιλογές και μόνο... Δεν τολμώ να πιστέψω ότι κάποιοι θα αφήσουμε τα παιδιά μας να δούνε τέτοιου είδους ταινίες...

    Anyway.... Τί κάθομαι και γράφω πρωί-πρωί... Μόνο δύο τζούρες καφέ έχω πιεί... Δεν θα το αναλύσω άλλο... Αρνούμαι...

    anastasisk
    01.09.2006, 16:12
    Γεια σας και καλο μηνα,
    ειμαι fan του ελληνικου "μοντερνου" ας πουμε κινηματογραφου..Το εργο αυτο αντικατοπτριζει την συγχρονη Αθηνα οπου τα γεγονοτα αυτα λαμβανουν χωρα (μεγαλη) αλλα δεν υπαρχουν μονο αυτα.Υπαρχουν και τα ωραια,τ'ασχημα κλπ κλπ..Σκοπος του εργου αυτου δεν ειναι να μας κανει να το "σιχαθουμε" παρα μονο να μας "πει" μια απο τις αληθειες που δεν θελουμε να παραδεχτουμε οτι οχι μονο υπαρχουν αλλα και υπηρχαν και θα υπαρχουν σε διαφορετικες μορφες ανα εποχη αλλα και να μας ταρακουνησει οτι δεν ειναι ολα ροδινα και ολα ομορφα!Παντως απ'οτι βλεπω περασε καποιο μηνυμα σε σας οπως και σε μενα.Αυτο για μενα ειναι το κυριοτερο.Δεν εμεινε αδιαφορη!Μου αρεσε αυτο!Ετσι τουλαχιστον σκεφτομαι...


    Μου φτάνει που δεν γουστάρω να ησυχάσω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anastasisk στις 01-09-2006 16:14 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anastasisk στις 01-09-2006 16:15 ]


    meltica
    01.09.2006, 21:13
    Δεν μου αρέσει πολύ ο σύγχρονος ελληνικός κινηματογράφος. Δηλαδή οι περισσότερες ταινίες είναι μια προέκταση των ελληνικών σειρών. Οκ δεν βλέπω και τόσο πολύ ελληνικό κινηματογράφο, πιστεύω ότι θα υπάρχουν και πολύ καλές ταινίες που απλά δεν διαφημίζονται- αλήθεια γιατί πάντα διαφημίζονται οι πατάτες;;;

    Έτσι στο άσχετο θα ξεχωρίσω αυτές που μου άρεσαν από τις πρόσφατες που είδα- μια που μιλάμε για σύγχρονο ελληνικό κινηματογράφο- πολίτικη κουζίνα, χορωδία του Χαρίτωνα, νύφες, αληθινή ζωή.

    Τώρα στο θέμα της βίας... Ναι πουλάει. Εννοείται πως πουλάει, αν πήγαν τόσοι άνθρωποι να δουν π.χ. το hostel του Ταραντίνο, ή αν δηλώνουν ως αγαπημένη τους ταινία το ρέκβιεμ για ένα όνειρο- που ναι μεν είναι πολύ καλή ταινία, και η βία δεν παρουσιάζεται αναίτια, αλλά πόσο διαταραγμένος μπορεί να είσαι ώστε να δηλώνεις από εκατομύρια ταινίες αυτή ως αγαπημένη σου;;;

    Την συγκεκριμένη ταινία που αναφέρει η Άννα δεν την έχω δει. Μου μύριζε από μακριά πως θα είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια- ως ταινία πάντα, σκηνοθεσία, σενάριο κ.τ.λ- να φέρουμε στα ελληνικά δεδομένα καταστάσεις όπως αυτές που παρουσιάζονται στο ρέκβιεμ... τώρα βέβαια αν αυτά συμβαίνουν και στην Ελλάδα... σίγουρα συμβαίνουν... δεν υπάρχουν ναρκωτικά στην ελλάδα; Δεν υπάρχει μαφία στην Ελλάδα; Δεν υπάρχει πορνεία στην Ελλάδα; Δεν υπάρχει σωματεμπορία, βιασμοί, και τέλος πάντων πάσα είδους εγκληματικότητα; Ναι εννοείται υπάρχουν. Το βλέπουμε κάθε μέρα. (Καλά εγώ δεν το βλέπω γιατί ποτέ μου δεν βλέπω ειδήσεις, ούτε διαβάζω εφημερίδα, αλλά τα άσχημα ''νέα'' μεταδίδονται με την ταχύτητα του φωτός και από στόμα σε στόμα, κανείς δεν γλυτώνει).

    Θέλω να καταλήξω ότι το υλικό για την τανία υπήρχε. Και θα υπάρχει και μελλοντικά, όσα χρόνια και αν περάσουν. Το θέμα με την βία είναι ότι δεν υπήρχε πάντα. Τουλάχιστον όχι σε αυτό το βαθμό. Τα ναρκωτικά; Δεν έχω διαβάσει ποτέ πηγές που να δηλώνουν πως και παλαιότερα υπήρχε αυτός ο αριθμός εξαρτημένων ατόμων- κάθε ηλικίας. Η πορνεία; Κάποτε παρουσιαζόταν ως ανθρώπινη μορφή επιβίωσης- πόσο hardcore μπορούν να θεωρηθούν τα κόκκινα φανάρια; Οι φόνοι; Τώρα γίνονται για πλάκα, ως αποτέλεσμα διαταραγμένων προσωπικοτήτων, ως αποτέλεσμα της διαταραγμένης μας εποχής. Κάποτε γίνονταν για λόγους τιμής.

    Τώρα αν η ταινία ήταν μάπα... Ότι και αν σημαίνει αυτό. Μπορεί να ήταν. Όμως αυτά που παρουσίαζε υπάρχουν. Και δυστυχώς όσο σιχαμερά και αποτρόπαια και αν είναι, ο κινηματογράφος ως μορφή τέχνης επιβάλλεται να ασχολείται με αυτά τα θέματα. Ίσως πιο ποιοτικά, ίσως πιο μεταφορικά... αλλά και πάλι αν αυτό πρέπει να δείξει πόσο πια να το διανθίσει;

    Και θα σταθώ σε αυτό που είπε ο UnicK γιατί με προβλημάτισε και δεν κατάλαβα αν αναφερόταν ειδικά στην ταινία ή γενικά στην αποτρόπιαια εγκληματικότητα. Να σταθώ δηλαδή αν θα πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας να έρχονται σε επαφή με αυτή. Η γνώμη μου είναι πως για την πρόληψη η ενημέρωση είναι η καλύτερη μέθοδος. Τώρα βέβαια αν θα γίνεται αυτή η ενημέρωση μέσω των ειδήσεων- απαπα!- μέσω των ταινιών, μέσω των τραγουδιών, με οποιοδήποτε μέσο... αυτό είναι επιλογή του κάθε γονέα. Απλά για μένα επιβάλεται να γίνεται.


    thank
    02.09.2006, 01:22
    Μομίζω πως η Φαίνια συνέχισε τον προβληματισμό της Αννας κατά τον καλύτερο τρόπο (που με βρίσκει σύμφωνο απόλυτα). Προφανώς, για τη συγκεκριμένη ταινία υπάρχει η τοποθέτηση του Αναστάση ο οποίος και την έχει δεί, οπότε - εκ των πραγμάτων - κάνει όλους τους άλλους να τοποθετούμαστε με μία μικρή αυθαιρεσία.

    Επομένως, ναι όλα αυτά υπήρχαν, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό και η τέχνη (ας το πούμε έτσι) πάντα τα προσέγγιζε, αλλά με άλλον τρόπο και άλλη γραφή. Επίσης, ναι η τέχνη - έστω κάποιες από τις εκφράσεις της - δεν μπορούν να μένουν έξω απο τα προβλήματα, αλλά παίζει ρόλο ο τρόπος με τον οποίο θα τα προσεγγίσει κανείς.

    Και πολλές φορές προσπαθώντας κάποιος να κριτικάρει, η να προκαλέσει αντίδραση απέναντι σε κάτι που τον ενοχλεί, πέφτει στην ίδια την παγίδα και τελικά, αντί να το κατακρίνει, ή έστω να προβληματίσει, το αναπαράγει. Με την ίδια τη γραφή του. Αυτή τη διάσταση (για όσους δεν μπήκαν στο λινκ της Αννας) τη δινει σαφέστατα ο κριτικός των Νέων στο τέλος της παρουσίασής του.

    Τώρα μία αναφορά, πέρα από την πολύ πετυχημένη για την πορνεία και τα κόκκινα φανάρια. Πχ . "Αποκάλυψη τώρα". (Κόπολα). Εντονη βία. Σκηνές που δεν απήχαν πολύ από ένα ντοκυμοντέρ .. (αναφέρεται στον πόλεμο του βιετνάμ). Προσωπικά, οταν ειδα την ταινία, εξαιτίας της ωμότητας .. προβληματίστηκα πολύ, για το τι τελικά σημαίνει πόλεμος, βία, αλλοιώσεις της ανθρώπινης συμπεριφοράς κλπ. Ασχετα από το βιετναμ, άσχετα από καλούς και κακούς. Λειτούργησε επομένως θετικά. Ενώ ειχε πολύ βία. Και αγριότητα. Αλλά, τελικά μήπως ήταν ο συνολικός τρόπος γραφής και παρουσίασης της ταινίας, ώστε να βοηθάει εμάς, να μη σταθούμε μόνο στις σκηνές βίας, να μη κινητοποιήσει απλά και μόνο κάποια ένστικτα και κάποιες ευαισθησίες μας. Να παει και λίγο πιο πέρα. Να μας βοηθήσει εμάς να παμε λίγο πιο πέρα δηλαδή. Αντίθετα .. άλλες ταινίες δεν το κάνουν.

    Διαφορά κινηνηματογραφικής ταινιας και ντοκυμοντερ:

    Εγώ τα ντοκυμοντέρ, τα λατρεύω. Αν βρώ, στήνομαι με τις ώρες. Τελεία. Εχουν όμως μια διαφορά με τις άλλες ταινίες. Στο δηλώνουν. Καταγράφω. Πραγματικότητα. Και ειμαι εκει. Στα πραγματικά γεγονότα. (οσο και αν γίνονται επεξεργασίες, παραποιήσεις κλπ). Μπορεί βέβαια να υποκειμενίσουν στην επιλογή καταστάσεων. Εχουν και αυτά τρόπο γραφής. Μπορεί να ωραιοποιήσουν ή να καταδικάσουν το ίδιο γεγονός, ανάλογα με την άποψη του κινηματογραφιστή. Αλλά σου λένε. "Να μία πραγματικότητα όπως τη βλέπω εγω".

    Η ταινία όμως ειναι αλλοιώς. Εχει μύθο. Εχει φαντασία, φτιάχνει τη δική της ιστορία, μέσα από την ιστορία που ζούμε όλοι. Αρα, πρέπει - κατά τη γνώμη μου πάντα - να μας δίνει και κάτι άλλο. Κάτι για να παμε πιό πέρα. Πέρα από την αναπαράσταση. Σενάριο, τρόπος κινηματογράφισης, ηθοποιοί ... πολλά. Αυτά νομίζουν πως κάνουν τις ταινίες - κατά τον καθένα μας - να ξεχωρίζουν σε καλές και κακές - σε εκείνες που εξανθρωπίζουν την αίσθησή μας για τον κόσμο, - οσο χάλια και αν ειναι ο κόσμος- και σε εκείνες που ... δεν. Επομένως, για τις ταινίες .. ειδικά όταν αναφέρονται σε βία και τα σχετικά .. ε δεν μπορεί να επαναπάυονται απλά .. στο ότι το επισημαίνουν. ... Σκεψεις οκ. Αλλά, με τα τόπικς της Αννας δεν αγχώνομαι και πολύ να μη βγώ off τοπικ κλπ.

    Για τα παιδία. (παρατήρηση Νίκου). Long long στορυ. Και στο θέμα αυτό η φαίνια με κάλυψε. Από προσωπική εμπειρία πάντως βλέπω ότι ταινίες που έχουν κάποιες σκηνές βίας (πχ λεόν). μπορεί να αρέσουν και να επηρεάζουν θετικά. Αλλές που μπορεί να μην έχουν τίποτα .. να κάνουν το αντίστροφο. Σαφώς και τα παιδιά πρέπει να έχουν επαφή με την πραγματικότητα - η τέχνη ειναι ενας δρόμος - αλλά πάλι εξαρτάται απο τον τρόπο. Και απο τα συνολικότερα ερεθίσματα που παίρνουν από το περιβάλλον τους. Πχ. από καποιο σημείο και μέτα - όχι πάντα βεβαια - τα ίδια απωθούν η δείχνουν ενδιαφέρον για τέτοιες προσεγγίσεις. Αλλά αυτό ειναι μεγάλη ιστορία.

    Ευχαριστώ.


    Other_side
    02.09.2006, 22:11
    Λοιπόν,

    σήμερα θα κάνω το άλλο που δεν συνηθίζω να κάνω, όχι πως δεν το θέλω, μα δεν βρίσκω τις λέξεις να εκφραστώ όπως το θέλω, και με μπερδεύουν όσα λέτε κατά καιρούς και λέω κάτσε μη με θυμηθεί και ο Σέμπλις και αρχίσει με τα Μπαμπινιώτικα.

    Αλλά λέω σήμερα να κάνω την εξαίρεση μιας και θα λείπω για ένα μηνα (σνιφ κλαψ πως θα ζήσω χωρίς το Χέβεν -την καθημερινή μου εξάρτηση; - αποτοξίνωση είπαμε) και θα απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ στα σχόλια σας.

    Πρώτα Νίκο. Πως και είσαι τόσο καλός μαζί μου τελευταία; Ύποπτο. Μα όλο να συμφωνεί; Λέει ο Νίκος:

    "Από την άλλη, "η τέχνη μιμείται την ζωή". Και, (πάλι) δυστυχώς, η ζωή σήμερα έχει ξεφύγει, και η "τέχνη" απλώς την παρουσιάζει... "

    Δεν ξέρω κατά πόσο έχει ξεφύγει η ζωή σε σχέση με πριν...και πόσο πριν πάμε...γιατί εγώ τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει σε πολύ παλαιότερες εποχές βλέπε μεσαίωνα κλπ...δεν τα βλέπω να ήταν και πολύ δίκαια τα πράγματα...σε σχέση με τώρα ας πούμε...δηλαδή εδώ που τα λέμε ακόμα και στην αρχαία ελλάδα...που τόσα μας έδωσε...εκεί κι αν δεν υπήρχε εκμεταλευση και αδικία και όλα. Κάπως έτσι είναι και σήμερα (πάλι τα μπερδεύω - να γι'αυτό και δεν απαντώ στα σχόλια)....ο σκηνοθέτης ο και καλά όλο ύφος και βαριά κουλτούρα νομίζει κάποιος είναι που έβγαλε την 45 κιλά είμαι 20 δείχνω 15 στο ρόλο της π......, και την άκουσα και σε συνέντευξη και ουδεμία σχέση με τα παιδιά που τα ζούνε αυτά. Θέλω να πω...όχι...η τέχνη δεν μιμείται τη ζωή...όχι.

    Είναι έτσι δήθεν θέμα ταμπού....όσο πιο σκληρό...τόσο περισσότερη ανταπόκριση. Και εμένα μου τη δίνει ο ανθρώπινος εξευτελισμός. Μου τη δίνει πολύ.

    Πάει η απάντηση στο Νίκο, προχωράμε (Καλά που δεν πέρασα Νομική)

    Αναστάση. Όχι ρε φίλε και έχεις και ωραία μάτια. Δείχνει τον κακό τους τον καιρό. Τί αλλάζει έκατσα εκεί είδα...όλα θέατρο είναι μούφες...υπάρχουν ναι. Μπορούμε να τα διώξουμε; Θέλω να ξέρω σε ποιόν κάνουν καλό; Στη τελική ακόμα και στις ανωμαλάρες που δείχνει να κάνουν χρήση τέτοιες "υπηρεσίες" κάτι περί Αθηναικά όργια εκεί δεν ξέρω...δεν γίνεται κάτι να κάνουμε να βοηθίσουμε αυτά τα παιδιά; Όχι με έργα τη τρέλα μου. Κουλτούρα σκληρής βίας και δήθεν κάτι κάναμε. Όχι γιατί. Δεν θέλω να το δω βλάκα σκηνοθετη. Θέλω να το σταματήσω.


    Φαίνια. Τί γλυκιά και έξυπνη που είσαι καλή μου ΄Φαίνια. Όταν δεν ξέρω τί να πω, θα λέω πάντα, να ρωτάτε τη Φαίνια να σας πει. Πάντα καλά τα λες. Άσε με γλύκανες. Ναι η ενημέρωση είναι ο καλύτερος τρόπος πρόληψης όπως λες...αλλά είναι μερικές φορές που η ενημέρωση δεν γίνεται να φτάσει σ'αυτά τα παιδιά...φταίνε οι οικογένειες...φταίνε τα σχολιά τους οι δάσκαλοι που μόνο δάσκαλοι δεν είναι...αλλά και οι φίλοι στη τελική. Ο εγωισμός μας. Που το μόνο που μας νοιάζει είναι εμείς. Εμείς να είμαστε καλά.

    Δεν τα λέω όσο καλά όσο εσύ. Από σήμερα δηλώνω υπέυθηνα πως η Φαίνια είναι η συνήγορος μου. Κι εγώ ο διάβολος.

    Θάνο. Θα σε παρακαλούσα να μην βγαίνεις οφ τόπικ στις απαντήσεις στα θέματα μου. Δηλαδή κάτσε ποιός σου είπε πως δεν με πειράζει. Με πειράζει κύριε. Για να συμορφοθούμε λιγάκι!


    Ε λοιπόν αυτά. Σέμπλις ξέρω πως διαβάζεις. Πες και καμιά καλή κουβέντα. Εγώ πιστεύω σε σένα και ξέρω πως μπορείς.

    Σας αγαπώ όλους. Πολλά φιλιά. Χόργε μη με μαλώνεις πάλι που είμαι οφ τόπικ κι εσύ δικό μου ότι θέλω το κάνω.

    Θα σας σκέφτομαι,

    Άννα




    anastasisk
    03.09.2006, 00:09
    --Αναστάση. Όχι ρε φίλε και έχεις και ωραία μάτια.->Σ'ευχαριστω πολυ!!
    --Δείχνει τον κακό τους τον καιρό->Ναι,τον δειχνει! . Τί αλλάζει έκατσα εκεί είδα...όλα θέατρο είναι μούφες...υπάρχουν ναι->Εαν ερθεις Αθηνα και ασχολουμαι ακομα με καποια θεματα,θα σε παω μια βολτα!.
    --Μπορούμε να τα διώξουμε;->Τι ακριβως να διωξουμε?
    --Θέλω να ξέρω σε ποιόν κάνουν καλό;->Σ'εμας τους ιδιους. Στη τελική ακόμα και στις ανωμαλάρες που δείχνει να κάνουν χρήση τέτοιες "υπηρεσίες" κάτι περί --Αθηναικά όργια εκεί δεν ξέρω...->Κι ομως κι ομως...
    --δεν γίνεται κάτι να κάνουμε να βοηθίσουμε αυτά τα παιδιά;->ΣΑΝ ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ? Όχι με έργα τη τρέλα μου.
    Κουλτούρα σκληρής βίας και δήθεν κάτι κάναμε. Όχι γιατί. Δεν θέλω να το δω βλάκα σκηνοθετη.
    --Θέλω να το σταματήσω.->Και αυτος,αυτο θελει..το "λετε" διαφορετικα Αννα!

    anastasisk
    03.09.2006, 00:12
    πωωω τα εκανα χαλια!!χαχααχαχαχααχαχαχα Αννα,καταλαβες πιστευω,νομιζω!
    συγνωμη και σε σενα και στ'αλλα παιδια για τον χαμο....
    aggeliki
    03.09.2006, 02:26
    Το μέλος anastasisk στις 03-09-2006 στις 00:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κουλτούρα σκληρής βίας και δήθεν κάτι κάναμε. Όχι γιατί. Δεν θέλω να το δω βλάκα σκηνοθετη.
    --Θέλω να το σταματήσω.->Και αυτος,αυτο θελει..το "λετε" διαφορετικα Αννα! [/b



    Νομίζω ότι αυτή είναι η απάντηση...
    theotita
    03.09.2006, 10:55
    Νομίζω θα συμφωνήσω κι εγώ με την Άννα αλλά και με το Θάνο (όπως - σχεδόν - πάντα!).
    Μπορεί Αναστάση να λένε και να θέλουν το ίδιο πράγμα, αλλά όπως είπε κι ο Θάνος το θέμα είναι να μπορεί ο συγγραφέας/σκηνοθέτης κ.α. να μπορούν να περάσουν αυτή την άποψη μέσα από τα έργα τους. Δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια απ' ότι έχω δει/ακούσει/διαβάσει η βία όπως και το σεξ είναι πια ωμά, και προβάλονται για να προβληθούν, επειδή ακριβώς πουλάνε... Το πρώτο πράγμα που μαθαίνει πια όποιος θέλει να ασχοληθεί με τα media, όποια κι αν είναι αυτά (βιβλίο, δίσκος, τηλεόραση, κλπ) ή και την διαφήμιση (οτιδήποτε έχει να κάνει με marketing) είναι ότι αν χρησιμοποιήσει ένα από τα 2 βασικά ένστικτα του ανθρώπου, το σεξ και τη βία (sex drive and violence) έχει πουλήσει επιτυχιμένα.
    Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν πουλάει μόνο... διαμορφώνει και χαρακτήρες και life styles και ολόκληρες κοινωνίες...
    meltica
    03.09.2006, 13:10
    Παράθεση:

    Αλλά λέω σήμερα να κάνω την εξαίρεση μιας και θα λείπω για ένα μηνα (σνιφ κλαψ πως θα ζήσω χωρίς το Χέβεν -την καθημερινή μου εξάρτηση; - αποτοξίνωση είπαμε) και θα απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ στα σχόλια σας.

    Φαίνια. Τί γλυκιά και έξυπνη που είσαι καλή μου ΄Φαίνια. Όταν δεν ξέρω τί να πω, θα λέω πάντα, να ρωτάτε τη Φαίνια να σας πει. Πάντα καλά τα λες. Άσε με γλύκανες. Ναι η ενημέρωση είναι ο καλύτερος τρόπος πρόληψης όπως λες...αλλά είναι μερικές φορές που η ενημέρωση δεν γίνεται να φτάσει σ'αυτά τα παιδιά...φταίνε οι οικογένειες...φταίνε τα σχολιά τους οι δάσκαλοι που μόνο δάσκαλοι δεν είναι...αλλά και οι φίλοι στη τελική. Ο εγωισμός μας. Που το μόνο που μας νοιάζει είναι εμείς. Εμείς να είμαστε καλά.

    Δεν τα λέω όσο καλά όσο εσύ. Από σήμερα δηλώνω υπέυθηνα πως η Φαίνια είναι η συνήγορος μου. Κι εγώ ο διάβολος.




    Τώρα τι να πω...πολλά καλά λόγια και δεν μου αξίζουν. Ευχαριστώ πάντως. Ποτέ δεν θα μπορούσα να γράψω καλύτερα από εσένα! Και όπως έλεγα και προχτές σε κάποιον ''Η Άννα γράφει ωραία, ναι. Αλλά αυτό που με αγγίζει πιο πολύ είναι ότι γράφει συνήθως ότι σκέφτομαι, αλλά με έναν τρόπο που ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποκτήσω.''

    Δεν ξέρω αν θα σε ξαναπετύχω μέσα για ένα μήνα... Κάπου πας δεν κατάλαβα που. Να ξέρεις ότι θα μου λείψουν τα όμορφα ''κατεβατά'' σου, που συνήθως τόσο συμφωνώ. Δεν πειράζει θα έχουμε τον Θάνο να μεγαλώνει τα topics!

    Nα είσαι καλά, φιλιά!!!
    anastasisk
    03.09.2006, 19:00
    theotita,εγραψες:

    Το πρώτο πράγμα που μαθαίνει πια όποιος θέλει να ασχοληθεί με τα media, όποια κι αν είναι αυτά (βιβλίο, δίσκος, τηλεόραση, κλπ) ή και την διαφήμιση (οτιδήποτε έχει να κάνει με marketing) είναι ότι αν χρησιμοποιήσει ένα από τα 2 βασικά ένστικτα του ανθρώπου, το σεξ και τη βία (sex drive and violence) έχει πουλήσει επιτυχιμένα.

    Εχεις διδαχτει marketing?Αν,ναι,ποτε αν επιτρεπεται?Θελω να μαθω απλα,δεν το λεω με ειρωνικο τροπο!
    theotita
    03.09.2006, 19:34
    Έχω τελειώσει επικοινωνιολογία και σε μαθήμτα όπως διαφήμιση, αρχές της επικοινωνιολογίας, ψυχολογία και άλλα παρόμοια αυτά μας διδάξανε και με πολλα παραδείγματα. Το 2005 αποφοίτησα. Γιατί?
    anastasisk
    03.09.2006, 19:43
    Ηθελα απλα να μαθω που και πως το εμαθες αυτο!Σ'ευχαριστω!
    theotita
    03.09.2006, 19:45
    Παρακαλώ!!


    melageorgiadoy
    04.09.2006, 11:25
    Παιδια παρτε επιτελους χαμπαρι οτι οι ανθρωποι ειμασταν και εξακολουθουμε να ειμαστε ζωα..Απλα στις μερες μας παουσιαζομαστε με πιο επιτιδευμενη εικονα...Και οσα αναφορα τον κινηματογραφο σε πληροφορω οτι οι σκηνες βιας δεν τις βλεπουμε μονο στον ελληνικο κινηματογραφο βλεπουμε περισσοτερο γλαφυρες εικονες στον παγκοσμιο.Το σεξ...το σεξ δεν κρυβει ρομαντισμο.Η επυθιμια για σεξ προεχεται απο καποια ζωοδη ενστικτα και ειναι για να αναπαραγωγη.Βεβαια πολλες φορες δεν ειναι μονο αυτο ειναι απλα η συνδεση με τον αλλο αλλα οσοι εχετε μια εμπειρια πανω στο θεμα θα ξερετε οτι δεν ειναι και τοσο ρομαντικο στην πραξη...

    kadmilos
    04.09.2006, 12:42
    ειμαι offtopic αλλα θα το πω και ας φανω χαζος.Οταν το sex το κανεις με καποια που νιωθεις πολλα για αυτη.που τη σκεφτεσαι ολη μερα τοτε ειναι κατι παραπανω απο μια βιολογικη λειτουργια.Και ναι μπορει να ειναι και ρομαντικο.Η βια πουλαει ναι.Το θεμα ειναι το εξης.Κανω μια ταινια για να πουλησω η γιατι θελω να πω κατι?
    Γιατι αν θελω να πουλησω βαζω δυο ωραιες γυναικες να τα βγαζουν και εχω την επιτυχια δεδομενη.
    Αν θελω να πω κατι, παρουσιαζω με τον τροπο μου κατι που βλεπω να συμβαινει και ας ξερω οτι μπορει να προκαλεσω αηδια.Ειναι δυσκολο ομως να ξερεις τα κινητρα του καθε δημιουργου.

    we are just a moment in time,
    A blink of an eye,
    A dream for the blind,
    Visions from a dying brain,
    I hope you dont understand

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 05-09-2006 00:46 ]


    Astron
    04.09.2006, 12:45
    Με την γενική τοποθέτηση των περισσότερων συμφωνώ, όπως επίσης και με το γεγονός ότι ο ελληνικός κινηματογράφος (και συχνά κι ο ευρωπαϊκός) έχει επιλέξει να κάνει σχεδόν αποκλειστικά μίζερες ταινίες με αρνητικά θέματα (πόρνες, ναρκωτικά, δυστυχία,βία).

    Θα 'θελα όμως να επισημάνω ένα λάθος που κάνουμε: Βάζουμε την βία και το σεξ στο ίδιο τσουβάλι. Μα τί σχέση έχουν; Στο δικό μου το μυαλό είναι τα εντελώς αντίθετα. Το ένα οδηγεί σε υπέροχες αισθήσεις και συναισθήματα ηδονής και το άλλο στον πόνο και στην δυστυχία.
    Το σεξ πουλάει -και καλώς πουλάει- γιατί είναι στην φύση μας να πουλάει.

    Το περίεργο είναι αυτή η προώθηση της βίας, αυτή η διαρκής υπενθύμιση ότι ο άνθρωπος μπορεί να γίνει κτήνος και να προκαλέσει καταστροφή.
    Τελευταία μάλιστα οι ταινίες βίας και τα θρίλερ παρουσιάζουν τεράστια άνθιση.
    Σίγουρα κάποιες ταινίες (πχ πολεμικές, ιστορικές) απαιτούν σκηνές βίας αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό. Αναφέρομαι στην χρήση της βίας χωρίς κανέναν λόγο, στην προβολή εύκολων και γρήγορων θανάτων. Μερικές φορές μοιάζει σαν να μας εκπαιδεύουνε για να γινόμαστε ανεκτικοί στην βία (και κατ' επέκτασιν στον πόλεμο).
    Δεν ξέρω, ίσως φταίει ότι η ανθρωπότητα κάνει επί χιλιάδες χρόνια πολέμους και είναι δύσκολο να βγάλει την βία από μέσα της.
    Αλλά τουλάχιστον ας αναγνωρίζουμε τον "εχθρό": δεν φταίει ούτε το σεξ, ούτε το γυμνό. Το πρόβλημα είναι η ανεξέλεγκτη αναζήτηση και προβολή της βίας και εκεί πρέπει να εστιάσουμε και να δούμε την αιτιία.


    alexia-vicky
    04.09.2006, 12:52
    Το μέλος kadmilos στις 04-09-2006 στις 12:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    ειμαι offtopic αλλα θα το πω και ας φανω χαζος.Οταν το sex το κανεις με καποια που νιωθεις πολλα για αυτη.που τη σκεφτεσαι ολη μερα τοτε ειναι κατι παραπανω απο μια βιολογικη λειτουργια.Και ναι μπορει να ειναι και ρομαντικο.Η βια πουλαει ναι.Το θεμα ειναι το εξης.Κανω μια ταινια για να πουλησω η γιατι θελω να πω κατι?
    Γιατι αν θελω να πουλησω βαζω δυο ωραιες γκομενες να πηδιουνται και εχω την επιτυχια δεδομενη.
    Αν θελω να πω κατι, παρουσιαζω με τον τροπο μου κατι που βλεπω να συμβαινει και ας ξερω οτι μπορει να προκαλεσω αηδια.Ειναι δυσκολο ομως να ξερεις τα κινητρα του καθε δημιουργου.



    Θα συμφωνήσω οπότε μπορούμε να κάνουμε και παρέα στην χαζομάρα

    Το σεξ δεν έχει σχέση με ζώα, όταν υπάρχουν συναισθήματα...και δε σημαίνει σεξ=αναπαραγωγή...ΕΛΕΟΣ!!! Στα 2006 ζούμε!
    Επίσης, σαν άνθρωποι δεν είμαστε ζώα, αλλίως δε θα υπήρχε η λέξη άνθρωπος...Για την εξής διαφορά ότι μπορούμε να σκεφτόμαστε και να επιλέγουμε τί θα κάνουμε και πότε, πέρα από το ένστικτο!!
    Όσο για το θέμα του topic με κάλυψαν τα της παράθεσης!
    megaloserwtikos
    05.09.2006, 03:20
    Πουλάει τόσο, που έχουμε ανοίξει τόπικ για το θέμα αυτό, έστω κι αν κυρίως το κατακρίνουμε.
    Δεν ανοίξαμε κανένα τόπικ για το πόσο καλά τρώνε, η περπατούν στο πάρκο.
    Σημασία για αυτούς δεν έχει υποχρεωτικά να αρέσεις, έχει όμως απαραίτητα να προκαλείς συζητήσεις, να διχάζεις... και τελικά όλοι να αγοράζουν το προιόν σου για να δουν αν πράγματι είναι έτσι.