ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη
    IxNiLaTiS
    01.09.2006, 20:12
    Το τέλος του CD.

    Προφητεία.

    Οι συσκευές που παίζουν μουσική δίχως να χρειάζονται CD,
    είναι πλέον γεγονός.

    Διαβάζουν από θύρα USB ή κάρτα μνήμης όπως η SD/MMS κλπ.
    Πρόσφατα βρήκα στην αγορά τέτοια συσκευή αυτοκινήτου και μάλιστα με 130 €

    Οπότε σε λίγο θα αποχαιρετίσουμε και το φορμά 16bit/44.1kh.
    μια που τον CDA θα πεθάνει,
    αλλά και το mp3 αφού οι ταχύτητες στο internet αυξάνονται.

    Προφητεύω πως το φορμα που θα επιζήσει είναι το Wav και μάλιστα σε μεγάλες αναλύσεις.

    Μην παραξενευτείτε αν ακούτε μουσική στο αυτοκίνητο με το USB stick κολλημένο στο Player του αυτοκινήτου σας στα 32 bit 192 khz

    Τι γνώμη έχετε;

    meltica
    01.09.2006, 21:31
    Ότι μια τέτοια προοπτική- χωρίς τις επιμέρους προφητείες- είναι η πιθανότερη εξέλιξη. Η τεχνολογία συνεχώς εξελίσεται, συνεπώς βάσει των στοιχείων σου, σε λίγα χρόνια όντως θα γίνονται αυτά που λες... δεν παραξενεύομαι.
    Rasmio
    02.09.2006, 00:04
    σωστα αυτα που λες αλλα αναρωτιεμαι τι θα γινει με το artwork των cds
    Giorgos_arazei
    02.09.2006, 01:20
    Αντε...Καιρος να παρει δρομο το cd γιατι σαν φορεας ήχου που αρχικα κατασκευαστηκε-κατα τη γνωμη μου-απετυχε εντελώς!Ειδικα απο τοτε που αρχισαν να τα δινουν οι εφημεριδες δωρεαν,η πειρατεία κλπ κλπ....τα πραγματα πηγαιναν απ το κακο στο χειροτερο. Που ναι οι εποχες του δισκου..οι παλιοτεροι ξερουν καλυτερα τι λεω νομιζω...
    matthias16
    10.09.2006, 22:47
    θα γινουν μεγαλυτερα τα booklets!!
    harisx
    25.02.2007, 19:41
    Ισως αν κυκλοφορει η μουσικη μονο σε ψηφιακη μορφη να υπαρξουν δραστικα μετρα κατα της πειρατειας.Αλλα τι γινεται με αυτους που δεν γουσταρουν τα pc;
    IxNiLaTiS
    25.02.2007, 21:19
    Παράθεση:

    Το μέλος harisx στις 25-02-2007 στις 19:41 έγραψε...

    Αλλα τι γινεται με αυτους που δεν γουσταρουν τα pc;



    Οι συσκευές που παίζουν μουσική δίχως να χρειάζονται CD,
    είναι πλέον γεγονός.

    Διαβάζουν από θύρα USB ή κάρτα μνήμης όπως η SD/MMS κλπ.
    Πρόσφατα βρήκα στην αγορά τέτοια συσκευή αυτοκινήτου και μάλιστα με 130 €
    train
    10.03.2007, 16:28
    είμαι παράξενος όταν θέλουμε να κάνουμε δώρο κάποιο μουσικό cd to πως θα είναι στο μέλλον.
    IxNiLaTiS
    12.03.2007, 23:13
    δεν νομιζω οτι θα κάνουμε τέτοια δώρα στο μελλον.
    tago
    13.03.2007, 20:27
    Όταν ξεκίνησα πριν 18 χρόνια την καριέρα μου ως ηχολήπτης στο ραδιόφωνο, έπαιζα 8 ώρες δίσκους βινιλίου. Από τότε πέρασαν από τα χέρια μου αρκετές τεχνολογίες για να φτάσουμε σήμερα στα P.C. και τις λίστες τραγουδιών. Η δική μου προφητεία είναι πως ασκώ ένα επάγγελμα που πεθαίνει αφού σε λίγο θα είμαι περιττός. Η εξέλιξη της τεχνολογίας είναι ραγδαία και οι θέσεις εργασίας είδη μειώνονται δραματικά.
    k-os
    07.12.2007, 01:06
    Χμ,
    δεν Ξερω τι θα γινει με τα CD!!!εχω σταματισει εδω και καιρο...τωρα ακου μονο βινιλια και mp3!!!!
    Τι γνωμη εχεται για το βινιλιο ομως????Θα πεθανει και αυτο???
    δεν ξερω παντος ελπιχω οχι....