ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Αυξάνονται οι ώρες διδασκαλίας στα Δημοτικά σχολεία

    kalouka
    06.09.2006, 10:17
    Λίγο πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, γίνεται γνωστό ότι με απόφαση του υπουργείου Παιδείας αυξάνονται οι ώρες διδασκαλίας στα Δημοτικά σχολεία. Ειδικότερα, εισάγεται η διδασκαλία της δεύτερης ξένης γλώσσας στην Ε' δημοτικού και το πρόγραμμα γίνεται επτάωρο.
    Συγκεκριμένα, όπως αναφέρει η εφημερίδα Το Βήμα, επεκτείνεται από φέτος σε όλα τα πολυθέσια σχολεία (από εξαθέσια και άνω) η διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας (γαλλικά ή γερμανικά) στην Ε' τάξη και από την επόμενη σχολική χρονιά και στην ΣΤ' τάξη.
    Φέτος στην Ε' τάξη αυξάνονται οι ώρες διδασκαλίας κατά δύο και για πρώτη φορά στο πρόγραμμα μπαίνουν τα επτάωρα. Επίσης, επεκτείνεται κατά μία ώρα το πρόγραμμα του ολοήμερου δημοτικού σχολείου ως τις 17:00, εφόσον το θελήσουν τουλάχιστον δέκα μαθητές.
    Όσον αφορά στη διδακτέα ύλη, φέτος οι μαθητές του Δημοτικού θα πάρουν στα χέρια τους 30 νέα βιβλία. Το καινούργιο στοιχείο στα νέα βιβλία είναι η διαθεματικότητα, που δίνει τη δυνατότητα στον μαθητή να μελετήσει ένα θέμα αξιοποιώντας τα δεδομένα όλων των επιστημών (πχ το θέμα της μεσογειακής διατροφής από τα επιστημονικά δεδομένα της Χημείας, της Γεωγραφίας, των Μαθηματικών).
    Ειδικότερα, στα Θρησκευτικά, στο βιβλίο της ΣΤ' Δημοτικού εισάγεται για πρώτη φορά ένα κεφάλαιο που είναι αφιερωμένο στους ετερόδοξους και αλλόθρησκους. Ειδικότερα, στη σελίδα 104 οι μαθητές θα μάθουν για τη λατρεία των εβραίων στη συναγωγή το Σάββατο και στη συνέχεια για την προσευχή των μουσουλμάνων στο τζαμί την Παρασκευή.

    news.in.gr

    kalouka
    06.09.2006, 10:22
    θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους εμπλεκόμενους(παιδαγωγικά ινστούτα υπουργείο) που φροντίζουν να μην έχουν καθόλου ελεύθερο χρόνο τα παιδια΄μου
    και που κρίνουν με τη πείρα τους πως θα έχουν μάθει τόσο καλά τα ελληνικά που είναι πλέον ανάγκη να αρχίσουν και δεύτερη ξένη γλώσσα


    υ.γ. δυστυχώς δεν έχω φροντιστήριο ξένων γλωσσών(πόσα καυμενα θα αρχίσουν απο τη 2α δημοτικού φροντιστήριο ένας Θεος ξέρει
    καλή χρονιά
    vero
    06.09.2006, 10:35
    Σωστα τα λες!!! Ρωτα με εμενα που τρεχω ολη μερα στα φροντηστηρια Τα εχω γυρισει ολα βαρεθηκα ωα πηγαινω σχολειο φροντηστηριο σχολειο Δεν μπορωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
    jorge
    06.09.2006, 10:39
    Αφού όλη μέρα είσαι στο Internet, πως να τα προλάβεις;
    vero
    06.09.2006, 10:52
    Το μέλος jorge στις 06-09-2006 στις 10:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αφού όλη μέρα είσαι στο Internet, πως να τα προλάβεις;








    Σαν να πολυ πεταγεσε και εσυ οπως ο kid????????
    jorge
    06.09.2006, 10:58
    Μίλαγα πρόσφατα με προϊστάμενο σε γραφείο επαγγελματικού προσανατολισμού και μου έλεγε οτι τον επισκέπτονται γονείς, των οποίων τα παιδιά περνούν ακόμα και 10 ώρες τη μέρα μπροστά από το PC τους! Άρα από διάβασμα ΜΗΔΕΝ. Είναι η νέα ασθένεια της εποχής, πολύ μεγαλύτερη από αυτή των computer games, διότι πλέον υπάρχει και διαρκής (λόγω ADSL) οπτικοακουστική επικοινωνία. Οι γονείς πρέπει να γίνουν πολύ πιο αυστηροί.

    Τα παραπάνω τα αναφέρω γιατί ίσως αυτές οι 2 έξτρα ώρες που βάζουν στο δημοτικό να είναι απλά 2 ώρες λιγότερου Internet για μερικούς.
    kalouka
    06.09.2006, 11:00
    κανένας δεν θα διαμαρτυρηθεί και ούτε που θα ακουστεί τίποτα σε αντίθεση με το θέμα για την εξομολόγηση στα σχολεία παρακολουθείστε τι ντόρος θα γίνει και στις εφημερίδες και στα δελτία ειδήσεων


    Spotlight_Dancer
    06.09.2006, 11:07
    Το μέλος vero στις 06-09-2006 στις 10:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2006 στις 10:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αφού όλη μέρα είσαι στο Internet, πως να τα προλάβεις;








    Σαν να πολυ πεταγεσε και εσυ οπως ο kid????????



    Καλα σου λεει ο Jorge vero....
    vero
    06.09.2006, 11:16
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ Πως το ξεραααααααααααααααααααααααα Γινεται ??????? να μην πεταγοταν και ο σποοοοοοοοοτ
    augustina
    06.09.2006, 11:16
    Ένα έχω να πω: ΕΛΕΟΣ! Είναι εξωφρενικό να σκέφτεσαι τί θέλουν να φορτώσουν στα παιδιά... Και κατά την γνώμη μου η λέξη "παιδί"κρύβει στο θέμα εκπαιδευση δυο λέξεις: μάθηση και ψυχαγωγία! Το πρώτο είναι σε υπερβολικό , το δεύτερο σε ελάχιστο βαθμό... Το τελευταίο που θέλω να πώ, είναι πως μεταχειρίζονται τις ζωές αθώων παιδιών για να έχουν εκείνοι να γεμίζουν ασφυκτικά τις τσέπες τους μέσω των φροντιστηρίων που αναγκαστικά θα πάνε τα παιδιά!
    tolaruba
    06.09.2006, 11:17
    Το μέλος jorge στις 06-09-2006 στις 10:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αφού όλη μέρα είσαι στο Internet, πως να τα προλάβεις;


    τωρα που και γω ηθελα να παραπονεθω οπως η βερονικα τι να κανω?
    Παντως περα απο το χρονο που ειμαι στο ιντερνετ-για τ χειμωνα μιλαω-τρεχω ολη μερα στα φροντηστηρια.Προσωπικα ο χρονος που εχω για να διαβασω για τ σχολειο ειναι στη μια ωρα τ πολυ.Και να φανταστειτε οτι στο ιντερνετ δε μπαινω καθε μερα οταν εχω σχολειο.Μπορει να περασει ενας μηνας και να μην μπω...
    Παντως αυτα με το ιντερνετ -αν και εχουν δικιο-ειναι συνιθεσμενα πραγματα!!!!Εχουμε τοσο πολυ αναγκη την επικοινωνια στις μερες που νομιζουμε οτι μας καταλαβαινει.....μια οθονη.Γιατι πλεον τα σχολεια δεν ειναι αυτο που λεμε τ δευτερο σπιτι σ τωρα πια με τη κατασταση που επικρατει.
    vero
    06.09.2006, 11:28
    Το μέλος tolaruba στις 06-09-2006 στις 11:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2006 στις 10:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αφού όλη μέρα είσαι στο Internet, πως να τα προλάβεις;


    τωρα που και γω ηθελα να παραπονεθω οπως η βερονικα τι να κανω?
    Παντως περα απο το χρονο που ειμαι στο ιντερνετ-για τ χειμωνα μιλαω-τρεχω ολη μερα στα φροντηστηρια.Προσωπικα ο χρονος που εχω για να διαβασω για τ σχολειο ειναι στη μια ωρα τ πολυ.Και να φανταστειτε οτι στο ιντερνετ δε μπαινω καθε μερα οταν εχω σχολειο.Μπορει να περασει ενας μηνας και να μην μπω...
    Παντως αυτα με το ιντερνετ -αν και εχουν δικιο-ειναι συνιθεσμενα πραγματα!!!!Εχουμε τοσο πολυ αναγκη την επικοινωνια στις μερες που νομιζουμε οτι μας καταλαβαινει.....μια οθονη.Γιατι πλεον τα σχολεια δεν ειναι αυτο που λεμε τ δευτερο σπιτι σ τωρα πια με τη κατασταση που επικρατει.





    XeniaRodo
    06.09.2006, 14:48
    'Oντως είναι σπαστικό τόσες ώρες στο σχολείο, ειδικά για παδιά δημοτικού... το βρίσκω υπερβολικό. Kαι κυρίως αν σκεφτούμε πως σε τόσο μικρή ηλικία ένα παιδί πάνω απ' όλα χρειάζεται το παιχνίδι.... και μετά όλα τα άλλα...

    Πάντως εγώ το παιδί μου δε θα το πιέζω και πολύ... ότι μπορεί ας κάνει....
    meltica
    06.09.2006, 14:48
    Το θέμα δεν είναι ο ελέυθερος χρόνος πιστεύω... το θέμα είναι η σωστή και δημιουργική διδασκαλία... Δηλαδή μιλάω ως ένα άτομο που δεν έχει διαβάσει ποτέ σοβαρά στη ζωή του- καλά δεν λέω για το δημοτικό εκεί όλη την μέρα έπαιζα!- και διάβαζα πάντα μόνο ότι μου άρεσε και παρακολουθούσα μάθημα μόνο σε όσους καθηγητές είχε ενδιαφέρον. Ποτέ δεν κατάφερα να μείνω στην ίδια τάξη και οι βαθμοί μου ήταν ικανοποιητικοί- σε σχέση με το διάβασμα που έκανα πάντα. Ας μην πιέζουμε τα παιδιά και ας μην τα κάνουμε βαθμοθήρες.

    Δηλαδή ας μην παραπονιόμαστε για τα πολλά μαθήματα που μπορεί να έχουν... Ξένη γλώσσα θέλουν; Ας την βάλουν. Αλλά η διδασκαλία να γίνεται σωστά. Όχι να την βάλουν μόνο και μόνο για να αγχώνονται τα παιδάκια και να τρελαίνονται στο διάβασμα. Και προσωπικά δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάτε vero και tolaruba αλλά τα φροντιστήρια, ιδιαίτερα, και πάσα είδους εξωσχολική βοήθεια, την δικαιολογώ μόνο στην τρίτη λυκείου. Όλα τα άλλα είναι απλά έξτρα άγχος και χάσιμο χρόνου.

    Και όσο για το internet vs σχολείο; Δεν κοιτάτε λέω εγώ να διαβάσετε κανένα μυθιστόρημα, να δείτε καμιά τανιά, να πάτε σε ένα θεατρο βρε αδερφέ. Άντε ας δείτε και ντοκυμαντέρ στην τηλεόραση... κάτι θα κάνει και αυτό. Και προς θεού όχι άλλο red hot chilli peppers... για αυτό το τελευταίο αστειέυομαι.
    aggeliki
    06.09.2006, 14:48
    Για τα παιδιά που περνάνε τη μέρα τους στο ιντερνετ και δεν διαβάζουν...
    Αν υποθέσουμε ότι το ιντερνετ δεν υπήρχε, αν αυτά δεν θέλανε να διαβάσουν κάτι άλλο θα έβρισκαν!Μην τα ρίχνουμε όλα στη τεχνολογία!Εγώ για παράδειγμα μπορούσα να κάθομαι πάρα πολλές ώρες πάνω από ένα βιβλίο και να μην διαβάσω λέξη!

    Γενικά είναι απαράδεκτο αυτο στην Ελλάδα...από τα 6-18 σου δεν έχεις σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο!Για τίποτα!Και να σκεφτεί κανείς ότι αυτή είναι η καλύτερη ηλικία!

    Έλεγα πέρσι στα ξαδέρφια μου που είχαν έρθει από τον Καναδά-ξετρελλαμένα με την Ελλάδα-τους έλεγα για το εκπαιδευτικό σύστημα εδώ και είχαν φρίξει!Βέβαια τώρα θα μου πείτε τη ιστορία έχει η μια χώρα και τι ιστορία η άλλη!
    meltica
    06.09.2006, 14:59
    Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Γερμανία είναι πολύ χειρότερο. Θυμάμαι έκανα γερμανικά στο γυμνάσιο και σε ένα βιβλίο έλεγε τις ώρες που είχαν τα σχολεία και είχα φρίξει... όλη την ημέρα είχαν μάθημα. Δηλαδή ολοήμερα τα περισσότερα σχολεία. Και μαθήματα που εδώ ούτε να τα σκεφτούμε. Δεύτερες τρίτες γλώσσες. Αλλά και βέβαια ασχολίες που εδώ ούτε να της ονειρευτούμε.

    Πάρτε για παράδειγμα ένα ιδιωτικό που ξέρω, τα εκπαιδευτήρια Γείτονα. Πηγαίνουν εκεί οι μικρές μου ξαδέρφες. Εκτός από τα μαθηματά τους μπορούν να κάνουν μπαλέτο, αθλήματα... εντάξει δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά εγώ ας πούμε ζηλεύω που δεν πήγα σε ένα τέτοιο σχολείο.

    Και όπως είπα... δεύτερη γλώσσα ας πούμε; Χημεία ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο; Δεν είναι θέμα τα μαθήματα, είναι θέμα ο τρόπος της διδασκαλίας. Αν γίνεται σωστά τότε το διάβασμα στο σπίτι είναι ελάχιστο και η μάθηση ευχάριστη. Για τους εκπαιδευτικούς πρέπει να παραπονιόμαστε και όχι για το εκπαιδευτικό σύστημα!

    Συγγνώμη αν σας κούρασα.
    XeniaRodo
    06.09.2006, 15:02
    Tο θέμα είναι βρε παιδιά ότι όσες ώρες και να προσθέσουν δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στον τρόπο διδασκαλίας. Όλοι έχουμε πάαει σχολείο και ξέρουμε τι γίνεται και πόσο δύσκολο είναι να αλλά ξει αυτό. Aποκλείεται... εδώ στα πανεπιστήμια και γίνεται της τρελλής και θα πάρουν σοβαρά οι δασκάλοι τα παιδάκια και τα γαλλικά?
    Aiolos_m
    06.09.2006, 15:04
    Εγώ προτίνω να τραβήξουμε τον Χορχε στα δικαστήρια γιατι φροντίζει η νέα γενιά να μένει κοντά στον υπολογιστή και να "καίγεται" ώρες και ώρες στο ιντερνετ, μακριά από τα βιβλία...
    kalouka
    06.09.2006, 15:12
    όλοι αυτοί οι επιστήμονες και οι ειδικοί που φωνάζουν ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν ελεύθερο χρόνο για παιχνίδι(όχι για εξωσχολικές δραστηριότητες) δεν θα έπρεπε να λαμβάνονται υπόψη απο το κράτος;
    γιαυτο σου λεω

    Κάποτε θα 'ρθουν να σου πουν
    πως σε πιστεύουν, σ' αγαπούν
    και πώς σε θένε

    Έχε το νου σου στο παιδί,
    κλείσε την πόρτα με κλειδί
    ψέματα λένε

    Κάποτε θα 'ρθουν γνωστικοί,
    λογάδες και γραμματικοί
    για να σε πείσουν

    Έχε το νου σου στο παιδί
    κλείσε την πόρτα με κλειδί,
    θα σε πουλήσουν

    Και όταν θα 'ρθουν οι καιροί
    που θα 'χει σβήσει το κερί
    στην καταιγίδα

    Υπερασπίσου το παιδί
    γιατί αν γλιτώσει το παιδί
    υπάρχει ελπίδα

    Luthien
    06.09.2006, 15:15
    Μιλωντας απο την πλευρα του διδασκοντος ξενης γλωσσας και οχι του διδασκομενου, εχω να πω το εξης: Ο μονος τροπος να δημιουργησεις ανταγωνιστικους ανθρωπους στην αγορα και δη στην αγορα της Ε.Ε ειναι να εχουν τουλαχιστον 3 γλωσσες σε ικανοποιητικο επιπεδο.
    Οι ωρες που διδασκονται οι ξενες γλωσσες στο Δημοτικο ειναι λιγες. Με 3 45λεπτα τα οποια τα 10 ειναι ανοιξε κλεισε τα βιβλια .. δλδ μενει ενα μισαωρο επι 3 την εβδομαδα δεν μπορουν να σε πανε σε ενα πτυχιο πριν τα 15. Εδω ερχονται λοιπον τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων να γεμισουν το κενο αλλα και βεβαια να αδειασουν τις τσεπες των γονιων, και να πηξουν το προγραμμα των μαθητων.

    Αν ο στοχος του Δημοτικου ειναι κυριως να κοινωνικοποιησει και να εισαγει το παιδι στη διαδικασια της μαθησης πρεπει ο δασκαλος που το αναλαμβανει να ειναι γνωστης των ευθυνων που φερει. Το συστημα το οποιο επικρατει δυστυχως δεν αποδιδει. Μπαλωματα και κινησεις εντυπωσιασμου δυστυχως, μονο.