ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.830 μέλη

    Αυξάνονται οι ώρες διδασκαλίας στα Δημοτικά σχολεία

    tolaruba
    06.09.2006, 15:31
    Το μέλος Aiolos_m στις 06-09-2006 στις 15:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ προτίνω να τραβήξουμε τον Χορχε στα δικαστήρια γιατι φροντίζει η νέα γενιά να μένει κοντά στον υπολογιστή και να "καίγεται" ώρες και ώρες στο ιντερνετ, μακριά από τα βιβλία...


    ετσι!!!και μετα μας τη μπαινει κιολας!!!
    jorge
    06.09.2006, 15:47
    Λοιπόν στην επόμενη συνάντηση ελάτε με τους γονείς σας, έχω κάτι να τους πω...
    tolaruba
    06.09.2006, 16:12
    Το μέλος jorge στις 06-09-2006 στις 15:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Λοιπόν στην επόμενη συνάντηση ελάτε με τους γονείς σας, έχω κάτι να τους πω...


    Μακαρι να ερχομουν σε καμια συναντηση ακομα και ....με τους γονεις μου...
    Παντως κατι που ξεχασα να πω εγω οταν ημουν δημοτικο εφταωρο εκανα..
    black_devil
    06.09.2006, 17:00
    Μα καλα, δεν τα σκεύτονται καθόλου τα κακόμοιρα τα παιδάκια; Σ'αυτη την ηλικία πρεπει να παίζουν και όχι να διαβάζουν όλη τη μέρα. Και μετά σου λένε γιατι τα παιδιά δεν ενδιαφέρονται για το διάβασμα... Οταν τους βάζεις 7ωρο στο δημοτικό δεν σου φαίνεται λογικο το βαρεθούν καποια στιγμή κυρία Μαριέττα μου;

    Σχετικά με τους υπολογιστές δεν νομίζω οτι σε αποσπουν απο το διαβασμα. Είμαι τουλάχιστον 7 ώρες τη μέρα μπροστα απο μια οθόνη και βγάζω 19. Είναι θέμα προγράμματος.
    kalouka
    07.09.2006, 08:46
    Το μέλος Luthien στις 06-09-2006 στις 15:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μιλωντας απο την πλευρα του διδασκοντος ξενης γλωσσας και οχι του διδασκομενου, εχω να πω το εξης: Ο μονος τροπος να δημιουργησεις ανταγωνιστικους ανθρωπους στην αγορα και δη στην αγορα της Ε.Ε ειναι να εχουν τουλαχιστον 3 γλωσσες σε ικανοποιητικο επιπεδο.
    Οι ωρες που διδασκονται οι ξενες γλωσσες στο Δημοτικο ειναι λιγες. Με 3 45λεπτα τα οποια τα 10 ειναι ανοιξε κλεισε τα βιβλια .. δλδ μενει ενα μισαωρο επι 3 την εβδομαδα δεν μπορουν να σε πανε σε ενα πτυχιο πριν τα 15. Εδω ερχονται λοιπον τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων να γεμισουν το κενο αλλα και βεβαια να αδειασουν τις τσεπες των γονιων, και να πηξουν το προγραμμα των μαθητων.

    Αν ο στοχος του Δημοτικου ειναι κυριως να κοινωνικοποιησει και να εισαγει το παιδι στη διαδικασια της μαθησης πρεπει ο δασκαλος που το αναλαμβανει να ειναι γνωστης των ευθυνων που φερει. Το συστημα το οποιο επικρατει δυστυχως δεν αποδιδει. Μπαλωματα και κινησεις εντυπωσιασμου δυστυχως, μονο.


    και γιατί οι ανταγωνιστικοί άνθρωποι θα πρέπει να έχουν πάρει τα πτυχία στις γλώσσες πριν φτασουν στο λύκειο (λόγω διαβάσματος μετά)αν ξεκινήσουν μετά το λύκειο η φοιτητές τι θα γίνει ;
    Εκτος αυτού σε πολλά δημοτικά σχολεία (για όσα έχω πληροφορηθεί προσωπικά)και παλαιότερα που η ξένη γλώσσα ξεκινούσε στο γυμνάσιο δίδασκαν με δεδομένο ότι τα παιδιά πάνε φροντιστήριο
    XeniaRodo
    07.09.2006, 09:42
    Το μέλος Luthien στις 06-09-2006 στις 15:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μιλωντας απο την πλευρα του διδασκοντος ξενης γλωσσας και οχι του διδασκομενου, εχω να πω το εξης: Ο μονος τροπος να δημιουργησεις ανταγωνιστικους ανθρωπους στην αγορα και δη στην αγορα της Ε.Ε ειναι να εχουν τουλαχιστον 3 γλωσσες σε ικανοποιητικο επιπεδο.
    .



    Συγγνώμη αλλά διαφωνώ καθέτως...

    jorge
    07.09.2006, 09:52
    Κι εγώ. Εξαρτάται από το επάγγελμα αυτό. Εμείς στην πληροφορική είμαστε ΟΚ και με αγγλικά, ένας μαρκετίστας όμως χρειάζεται να ξέρει τουλάχιστον 2 γλώσσες για να μπορέσει να εξελιχθεί επαγγελματικά...
    tzouv
    07.09.2006, 12:29
    και μετα θα κανουν στα γυμνασια και λυκεια δεκαωρα και επειτα θα χτυπαμε καρτα οταν μπαινουμε και βγαινουμε απο το σχολειο σαν τους εργατες.Ελεος.

    Αυτο ο κοσμος μονο τσιμεντο με εσωκλειστα παιδια εχει να επιδειξει....
    Χαμενη Ελευθερια....