ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.845 μέλη

    Απαγορεύεται η εξομολόγηση στα σχολεία

    jorge
    06.09.2006, 11:12
    Απόφαση του υπ. Παιδείας απαγορεύει πλέον την εξομολόγηση στα σχολεία - Αντιδράσεις από την εκκλησία

    Την έντονη ενόχληση της Ιεράς Συνόδου προκάλεσε η απόφαση του υπουργείου Παιδείας να απαγορεύσει την εξομολόγηση στα σχολεία. Εγκύκλιος του υπουργείου Παιδείας, που εστάλη την περασμένη εβδομάδα σε όλα τα σχολεία της χώρας, αναφέρει ότι δεν επιτρέπεται πλέον η εθελοντική εξομολόγηση από ιερείς που ως σήμερα καλούνταν από τη διεύθυνση των σχολείων για το σκοπό αυτό.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Αρχιεπίσκοπος φέρεται να χαρακτήρισε την απόφαση «εχθρική ενέργεια», ενώ η Ιερά Σύνοδος απέστειλε έγγραφη διαμαρτυρία προς την υπουργό Παιδείας, εκφράζοντας την ευχή να τεθεί το πραγματικό συμφέρον των παιδιών υπεράνω πάσης σκοπιμότητας. Μάλιστα, σε ανακοινωθέν αναφέρει ότι η απόφαση του υπουργείου στρέφεται εναντίον των ίδιων των παιδιών.

    Ο εκπρόσωπος της Συνόδου, Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως, Άνθιμος, έκανε λόγο για αιφνιδιαστική κίνηση του υπουργείου καθώς, όπως επισημαίνει «η εκκλησία δεν είχε κληθεί σε διάλογο». Από την πλευρά της η κ. Γιαννάκου δήλωσε ότι «θα απαντήσει δεόντως μόλις λάβει την επιστολή».

    (ΣΚΑΪ)



    Προσωπικά δεν ήξερα πως γινόταν εξομολόγηση στο σχολείο. Αλλά και να το 'ξερα, αδιάφορο θα με άφηνε. Γιατί όμως απαγορεύθηκε αφού ήταν ήδη εθελοντική; Κάποιοι έχουν αυτή την ανάγκη και βρίσκουν διέξοδο με το να μιλήσουν για τα προβλήματά τους σε κάποιον τρίτο, που δυστυχώς δεν υπάρχει στην οικογένεια ή τον κύκλο τους. Αν και δεν είμαι θρήσκος, το θεωρώ λάθος.
    tolaruba
    06.09.2006, 11:27
    βασικα απο οτι ξερω δε γινεται εξομολογηση στα σχολεια.Ουτε σε ιδιωτικα ουτε σε δημοσια.Παντως θα ηταν πολυ ομορφο αν γινονταν ειδικα σε μεγαλες ταξεις.Επισης θα ηταν ωραιο αν υπηρχε και ψυχολογος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..
    vero
    06.09.2006, 11:35
    Εγω πιστευω κανουν σωσταααα Γιατι ειμαστε στην ευρωπη και ετσι δεν θα ειναι σωστο για τον καθολικο να εξομολογουμε!!! Αν ειναι τοτε ετσι να φερνουν και αυτοι τους παπαδες τους να τους εξολογουνε!!!! Δεν ειναι σωστο και καλα κανουν ωστε να μην γινεται η εξομολογηση στο σχολειο. Αλλα για ψυχολογο θα συμφωνισω με την τολαρουμπα!!!
    jorge
    06.09.2006, 11:48
    Το μέλος tolaruba στις 06-09-2006 στις 11:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παντως θα ηταν πολυ ομορφο αν γινονταν ειδικα σε μεγαλες ταξεις.


    Δηλαδή;
    kalouka
    06.09.2006, 11:51
    «Σε μια εποχή, τονίζεται στην ανακοίνωση, που η παραβατικότητα των μαθητών αυξάνεται εντυπωσιακά και εκρηκτικά και μάλιστα έφθασε στις πρόσφατες σκληρές συμπεριφορές των παιδιών, που προβληματίζουν τους γονείς και την κοινωνία, αλλά και την εκπαιδευτική κοινότητα, η παρουσία του πνευματικού πατέρα στο σχολείο, η δυνατότητά του να συζητά με τα παιδιά, εφόσον αυτά το επιθυμούν, να ακούει τα ερωτήματά τους και να διεγείρει το ενδιαφέρον τους, εις τρόπον ώστε στο πρόσωπό του να ανακαλύπτουν έναν πνευματικό σύμβουλο και να τον αναζητούν και εκτός σχολείου, κρίνεται άκρως απαραίτητη

    η ανακοίνωση της ΔΙΣ

    πιστεύω πως αυτό είναι δουλειά του παιδοψυχολόγου και αν δεν το ξέρετε προβλέουν θέση σε κάθε σχολείο
    dimko
    06.09.2006, 12:07
    Σε κλειστά κοινωνικά σύνολα όπως τα σχολεία δεν υπάρχει εθελοντισμός, παρά μόνο για αστείο. Είναι ευνόητες οι ψυχολογικές πιέσεις που ασκούνται.

    Πραγματικά, δεν χρειάζεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά και αυτό είναι πολύ λίγο. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι κατάργηση των θρησκευτικών, της πρωινής προσευχής, και ξεκρέμασμα των εικόνων από τους τοίχους.
    tolaruba
    06.09.2006, 12:14
    Το μέλος jorge στις 06-09-2006 στις 11:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 06-09-2006 στις 11:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παντως θα ηταν πολυ ομορφο αν γινονταν ειδικα σε μεγαλες ταξεις.


    Δηλαδή;


    μπορει να κανω και λαθος αλλα πιστευω πως τα παιδια στην εφηβεια εχουν περισσοτερους προβληματισμους και γενικα <<φοβιες>> και με την εξομολογηση αλλα και <<σχολικους>> ψυχολογους θα ενιωθαν καλυτερα.
    tolaruba
    06.09.2006, 12:18
    χωρις βεβαια να λεω οτι αυτα ειναι αχρηστα και στις μικρες ηλικιες ετσι?απλα θα ειχαν θετικα αποτελεσματα περισσοτερο σε εφηβους.Τα μικρα παιδια ανοιγονται στους γονεις πιο ευκολα.
    KAKOFONIKS
    06.09.2006, 12:19
    Ούτε και εγώ το ήξερα οτι συμβαίνει αυτό αλλά βλακεία τους που θέλουν να το καταργήσουν για τους λόγους που αναφέρει ο Jorge. Και εκτός απο αυτό γιατί θέλουν να είναι σε μια διαρκή κόντρα με την εκκλησία!
    KAKOFONIKS
    06.09.2006, 12:24
    Ούτε και εγώ το ήξερα οτι συμβαίνει αυτό αλλά βλακεία τους που θέλουν να το καταργήσουν για τους λόγους που αναφέρει ο Jorge. Και εκτός απο αυτό γιατί θέλουν να είναι σε μια διαρκή κόντρα με την εκκλησία!
    heartbreak-kid
    06.09.2006, 12:32
    και πολύ αργήσανε...ήμαρτον πια με αυτές τις διαδικασίες!ευκαιρεία ψάχνανε κάποιοι να φέρουν σε δύσκολη θεσι τους εφήβους και ταυτόχρονα να ικανοποιήσουν διάφορα περίεργα "θέλω" τους...μετά το σκάνδαλο των παπαδων και αυτές τις λογικές εξελίξεις βλέπω τον χριστιανισμό να βρίσκεται σε μια διαρκή κάθοδο και δεν θα μου φανή περίεργο να περάσουμε πάλι σε περιόδους συγκρητισμού θρησκειών...
    moufidis
    06.09.2006, 12:32
    Εγώ παιδιά, χωρίς να θέλω να τα ισοπεδώνω όλα, θα σας πω το εξής:
    Όταν ήμουν στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο (not so long ago...) όταν μας ρωτούσανε ποιοι θέλουν να εξομολογηθούν, οι περισσότεροι κάνανε ουρά, προκειμένου να χάσουν ώρα απ'το μάθημα.

    Η Εκκλησία είναι ο χώρος της εξομολόγησης.

    Άλλο παιδοψυχολόγος (απαραίτητο) κι άλλο παπάς.

    Keep it rocking, keep it real...

    usa.goin.to


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : moufidis στις 06-09-2006 12:33 ]


    uNick
    06.09.2006, 12:44
    Το μέλος kalouka στις 06-09-2006 στις 11:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    «Σε μια εποχή, τονίζεται στην ανακοίνωση, που η παραβατικότητα των μαθητών αυξάνεται εντυπωσιακά και εκρηκτικά και μάλιστα έφθασε στις πρόσφατες σκληρές συμπεριφορές των παιδιών, που προβληματίζουν τους γονείς και την κοινωνία, αλλά και την εκπαιδευτική κοινότητα, η παρουσία του πνευματικού πατέρα στο σχολείο, η δυνατότητά του να συζητά με τα παιδιά, εφόσον αυτά το επιθυμούν, να ακούει τα ερωτήματά τους και να διεγείρει το ενδιαφέρον τους, εις τρόπον ώστε στο πρόσωπό του να ανακαλύπτουν έναν πνευματικό σύμβουλο και να τον αναζητούν και εκτός σχολείου, κρίνεται άκρως απαραίτητη.

    η ανακοίνωση της ΔΙΣ

    πιστεύω πως αυτό είναι δουλειά του παιδοψυχολόγου και αν δεν το ξέρετε προβλέπουν θέση σε κάθε σχολείο.

    Το μέλος dimko στις 06-09-2006 στις 12:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σε κλειστά κοινωνικά σύνολα όπως τα σχολεία δεν υπάρχει εθελοντισμός, παρά μόνο για αστείο. Είναι ευνόητες οι ψυχολογικές πιέσεις που ασκούνται.

    Το μέλος moufidis στις 06-09-2006 στις 12:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η Εκκλησία είναι ο χώρος της εξομολόγησης.
    Άλλο παιδοψυχολόγος (απαραίτητο) κι άλλο παπάς.

    Τα είπατε όλα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Με καλύψατε...

    yiannisyiannis
    06.09.2006, 13:29
    Αυτό ακριβώς που λέει ο Moufidis συνέβαινε όταν ερχόταν o εξομολόγος στο σχολείο. Ουρά από μαθητές έξω από το εξομολογητήριο, για να χάσουν λίγη ώρα από το μάθημα. Μάλιστα ήταν τόση η ζήτηση για την ''εξομολόγηση της λούφας'' που ο καημένος ο πνευματικός δεν προλάβαινε και ερχόταν και δεύτερη μέρα, έτσι ώστε να μπορέσουν να λουφάρουν όσοι δεν πρόλαβαν την πρώτη φορά. Θυμάμαι ακόμη τα ειρωνικά σχόλια κάποιων καθηγητών σε κάποιες κουμπούρες μαθήτριες, οι οποίες όταν έμπαιναν στο εξομολογητήριο, ξεχνούσαν να βγούνε. Ώρες ταλαιπωρούσαν τον καημένο το πνευματικό, ποιος ξέρει τι σκαρφιζόταν, προκειμένου να χάσουν όση περισσότερη ώρα μαθήματος μπορούσαν.

    Άρα λοιπόν, ούτε κανενός είδους ψυχολογικός εξαναγκασμός ασκούταν όπως ισχυρίζεται ο dimko, ούτε τίποτε άλλο. Αντιθέτως οι μαθητές χρησιμοποιούσαν τον φουκαρά τον πνευματικό, για να λουφάρουν. Οι δε καθηγητές το γνώριζαν πολύ καλά και γι’ αυτό με τον τρόπο τους μας προέτρεπαν να μην εξομολογηθούμε. Με εξαίρεση βέβαια το Θεολόγο.

    Όσον αφορά το τυπικό της απόφασης, από τη στιγμή που η εξομολόγηση ήταν εθελοντική, μάλλον σφάλει το υπουργείο που βιάστηκε να την καταργήσει. Όσον αφορά την ουσία της απόφασης, νομίζω ότι τίποτε δεν θα αλλάξει στα σχολεία, με την απαγόρευση της εξομολόγησης. Όπως είπα και πιο πάνω το 99% χρησιμοποιούσε την εξομολόγηση ως πρόσχημα για να γλυτώσει από το μάθημα.

    Η σχέση του πιστού με τον εξομολόγο-πνευματικό, είναι σχέση παιδιού με τον πατέρα του. Αυτός που πραγματικά επιθυμεί να εξομολογηθεί, επιλέγει κάποιο διακριτικό πνευματικό, με τον οποίο αναπτύσσει στενούς δεσμούς και προσκολλάται σε αυτόν. Θα έλεγα δε ότι η αναζήτηση του κατάλληλου πνευματικού στον οποίο θα εμπιστευτούμε την ψυχή μας, είναι τόσο δύσκολη, που ομοιάζει με την αναζήτηση του ιδανικού συντρόφου της ζωής μας. Αυτός λοιπόν που επιθυμεί ειλικρινά να εξομολογηθεί, με τίποτε δεν αφήνεται στα χέρια ενός τυχαίου ιερέα-πνευματικού, που θα του πλασάρει η εκάστοτε μητρόπολη.

    Επίσης, πολύ χρήσιμη θα ήταν και η αποστολή ειδικών ψυχολόγων στα σχολεία, αλλά χλωμό το βλέπω. Ξέρετε γιατί; Ο πνευματικός πήγαινε τζάμπα, ενώ ο ψυχολόγος θα θέλει το ''κατιτί'' του για να πάει και σιγά μην εγκρίνει το υπουργείο τέτοια ''κατιτί'' κονδύλια.

    meltica
    06.09.2006, 14:36
    Δεν διαφωνώ με την απόφαση του υπουργείου... Απλά όπως πολύ σωστά θέσατε οι περισσότεροι καλό θα ήταν να υπάρχουν σχολικοί ψυχολόγοι.

    Δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση ας διόριζαν πρώτα τους ψυχολόγους και μετά ας καταργούσαν την εξομολόγηση ως κάτι περιττό.

    Δεν λέω και εκεί θα είχαν να πουν οι παπάδες, αλλά αυτό είναι ''άλλου παπά ευαγγέλιο''.

    Αν και με απασχολεί άμεσα, κάτι είχα ακούσει και γω ότι είχαν εγκριθεί θέσεις για ψυχολόγους σε σχολεία, αλλά δεν είδα να γίνεται και τίποτα και δεν γνωρίζω και τίποτα συγκεκριμένο. Γνωρίζω πως μόνο κάποια ιδιωτικά έχουν αυτο το ''προνόμιο''.

    Πάντως είμαι πολύ περίεργη να μάθω τι πολιτικά συμφέροντα κρύβονται πίσω από αυτή την ενέργεια...
    vero
    06.09.2006, 16:22
    Το μέλος moufidis στις 06-09-2006 στις 12:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ παιδιά, χωρίς να θέλω να τα ισοπεδώνω όλα, θα σας πω το εξής:
    Όταν ήμουν στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο (not so long ago...) όταν μας ρωτούσανε ποιοι θέλουν να εξομολογηθούν, οι περισσότεροι κάνανε ουρά, προκειμένου να χάσουν ώρα απ'το μάθημα.

    Η Εκκλησία είναι ο χώρος της εξομολόγησης.

    Άλλο παιδοψυχολόγος (απαραίτητο) κι άλλο παπάς.

    Keep it rocking, keep it real...

    usa.goin.to


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : moufidis στις 06-09-2006 12:33 ]






    Συμφωνω και γι αυτο καλα κανουν που το καταργουνε
    Sweetdreamer
    06.09.2006, 16:23
    Ήταν καιρός να γίνει αυτό το βήμα..... Η εκκλησία δεν έχει καμμιά δουλειά να ανακατεύεται στα σχολεία κι εκεί που δεν την σπέρνουν γενικώς.....
    Δεν πρέπει να παίζουν οι παπάδες τον ρόλο του κοινωνικού λειτουργού ή του ψυχολόγου ή του συμβούλου εκτός κι αν έχουν σχετικό πτυχίο και εμπειρία και μια κάποια εξειδίκευση στο θέμα, αν και εκεί - κατά την γνώμη μου - υπάρχει η πιθανότητα να συγκρούεται ή να έρχεται σε αντίθεση η επιστημονική τους ιδιότητα με τις θρησκευτικές τους αντιλήψεις, κάτι που και πάλι θα έπρεπε να προσεχθεί.....
    Από την άλλη πάλι οι στείρες απαγορεύσεις χωρίς να υπάρχει κάποια εποικοδομητικη εναλλακτική πρόταση από την Πολιτεία πάλι μπορεί να οδηγήσει σε αδιέξοδα........ πάνω σε αυτό συμφωνώ με εσένα meltica και σε όσους εκφράστηκαν θετικά για τον θεσμό των σχολικών ψυχολόγων. Ακόμη όμως και να διορίζονταν ψυχολόγοι στα σχολεία είναι σίγουρο ότι μία μεγάλη ίσως μερίδα του κλήρου, της Εκκλησίας θα αντιδρούσε σε αυτή την εξέλιξη όπως και μια άλλη μερίδα του κλήρου ενδέχεται να εκφραζόταν θετικά στην προοπτική καθιέρωσης αυτού του θεσμού.

    black_devil
    06.09.2006, 16:50
    Εγώ δεν το ήξερα ότι γίνοταν εξομολόγιση στα σχολεία...Πάντως καλύτερα που έγιναν έτσι τα πράγματα. Η μόνη θέση της εκκλησίας στα σχολεία είναι το μάθημα των θρησκευτικών. Αν θέλει να προσεγγίσει πιστούς καλύτερα να βρει άλλο τροπο. Άλλο παιδεία και άλλο θρησκευτική παιδεία. Θα προτιμούσα η θρησκευτική παιδεία να περιοριστει στην εκκλησία.
    belma
    06.09.2006, 18:12
    Το μέλος kalouka στις 06-09-2006 στις 11:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    «Σε μια εποχή, τονίζεται στην ανακοίνωση, που η παραβατικότητα των μαθητών αυξάνεται εντυπωσιακά και εκρηκτικά και μάλιστα έφθασε στις πρόσφατες σκληρές συμπεριφορές των παιδιών, που προβληματίζουν τους γονείς και την κοινωνία, αλλά και την εκπαιδευτική κοινότητα, η παρουσία του πνευματικού πατέρα στο σχολείο, η δυνατότητά του να συζητά με τα παιδιά, εφόσον αυτά το επιθυμούν, να ακούει τα ερωτήματά τους και να διεγείρει το ενδιαφέρον τους, εις τρόπον ώστε στο πρόσωπό του να ανακαλύπτουν έναν πνευματικό σύμβουλο και να τον αναζητούν και εκτός σχολείου, κρίνεται άκρως απαραίτητη

    η ανακοίνωση της ΔΙΣ

    πιστεύω πως αυτό είναι δουλειά του παιδοψυχολόγου και αν δεν το ξέρετε προβλέουν θέση σε κάθε σχολείο



    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!! τι βλακείες είναι αυτές με τις εξομολογήσεις στα σχολεία μωρε? Ας βάλουν έναν παιδοψυχολόγο σε κάθε σχολείο και ας αφήσουν τους παπάδες στις εκκλησιές τους! Συμφωνω απόλυτα με την κατάργηση της εξομολόγησης από τα σχολεία!
    iris-the-black
    06.09.2006, 22:21
    Θελετε γνωμη μαθητριας;;Δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα παιδια της εξομολογησης..Κατ' αρχας γιατι ειναι σαν να θεωρουν δεδομενο οτι εχεις αμαρτησει(!) και πρεπει να εξομολογηθεις και τετοια...Παιδια ειμαστε και δεν πιστευω πως η υπερβολικη δοση...θρησκειας θα μας βγει σε καλο..Οσο για τον ψυχολογο εμεις εχουμε στο σχολειο και ειναι χρησιμος πιστευω...Αυτα.