ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.848 μέλη
    TheExtraordinaryGirl
    20.05.2011, 17:05
    συγγνωμη κιολας αν σε προσβάλαμε ρε φιλε... εισαι 13 και εχεις και αποψη για το τι παει να πει αληθινο rock?? οι περισσοτεροι απο εμας μεγαλωσαμε με rock απο την κουνια μας.. δεν ξερω για εσενα, παντως εμεις εχουμε την δυνατοτητα να τα ξεχωριζουμε.. και οσο για το σχολιο με τα ναρκωτικα.. επειδη νομιζω οτι μολις τωρα αρχιζεις να μαθαινεις την πραγματικη εννοια του rock, να εισαι rock και να τραγουδας ή να παιζεις rock τραγουδια δεν σε κανει πρεζακι. μαθε τουλαχιστον να ξεχωριζεις αυτες τις εννοιες και μην γινεσαι ενας απο αυτους που επειδη δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν, μπαινουν σε sites και βριζουν ανεξαιρετως συγκροτηματα και τραγουδιστες μονο και μονο επειδη δεν τους αρεσουν.. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙ ΠΟΙΚΙΛΙΑ.. μαθε να ζεις με αυτο γιατι θα τα βρεις σκουρα οταν μεγαλωσεις ακομα.. ελεος λεω εγω.. για να ηρεμησουμε γιατι μου φαινεται οτι εχουμες παρει πολυ αερα..και δεν το παιζω εξυπνη επειδη ειμαι λιγο μεγαλυτερη.. εσενα θα σου αρεσε να βριζουν το αγαπημενο σου συγκροτημα ή το συγκροτημα που πιστευεις οτι ειναι φοβερο κλπ οπως πολλοι εδω μεσα? δεν νομιζω.. σεβασου τα συγκροτηματα λοιπον τους μεγαλυτερους σου γιατι για να σου λενε, ολο και κατι παραπανω θα γνωριζουν απο εσενα..
    Foidel
    21.05.2011, 11:14

    Ο μόνος λόγος για τον οποιό μπήκα ξανά σε αυτο το forum είναι γιατί ήθελα να σου απαντήσω σε αυτό το post σου το οποιό δεν μπορώ να πω οτί με ικανοποίησε (δεν με ικανοποιήσε λόγω του μικρού της ηλικίας σου).

    1.Ναι είμαι μόλις 13 και έχω άποψη τι πάει να πει αληθινό rock.Αν ρωτάς γιατί σου απαντάω μπορώ να σου πω πως είχα από πολυ μικρός  επιρροές από όλα τα είδη της μουσικής.

     

    2.Στην αναφορά σου στα ναρκωτικά.Πρεπεί να αντιληφθείς πως αναφέρεσαι στο σχόλιο ενός video το οποίο αν το άκουγες θα καταλάβαινες γιατί κάνω την αναφορά στα ναρκωτικά.Αυτό σημαίνει όπως καταλαβαίνεις οτί σωμφωνώ μαζί στην άποψη πως να εισαι rock και να τραγουδας ή να παιζεις rock τραγουδια δεν σε κανει πρεζακι.

     

    3.Έχω μάθει όπως σου είπα από πολύ μικρός να ξεχωρίζω τις έννοιες.Όπως μπορείς να καταλάβεις δεν έχω γίνει ένα από αυτά τα  άτομα που μπαίνουν στα site και βρίζουν ανεξαιρέτως.

     

    4.Μπορώ να αντιληφθώ επίσης  πως η μουσική έχει ποικιλία αλλά περίμενα τουλάχιστον από μία κοπέλα της ηλικίας σου (όπως προανέφερες) να είχε καταλάβει πως άτομα σαν τους Green Day είναι διεφθαρμένοι μέχρι το κόκκαλο.

     

    5.Μπορώ να σεβαστώ την σχετική σου άποψη περί φοβερού συγκροτήματος αλλά προσπαθώ να σε αφυπνίσω .

     

    Οι Τρύπες,Ο Άσιμος,Ο Σιδηρόπουλος,Τα Ξύλινα Σπαθιά είναι οι προτοστάτες της ελληνικής ροκ και δεν είναι άτομα τα οποία πέρασαν στα γρήγορα...


    -----------------
    Tα χρέη, το άδικο, o εαυτός σου, ο χρόνος τελικά υπάρχει μόνο ένας τρόπος να τουs ξεφύγεις, εκτός φυσικά απ’ το τρέξιμο: η άνευ όρων εμπιστοσύνη στην απόλυτα δική σου τρέλα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Foidel στις 21-05-2011 11:18 ]


    TheExtraordinaryGirl
    21.05.2011, 20:48
    να με αφυπνησεις?? σχετικα με τι? εζησα να το ακουσω και αυτο.. το γεγονος οτι εσυ πιστευειες οτι ειναι διεφθαρμενοι ή ας υποθεσουμε οτι ειναι, δεν παυει να τους κανει ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα της εποχης μας.. τα τραγουδια τους εχουν νοημα.. δεν μιλανε για χαζο-χωρισμους 15χρονων οπως τα περισσοτερα τραγουδια που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη.. αντιθετα εχουν απολυτη γνωση του πολεμου, του τι παιζεται απο τους πολιτικους με τις ζωες μας και γι αυτο γραφουν τραγουδια εναντιον τους, τα οποια εχουν βρει μεγαλη ανταποκριση απο τον κοσμο.. αυτα τα τραγουδια γραφονται στην προσπαθεια να ΑΦΥΠΝΗΣΟΥΝ τον κοσμο, ο οποιος νομιζει οτι βρισκεται σε συννεφακι με καρδουλες και πεταλουδιτσες.. επισης, δεν ανεφερα την ελληνικη ροκ, την οποια δεν προτιμω.. και το γεγονος οτι αυτα τα ονοματα δεν ξεπερασαν τα ορια δεν τους κανει καλυτερους στα αυτια μου.. αν θες να εισαι πραγματικα rock τα ορια τα ξεπερνας.. και δεν νομιζω κανενας ο οποιος θεωρει τον εαυτο του ως rock ή τα συγκροτηματα τελος παντων, να μην εχουν υπερβει τα ορια.. πολυ απλα γιατι ειναι ROCK.. ειναι φυσικη εξελιξη να ξεπερνας τα ορια τα οποια εθεσαν οσοι θελουν να επιβαλουν ομοιογενεια και υποταγη στον κοσμο.. ΜΑΚΑΡΙ να μπορουσε να υπαρχει περισσοτερη rock νοοτροπια στη χωρα μας, αλλα δυστυχως στην Ελλαδα, αυτη η εννοια παρερμηνευεται και θεωρειται λαθος.. και αυτο το λεω γιατι ξερω τη νοοντοπια του εξετερικου.. για πηγαινε στη Νεα Ζηλανδια και πες τους οτι καποια συγκροτηματα ειναι rock επειδη δεν ξεπερνουν τα ορια.. θα πεσουν κατω απο τα γελια.. λοιπον, επειδη οπως ειχα πει, απο την κοιλια της μανας μου ακουγα rock και διαφορα ειδη της οπως punk rock, classic rock, rock n'roll κλπ, ακου πρωτα και τη rock που εχει να σου προσφερει το εξωτερικο και μετα κανε τις συγκρισεις σου και πες μου τι ειναι πραγματικη rock και τι οχι.. θα σου συνιστουσα ανεπιφυλακτα να ξεκινησεις με τους αγαπημενους Ramones, εκτος και αν τους θεωρεις και αυτους "διευθαρμενους", Nirvana, The Doors, Jimi Hendrix, Queen και μετα πηγαινε σε Scorpions κλπ κλπ.. μην φορας παροπιδες σχετικα με την πραμγατικη εννοια της rock νοοτροπιας αλλα και μουσικης, οπως οι περισσοτεροι ελληνες.. εχει καταντησει πια αηδια, κατι που δεν τους αρεσει να το βριζουν και να το κορο'ι'δευουν μεχρι εκει που δεν παει μονο και μονο επειδη δεν ειναι αυτο που τους ειπαν να τους αρεσει..
    Foidel
    21.05.2011, 21:45
    Όταν εσύ πήγαινες εγώ γύρναγα καλή μου
    TheExtraordinaryGirl
    21.05.2011, 21:58
    ωραια απαντηση.. ωριμη πανω απ ολα. ετσι δειχνεις οτι δεν εχεις τιποτα αλλο να γραψεις, πολυ απλα γιατι δεν υπαρχει κατι αλλο να γραψεις.. και οπως λενε και οι σοφοτατοι Green Day: gooooodnight... οσοι καταλαβατε, καταλαβατε.
    Foidel
    21.05.2011, 22:18
    Πρέπει να αντιληφθείς πως από την ώρα που δεν έδειξες καμία πρόθεση να καταλάβεις αυτά που σου εξήγησα .Όσο για την επαναστατική τάση των Green Day θα επαναλάβω κάτι που είχα πει πιο πριν .Αυτά τα τραγούδια προσφέρουν μόνο έξαψη!Πρέπει να καταλάβεις πως αν έλεγαν όσα πραγματικά ήξεραν θα είχαν δολοφονηθεί.Όσον αφορά τα υπόλοιπα συγκροτήματα που είπες οφείλω να ομολογήσω πως έχουν αφήσει το στίγμα τους.....
    MikeGnR
    21.05.2011, 22:46
    Η Βίσση... Πόσο χρονών είναι;
    Foidel
    21.05.2011, 22:57
    ακυρο....
    Foidel
    21.05.2011, 23:01
    κατσε να ψαξω στην βικιπαιδια να σου πω
    Foidel
    21.05.2011, 23:06
    54 ειναι το εψαξα
    TheExtraordinaryGirl
    22.05.2011, 10:16
    @Foidel αφου ΔΕΝ καταλαβαινεις τι γραφω, τι το παιδευεις? αλλα ρωταω, αλλα απαντας.. να μου πεις, τι αλλο να γραψεις? κατ' αρχας δεν καταλαβαινω τι γραφεις.. δεν βγαζω νοημα, πως το λενε..? γραψε σαν ανθρωπος ή τουλαχιστον αμα δεν μπορεις, αστο.. ".Αυτά τα τραγούδια προσφέρουν μόνο έξαψη!" ωραια τοτε, πηγαινε ακουσε τα βαρετα χαζοτραγουδα της ηλικιας σου που μιλανε για ερωτες και ηλιθιοτητες.. γιατι δεν ακους και justin bieber? το ιδιο και το αυτο ειναι.. ακους εκει... υπαρχει καποιο τραγουδι στη rock που να μην σου προκαλει εξαψη??? εγω πρωτη φορα το ακουω. " Πρέπει να καταλάβεις πως αν έλεγαν όσα πραγματικά ήξεραν θα είχαν δολοφονηθεί." να ΚΑΤΑΛΑΒΩ???? come again? δεν ξερω αν ΕΣΥ το εχεις ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, αλλα ζουμε σε εναν κοσμο που διεπεται απο δημοκρατια, και ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του.. ετσι γινεται και με τα τραγουδια. οι ιδιοι λενε ολα οσα ξερουν, εστι ωστε να αφυπνησουν πολιτες σαν εσενα, που νομιζουν οτι ολα ειναι ροδινα. και επισης, να δολοφονηθουν γιατι? οπως προανεφερα, ειναι δικαιωμα του καθενος να πραττει και να λεει ο,τι θελει, και με οποιον τροπο θελει.. ειτε αυτος ειναι με τραγουδια, ειτε ειναι με ζωγραφιες σε τοιχους ειτε, ειτε... τελος, οι Green Day, ειναι ροκ γι αυτον ακριβως το λογο.. γραφουν τα πιστευω τους, χωρις να τους ενδιαφερει τι θα πει ο καθε κομπλεξικος. δεν θα κατσουν να σκασουν αν καποιοι οπως και εσυ δεν τους γουσταρουν.. εχουν εξαλλου εκατομμυρια fans σε ολο τον κοσμο για να κατσουν να ενδιαφερθουν. και για να τελειωσει αυτη η ηλιθιοτητα, γιατι εχουμε και δουλεις, ουτε εγω γουσταρω τον justin bieber, αλλα δεν θα κατσω να μπω στις ιστοσελιδες που τον αναφερουν, μονο και μονο για να τον βρισω.. εξαλλου, πρεπει να τρεφουμε ΣΕΒΑΣΜΟ για τις μουσικες επιλογες των αλλων, ειτε μας αρεσουν, ειτε οχι.
    Foidel
    22.05.2011, 10:23

    Mόνο έξαψη!Και δεν θα postaro ξανα εδώ γιατί όπως μπορείς να καταλάβεις δεν αξίζει πλέον να προσπαθώ...


    Mad4U
    22.05.2011, 16:43

    Foidel αν εισαι 13 χρονων εγω ειμαι ο superman!! Extraodinarygirl καλα τα λες κοπελια και καλη φωνη εχεις (ασχετο αλλα σ ακουσα στο youtube) αλλα γενικα ολη η διαφωνια σας με τον foidel δεν εχει νοημα. Δεν εχει σημασια τι ειναι αληθινο rock η ποσο διεφθαρμενοι ειναι καποιοι που τραγουδουν η αν ειναι punk η οχι. Σημασια εχει αν αυτο που ακους απο αυτους σ αρεσει και σε εκφραζει. Κι αν προσπαθουν να αφυπνησουν τον κοσμο η απλα να βγαλουν λεφτα για να αγοραζουν παντα την καλυτερη ποιοτητα μπαφου δε με νοιαζει!

    Το μονο πραγμα που ισως μπορει καποιος να διαφωνησει ειναι αν εχουν σχετικα καλη ποιοτητα η οχι.Για μενα εχουν δε λενε φτηνα χαζοτραγουδα κι ουτε μιλανε για ερωτες.

    ΠΑΝΩ απο ολα ομως τους γουσταρω και θα πηγαινα να τους δω(αν ειχα παρεα) μεχρι και στο εξωτερικο!


    greendaz
    23.05.2011, 06:58

    χα χα χα, καλά πόσο χρονών παιδιά μπαίνουν εδώ???

     

    Μπράβο πάντως σε αυτό το παιδί που είναι 13 χρονών, πολύ σωστή έκφραση και χωρίς ορθογραφικά λάθη!

    Να πει τη γνώμη του και ένας παππούς 33 ετών? Ναι για τους Green Day όχι για τους beatles...

    Πολύ τσατίζομαι όταν κάποιος θεωρεί ότι οι GreenDay είναι για 15χρονα γιατί έχουν τόσα χρόνια στο προσκήνιο -ή το παρασκήνιο... - που εγώ τους θεωρώ κλασσικούς πια! Ήμουν Β΄ λυκείου το 1994 όταν κτυπιόμουνα με το basket case και το ότι διατηρούν τη φρεσκάδα νέου συγκροτήματος είναι μαγκιά τους. Γιατί συνήθως τα ροκ συγκροτήματα μετά από λίγο ξεφτίζουν, χαλαρώνουν και κατατάνε ζωντανοί νεκροί.. Εντάξει δεν είναι σαν το dookie, σαφώς η παραμόρφωση έχει ελαττωθεί και έχουν γίνει πολύ εμπορικοί στον ήχο αλλά ειλικρινά τα live τους δεν περιγράφονται! Δεν υπάρχει άλλος σαν τον Billie Joe στη σκηνή, τόση ένταση, μπορεί ένα χαζοτράγουδο να στο κάνει πανκ! Το ότι πολλά τραγούδια τους στο cd είναι σαν της britney spears πια ναι αλλά σε ένα τόσο ποπ μουσικό σκηνικό είναι μια ευχάριστη νότα...

    {#emotions_dlg.clap}


    Foidel
    23.05.2011, 11:57
    Mad4U μπορείς να πετάξεις κιόλας;Γιατί εγώ είμαι όντως 13 χρονών...
    Mad4U
    23.05.2011, 14:30

    τοτε foidel αν εισαι οντως 13 κοψε τα φορουμ και πανε να σε δει κανενας κυνηγος ταλεντων για γραφη και λογο απο το χαρβαρντ!!!

    Αλλα για να τελειωνει εδω απο την πρωτη στιγμη εψαξα παλια σου ποστς τα οποιο σε προδιδουν!! ειδικα αυτο που πηγες εκδρομη με 40χρονους φιλους σου κ εγραφες και τραγουδια!


    Foidel
    23.05.2011, 14:56

    LoL!Στείλε link του post μου γιατί μπορεί να είμαι μικρος όμως δεν ψαρώνω τόσο εύκολα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Foidel στις 23-05-2011 15:00 ]


    Mad4U
    23.05.2011, 17:38
    35-37 εισαι.
    MikeGnR
    23.05.2011, 18:03
    Μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε αυτό. Ολυμπιακό Χωριό δεν μένεις? Πες μου σε ποιά τάξη είσαι και ποιος ήταν ο μαθηματικός σας...
    Foidel
    23.05.2011, 20:45
    Bασικά έχουμε τρεις μαθηματικούς στο Γυμνάσιο.Νασοπούλου,Δήμτσας,Τσατσαρώνης.Εγώ έχω την Νασοπούλου