ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.845 μέλη
    gate
    07.01.2004, 22:32
    Και τώρα...φανταστείτε...ότι κάποιος εκδοτικός οίκος....
    σας κάνει λοιπόν μια ξεχωριστή τιμή....και σας προτείνει να γράψετε ένα βιβλίο, με όποιο θέμα θέλετε, το οποίο 100% υπόσχεται ότι θα εκδώσει ...., ό, τι περιεχόμενο κι αν έχει... (................... ...........)

    Λοιπόν....
    ποιο θέμα θα επιλέγατε για το βιβλίο σας... και γιατί;
    Vagabond
    08.01.2004, 00:35
    (Το ξαναέστειλα αυτό το μήνυμα αλλά φοβάμαι ότι κάπου αλλού πήγε... )
    Λοιπόν όπως έλεγα εξαρτάται από το αν θα πληρωνόμουν ποσοστά ή εφ άπαξ. Θα προτιμούσα να καθορίσω ένα εφ 'απαξ ποσό και θα παρέδιδα ένα πάκο λευκές κόλλες (ή έστω με την υπογραφή μου για να κατοχυρώσω τα πνευματικά δικαιώματα ) για να εκδώσει...
    zappas
    08.01.2004, 09:48
    μαλιστα!!!!!!! με την υπογραφη σου ε??? δηλαδη μοιραζεις αυτογραφα πριν γραψεις??? ψωναρα!!!!!!!!!!!!
    yiannisyiannis
    08.01.2004, 10:52
    Ωραίο topic Νεκταρία, μας έδωσες την ευκαιρία να φλερτάρουμε με το ανεκπλήρωτο και να ονειρευτούμε.

    Το θέμα που θα διάλεγα σχετίζεται φυσικά με τη μουσική και την ιστορική της πορεία.

    Ο τίτλος θα ήταν πιθανώς «Παλιά Ελληνική μουσική, περίοδος 1850 – 1950».

    Περιεχόμενο: Παραδοσιακά, Δημοτικά, Σμυρναίικα, Ανατολίτικα, Ρεμπέτικα, Αστικά λαϊκά, Ελαφρά και λαϊκά τραγούδια. Ποιες κοινωνικές ζυμώσεις ευθύνονται για τα αντίστοιχα μουσικά ρεύματα και ποιοι ήταν οι σημαντικότεροι δημιουργοί. Ακόμη, ποιος ήταν ο αντίστοιχος π.χ. Χατζηδάκης ή Σαββόπουλος ή Πορτοκάλογλου της εποχής εκείνης;

    Σ’ αυτή την περίοδο βέβαια, υπήρξε και μια προσπάθεια καθιέρωσης Ελληνικής σοβαρής(=κλασσικής) μουσικής Σχολής, με μερικούς αρκετά αξιόλογους, θα έλεγα δε και πρωτοποριακούς εκπροσώπους. Αυτό όμως το υλικό, το φυλάω για το επόμενο βιβλίο μου, όταν εκείνος ο εκδοτικός οίκος που αναφέρεις Νεκταρία, αποφασίσει να μου δώσει και μια δεύτερη ευκαιρία δωρεάν έκδοσης!
    yiannisyiannis
    08.01.2004, 10:59
    Αγαπητή Vagabond πολύ έξυπνη η ιδέα σου. Θα σου πρότεινα μόνο, αντί για λευκές, να παρέδιδες ένα πάκο με ροζ κόλλες. Που ξέρεις, ίσως έτσι να εξασφάλιζες μια θέση στη βιτρίνα και καλύτερα ποσοστά ή εφάπαξ αμοιβή.
    Nekros
    08.01.2004, 11:57
    Λοιπόν...! Πολύ ωραίο το θέμα αυτό! Εγω θα έγγραφα ένα βιβλίο με θέμα την μουσική μεν αλλά δεν θα είχε καμία σχέση με την πορεία της δε...! Δηλαδή θα έγγραφα ένα βιβλίο το οποιό θα είχε σχέση με το τι ρόλο παίζει στην ζωή μας η μουσικη! Τι δύναμη υπάρχει μέσα στην μουσική η οποία "παίζει" με την ψυχολογία μας! Το θέμα που θα διάλεγα θα μπορούσε να είναι "Μουσική: ο ψυχαναλυτής σας..."
    stefke
    10.01.2004, 04:49
    eidate pou sas ta elega ego?
    i gate paei kai gia syggrafeas....alla psaxnei na vrei idees mou fainetai....ax vre gate!AX VRE GATE!
    gate
    10.01.2004, 11:32
    Quote:

    10-01-2004 στις 04:49, Ανώνυμος :
    eidate pou sas ta elega ego?
    i gate paei kai gia syggrafeas....alla psaxnei na vrei idees mou fainetai....ax vre gate!AX VRE GATE!




    Αχ βρε stef ..αποκάλυψες το μυστικό μου...

    Είπα τώρα που βρήκα εκδοτικό οίκο ...ας πάρω και καμιά ιδέα για το βιβλίο μου...
    jorge
    10.01.2004, 21:51
    Για να επανέλθουμε στο θέμα μας - μετά την δυναμική επάνοδο του Στέφανου! - εγώ θα έγραφα βιβλίο με τίτλο "Κάτω το SMS"
    gate
    11.01.2004, 10:22
    Παιδιά... έχετε ωραίες ιδέες...αλλά το "γιατί" τις έχετε...έχει νομίζω μεγαλύτερο ενδίαφέρον...
    π.χ. επειδή έχετε περισσότερες γνώσεις σε αυτό το θέμα; επειδή είναι κάτι που παρότι δεν έχετε γνώσεις τόσες πολλές, σας ενδιαφέρει ωστόσο πολύ και έχετε ιδέες; επειδή ο σκοπός σας πάνω απ' όλα είναι να περάσετε κάποιο μήνυμα...(και ποιό); κ.τ.λ.

    Ας πούμε, ...ότι κάνουμε έρευνα της ψυχολογίας του συγγραφέα....


    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 11-01-2004 10:23 ]
    jorge
    11.01.2004, 13:28
    Σωστά!

    Καταρχήν ο τίτλος "Κάτω το SMS" είναι άκρως εμπορικός και θα τραβήξει το ενδιαφέρον. Το βιβλίο δεν θα είναι προπαγάνδα κατά του SMS, αλλά θα είναι μια ανάλυση των υπέρ και των κατά των σύγχρονων μεθόδων επικοινωνίας των ανθρώπων. Τα υπόλοιπα θα τα διαβάσετε όταν το εκδώσει η Gate
    yiannisyiannis
    12.01.2004, 11:54
    Όταν κάποιος αποφασίσει να γράψει ένα βιβλίο (υποτίθεται με αγνά κριτήρια), πρέπει κατά τη γνώμη μου πρώτα απ’ όλα να έχει αγάπη για το αντικείμενο που θα γράψει και φυσικά γνώσεις και έμπνευση για να το ολοκληρώσει.
    jorge
    12.01.2004, 14:27
    Gate wrote:
    Quote:

    "Και τώρα... φανταστείτε...ότι κάποιος εκδοτικός οίκος.... "



    Ας αφήσουμε λοιπόν τη φαντασία μας ελεύθερη και ας φανταστούμε πως είμαστε όλοι ικανοί να γράψουμε ένα βιβλίο... Διαφορετικά στο topic θα γράψουν μόνο όσοι θεωρούν τον εαυτό τους ικανό συγγραφέα. Προτείνω λοιπόν να το δούμε λίγο πιο χαλαρά...
    edelweiss
    28.05.2007, 15:03
    Τίτλος: "Σαματήστε επιτέλους..."

    Και το περιεχόμενο θα είχε να κάνει με την ρύπανση του περιβάλλοντος και τις αιτίες, οι οποίες την προκαλούν. Επίσης θα είχε κι ένα κεφάλαιο με τρόπους που μπορούμε να ελλατώσουμε τους ρύπους :)

    man-keys
    28.05.2007, 15:57
    Εγώ πάλι εχω σκεφτεί πολλες φορές να γραψω ένα βιβλίο, μιας που μου αρέσει πολύ να διαβάζω.. είναι μάλλον ένα όνειρο που δεν θα πραγματοποιηθεί γιατί ίσως δεν έχω την υπομονή να το αναπτύξω ή επειδή έχω δοθεί ολοκληρωτικά σε αυτό που κάνω, δηλαδή την μουσική!!! Φυσικά θα μπορούσα να τα συνδυάσω γράφοντας ένα βιβλίο για μουσική, άλλα λεγοντας ότι θέλω να γράψω ένα βιβλίο με παραπέμπει αλλού. Ένας τίτλος που είχα σκεφτεί παλιότερα είναι το "πως βλέπω τον κόσμο" αλλα ανακάλυψα κάποια στιγμη ότι με πρόλαβε κάποιος που τον έλεγαν... αινστάιν ή.. κάπως έτσι :P (αστειεύομαι φυσικα. respect στον κυριούλη με τα ασπρα μαλλια και την αλλόκοτη εμφάνιση!) Ένας άλλος τίτλος που σκέφτηκα κάποτε είναι "πτήση 301"(για τελείως προσωπικούς λόγους) Πάντως το θέμα που θα επέλεγα μάλλον δεν έχει να κάνει με τους τίτλους... Μου αρέσει να διαβάζω αστυνομικά - ιστορικά θρίλερ, οπότε κάπως έτσι θα ήταν το βιβλίο μου! Διαβάζοντας βιβλία σκέφτομαι πολλές φορές, πώς θα το έγραφα εγώ αυτο; Θα ήθελα να γράψω ένα βιβλίο σαν το "οχτώ" της Kathrine Neville (όσοι δεν το έχετε διαβάσει να το διαβάσετε... πολύ ενδιαφέρων βιβλίο), ή να δημιουργήσω έναν ήρωα σαν τον Ήρακλή Πουαρώ!!! Τέλος πάντων κύριε εκδότη... αφήνω την συγγραφή σε ανθρώπους που το κατέχουν καλά το θέμα. Σας ευχαριστώ πολύ για την πρόταση που μου κάνατε αλλα θα αναγκαστώ να την αρνηθώ! Και αφήνοντας λίγο ανεξέλενγκτη την φιλοδοξία μου, ίσως σας χτυπήσει κάποια στιγμή την πόρτα κάποιος απο αυτούς που θα θέλει να γράψει την βιογραφία μου ;) Οπότε με αυτήν την προοπτική (που λίγο πολύ ο καθένας θα το ήθελε), καθημερινά προσθέτουμε και μια σελίδα...
    Φιλιά σε όλους και... καλή συγγραφή!!!
    Tren
    29.07.2007, 23:10
    Αααααα το στοιχειο μου..που ηταν καλε αυτο το θεμα και δεν το ειχα παρει χαμπαρι?


    -Κυριε εκδοτα μπορω να γραψω κατι που δεν εχει σχεση με τη συγχρονη πραγματικοτητα αλλα σιγουρα εχει διαχρονικα στοιχεια?Ε γλυκε μου εκδοτα?



    Θα το ρισκαρω παιδι μου Τren...


    -Σας ευχαριστω...

    "Ατακτος εμμηνος ρυσις"


    Κεφαλαιο Α

    Η σκουπιδιαρα περασε παλι κατω απ'το παραθυρο της.Μαλλον επιτηδες.Πεταχτηκε αλαφιασμενη απο το κρεβατι της και βγηκε στην βεραντα μαζευοντας οπως οπως την χθεσινη μπουγαδα της...Ηταν ομως ηδη αργα.Το μεταξωτο νεκλιζε ειχε ηδη ποτισει με την μυρωδια του σκουπιδιαριου που μολις ειχε παρελασει απο τη γειτονια της."Οχι παλι"σκεφτηκε απο μεσα της η Κουλα."Συνεχεια το ιδιο πραγμα"Ειχε δικιο.Ποτε τα μπριζολακια του Κυριου Ανεστη στην αυλη,ποτε η εξατμιση απο τη μηχανη του γιου του,ποτε το κυριακατικο λιβανισμα της κυριας Αλκμηνης του πρωτου,ποτε το σκουπιδιαρικο ,παντα μια μυρωδια λερωνε την μπουγαδα της.Κι ετσι ενιωθε παντα βρωμικη η κακομοιρα.Η Κουλα ηταν.....


    χεχεχεχεχε συνεχιζεται.........
    asxetos
    29.07.2007, 23:22
    μας κρατα σε αγωνια tren .....μετα μετα...
    Liza32
    30.07.2007, 00:02
    Το βιβλίο μου θα είχε τίτλο "Κατάθεση", επειδή θα περιλάμβανε και αληθινά γεγονότα τα οποία δεν εισακούστηκαν ποτέ απο κανέναν!
    Tren
    12.09.2007, 12:32
    Συστημενο

    Καποτε, σε εναν αοριστο χρονο, που μπορει να ειναι πολυ παλια ,αλλα μπορει και λιγο πριν , σε μια χωρα που ελαχιστοι εχουν γνωρισει, ζουσε ενας λαβωμενος επαναστατης.
    Στη χωρα αυτη που οι δρομοι ειναι μονο γκριζοι διαδρομοι και τιποτα παραπανω,
    αναζητουσε ενα λογο να σταθει στις μυτες των ποδιων του.Να φτασει καπου.
    Βεβαια οταν το ταβανι ειναι πολυ χαμηλο ξερεις πολυ καλα πως δεν εχεις και πολλες ελπιδες να πετυχεις κατι τετοιο .Στην καλυτερη θα τρυπησεις το ταβανι και στην χειροτερη θα χτυπησεις το κεφαλι σου.
    Δηλαδη ζημια οπως και να χει και επιμονοι λεκεδες...
    Γνωριζοντας λοιπον ο απαισιοδοξος επαναστατης πως η γκριζα χωρα του δεν εχει ανοιγματα περιοριστηκε σε αλλου ειδους κολπα για να επιβιωσει.
    Εψαχνε σαν ρακοσυλλεκτης τυλιγμενα κρυφα πραγματακια.Μικρα πραγματακια που ξετυλιγοντας τα σου θυμιζουν πως τιποτα δεν ειναι μονο αυτο που δειχνει.
    Πως ειναι και κατι αλλο παντα..
    Δεν εχει σημασια τι.
    Ακομα και σε εναν σκουπιδοτενεκε το ματι μπορει ανετα και εκπλησεται.Δεν ξερει κανεις τι ακριβως κρυβεται μεσα σε ενα περιτυλιγμα, σε ενα κλειδωμενο κουτι, πισω απο μια κλειστη πορτα , κατω απο ενα λευκο σεντονι, μεσα σε ενα ανθρωπινο μυαλο,στα ματια του τα ιδια ακομη..
    Ανοιγοντας λοιπον κλειστες αριθμημενες πορτες ο επαναστατης βρηκε μονο κλειστα ματια.
    Ανοιγοντας κλειστα ματια βρηκε δακρυα.Αναλυοντας τα δακρυα βρηκε σκουπιδια και ψαχουλευοντας τα σκουπιδια βρηκε κλειδωμενα κουτακια.Τα εσπασε κι αυτα και βρηκε μεσα ανθρωπινες σκεψεις.Μετα τα εβαλε ολα μαζι στις τσεπες του και ετσι παραφορτωμενος εκπληξεις σηκωσε με θαρρος και το λευκο σεντονι..
    Βρηκε απο κατω ενα μικρο ροζ αυγουλακι .Το ονομα του Χριστινα.
    Το κρατησε στην αγκαλια του και σκεφτηκε περιεργως πως ειναι καιρος να ξαπλωσει λιγο και να ξεκουραστει.Ξαπλωσε γυμνος μα οχι λαβωμενος πια.
    Ισως λιγο εκπληκτος μονο απο τον εαυτο του αφου επιτελους βρηκε και κατι που δεν θελει να ανοιξει.
    Εναν λογο να φωλιασει την επανασταση του.Μια ολοκληρη επανασταση καταφερε να χωρεσει μεσα σε ενα τοσοδουλι ευθραστο μικρο αυγο.Για σκεψου...
    Αφησε τις υπολοιπες εκπληξεις λοιπον προσεκτικα στο κομοδινο και κανοντας τα χερια του δυο μεγαλα ζεστα φτερα κλωσαει απο τοτε το μικρο ροζ αυγουλακι του ολη μερα και ολη νυχτα.
    Και οταν νομιζει πως ακουει εναν τριγμο φοβαται μην του σπασει και μονολογει.
    Δεν ειναι ωρα ακομα...Δεν ειναι ωρα ακομα..Δεν ειναι ωρα ακομα..
    Θεε μου δεν ειναι ακομα ωρα...

    Στην μικρη Χριστινουλα και τον εκπληκτο επαναστατη της...

    Οχι δεν ειναι ωρα

    Tren
    12.09.2007, 13:58
    Θελω θελω!!!!!!

    Να ειναι ετοιμο το γρηγοροτερο καθοτι βιαζομαι πολυ.
    Για να μπαινουμε σε δραστηριοτητες σιγα σιγα...