ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    Μία απορία για κλασική κιθάρα

    wraios
    07.09.2006, 09:45
    Εχω μια κλασικη κιθαρα alhambra την οποια την εχω κυριως για παρεες(δεν γινεται να παιζω κρητικα με την ηλεκτρικη)...Θελω να μου πειτε...αν την τρυπησω για να βαλω μαγνητη και να μπορω να τη στερεωνω....θα χαθει η ποιοτητα της οπως μου εχουν πει?
    jorge
    07.09.2006, 09:50
    Γιατί δεν βάζεις κάψα; Πήγαινε σε ένα μαγαζί και ρώτησε... Είναι πολύ φθηνή, δεν χαλάς το ξύλο και αφαιρείται όποτε το θέλεις.

    ΥΓ Ήταν και δική μου απορία στην ηλικία σου
    ageras
    07.09.2006, 09:53
    Λοιπον φίλε μου.
    1ον.Εαν τρυπήσεις το ξύλο της φυσικά και θα χάσεις την ποιότητα του ήχου της κιθάρας...Είναι προτιμότερο να παίζεις με μικρόφωνο.(Και είναι κρίμα να τρυπήσεις μια Alhambra....
    2ον.Είναι ότι χειρότερο να βάζεις μαγνήτη σε κλάσσικές ή ακουστικές κιθάρες.Αν όμως πάρεις απόφαση να το κάνεις είναι προτιμότερο να βάλεις μια κάψα αντί για μαγνήτη.
    3ον. Νομίζεις οτι με την κλασσική θα βγάλεις καλύτερο ήχο στα κρητικά?Δεν νομίζω...Καλύτερα να αγοράσεις μια ηλεκ/ακουστική, που είναι πιο κοντα στον ήχο του λαούτου!


    rigas
    07.09.2006, 12:15
    Σαφώς και δεν πρέπει να τρυπήσεις μια κλασική κιθάρα.
    Κάθε όργανο είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένους ήχους, αν όμως επιμένεις να τη βυσματώσεις, η κάψα θα σου δώσει έναν ήχο λίγο ''ψεύτικο'' ενώ το μικρόφωνο αποδίδει πιο πιστά.
    bdog
    07.09.2006, 12:58
    εγώ πάντως διαφωνώ
    πέρασαν οι εποχές που οι κάψες ήταν για……
    μια αξιόπιστη λύση μεν ακριβούτσικη δε είναι η παρακάτω

    http://www.schertler.com/prodotti_ing/pickups/bluestick_st.htm

    βασίλη καλησπέρα! στάθης
    yiannisyiannis
    07.09.2006, 13:48
    Υπάρχει και η λύση της τοποθέτησης πιεζοκρυστάλλου κάτω από τον καβαλλάρη. Το σύστημα συμπληρώνεται με προενισχυτή και ισοσταθμιστή, που στερεώνονται στην κιθάρα εύκολα, χωρίς σημαντικές επεμβάσεις στο ξύλο, μόνο με 4 μικρές βιδούλες. Πειράζοντας το equalizer, μπορεί ο κιθαριστής να επιτύχει τον επιθυμητό ήχο.
    wraios
    08.09.2006, 10:27
    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας....η καψα ομως που μου λετε τι ακριβως ειναι?...Και για το agera θελω να κανω μια διευκρυνηση...Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εχω μια κλασικη και μια ηλεκτρικη και δεν μπορω να παιζω τα κρητικα με την ηλεκτρικη....και στην τελικη γιατι ο ηχος πρεπει να μοιαζει με του λαουτου?
    ageras
    08.09.2006, 10:53
    Το μέλος wraios στις 08-09-2006 στις 10:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας....η καψα ομως που μου λετε τι ακριβως ειναι?...Και για το agera θελω να κανω μια διευκρυνηση...Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εχω μια κλασικη και μια ηλεκτρικη και δεν μπορω να παιζω τα κρητικα με την ηλεκτρικη....και στην τελικη γιατι ο ηχος πρεπει να μοιαζει με του λαουτου?


    Από την στιγμή που παίζεις κρητικά λογικό είναι να υπάρχει ένα όργανο (αν δεν υπάρχει λαούτο) που να δένει πιο αρμονικά με την λύρα και με την παράδοση.


    ageras
    08.09.2006, 10:57
    Η κάψα είναι ένα ας το πούμε μικρό μικροφωνάκι το οποίο κολλάει πάνω στο ηχείιο της κιθάρας σου και καταλήγει σε υποδοχή βύσματος.
    wraios
    08.09.2006, 11:16
    Λοιπον....εγω συνηθως συνοδευω τον πατερα μου που παιζει μαντολινο....και ο ηχος ειναι παρα πολυ ωραιος...αν ξερεις να παιζεις δεν χρειαζεσαι οργανα για δηθεν παραδοση....
    rigas
    08.09.2006, 11:57
    Το μέλος wraios στις 08-09-2006 στις 11:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Λοιπον....εγω συνηθως συνοδευω τον πατερα μου που παιζει μαντολινο....και ο ηχος ειναι παρα πολυ ωραιος...αν ξερεις να παιζεις δεν χρειαζεσαι οργανα για δηθεν παραδοση....



    ... Ω Ρ Α Ι Ο Σ ...
    KAKOFONIKS
    08.09.2006, 12:13
    Το μέλος ageras στις 07-09-2006 στις 09:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Λοιπον φίλε μου.
    1ον.Εαν τρυπήσεις το ξύλο της φυσικά και θα χάσεις την ποιότητα του ήχου της κιθάρας...Είναι προτιμότερο να παίζεις με μικρόφωνο.(Και είναι κρίμα να τρυπήσεις μια Alhambra....
    2ον.Είναι ότι χειρότερο να βάζεις μαγνήτη σε κλάσσικές ή ακουστικές κιθάρες.Αν όμως πάρεις απόφαση να το κάνεις είναι προτιμότερο να βάλεις μια κάψα αντί για μαγνήτη.
    3ον. Νομίζεις οτι με την κλασσική θα βγάλεις καλύτερο ήχο στα κρητικά?Δεν νομίζω...Καλύτερα να αγοράσεις μια ηλεκ/ακουστική, που είναι πιο κοντα στον ήχο του λαούτου!





    Συμφωνώ απόλυτα με τον agera κατ' αρχήν είναι κρίμα να τρυπήσεις την alhambra
    δεύτερον γιατί δεν παίνεις μια ηλεκτροακουστική ! Επειδή παίζω και εγώ σε κρητικά το λέω ! Πέρα απ' όλα τα άλλα ο ήχος που ταιριάζει στα κρητικά είναι αυτός της ηλεκτροακουστικής! Για αρχή μην ξοδέψεις πολλά λεφτά πάρε μια kort και αργότερα εφ' όσον θα παίζεις και θα έχεις κάποια χρήματα παίρνεις μια καλύτερη!

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 13-09-2006 10:37 ]


    wraios
    08.09.2006, 12:19
    Δυστηχως εδωσα ολα μου τα λεφτα για να παρω την ηλεκτρικη με τον ενισχυτη...και τα λεφτα που μου εχουν μεινει φτανουν μονο για τις χορδες της ηλεκτροακουστικης...προς το παρων καλη ειναι και η κλασσικη...βεβαια και με την ηλεκτρικη μπορω να συνοδευω(δεν θυμαμαι πως λεγεται αυτο το "mode"...poy o ηχος μοιζει με την ηλεκτροακουστικη)αλλα ο πατερας μου που δεν ειναι του ηλεκτρικου ηχου θα με αρχισει στις φαπες......Θα μαζευω χρηματα το χειμωνα να παρω μια καλη ηλεκτροακουστικη να εχουμε απο ολα μετα....

    KAKOFONIKS
    13.09.2006, 10:37

    ageras
    13.09.2006, 10:42
    Το μέλος wraios στις 08-09-2006 στις 11:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Λοιπον....εγω συνηθως συνοδευω τον πατερα μου που παιζει μαντολινο....και ο ηχος ειναι παρα πολυ ωραιος...αν ξερεις να παιζεις δεν χρειαζεσαι οργανα για δηθεν παραδοση....


    Μ'άλλα λόγια να αγαπιόμαστε....
    Απλά υπέθεσα πως παίζεις σε επαγγελματικό επίπεδο γι'αυτό και σου έδωσα αυτές τις συμβουλές.Από την στιγμή που δεν το κάνεις επαγγελματικά τότε πολύ καλά κάνεις και παίζεις με την κλασσική!

    wraios
    13.09.2006, 17:58
    Το μέλος ageras στις 13-09-2006 στις 10:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος wraios στις 08-09-2006 στις 11:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Λοιπον....εγω συνηθως συνοδευω τον πατερα μου που παιζει μαντολινο....και ο ηχος ειναι παρα πολυ ωραιος...αν ξερεις να παιζεις δεν χρειαζεσαι οργανα για δηθεν παραδοση....


    Μ'άλλα λόγια να αγαπιόμαστε....
    Απλά υπέθεσα πως παίζεις σε επαγγελματικό επίπεδο γι'αυτό και σου έδωσα αυτές τις συμβουλές.Από την στιγμή που δεν το κάνεις επαγγελματικά τότε πολύ καλά κάνεις και παίζεις με την κλασσική!



    παιζω μερικες φορες με εναν φιλο μου λυραρη...αλλα χρησιμοποιω μια ηλεκτροακουστικη yamaha...ενους ξαδερφου μου...και ειμαι καλυμενος απο εκει....
    andreasNN
    08.11.2006, 20:44
    Θα ηταν αννοητο να τρυπίσεις το ξύλο τησ κιθάρας για μαγνήτη .Όλος ο ηχος της θα χαθει.Θα μπορούσες να βάλεις μια κάψα και δεν θα χρειαστει να ξοδέψεις και τοθ κοσμου τα λεφτα!!!!!!!
    wraios
    16.01.2007, 16:48
    telika magkes tha parw hlektroakoustikh..h alhabra egine makaritisa..epese apo kapou kai ekane trypa gia deka magnhtes..peite kamia klh kithara gia panw apo 500eyrw