ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    Ερωτεύεστε τους φίλους σας;

    mprizas
    17.09.2006, 05:29
    Οποιαδήποτε σχέση που δεν εμπεριέχει τον ερωτισμό είναι καταδικασμένη. Γιατί και τα δυο αυτά συναισθήματα έχουν τον ίδιο στόχο, τη διαφυγή από την καθημερινότητα, αλλά έχουν και την ίδια αφετηρία, την έλξη.

    Ο έρωτας υπάρχει παντού και μεταμορφώνεται σε κάθε περίσταση για να ''χωράει'' στα όρια του νου που μεταλλάσσεται κάθε στιγμή.

    Δε θυμάμαι να μην έχω ερωτευτεί φίλη μου έστω για μια στιγμή, να είπε κάτι έξυπνο ή χαζό ή κάτι άλλο το οποίο για λίγα δευτερόλεπτα της ζωής μου να με κάνει να τη δω διαφορετικά. Αυτό μπορεί να περάσει σε δύο λεπτά, σε δύο βδομάδες, ή σε δύο χρόνια( ευτυχώς το τελευταίο δε μου χει τύχει).

    Και αυτό, αλήθεια το λέω, είναι αναζωογονητικό! Γιατί είναι ένας έρωτας που χει όλα τα σημεία της ολοκλήρωσης. Είναι αγνός, μπορεί να έχει διάρκεια, καταλήγει στη συντριβή ένώ δεν καταλήγει στο κρεβάτι! Όπως ακριβως δηλαδη περιέγραφαν οι αρχαίοι Έλληνες στις πιο δραματικές του εκφάνσεις (Άρτεμις-Ωρίωνας). Ας μην τον ποινικοποιούμε λοιπόν κι ας το θεωρήσουμε ως κάτι μαγικό, κάτι ανέλπιστο, κάτι καταπληκτικό!

    Κι αν όδηγηθεί στο κρεβάτι μπορεί βεβαίως να πάψει να είναι θεόσταλτος, τα χαρακτηριστικά του θα ναι σαφως πιο γήινα αλλά εξίσου όμορφα. Ο Αδάμ κάτι ήξερε, στην μεγαλύτερη μαγκιά που χει καταγραφεί σε μύθο, να φάει το μήλο,να πάρει τη γυναίκα του παραμάσχαλα, να χαιρετήσει αγγελάκια και τα συναφή και να κατέβει στη γη να ζήσει τον έρωτά του! ΄(Γιατί εξάλλου δεν κινδύνευε να τον κερατώσει, αφόυ ήταν μόνοι τους...

    Η αγάπη για έναν άνθρωπο είναι πολυεπίπεδη. Σε μια φιλία συμβατική(άντρα-άντρα ή γυναίκας-γυναίκας) το συναίσθημα μοιραία φτάνει ως ένα σημείο. Σε μια φιλία άντρα-γυναίκας τα πάντα μπορούν να συμβούν, καθώς η αγάπη δεν υπόκειται σε κανόνες, δεν έχει ίχνος ανθρωπισμού, αλλά πάντα θα ναι κάτι τεράστιο, ιλλιιγιώδες και βαθιά εγωιστικό...
    rompa
    17.09.2006, 14:43
    Πολύ ωραίο το κείμενό σου.Μάλλον έχεις δίκιο.Βέβαια αν κάποιον τον βλέπεις εξαρχής σα φίλο σου η έλξη μάλλον δεν θα γίνει αντιληπτή ή σίγουρα θα παραμείνει του δευτερολέπτου.Αν όμως μία τέτοια έλξη γίνει έντονη και συχνή μάλλον μελλοντικά θα έχει και διάρκεια....
    gate
    17.09.2006, 15:39
    παρόμοια συζήτηση στο forum... έτσι, για την ενότητα του θέματος που ανοίχτηκε εδώ...
    mprizas
    17.09.2006, 17:22
    Δεν πιστεύω ότι όταν γνωρίζεις κάποιον τον βλέπεις ως κάτι, δηλαδή τον κατατάσεις. Η έλξη δεν έχει κατηγορίες, είναι μία, δεδομένη και σημαίνει μυαλό, κίνηση, μυρωδιά, βλέμμα, απάντηση. Δεν είναι πρόγραμμα αποκατάστασης αλλά μια συνομωσία η οποία σε προκαλεί, σου δένει τα μάτια και σ΄οδηγεί. Το αν αυτή η έλξη (για σχέσεις άντρα-γυναίκας) οδηγήσει σε μια πολύ δυνατή φιλία ευθύνεται το γεγονός οτι κάτι από τα παραπάνω στοιχεία της έλξης ''έσπασε'', κάτι δε μας άρεσε. Κι επειδή οι άνθρωποι είναι πάνω απ' ολα ανασφαλείς, καταφεύγουμε στην εύκολη λύση της φιλίας. Τα συναισθήματα έρχονται μετά.

    Γι'αυτό ουσιαστικά φιλία μεταξύ αντρός και γυναίκας δεν υπάρχει. Και τα λίγα δευτερόλεπτα που μπορούμε να ερωτευτούμε μια φίλη, αυτά ουσιαστικά εκφράζουν την εσωτερική μας αλήθεια. Σίγουρα κι ο απέναντι έχει νοιώσει κάποια στιγμή έτσι για μας,και όπως εμείς φοβήθηκε και το 'πνιξε ενώ εκείνη τη στιγμή εμείς ανυποψίαστοι αερολογούσαμε. Το μόνο που ενώνει μια δυνατή φιλία άντρα και γυναίκας, πραγματικά,είναι οι στιγμές που δε συμπίπτουν, είναι το λάθος τάιμινγκ.
    movflower
    23.10.2006, 03:36
    χμ... το τόπικ όμως που άνοιξε το μέλος, δεν αναφέρεται σε σχέσεις ανδρών και γυναικών.

    αλλά στον έρωτα που πηγάζει ανά πάσα στίγμή για κάποιο άνθρωπο σου, ίσως σαν έμπνευση;


    nightwhisper
    23.10.2006, 10:48
    εξαρταται τους φιλους
    punkster
    04.11.2006, 18:04
    Και εγω ερωτευομαι τους φιλους μου!
    Ερωτευομαι οποιονδηποτε, τον καθενα, τους παντες, ολους τους ανθρωπους, ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.........
    __ilias__
    06.11.2006, 00:20
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 04-11-2006 στις 18:04 έγραψε...

    Και εγω ερωτευομαι τους φιλους μου!
    Ερωτευομαι οποιονδηποτε, τον καθενα, τους παντες, ολους τους ανθρωπους, ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.........



    τεσπα για μενα ειναι λαθος να ερωτευομαστε τους φιλους μας.. εχετε φανταστει να ειναι μια χαρα 2 φιλοι και μετα να πεσει μια χυλοπιτα και να αλλαξουν ολα? μετα τα πραγματα θα ειναι πολυ αβολα.. για να μην πω οτι θα χαλασει και η φιλια.. το εχω ζησει και ξερω.
    nicchristie
    06.11.2006, 14:40
    Παράθεση:

    Το μέλος __ilias__ στις 06-11-2006 στις 00:20 έγραψε...
    τεσπα για μενα ειναι λαθος να ερωτευομαστε τους φιλους μας.. εχετε φανταστει να ειναι μια χαρα 2 φιλοι και μετα να πεσει μια χυλοπιτα και να αλλαξουν ολα? μετα τα πραγματα θα ειναι πολυ αβολα.. για να μην πω οτι θα χαλασει και η φιλια.. το εχω ζησει και ξερω.


    Κι εγώ έχω ζήσει ακριβώς το ίδιο και ξέρω ότι δεν μπορεί να υπάρξει φιλία μετά... Είναι πολύ άβολο και για τους δύο.

    punkster
    06.11.2006, 23:14
    Παράθεση:

    Το μέλος __ilias__ στις 06-11-2006 στις 00:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 04-11-2006 στις 18:04 έγραψε...

    Και εγω ερωτευομαι τους φιλους μου!
    Ερωτευομαι οποιονδηποτε, τον καθενα, τους παντες, ολους τους ανθρωπους, ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.........



    τεσπα για μενα ειναι λαθος να ερωτευομαστε τους φιλους μας.. εχετε φανταστει να ειναι μια χαρα 2 φιλοι και μετα να πεσει μια χυλοπιτα και να αλλαξουν ολα? μετα τα πραγματα θα ειναι πολυ αβολα.. για να μην πω οτι θα χαλασει και η φιλια.. το εχω ζησει και ξερω.




    Τον ερωτα ομως δεν μπορεις να τον αποτρεψεις. Δηλαδη δεν μπορεις να πεις οτι δεν θα ερωτευτεις καποιον. Απλως συμβαινει και δεν ειναι στο χερι σου να το ελεγξεις.

    Αν θες να διατηρησεις μια φιλια, απλως δεν εκδηλωνεις τον ερωτα σου. Δεν μπορεις να επιλεξεις ποιον θα ερωτευτεις.... Αλλο απλως να τα φτιαχνεις με καποιον φιλο σου και αλλο να τον ερωτευεσαι. Υπαρχει διαφορα! Στην πρωτη περιπτωση συμφωνω οτι ειναι λαθος. Στην δευτερη ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙΣ god dammit!!!

    Παντως πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση σε μια φιλια μεταξυ ανδρα-γυναικας να μην υπηρξε ουτε μια στιγμη που καποιος απο τους δυο να ενιωσε μια ερωτικη ελξη για τον αλλον. Ειναι απλως στα γονιδια μας! Μη σου πω οτι αυτο συμβαινει και στις φιλιες μεταξυ γυναικας-γυναικας και ανδρα-ανδρα πολλες φορες....
    __ilias__
    07.11.2006, 22:47
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 06-11-2006 στις 23:14 έγραψε...


    Παντως πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση σε μια φιλια μεταξυ ανδρα-γυναικας να μην υπηρξε ουτε μια στιγμη που καποιος απο τους δυο να ενιωσε μια ερωτικη ελξη για τον αλλον. Ειναι απλως στα γονιδια μας! Μη σου πω οτι αυτο συμβαινει και στις φιλιες μεταξυ γυναικας-γυναικας και ανδρα-ανδρα πολλες φορες....


    οκ να σου πω κατι και γω το ειχα νοιωσει με μια φιλη μου αλλα ειπα στον εαυτο μου ''εεε μαστορα για συνελθε''.. αλλα ΟΧΙ να νοιωσω ελξη και για τον κολλητο μου!!! jesus christ!!
    punkster
    08.11.2006, 16:18
    Παράθεση:

    Το μέλος __ilias__ στις 07-11-2006 στις 22:47 έγραψε...

    οκ να σου πω κατι και γω το ειχα νοιωσει με μια φιλη μου αλλα ειπα στον εαυτο μου ''εεε μαστορα για συνελθε''.. αλλα ΟΧΙ να νοιωσω ελξη και για τον κολλητο μου!!! jesus christ!!




    χε χε χε χε!!!

    Συμβαινουν και αυτα......!

    Ολα στο προγραμμα ειναι!!

    Αν καποτε νιωσεις την επιθυμια να δουλεψεις, μην αγχωνεσαι!! Καθησε κατω, παρε βαθιες ανασες και χαλαρωσε....Δεν ειναι τιποτα.....Θα σου περασει......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 08-11-2006 16:20 ]


    alexia-vicky
    12.11.2006, 13:53
    Δεν ερωτεύομαι τους φίλους μου γιατί τους φίλους τους διαλέγεις για ΦΙΛΟΥΣ και όχι για κάτι άλλο! Δε μου έχει τύχει...Νομίζω πως για αυτά τα άτομα αν δεν υπάρχει εξ αρχής κάποια έλξη είναι δύσκολο να υπάρξει μετά! Και βέβαια είναι και θέμα χαρακτήρα, γιατί και αν ακόμα προέκυπτε μια έλξη, εγώ τουλάχιστον θα έλεγα στον εαυτό μου "στοπ, και γύρνα στα πάλια" ακριβώς γιατί δε θα ήθελα να χάσω την φιλία αυτή. Γιατί αν αρχίσουν τα ερωτικά, πάνε τα φιλικά! Εκτός και αν βέβαια από την αρχή, υπάρχει κάτι περισσότερο και τότε καλώς να εξελιχθεί!