ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.845 μέλη

    32ο Φεστιβαλ ΚΝΕ Οδηγητή

    black_devil
    10.09.2006, 17:05
    Το 32ο Φεστιβαλ ΚΝΕ Οδηγητη θα πραγματοποιηθει στις 13-14-15 και 16 Σεπτεμβρίου στην Πανεπιστημιούπολη στα Ιλίσια. Το πρόγραμμα ειναι το εξεις:

    ΤΕΤΑΡΤΗ 13/9

    8.00+: Θεατρική παρασταση "Υπό το βλέμμα του Μποστ" του Λ.Βαρδαρού
    Θεατρική παράσταση "Το φιόρε του Λεβάντε" του Γ.Ξενόπουλου από τη θεατρική ομάδα Ν.Μάκρης
    9.30+: (μουσική) Χαϊνιδες, Κτίριο 2, Αβάντα(μαθητικό συγκρότημα), Τρεις παραλλαγες(μαθητικό συγκρότημα), Ομαδα υψιλου κινδύνου, Μοτίβο 4, Χαλκινα Γουμένισσας
    11.00+συναυλίες) Βασίλης Παπακωσταντίνου, Μίλτος Πασχαλίδης, Raining Pleasure, Πετρολούκας Χαλκιάς & Αντώνης Κυρίτσης

    ΠΕΜΠΤΗ 14/9

    8.00+:Θεατρική παρασταση "Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω" του Ντόριο Φο με τη θεατρική ομάδα Καματερού Εκτός Σχεδίου
    Θεατρική παράσταση "Αντιγόνη" του Σοφοκλή από τη θεατρική ομάδα Δριος Τόποι [υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πολιτιστικού ομίλου φοιτητών Πανεπιστημίου Αθηνων]
    Παραδοσιακοί χοροί με το Σύνδεσμο Διάδοσης Δημοτικών Χορών και τη Β.Λύτρα
    9.30+:Αφιέρωμα στο Γιάννη Ρίτσο από την ορχήστρα Μ.Θεοδωράκης
    Δημήτρης Μπάσης, Μ.Δημιτριάδη, Τρίφωνο
    "Το τραγούδι πάει θέατρο", ανθολογία από τις συνεργασιες του Βασίλη Λέκκα με τους συνθέτες Μ.Χατζιδάκη, Μ.Θεοδωράκη, Γ.Μακρόπουλο, Γ.Τραντλίδη και τα τελευταία τραγούδια του Γ.Σπαθά
    11.00+συναυλίες) Banda Bassoti, Τρεις Ευχες, Νηπενθείς, Τοξικά Απόβλητα, Boogie Base,Τσοπάνα rave, Γιώτα Βέη ("Φωνές της Ιωνίας"), Δ.Κοντογιάννης-Σ.Παπαζογλου (αφιέρωμα στον Π.Γερμάνη)

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15/9

    8.00+: Θεατρική παρασταση "Αντιγόνη" του Μ.Μπρεχτ από τη θεατρική ομάδα της ΚΝΕ
    "Οι εξελίξεις στη Μ.Ανατολή- η νεολαία ενάντια στον πόλεμο και τον ιμπερεαλισμό" με συμμετοχή κομμάτων και οργανώσεων νεολαίας από τη Μ.Ανατολή
    9.30+χορός) "Φυσική επιλογή" από τη χορευτική ομάδα της ΚΝΕ σε χορογραφία της Σ.Μάντη και videoart του SOCOS
    (μουσική) "Ορχήστρα και χορωδία της ΚΝΕ
    Ελληνοτουρκική διεθνιστική αλληλεγγυη (τούρκικα συγκροτήματα, ντοκυμαντέρ) με τη συμμετοχή των Σ.Μπαλλά-Renan Bilek
    Αφιερωμα στο Ναζίμ Χικμέτ με τους Μελωδία Ανυπακοής.
    Αφιέρωμα στο παραδοσιακό προσφυγικό τραγούδι, με το Λ.Χαλκιά
    9.30-11.30+συναυλίες) Φ.Πλιάτσικας, ΌΝαρ, Μ.Φάμελος, Ευσταθία, Skalariak, Magic de spell, Φτηνό Ευέλικτο Μουσικό Δυναμικό (Η ζωή σε 3 κύκλους), Funkey, Κόντρα στον Άνεμο, Blues Berger, Ποντοπόροι (οδοιπορικό στην ποντιακή μουσική παράδοση, Σούλα Βαζούρα

    ΣΑΒΒΑΤΟ 16/9

    7.30: "60χρονα του ΔΣΕ", αντάρτικο τραγούδι, εκθεση φωτογραφίας, προβολή ντοκυμαντερ
    9.00:Ομιλία του Θέμη Γκιώνη, γραμματέα του ΚΣ της ΚΝΕ
    9.15: Ομιλία της Αλέκας Παπαρήγα
    10.00-11.30+μουσική) Γ.Μαρκόπουλος (αφιέρωμα "θητεία-χρονικό-εργάτες" με τους Δ.Μητροπάνο, Χ.Γαργανουράκη, Β.Λαβινά
    Ιστορίες για κρουστα, με τον Β.Βασιλάτο και την ομάδα κρουστών ΕΜΠ
    Αφιέρωμα στο Νίκο Γκάτσο με τον Τ.Κωνσταντακόπουλο
    (συναυλίες) Λ.Μαχαιρίτσας, Ν.Ζιώγαλας, Β.Καζούλης, Κιτρινα Ποδήλατα, Βαλκανικό Εξπρες, Ιδιόμελο, Γκέοργκι Πέτροβ, Ντιλέκ Κοτς, Terra Brava&Sipan (μουσική από τη Λατινική Αμερική και τις Ανδεις), Fiesta Flamenga, Αγάθωνας, Mano Cuba


    Τιμή εισητιριου: 5 ευρώ
    T_A_Z_Z
    11.09.2006, 02:07
    Και το προγραμμα του ίδιου Φεστιβαλ για την Θεσσαλονίκη...πηγή: http://www.kne.gr/

    Το Φεστιβάλ στη Θεσσαλονίκη 14, 15, 16 Σεπτέμβρη

    Πέμπτη 14/9

    Κεντρική εξέδρα

    Άνοιγμα Φεστιβάλ
    Αφιέρωμα στο αντιπολεμικό τραγούδι με τους Π. Καραδημήτρη και Α. Τατσιούλη
    Συζήτηση για την Τοπική Αυτοδιοίκηση
    Συναυλία με τους ONIRAMA
    «25 χρόνια ROCK»: Συναυλία με τους Μαχαιρίτσα, Ν. Ζιώγαλα, Β. Καζούλη, Α. Μιτζελο και ΚΙΤΡΙΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ

    Λαϊκό πάλκο
    Βιβλιοπαρουσίαση: Η τρίχρονη εποποιία του ΔΣΕ
    Ποντιακό γλέντι με τους Λ. κ Ι. Σαλονικίδη
    Αφιέρωμα στο Νίκο Ξυλούρη με τους Β. κ Δ. Πρατσινάκη
    Λαϊκό γλέντι με το Λάκη Χαλκιά

    Νεανική σκηνή
    Βιβλιοπαρουσίαση: Ο άνθρωπος αυτός ο γίγας
    Μαθητικό Θεατρικό
    Συναυλία με τους Sacra Mores
    Συναυλία με τους Χάρτινα Ονειρα
    Συναυλία με το Γιώργο Αετόπουλο

    Παρασκευή 15/9

    Κεντρική εξέδρα
    Αφιέρωμα στο Μάη του ΄36 με την Ιροντινα Καντραλη
    Συναυλία με το Ν. Κατσίκα
    Συναυλία με το Βασίλη Παπακωνσταντίνου
    Συναυλία με τους Λ. Παπαδόπουλο κ Γ. Γιοκαρίνη

    Λαϊκό πάλκο
    Χορευτικό Συγκρότημα
    Συζήτηση για τις εξελίξεις στον πόλεμο
    Συναυλία με τη Σωτηρία Λεονάρδου
    Λαϊκό γλέντι με τους Β. Κασουρα κ Γ. Σιαπαντα

    Νεανική σκηνή
    Συναυλία με τους Moment
    Συναυλία με τους Λουδιας
    Συναυλία με τον Κώστα Καρμπα

    Σάββατο 16/8

    Κεντρική εξέδρα
    Αφιέρωμα στο ΔΣΕ από την ορχήστρα της ΚΝΕ
    Αφιέρωμα στο πολιτικό λαϊκό τραγούδι από τα Λαϊκά Προάστεια
    Χαιρετισμός από μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ
    Ομιλία από το Θεοδόση Κωνσταντινίδη, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ
    Συναυλία με το Μανώλη Μητσιά

    Λαϊκό πάλκο
    Χορευτικό συγκρότημα
    Συναυλία από το συγκρότημα του Δρόσου Κουτσικώστα
    Γλέντι με το Χρ. Κολοβό
    Λαϊκό γλέντι με τη Μαριώ

    Νεανική σκηνή
    Συζήτηση για την εκπαίδευση
    Συναυλία με τους ΑΤΜΑ
    Συναυλία με τους Χαΐνηδες
    rapsodos
    11.09.2006, 10:07
    Μήπως γνωρίζεις τοποθεσία? Μάλλον η γνωστή έτσι?
    Είσοδος?
    T_A_Z_Z
    11.09.2006, 10:26
    Χώρος: Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Θεσσαλονίκης
    Έναρξη: 20:00
    Είσοδος: 5 ευρω

    rapsodos
    11.09.2006, 10:50
    ωχχχ ... μαλλον έχω πολύ καιρό να πάω. Πανεπιστημιακό γυμναστήριο? Χμμμ .... αλήθεια που έιναι αυτό ... μιας και ποτε φοιτητής , ούτε και αθλητικός.
    T_A_Z_Z
    11.09.2006, 12:11
    Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Θεσσαλονίκης

    Το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο (Π.Γ.) βρίσκεται στην γωνία των οδών Γ΄ Σεπτεμβρίου και Αγίου Δημητρίου. Η κύρια είσοδος του είναι επί της οδού Γ΄ Σεπτεμβρίου (Δίπλα από την πάνω φοιτητική λέσχη)
    alicia0
    11.09.2006, 12:53
    Πηγα περσι με εναν φιλο (φιλολογια σπουδαζε και δεν ηξερε που ηταν...) και ψαχναμε το γυμναστηριο του ΑΠΘ για να ακουσουμε τον Παπακωσταντινου... ψαχναμε... ψαχναμε... ουτε μουσικη ακουγαμε, ουτε τιποτα!
    Βλεπουμε μια κοπελα, την ρωταμε, μας λεει "Ποιος Παπακωσταντινου; Δεν υπαρχει Παπακωσταντινου εδω!", παιρνω τηλ μια φιλη... ηταν ηδη μεσα και τον ακουγε!
    Τελικα δεν το βρηκαμε και μειναμε σε ενα reggae παρτακι που γινοταν εξω...
    Ελπιζω φετος να το βρω...
    T_A_Z_Z
    11.09.2006, 13:52
    Ούτε εγώ δεν έχω πάει αλλά σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνει στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου πρέπει να είναι εδώ
    Ozzakos
    11.09.2006, 15:19
    όποιος ξέρει που έιναι το Καυταντζόγλειο θα βρει και το γυμναστήριο πάω καθε χρόνο για τον Βασίλη εδώ και πέντε χρόνια και φυσικά για το τρομερό κοκτειλ μπαρ που στήνεται μέσα στην συναυλία
    Βασίλη ζούμε για να σ'ακούμε.......
    mmmsss
    12.09.2006, 16:59
    Ωραια, καποια μερα θα παω standar!
    fredy
    14.09.2006, 00:52
    hey! τι κάνετε?Σκέφτομαι να πάω στην συναυλία του Παπακωνσταντίνου!!!(εννοείται). Μία ερώτηση ... εισιτήρια απο οτι θυμάμαι βγάζουμε στην είσοδο ,έτσι δεν είναι?
    jorge
    14.09.2006, 01:10
    Σωστά!
    spiroos
    14.09.2006, 11:43
    Να μην τον ματιάσω τον Παπακωνσταντίνου, αλλά για μια ακόμα φορά, χθες, ήταν έξοχος. Κεφάτος και ζωντανός όπως πάντα. Ηλεκτρισμενος φουλ. Έπαιξε και τραγούδια που είχε χρόνια να τα πει πχ Τα χάλια μου, ΄Ασε με να κάνω λάθος κ.α. Όσο φορές κι αν τον ακούει κανείς, όσα κι αν του καταλογίζει για την μείωση της ποιότητας και την άυξηση της ποσότητας της δισκογραφίας του, δεν μπορεί να του κρατήσει κακκία. Νομίζω οτι είναι από τους ελάχιστους αυθεντικούς και αθώους ανθρώπους της δισκογραφίας. Όσο για τις κοπελιές που έχει μαζί του; Ωραίες φωνές...Πολύ ωραίες φωνές...Πάρα πολύ ωραίες (και) φωνές....(Λες αυτό να τον κρατάει τόσο ακμαίο...; )

    Οι 15-50 λίγο κλόουν, αλλά δεν πειράζει.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 14-09-2006 11:45 ]


    antreas_dr
    14.09.2006, 12:33
    Το μέλος spiroos στις 14-09-2006 στις 11:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όσο για τις κοπελιές που έχει μαζί του; Ωραίες φωνές...Πολύ ωραίες φωνές...Πάρα πολύ ωραίες (και) φωνές....(Λες αυτό να τον κρατάει τόσο ακμαίο...; )





    Nα είσαι σίγουρος............
    danny_torrance
    14.09.2006, 18:48
    Με συγχωρείτε παιδιά, αλλά εδώ θα διαφωνήσω (χωρίς να κάνω κριτική
    σε όποιον υποστηρίζει κάτι αντίθετο, το ξεκαθαρίζω).

    Τον είδα κι εγώ χτες, και πιστεύω ότι είχε τα χάλια του. Κοιτάξτε, τον
    Παπακωνσταντίνου δεν τον παρακολουθούσα ποτέ ιδιαίτερα, απλά έχει
    τύχει τον τελευταίο καιρό να τον δω δυο-τρεις φορές. Ε, τι να πω, είχα πάει και
    στο Χολαργό κι ήταν ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα. Ακριβώς! Από τα τραγούδια, μέχρι τις
    χιλιοειπωμένες ατάκες (αυτά για τα ριάλιτι πια, πόσες φορές... και δεν κοίταγε τουλάχιστον
    που είχε δίπλα του τη Μαρλεν) και τα βελάσματα (όσοι ήταν, ξέρουν τι εννοώ)... Οι φωνές
    δεν του έβγαιναν απ' όσο καταλάβαινα εγώ τουλάχιστον...
    Γενικά δε μου γέμισε το μάτι, δεν το ευχαριστήθηκα... Ήμουν μπροστα, μετα
    σηκώθηκα κι έφυγα, πήγα και στον Πετρολούκα.

    Ξέρω ότι στους φαν αυτά μπορεί να ακούγονται κάπως, απλά είναι η γνώμη μου.
    Οι υπόλοιποι του σχήματος,, ήταν εύστοχοι στην εκτέλεση
    των τραγουδιών. Στα 3 μέτρα... -πλην των τραγουδιών του Παπακ.. εκεί μια χαρά.
    (Κι άκουσα και κάποιον να λέει για τον ένα απ' τους 15-50: "Ίδιος ο συγχωρεμένος", μάλλον για τον Μορισον... ειρωνικό ή όχι, δεν ξέρω.)

    Αυτά, συγνώμη αν σας κούρασα
    Dylan4ever
    14.09.2006, 20:33
    Το μέλος danny_torrance στις 14-09-2006 στις 18:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    (Κι άκουσα και κάποιον να λέει για τον ένα απ' τους 15-50: "Ίδιος ο συγχωρεμένος", μάλλον για τον Μορισον... ειρωνικό ή όχι, δεν ξέρω.)


    Παίζει να ήμουν εγώ αυτός που άκουσες (πάντως σιγουρα το είπα και εγώ)- όχι ειρωνικά...

    All in all you're just another brick in the wall...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dylan4ever στις 14-09-2006 20:35 ]


    danny_torrance
    14.09.2006, 22:00
    Παράθεση:
    Παίζει να ήμουν εγώ αυτός που άκουσες (πάντως σιγουρα το είπα και εγώ)- όχι ειρωνικά...


    Ok, είπαμε, δεν κρίνουμε ανθρώπους, τις γνώμες μας λέμε! πιάσε μια μπύρα!
    spiroos
    14.09.2006, 22:13
    Φίλε συμφωνώ για το ίδιο πρόγραμμα, για τις χιλιοειπωμένες ατάκες, για τις ίδιες ακρίβώς εκτελέσεις ως προς τις δικές του παύσεις, για όλα τα ίδια που 30χρόνια τώρα κάνει. Δεν μπορώ όμως να το εξηγήσω, πως ΔΕΝ γίνεται με τίποτα να του κρατήσω κακία, να τον βαρεθώ και να τον κρίνω αυστηρά. ΄Θα διαφωνήσω ως προς το κέφι, την ενέργεια, την απλότητα και το ήθος του που είτε παίζει μπροστά σε φοιτητές σε ανοιχτό στάδιο, έιτε σε γεροντάκια σε επαρχιακό γηπεδάκι (έχω ανάλογη εμπειρία) τα δίνει όλα.Όπως όμως και εσύ είπες λέμε τις γνώμες μας.
    Dylan4ever
    15.09.2006, 13:37

    aggelosnegas
    15.09.2006, 14:33
    Πηγα βασιλη και συμφωνω κι εγω για τις ατακες αλλα παντα τα σπαει...
    Οι 1550 ειναι πολυ καλοι και οχι κλοουν...Τον κυριο μορισον δεν τον ειχα γνωρισει για να ξερω αν ειναι ιδιοι ή οχι παντως ο αλεξης(τραγουδιστης) εχει παθος οπως και ολα τα τα παιδια ρουσσετος(κιθαρα) και ιακωβος(τυμπανα)...
    Παντα γνωμη μου..........