ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.839 μέλη

    Ο καλύτερος στιχουργός είναι......

    maspa
    11.09.2006, 02:22
    Θεωρώ πως δίνεται περισσότερη σημασία στους ερμηνευτές παρά στους δημιουργούς......Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως τα τραγούδια ανήκουν σ'αυτούς που τα δημιουργούν κι όχι σ'αυτούς που τα "περνάνε" στον κόσμο.Γι αυτό άλλωστε οι δημιουργοί έχουν το προνόμιο να δίνουν σε όσους και όποιους θέλουν τα τραγούδια τους.Περισσότερο θα ήθελα να αναφέρετε στιχουργούς όμως.Ποιός θεωρείτε πως έχει γράψει τους περισσότερους καλύτερους στίχους; Η δική μου γνώμη.....Λίνα Νικολακοπούλου ! ! ! !



    poison_girl
    12.09.2006, 01:30
    περι του θεματος θα παω οτι κορυφαιος στιχουργος ειναι ο...................Φοιβος!!!!(ΤΟΙΝΚ!!!!!!)
    megaloserwtikos
    12.09.2006, 02:55
    Ας κάνω μια αρχή εγώ ...
    Από αυτούς που γράφουν σήμερα, δεν ξέρω ποιόν να πρωτοαναφέρω, είναι αρκετοί καλοί.
    Ρίχνω λοιπόν μια ματιά σε κάποια σιντάκια της εποχής και από τα τραγούδια που μου αρέσουν σου λέω 5 ονόματα περισσότερο στην τύχη. (είναι κι άλλοι πολλοί)

    Παρασκευάς Καρασούλος, για τον ''κήπο των ευχών'', αλλά κι άλλα πολλά.
    Λουδοβίκος των Ανωγείων (και σαν συνθέτης και σαν στιχουργός)
    Σμαρώ Παπαδοπούλου ( στο ''Βύσσινο'' της Χαρούλας είναι δικά της τα υπέροχα ''ίσως'', ''σταφυλάκια'', ''μαστόροι'', ''δακρυ'', που μου αρέσουν πολύ)
    Νίκος Μωραίτης (στο ''πες μου θάλασσα'' της Πρωτοψάλτη, το ''μακριά-μακριά'' και το τέλειο ''αντίθετοι πια'')
    Αλκίνοος Ιωαννίδης (συνθέτης και πολύ καλός στιχουργός)

    Aiolos_m
    12.09.2006, 12:14
    Εγώ ρε παιδιά πάντως έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στον Μάνο Ελευθερίου. Παραθέτω κι ένα από τα κομμάτια που όσες φορές και να το ακούσω πάντα θα μου σηκώνεται η τρίχα. Σε εκτέλεση Αλεξίου πάντα...


    Κάτω απ' τη μαρκίζα

    Ό,τι από σένα τώρα έχει μείνει
    σε μια φωτογραφία της στιγμής
    είναι αυτό που δεν τολμούν τα χείλη
    σ’ εκείνο το τοπίο της βροχής

    Όλα μου λεν πως έχεις κιόλας φύγει
    κι ας λάμπει η ξενοιασιά της εκδρομής
    εσύ όπου να πας, σ’ όποιο ταξίδι
    σε λάθος στάση θα κατεβείς

    Χρόνια μετά και κάτω απ’ τη μαρκίζα
    σε βρήκα που ’ρθες για να μη βραχείς
    ίδια η βροχή τα μάτια σου τα γκρίζα
    μα τίποτα, όπως πάντα, δε θα πεις

    Μονάχα εγώ ρωτώ χωρίς ελπίδα
    πού μένεις, πού κοιμάσαι και πώς ζεις
    κι εσύ που ξέρεις όσα η καταιγίδα
    δεν έχεις κάτι για να μου πεις

    Μουσική: Γιάννης Σπανός.


    (Αλήθεια δεν θα ήταν καλή ιδέα να πάρει κάποιος από το μχ μια συνέντευξη από τον Σπανό για το περιοδικό;)
    johnny_b
    12.09.2006, 14:09
    Πιστεύω πως είναι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος...αν σκεφτεί κανείς πόσα τραγούδια έχει γράψει(Καπαρντίνα,Οδός Αριστοτέλους,Τζαμάικα,Κάποτε θα'ρθουν κ.α)
    Αλλά επίσης μου αρέσει ετσί όπως γράφει ο Μάνος Ελευθερίου αν και δεν ξέρω πολλά τραγούδια του,αλλά το "Ποιος τη ζωή μου" και το "Δίκοπη Ζωή" είναι από τα αγαπημένα μου...

    Johnny B, how much there is to see
    Just open your eyes and listen to me
    Straight ahead, a green light turns to red
    Oh why can't you see, oh Johnny B...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : johnny_b στις 12-09-2006 14:10 ]


    Marianthi24
    12.09.2006, 15:08
    Απο τότε που άρχισα να ενδιαφέρομαι για τους στιχουργούς και τους συνθέτες των τραγουδιών που ακούω και μου αρέσουν διαπίστωσα οτι τα περισσότερα είναι γραμμένα απο την Λίνα Νικολακοπούλου. Υπάρχουν βέβαια και άλλοι στιχουργοί που εκτιμώ αλλά την θεωρώ την καλύτερη.
    Aiolos_m
    12.09.2006, 15:26
    Το μέλος johnny_b στις 12-09-2006 στις 14:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αλλά επίσης μου αρέσει ετσί όπως γράφει ο Μάνος Ελευθερίου αν και δεν ξέρω πολλά τραγούδια του,αλλά το "Ποιος τη ζωή μου" και το "Δίκοπη Ζωή" είναι από τα αγαπημένα μου...


    Απλή παράθεση κάνω...


    Δίκοπη ζωή

    Απ΄ το κακό και τ΄ άδικο διωγμένο
    κι όπως ενήστευες τη δίκοπη ζωή
    σε βρήκα ξαφνικά σημαδεμένο
    να σ΄ έχει ο κάτω κόσμος ξεγραμμένο
    κι ο πάνω κόσμος νά ΄ναι οι τροχοί
    που σ΄ έχουν στα στενά κυνηγημένο

    Και πήρες του καιρού τ΄ αλφαβητάρι
    και της αγάπης λόγια φυλαχτό
    για νά ΄βρει πάλι ρίζα το χορτάρι
    και πήρες την ελπίδα και τη χάρη
    ψηλά να πας να χτίσεις κιβωτό
    με την ελπίδα μόνο και τη χάρη

    Μα πώς να μην ξεχάσεις την αυλή σου
    και την παλιά τη γνώμη καθενός
    όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου
    να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου
    και νά ΄σαι το πουλί κι ο κυνηγός
    στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου

    Κρυφά και φανερά σ΄ ακολουθούνε
    οι συμμορίες κι οι βασανιστές
    και ψάχνουν μέρα νύχτα να σε βρούνε
    μα δεν υπάρχει δρόμος να διαβούνε
    γιατί ποτέ δεν ήταν ποιητές
    το χώμα που πατούν να προσκυνούνε

    antreas_dr
    12.09.2006, 16:39
    Μπορώ να σας πω ποιός ΔΕΝ είναι ο καλύτερος....

    Οδυσσέας Ιωάννου, Λίνα Νικολακοπούλου, Ισαακ Σούσης, και η άλλη η ξανθιά που γράφει και σενάρια για την tv επειδή διαφορετικά δεν θα την έπαιρνε κανείς να παίξει.....
    Aiolos_m
    12.09.2006, 18:26
    Καταρχήν είσαι off topic.

    Καταδεύτερον αν δεν θεωρείς τη Νικολακοπούλου μέσα στους κορυφαίους στιχουργούς, τότε, από περιέργεια και μόνο, μπορείς να μας πεις έναν στιχουργό καλύτερό της; Έτσι για να μπεις και στο θέμα.
    antreas_dr
    12.09.2006, 19:02
    Mάνος Ελευθερίου, Αλκης Αλκαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Σωκράτης Μάλαμας (γιατί θες δε θές είναι και στιχουργοι) Δημήτρης Χριστοδούλου,

    μου ζήτησες έναν σου είπα πέντε και ειμαι ΟΝ TOPIC!
    Aiolos_m
    12.09.2006, 20:02
    ok καλωσήρθες!
    Nafpaktos___
    12.09.2006, 21:10
    Αλκίνοος,Σωκράτης,Χρήστος,Θανάσης
    Αλκης Αλκαιος,Μανος Ελευθεριου κλπ.
    antreas_dr
    12.09.2006, 21:19
    Ποιός Χρήστος?
    assasinos
    12.09.2006, 21:56
    Υποθέτω θα εννοεί τον Θηβαίο...

    Πάντως εγώ ψηφίζω Άκη Πάνου.
    nalpha
    13.09.2006, 01:29
    Λίνα Νικολακοπούλου,Βασίλης Καζούλης και αν ο Δημήτρης Παναγόπουλος (ΑΥΡΑ) δεν τα είχε παρατήσει νομίζω θα είχε φτάσει πολύ ψηλά.
    koini_maria
    13.09.2006, 01:50
    Έχω εκφράει αρκετές φορές την γνώμη μου σε αυτό εδώ το φόρουμ για τις συγκρίσεις στον χώρο της τέχνης και έχω πει οτι δεν τις στηρίζω... Γι' αυτό λοιπόν θα κάνω μια μικρούλα αυθαιρεσία και θα μιλήσω για αγαπημένους στιχουργούς και όχι για καλύτερους.
    Λοιπόν , εκτιμώ - για να μην πω αγαπώ - ιδιαιτέρως τον μελοποιημένο Οδυσσέα Ελύτη - μιας που είναι ο αγαπημένος μου ποιητής , τον ''Χατζιδακικό'' Νίκο Γκάτσο , τον Μάνο Ελευθερίου - ιδιαίτερα μετά από την ακρόαση του στίχου ''Αυτός που σπέρνει δάκρυα και πόνο , θερίζει την αυγή ωκεανό'' στην ευαίσθητη ηλικία των 12 μου , τους επίσης μελοποιημένους Μιχάλη Γκανά και Ναπολέοντα Λαπαθιώτη , και εννοείται τον Αλκίνοο Ιωαννίδη και τον Σωκράτη Μάλαμα ...
    Δεν είναι λίγοι , είναι σίγουρα ξεχωριστοί όμως , κάθε ένας από αυτούς έχει την ιδιαίτερη ομορφιά του ...
    antonLOrd
    13.09.2006, 13:35
    Λίνα Νικολακοπούλου, Οδυσσέας Ιωάννου, Βασίλης Γιαννόπουλος, Πυθαγόρας...
    GeoMo
    13.09.2006, 16:33
    Λίνα Νικολακοπούλου!

    Μακράν η καλύτερη!
    geordan
    13.09.2006, 18:01
    Ωραίο θέμα παιδιά, αλλά θα χαθούμε αν ψάχνουμε τον καλύτερο. Επίσης, για να κάνουμε κουβέντα θα πρέπει να βάλουμε κάποια όρια, π.χ. χρονικά. Πάντως όλοι αυτοί που αναφέρετε είναι θαυμάσιοι και τους εκτιμώ ιδιαιτέρως. Θα μπορούσα να προσθέσω πολλά ονόματα ακόμα, αλλά δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ δεόντως.

    Ο λόγος που επεμβαίνω στο θέμα αυτό είναι για να προσθέσω ένα όνομα που θεωρώ ότι διαπρέπει την τελευταία δεκαετία και να ζητήσω αν γίνεται να μου δώσετε περισσότερα και πλήρη στοιχεία για τη δισκογραφία της. Τι έχετε να πείτε για τη Φωτεινή Λαμπρίδη; Ευχαριστώ προκαταταβολικά.
    melkat06
    13.09.2006, 20:17
    Λίνα Νικολακοπούλου, Μάνος Ελευθερίου, Οδυσσέας Ιωάννου, Άλκης Αλκαίος, Λευτέρης Παπαδόπουλος,......
    και είμαι σίγουρη ότι ξεχνώ και άλλους!!!!
    Δεν αναφέρω ποιητές (Καββαδίας κ.λ.π.) φαντάζομαι είναι εκτός συναγωνισμού.
    Όπως και τραγουδοποιούς (Ιωαννίδης, Θηβαίος, Μάλαμας κ.λ.π.) ίσως επειδή το κάθε κομμάτι δημιουργήθηκε (στιχουργικά - μελωδικά) και ερμηνεύτηκε από τους ίδιους, νομίζω πως δεν μπορώ να ξεχωρίσω μόνο τον στίχο.



    Αλλά τι νόημα έχει τ'όνειρο, χωρίς μικρές νοθείες!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melkat06 στις 13-09-2006 20:19 ]