ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.848 μέλη
    prochatz
    12.09.2006, 02:09
    Ποιοί στίχοι θεωρείτε ότι είναι καλύτεροι/ικανότεροι/ομορφότεροι/ακριβέστεροι/επαρκέστεροι κλπ... οι ελληνικοί ή οι ξένοι???


    Κατά τη γνώμη μου, οι ελληνικοί στίχοι είναι αξεπέραστοι και ασύγκριτα "δυνατοί" σε σχέση με τους ξένους. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στη σαφέστατη υπεροχή της ελληνικής γλώσσας έναντι των υπολοίπων ή στο γεγονός ότι κατανοώ πολύ πιο εύκολα τους ελληνικούς στίχους λόγω μητρικής γλώσσας. Δεν αποκλείω και το γεγονός, οι ελληνικοί στίχοι να αγγίζουν μόνο τις ελληνικές ευαίσθητες χορδές. Για παράδειγμα, πιστεύω ότι ένας ξένος θα αντιδρούσε διαφορετικά ακούγοντας στίχους από ένα ζεϊμπέκικο σε σχέση με εμένα. Όπως, ενδεχομένως κι εγώ να αντιδράσω τελείως διαφορετικά ή να μην καταλάβω τους στίχους ενός metal κομματιού, μιας και δεν είναι γνώρισμα του λαού μου.

    Εσείς τι νομίζετε?
    poison_girl
    12.09.2006, 02:38
    Αμα μιλαμε για ελληνικους ωραιους στιχους μιλαμε για Διαφανα Κρινα!!!!!!!

    παντως δεν μπορω να πω οτι οι ελληνικοι στιχοι ειναι καλυτεροι-καλα δε μιλαω για τους εμπορικους-ουτε οτι οι ξενοι ειναι καλυτεροι μου κανει το ιδιο ας πουμε!
    Οπως και να το κανουμε ενας ωραιος στιχος ειναι παντα ενας ωραιος στιχος
    melkat06
    12.09.2006, 18:50
    Δεν ξέρω αν είναι καλύτεροι/ικανότεροι/ομορφότεροι/ακριβέστεροι/επαρκέστεροι οι ελληνικοί στίχοι.
    Αυτό που ξέρω είναι πως μπορώ να σκεφτώ, να νοιώσω, να προβληματιστώ πρώτα στη ελληνική γλώσσα και
    μετά σε οποιαδήποτε άλλη. Άρα, για μένα, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

    "Έψαξα έτσι ένα ψέμα σου να βρω
    να μην μπορώ να τ' ανεχθώ
    και δεν βρήκα ούτε ένα
    Κι έπειτα μέτρησα πάλι για να δω
    αν είν' τα λάθη μου εδώ
    και δεν έλειπε κανένα..."

    eleni_1982
    12.09.2006, 19:44
    Οι καλύτεροι -δυνατότεροι-ομορφότεροι στίχοι κτλ είναι αυτοί που μιλάνε κατευθείαν στην καρδιά σου....
    Rimerga
    13.09.2006, 00:07
    Είναι λογικό να μας εκφράζουν καλύτερα οι ελληνικοί στίχοι γιατί είναι η μητρική μας γλώσσα, η γλώσσα των σκέψεων μας, του υποσυνείδητου μας. Η γλώσσα, που πολύ απλά, είναι πιο κοντά μας.
    Κορυφαίοι στίχοι είναι οι περίτεχνοι στίχοι,που καλλιστα θα μπορούσες να τους βρεις μέσα σε μια ποιητική συλλογή και όντως πολλά ελληνικά μουσικά σχήματα γράφουν με αυτό το τρόπο.
    Astron
    13.09.2006, 01:15
    Πολλές φορές έχουν απομυθοποιηθεί ξένα τραγούδια όταν έχω κάτσει να προσέξω ακριβώς τί λένε. Στο ελληνικό τραγούδι επειδή είναι στην μητρική μας γλώσσα πολύ εύκολα καταλαβαίνουμε πότε ένας στίχος είναι καλός, βαθύς, ή και γελοίος.
    Στα ξένα όμως μπορεί από συνήθεια να τραγουδάμε τα λόγια και την μελωδία και να μην συνειδητοποιούμε ότι ο στίχος μπορει να είναι της πλάκας -ακόμα κι όταν γνωρίζουμε την γλώσσα.

    Πάντως δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση στίχος vs lyrics. Καλοί στίχοι υπάρχουν παντού σε όλες τις γλώσσες όπως και γελοίοι στίχοι. Το ζήτημα είναι ότι οι στίχοι που δεν είναι στην γλώσσα σου καμουφλάρονται πιο εύκολα και μπορείς να τους αγνοήσεις.
    wraios
    13.09.2006, 17:12
    Το μέλος Astron στις 13-09-2006 στις 01:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πολλές φορές έχουν απομυθοποιηθεί ξένα τραγούδια όταν έχω κάτσει να προσέξω ακριβώς τί λένε. Στο ελληνικό τραγούδι επειδή είναι στην μητρική μας γλώσσα πολύ εύκολα καταλαβαίνουμε πότε ένας στίχος είναι καλός, βαθύς, ή και γελοίος.
    Στα ξένα όμως μπορεί από συνήθεια να τραγουδάμε τα λόγια και την μελωδία και να μην συνειδητοποιούμε ότι ο στίχος μπορει να είναι της πλάκας -ακόμα κι όταν γνωρίζουμε την γλώσσα.

    Πάντως δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση στίχος vs lyrics. Καλοί στίχοι υπάρχουν παντού σε όλες τις γλώσσες όπως και γελοίοι στίχοι. Το ζήτημα είναι ότι οι στίχοι που δεν είναι στην γλώσσα σου καμουφλάρονται πιο εύκολα και μπορείς να τους αγνοήσεις.


    εχεις απολυτο δικιο