ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.832 μέλη
    xanthi
    12.09.2006, 18:57
    Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι η σχέση μου με τη μουσική είναι μόνο ως ακροάτρια. Δεν έχω αποκτήσει μουσικές σπουδές (με εξαίρεση στα 5 μου που έμαθα να παίζω στο πιάνο κάποιες νότες). Μπορώ όμως να καταλάβω ότι κάποια τραγούδια είναι πραγματικά υπέροχα. Πολλά τα γνώρισα μέσα από cd φίλων. Επίσης σε πολλά από αυτά είδα τη λέξη "Έντεχνο" ή ο τραγουδιστής είχε αυτόν τον χαρακτηρισμό. Έτσι φαντάστηκα ότι η κατηγορία του έντεχνου με "τραβάει". Όμως τι ακριβώς είναι το έντεχνο; Ποια τραγούδια παίρνουν αυτόν τον τίτλο; Υπάρχουν τραγουδιστές που είναι αποκλειστικά "Έντεχνοι"; Τέλος το "Έντεχνο" συγχέεται πολλές φορές με το ροκ ή κάνω λάθος; Συγνώμη αν σας κούρασα με τις τόσες ερωτήσεις αλλά έχω καταλάβει ότι πολλά από τα μέλη έχουν μουσικές γνώσεις κατάλληλες για να απαντήσουν σοβαρά και σωστά!!!!
    tolaruba
    12.09.2006, 19:56
    Αν δε κανω λα8ος υπαρχει ενα παρομοιο τοπικ με τιτλο <<τι ειναι εντεχνο>>.
    Δυστυχως δεν εχω τ χρονο να ψαξω.Ισα που προλαβα να μπω!!!
    rory166
    13.09.2006, 00:12
    Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι πολλοι καλλιτεχνες την λεξη
    "εντεχνος" την νιωθουν σα βρισια πανω τους...
    Χαρακτηριστικη ατακα του Γ.Ανδρεου στον σταυρο του νοτου
    οταν ειχαμε παει η musicheavenικη αντιπροσωπεια
    prochatz
    13.09.2006, 02:03
    Απάντηση στην ερώτηση του τι είναι "έντεχνο", φοβάμαι ότι δεν υπάρχει. Όπως δεν υπάρχει όρος για το τι είναι "τέχνη" γενικότερα. Δεν ξέρω αν γι' αυτό ευθύνεται η ίδια η γλώσσα, η ανθρώπινη αδυναμία ή το γεγονός ότι η τέχνη είναι μία από τις λέξεις που δεν έχουν σαφή ορισμό. Εντούτοις, οι περισσότεροι από εμάς καταλαβαίνουμε πότε ένα κομμάτι είναι έντεχνο και πότε όχι. Το έντεχνο δε συγχέεται με το ροκ. Το έντεχνο μπορεί να θεωρηθεί σαν μια κύρια κατηγορία τραγουδιών η οποία μπορεί να έχει υποδιαιρέσεις όπως Έντεχνο Ροκ, Έντεχνο Ποπ, Κλασσικό Έντεχνο, Σύγχρονο Έντεχνο κλπ. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα των παραπάνω υποδιαιρέσεων. Όσον αφορά την ύπαρξη καθαρά έντεχνων τραγουδιστών, ναι υπάρχουν. Αν και θα συμπλήρωνα εδώ, ότι έντεχνος τραγουδιστής δεν αποκαλείται αυτός που τραγουδάει έντεχνα τραγούδια, αλλά αυτός που έχει μία γενικότερη έντεχνη στάση.
    megaloserwtikos
    13.09.2006, 02:38
    Θα βγω λίγο εκτός θέματος, ο λόγος είναι ότι το προηγούμενο μήνυμα με κάλυψε αρκετά.
    Δεν είναι εύκολο να βγει κάποιος απλός ακροατής σαν εμένα και να δώσει τον ορισμό του... έντεχνου!
    Χρησιμοποιώ την λέξη μόνο για να συνενοηθώ με τους άλλους, ποτέ σε προσωπικές σκέψεις. Δεν θα πω δηλαδή...''ας βάλω κάνα σιντί με έντεχνο ρεπερτόριο''.
    Η τώρα άκουσα το τάδε έντεχνο, μήπως με ''πειράξει'' που παίζει Καλομοίρα το ράδιο στο καπάκι...
    Νομίζω ότι αυτά είναι για τους κριτικούς και τους ειδικούς, δεν νιώθω καμία ανάγκη να βάλω τέτοιες κατηγορίες στις μουσικές που ακούω.
    Αν κάτι μου αρέσει, απλά μου αρέσει και το ακούω.
    Αυτά...

    KAKOFONIKS
    13.09.2006, 10:04
    Συμφωνώ απόλυτα πολύ καλή τοποθέτηση !

    Επίσης θέλω να πω ότι πολλοί μπερδεύουν το ροκ με το έντχνο!
    stratocasteros
    13.09.2006, 21:24
    Πάντα, θεωρούσα, θεωρώ και θα θεωρώ, οτι ο όρος "έντεχνο", είναι εντελώς αδόκιμος.

    Είναι σαν να ορίζεις, οτι όλες οι υπόλοιπες μουσικές είναι άτεχνες!

    Πρέπει να βρούνε άλλο όνομα!!!
    fanis_diathesopoulos_
    15.09.2006, 20:12
    θεωρω κ χαρακτιριζω,πλεον, εντεχνο καθε τραγουδι που οταν το ακουσω με ταξιδευει,με κανει να "βλεπω"τις εικονες που ισως περιγραφει η ενιωσε ο δημιουργος του .οπως επισης κ τα συναισθηματα που δινει η μουσικη του ..
    κατι σαν να κοιτας εναν πινακα..
    prochatz
    16.09.2006, 01:58
    Το μέλος fanis_diathesopoulos_ στις 15-09-2006 στις 20:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    θεωρω κ χαρακτιριζω,πλεον, εντεχνο καθε τραγουδι που οταν το ακουσω με ταξιδευει,με κανει να "βλεπω"τις εικονες που ισως περιγραφει η ενιωσε ο δημιουργος του .οπως επισης κ τα συναισθηματα που δινει η μουσικη του ..
    κατι σαν να κοιτας εναν πινακα..



    Εξαρτάται με το τι πίνακα κοιτάζεις

    sirius99
    25.09.2006, 11:44
    Δεν είναι περίεργο ότι αυτός ο όρος υπάρχει μόνον στην Ελλάδα?

    Ίσως έχει να κάνει με τη διάκριση μεταξύ λαϊκού τραγουδιού και της κατηγορίας τραγουδιού που εμφανίσθηκε με Χατζιδάκι, Θεοδωράκη κλπ.

    Ένα κριτήριο μπορεί να είναι οι μουσικές γνώσεις - καλλιέργεια των δημιουργών του τραγουδιού, που τον διαφοροποιούν από τον αυτοδίδακτο ή με στοιχειώδεις μουσικές γνώσεις λαικό δημιουργό.

    Βλέποντας του σημερινούς δημιουργούς του λεγόμενου έντεχνου τραγουδιού αναρωτιέται κανείς εάν έχουν στοιχειώδεις μουσικές γνώσεις.

    Σε κάθε περίπτωση η διάκριση δεν έχει καμία σχέση με την αξία του τραγουδιού. Ευτυχώς υπάρχουν υπέροχα λαϊκά και υπέροχα "έντεχνα" τραγούδια

    ageras
    25.09.2006, 12:47
    Παιδιά υπάχει ήδη σχετικό τοπικ.Καλό θα ήταν να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση.

    Τι είναι έντεχνο