ελληνική μουσική
    750 online   ·  210.851 μέλη

    Μουσική: τέχνη η εμπόριο;

    maspa
    13.09.2006, 02:22
    Το ερώτημα είναι εύλογο.Η απάντηση αυτονόητη.Θα μου πείτε τώρα "τότε γιατί ρωτάς".......Γιατί πιστεύω το εξής:

    Το "έντεχνο" μπορεί να γίνει "εμπορικό"
    Το "εμπορικό δε μπορεί να γίνει "έντεχνο"

    Γιατί λοιπόν προωθούν συνεχώς τα "σκουπίδια";
    Αφού και την ποιότητα μπορούν να αναβαθμίσουν και χρήμα να βγάλουν...!
    Ή μήπως έχω άδικο;
    KAKOFONIKS
    13.09.2006, 10:09
    Βασικά δεν ξέρω κατα πόσο "πουλάει " το τραγούδι ή ο τραγουδιστής! Πιστεύω οτι πλέον οι περισσότεροι δεν ακούν ένα τραγούδι και λένε "α φοβερό πρέπει να το βρώ" αλλά λένε τι καλός που είναι αυτός ο τραγουδιστής/στρια ...
    katerina229
    13.09.2006, 17:53
    Το θέμα που θέτεις maspa είναι σημαντικό. Η γνώμη μου είναι πολύ κοντά σε αυτό που είπες. Πιστεύω πραγματικά πως υπάρχει μια "ανοησία" στο μυαλό αυτών που βρίσκονται σε "υψηλές θέσεις" της μουσικής βιομηχανίας. Πράγματι, αν ξέφευγαν λίγο από αυτόν τον ανόητο τρόπο συλλογισμού πως ο "κόσμος θέλει αυτό.." και ο "ο κόσμος θέλει εκείνο..." θα ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Όχι! Ο κόσμος δε θέλει ούτε αυτό ούτε εκείνο... που προσπαθουν οι πλασάρουν οι ίδιοι. Αυτό το σκυλέ, τσιφτετελοειδές, ανόητο δήθεν ποπ-ροκ μουσικό είδος που πλασάρουν δεν είναι παρά ό,τι αντιπροσωπεύει τους ίδιους και μόνο!
    Είμαστε πόσοι... που ακούμε τελείως διαφορετικά πράγματα! Όχι ένας και δύο! Ας πάρουμε για παράδειγμα αυτήν την ιστοσελίδα...
    Το καλό τραγούδι είναι και για μένα βέβαιο ότι μπορεί να "πουλήσει" όπως λέμε. Μπορεί να "πουλήσει" όταν ο κόσμος ο πολύς το αγαπήσει και κυρίως οι νέοι. Γιατί ας μην ξεχνάμε ότι μικρές νεαρές ηλικίες στηρίζουν την μουσική βιομηχανία κι όταν οι ειδικοί μιλούν γι' αυτό που "ο κόσμος θέλει..." δεν αναφέρονται παρά σε αυτές τις ηλικίες. Τελικά θα καταλήξουμε στο γνωστό θέμα. Όλα είναι θέμα παιδείας!
    prochatz
    13.09.2006, 19:12
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως ξεκίνησε αυτή η κατάσταση. Το ότι παραμένει δε μου προξενεί καμία εντύπωση. Πολύ δύσκολα θα ανατραπεί. Κι αυτό γιατί θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο, έως απίθανο, κάποιος να θυσιάσει το "κεφάλαιό" του με σκοπό να εισπράξει λιγότερο κέρδος από αυτό που θα μπορούσε να εισπράξει. Είναι περιττό να αναφέρω ότι μια τέτοια επένδυση δε θα έβρισκε συμπαραστάτες από πλευράς διαφημίσεων. Επομένως, δεν πρέπει να ποντάρουμε σε νέους επενδυτές της μουσικής βιομηχανίας. Από την άλλη πλευρά οι ίδιοι οι έντεχνοι καλλιτέχνες αποφεύγουν την υπερπροβολή (το σταριλίκι με πιο απλά λόγια), με ότι αυτή συνεπάγεται ---> π.χ. ψευτο-ίντριγκες, κόντρες, αντιγραφές, managers... κλπ Επίσης είναι σαφώς πιο δύσκολο να δημιουργηθεί ένα έντεχνο τραγούδι σε αντιδιαστολή με ένα εμπορικό (πράγμα που είναι τελειώς αντιπαραγωγικό από πλευράς κέρδους).

    Όσον αφορά αυτό που έλεγε η katerina229, θα έλεγα ότι είναι περισσότερο θέμα ενημέρωσης παρά παιδείας. Όταν αγνοείς την ύπαρξη του αντίλογου, του εναλλακτικού, του διαφορετικού τελοσπάντων... τότε αναγκαστικά σε παρασύρει το κύριο ρεύμα. Συνεπώς, το καλό τραγούδι μπορεί να πουλήσει (ή καλύτερα να προσελκύσει κόσμο) μόνο αν γίνει γνωστό. Και σε αυτό μεγάλη ευθύνη έχουν τα μέσα ενημέρωσης με κορυφαία την τηλεόραση.
    black_devil
    14.09.2006, 19:29
    Βασικα τεχνη ειναι τα τραγουδια και οι τραγουδιστες που δεν πουλανε (υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια). Ο κοσμος συνιθιζει να ακουει το ειδος της μουσικης που πουλαει γιατι δεν εχει αλλα ακουσματα στην καθημερινη του ζωη. Οταν ολα τα μεσα μαζικης ενημερωσης προωθουν αυτο το ειδος μουσικης(για τους λογους που ανεφερε η katerina229 και ο prochatz) ειναι λογικο να επηρεαζονται και να ακουνε αυτα τα τραγουδια.Πιστευω ομως οτι αρκει να εισαι εστω και λιγο ψαγμενος για να ακους και ποιοτικη μουσικη.