ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.833 μέλη

    House, progressive, techno, tribal κλπ

    sea_like_eyes
    26.10.2006, 18:52
    ..τα συγκεκριμενα ονοματα(dj) sintorin μου ειναι ψιλο-αγνωστα.παντως παρατηρησα πως διπλα στο experimental ακολουθουν φρασεις οπως drum n' bass,trip hop...χμμ...παντως μ'αρεσει δεν μ'αρεσει ηλεκτρονικη μουσικη ειναι..μπορειτε να μας δωσετε..τα φωτα σας..
    sintorin
    26.10.2006, 18:58
    se auto to sugkekrimeno site, exei experimental electronic mousiki...ala uparxoun kai ala styl experimental....mou aresei i ilektroniki mousiki, eite einai ambient, i trip hop, i hip hop, i techno klp....tora apo ekei kai pera, ean kaneis ena search sto yahoo.com, tha vreis kai ala experimental styl ektos apo to ilektroniko....aplos sou esteila ligous synthetes pou mou aresoun, pisteua oti kato tetio epsaxnes.....
    anastasisk
    26.10.2006, 19:05
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 26-10-2006 στις 18:27 έγραψε...

    experimental...μηπως ειναι ορος που χρησιμοποιηται στο εξωτερικο???τα τελευταια 4 χρονια ακουω και ασχολουμε ενεργα με αυτη την μουσικη...τον ορο experimental..πρωτη φορα τον ακουω..αν μπορεις δωσε μου παραδειγματα καλλιτεχνων.


    Αυτα που γνωριζω ειναι πως,η experimetal (electronica) ειναι ενα στυλ μουσικης της Elecronica (House,Techno,Electronic art music,Musique concrete,Experimental music,Rock music.Τα πρωτα βηματα της (η electronica γενικα οπως επισης και οι "υποκατηγοριες της" που προανεφερα) τα εκανε στις αρχες του '90 στην Αγγλια και στις Η.Π.Α.Το 1996 εγινε "πιο" γνωστη.Eχει να κανει επισης με την avant-garde σκηνη αλλα και με την IDM (Intelligent Dance Music) οπου θα μπορουσαμε να πουμε οτι λαμβανει χωρα στην electronica (σαφως),Techno,Drum 'n' Bass,Jungle.
    Mερικοι γνωστοι καλλιτεχνες ειναι:
    -Aphex Twin (AFX)
    -Boards of Canada
    -Matmos
    -Plaid
    -Kid 606
    -Pan Sonic
    -Squarepusher
    -Τhomas B. Holmes
    -Philip Glass
    -Iannis Xenakis
    -John Cage (απο τους πρωτεργατες της avant-guard οπως λενε) και αλλοι.
    Ακομα το ψαχνω παντως . . .

    Τωρα,για το ερωτημα μου οσον αφορα την ελληνικη ηλ.σκηνη?
    anastasisk
    26.10.2006, 19:18
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 26-10-2006 στις 18:58 έγραψε...

    se auto to sugkekrimeno site, exei experimental electronic mousiki...ala uparxoun kai ala styl experimental....mou aresei i ilektroniki mousiki, eite einai ambient, i trip hop, i hip hop, i techno klp....tora apo ekei kai pera, ean kaneis ena search sto yahoo.com, tha vreis kai ala experimental styl ektos apo to ilektroniko....aplos sou esteila ligous synthetes pou mou aresoun, pisteua oti kato tetio epsaxnes.....


    Συμφωνω
    sea_like_eyes
    26.10.2006, 21:21
    o james holden,o sasha,o digweed,o dave saeman..κι αλλοι περιλαμβανουν(πλεον) στα set τους,ακομα και σε δισκους τους,singles ελληνων παραγωγων...επισης ο christian cambas πριν 2 χρονια μπηκε επισημα στο top 100(no 7 συγκεκριμενα)του περιοδικο dj magazine.
    sea_like_eyes
    27.10.2006, 00:49
    tonight's employing sound by sea_like_eyes!

    James Holden - Electric boutique
    sea_like_eyes
    27.10.2006, 04:02
    Καλημερα...
    sea_like_eyes
    28.10.2006, 16:04
    28/10...Electroluv Party στο Club Decadence(θεσσαλονικη)...guest dj's:
    Richard Bartz(Gigolo records) και DJ Fengari(θεα) σ'ενα electro-tech set που συνεχιζει την επιτυχημενη πορεια των συγκεκριμενων parties στην πολη(φτασαμε στο Νο9)..ριξτε μια ματια στο site www.djsets.gr για περεταίρω λεπτομερειες...
    alexia-vicky
    28.10.2006, 20:09
    DJ Tas - Welcome to the party


    sea_like_eyes
    30.10.2006, 18:47
    ...ημουν κι εγω εκει...



    επισυναπτόμενα: Dn.jpg 
    sea_like_eyes
    30.10.2006, 21:31
    προτεινομενη tracklist:

    James holden...

    1) Electric boutique
    2)Eternity (Original Mix)
    3)The Wheel(Jorge Deep)
    4)Kaern Turned (Original Mix)
    5)fine day(holden mix)
    6)Inner Laugh (James Holden mix)
    7) bloodlock
    8)They Just Won't Let Me Be All Together (Mixed Live By James Holden)





    επισυναπτόμενα: R-186636-1113678523[1].jpg 
    jorge
    30.10.2006, 23:03
    Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω το σκοπό αυτού του topic μια και το βλέπω συνέχεια μπροστά μου. Μια βλέπω playlists, μία σχόλια "ήμουν εκεί", μία "καλημέρα". Κάνε σε παρακαλώ συγκεκριμένο το topic και δώστου ένα νόημα. Έτσι όπως είναι είναι ένας αχταρμάς και πάει βουρ για τον Κάδο.
    sea_like_eyes
    30.10.2006, 23:12
    ......Και οτι αλλο ειδος ηλεκτρονικης μουσικης σας ξεσηκωνει!!!!Αγαπημενοι DJ'S...Aγαπημενα singles,set,events etc.!

    γι'αυτα ζηταω τις αποψεις σας..γι'αυτα γραφω..εγω δεν εχω ξεφυγει απο το θεμα..εσυ μαλλον δεν θελεις να το βλεπεις μπροστα σου..αλλα ετσι ειναι,μια διαφορετικη φωνη(μουσικα παντα)ακουστηκε...στον καδο...
    jorge
    30.10.2006, 23:19
    Κανένα πρόβλημα δεν έχω με την ηλεκτρονική μουσική κύριε αντάρτη. Απλά (ξανα)λέω πως το topic είναι αχταρμάς, κάτι που επιβεβαιώνεις κι εσύ λέγοντας "Αγαπημενοι DJ'S...Aγαπημενα singles,set,events etc". Δηλαδή ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

    Ε όχι, δεν είναι έτσι τα topics. Πρέπει να έχουν όσο γίνεται πιο συγκεκριμένο θέμα για να μπορούν να τα παρακολουθούν οι αναγνώστες. Και αυτό είναι που προσωπικά με ενδιαφέρει ως διαχειριστής.

    Θα σου πρότεινα λοιπόν είτε να ανοίξεις ένα Blog και να γράφεις οτι θέλεις, είτε να κάνεις το θέμα εδώ πιο ΕΙΔΙΚΟ.

    Και αν νομίζεις πως τα "διαφορετικά" πάνε στον Κάδο, απάντησε στον εαυτό σου πως υφίστανται topics με τίτλο "Sarbel" κλπ.
    sea_like_eyes
    30.10.2006, 23:58
    Μα πως θα μιλησω για εναν dj χωρις να αναφερθω σε συγκεκριμενα events,singles,live set's κτλ...οσο για το<<ανταρτης>>...χμμ,sorry μα δεν κολλαει!
    jorge
    31.10.2006, 00:08
    Ωραία. Να ανοίξουμε λοιπόν και ένα topic για το έντεχνο να γράφουμε μέσα για ΟΛΕΣ τις συναυλίες ΟΛΩΝ των καλλιτεχνών, να γράφουμε για ΟΛΑ τα singles και ΟΛΟΥΣ τους δίσκους που βγάζουν.

    Καταλαβαίνεις τώρα τι εννοώ;
    sea_like_eyes
    31.10.2006, 00:45
    απλα θεωρησα ποιο σωστο να περιλαβω την ηλεκτρονικη μουσικη σ'ενα topic ωστε ο καθενας να μπορει να ενημερωνεται...αν κι εφοσον τον ενδιαφερει...αν υπαρξει απηχηση τοτε να''σπασει''σε υποκατηγοριες οπως''house'',''techno''ktl και να υπαρξουν κι αλλα ατομα που θα αναλαβουν την ενημερωση καποιου ειδους...δε ειναι κατι με το οποιο ασχολουνται πολλοι εδω στο musicheaven(οπως π.χ rock η' εντεχνο)νομιζω πως θα καταντουσε κουραστικο να δημιουργουσα ποιο εξειδικευμενα topic για καθε ειδος.κι οσον αφορα αυτο το τελευταιο που ειπες περι εντεχνου..ιδεα μου ειναι η' το site λειτουργει σαν ενα μεγαλο topic με θεμα''ΕΝΤΕΧΝΟ''(κυριως)????ειχες παραπονα απο ατομα για το συγκεκριμενο topic?και δημικρατικα να το δουμε,αν υπαρχει εστω κι ενα ατομο εκτος απο εμενα που να το διαβαζει και να τον ενδιαφερει..τοτε βρισκω λιγακι ακομψο να σταλει στον καδο.ααα αν δεν κανω λαθος σου προτεινα να συνεχισουμε την κουβεντα prive κι οχι στο τopic..πιστευω πως το περιεχομενο(μουσικο)του topic ενδιαφερει περισσοτερο τον κοσμο απ'οτι η ''διαφωνια''μας!
    maspa
    31.10.2006, 00:53
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 31-10-2006 στις 00:45 έγραψε...

    απλα θεωρησα ποιο σωστο να περιλαβω την ηλεκτρονικη μουσικη σ'ενα topic ωστε ο καθενας να μπορει να ενημερωνεται...αν κι εφοσον τον ενδιαφερει...αν υπαρξει απηχηση τοτε να''σπασει''σε υποκατηγοριες οπως''house'',''techno''ktl και να υπαρξουν κι αλλα ατομα που θα αναλαβουν την ενημερωση καποιου ειδους...δε ειναι κατι με το οποιο ασχολουνται πολλοι εδω στο musicheaven(οπως π.χ rock η' εντεχνο)νομιζω πως θα καταντουσε κουραστικο να δημιουργουσα ποιο εξειδικευμενα topic για καθε ειδος.κι οσον αφορα αυτο το τελευταιο που ειπες περι εντεχνου..ιδεα μου ειναι η' το site λειτουργει σαν ενα μεγαλο topic με θεμα''ΕΝΤΕΧΝΟ''(κυριως)????ειχες παραπονα απο ατομα για το συγκεκριμενο topic?και δημικρατικα να το δουμε,αν υπαρχει εστω κι ενα ατομο εκτος απο εμενα που να το διαβαζει και να τον ενδιαφερει..τοτε βρισκω λιγακι ακομψο να σταλει στον καδο.ααα αν δεν κανω λαθος σου προτεινα να συνεχισουμε την κουβεντα prive κι οχι στο τopic..πιστευω πως το περιεχομενο(μουσικο)του topic ενδιαφερει περισσοτερο τον κοσμο απ'οτι η ''διαφωνια''μας!



    Συγνώμη που θα παρέμβω, αλλά αν δεν κάνω λάθος κάθε topic ανοίγει με την προοπτική να ξεκινήσει και μια συζήτηση μεταξύ των μελών. Αν θες να ενημερώνεις για το συγκεκριμένο είδος μουσικής θα μπορούσες όπως σου είπε κι ο jorge να ξεκινήσεις ένα blog. Σ'αυτό το topic δεν αναπτύσσεται συζήτηση εφόσον γράφεις εσύ κυρίως εκτός από μερικές παρεμβάσεις μελών.
    Φιλικά
    jorge
    31.10.2006, 00:55
    Φίλε μου δυστυχώς πρέπει να προσαρμοστείς στον τρόπο οργάνωσης του MusicHeaven. Δυστυχώς δεν γίνεται το MusicHeaven να προσαρμοστεί στη δική σου αντίληψη περί οργάνωσης, η οποία είναι σεβαστή, αλλά απέχει πολύ από τον τρόπο που λειτουργούμε εδώ και τόσα χρόνια.

    Η τάξη και η οργάνωση είναι must για αυτό το χώρο και πρέπει κι εσύ να σεβαστείς τις όποιες υποδείξεις σου γίνονται. Όλα για το κοινό καλό γίνονται. Μην βλέπεις λοιπόν "διαφωνίες" και "προσωπικά ζητήματα" σε όσα με φιλική διάθεση σου λέμε.
    sea_like_eyes
    31.10.2006, 01:19
    maspa..πως γινεται στα αγαπημενα ειδη μουσικης να εχεις το εντεχνο παντου?αμα υπηρχε εντεχνη house παω στοιχημα πως δεν θα εγραφες εναντιον μου..εστω και φιλικα