ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιο ειναι το πρωτο τραγουδι που βγαλατε στο οργανο σας?

    gogere17
    04.04.2007, 13:29
    καλα το ζεμπεκικο της ευδοκιας ως κλασσικο και τον υμνο του ολυμπιακου στο ακορντεον.Οταν πηρα πιανο ηξερα μερικα κομματια απο το ακορντεον και δεν δυσκολευτηκα.Στο τουμπερλεκι δεν υπηρχε καποια μελωδια
    koini_maria
    04.04.2007, 14:02
    Εντάξει , τώρα θα με πείτε χαζή - και με το δίκιο σας - αλλά ουσιαστικά δεν έχω παίξει ακόμα το πρώτο μου τραγούδι στο ''όργανό μου'' γιατί ως όργανό μου νιώθω μονάχα το λαούτο και δεν έχω αρχίσει τις προσπάθειες ακόμα (μαζεύω όμως χρήματα για να το αγοράσω , πιάνεται αυτό ; ).
    Το πρώτο τραγούδι που θα ήθελα να βγάλω , λοιπόν , στο λαούτο είναι κάποιο από τα εξής : ''Αποσπερίτης'' - Θανάσης Παπακωνσταντίνου , ''Αχερόμπασμαν'' και ''Κόκκινη τρανταφυλλιά μου'' - παραδοσιακά της Κύπρου (αν και το ''Κόκκινη τρανταφυλλιά μου'' είναι μικρασιατικό νανούρισμα με άλλους στίχους βέβαια , αν δεν με απατούν μνήμη και βιώματα ) .

    Τώρα , όσον αφορά τα πρώτα τραγούδια που έπαιξα σε κάποιο μουσικό όργανο γενικότερα , στο αρμόνιο του αδερφού έβγαλα μονάχη μου σε ηλικία 5 ετών το ''Ήταν ένα μικρό καράβι'' ( ) , στην μελόντικα είχα βγάλει ένα νανούρισμα λίγο αργότερα και στην κιθάρα πριν 2 χρόνια κατάφερα να παίξω την ''Σιωπή'' από τα Ξύλινα Σπαθιά (τώρα πια ούτε τις συγχορδίες δεν θυμάμαι ).

    Αυτά
    roubas
    04.04.2007, 15:36
    Το μονοπατι
    μεσ' τη ζωη δρομοι ανοιγονται σωρο...
    bouzos
    04.04.2007, 15:49
    Ksekinisa to 1972 to proto mou tragoudi itan i Synefoula tou Savopoulou e! apo tote den stamatisa na paizo! kai meta stin ilectriki to "the house" ....... Animals.........

    to mono pou zeitaw: mia eukairia ston Paradeiso na paw!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bouzos στις 04-04-2007 16:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bouzos στις 04-04-2007 16:03 ]


    gialina_giannina
    04.04.2007, 16:16
    Το πρώτο τραγούδι που έβγαλα στην κιθάρα ήταν η “Νεφέλη” της Χαρούλας Αλεξίου και ένοιωσα μεγάλη συγκίνηση, όχι τόσο γιατί έβγαλα το πρώτο μου κομμάτι, όσο γιατί αυτό το κομμάτι είναι ένα από τα αγαπημένα μου και μου προκαλεί έντονα συναισθήματα κάθε φορά που το ακούω.
    Όμως πραγματικά, την πρώτη φορά που το έβγαλα, ένοιωθα ακόμα μεγαλύτερη συγκίνηση αλλά και χαρά μαζί που μπορούσα να το παίξω στην κιθάρα μου.


    jacamar
    04.04.2007, 17:18
    Ε δεν θυμάμαι το πρώτο τραγούδι στην κιθάρα έχουν περάσει και τόσα χρόνια αλλά θυμάμαι οτι το πρώτο πράγμα που έπαιξα στην φυσαρμόνικα ήταν το Happy Birthday στα γεννέθλια του κολλητού μου...
    GL
    04.04.2007, 17:40
    Χμμμμμμμμμ!!
    Το μυαλουδακι θελει λιγη προσπαθεια για να γυρισει πισω, παρολα αυτα καλα τα καταφερνει οσα χρονακια και αν περασουν....!!

    Το πρωτο τραγουδακι το βγαλα στη μελόντικα σε ηλικια εξι χρονων περιπου. Το ασμα αυτο ηταν το This Land is Your Land του Woody Guthrie. Ειναι μια απλοϊκη μελωδια που μας μαθαιναν τοτε παλια σε καποια σχολεια καπου αλλου....Μια μελωδια ομως που οσοι γνωριζουν κρυβει πααααρα πολλα....Επρεπε να μεγαλωσουμε για να μαθουμε τι ηταν ακριβως αυτο που τοτες ηταν ενα απλο exercise....

    Στο πιανο και στα πληκτρα θα μου επιτρεψετε να κρατησω για μενα το πρωτο μου τραγουδακι.....

    IpLe
    04.04.2007, 20:52
    wonderfull world από Γιαννη Αγγελακα στην κιθάρα
    Arty
    01.03.2009, 18:17

    Παράθεση:

    Το μέλος pluton στις 16-09-2006 στις 13:39 έγραψε...

    Στη φλογέρα έβγαλα το soundtrack του ''Ο τελευταίος των Μοϊκανών'' και στο μπάσο το unforgiven αλλά από τους apocalyptica

    Μπορετε να μου πειτε που θα μπορούσα να βρώ τις Νότες του unforgiven-apocalyptica?


    despinakontogianni
    01.03.2009, 18:43

    Στο πιάνο ήταν η Νεφέλη και στο ούτι το Χαρικλάκι.


    kwstasagas
    01.03.2009, 18:48

    Τη ΦΡΑΓΚΟΣΥΡΙΑΝΗ .... στο μπουζούκι - βεβαίως, βεβαίως - σε ηλικία 13 ή 14 ετών .... Και ... ήταν τόση η χαρά μου που, επιτέλους, έμαθα να παίζω ένα τραγούδι σε κάποιο μουσικό όργανο !!! Αφού να σκεφθείτε, μέχρι να βγάλω το επόμενο τραγούδι, όποτε ερχόντουσαν συγγενείς ή οικογενειακοί φίλοι στο σπίτι μας .... στην κυριολεξία δεν τους άφηνα σε "χλωρό κλαρί" : Έπιανα το μπουζούκι και ... δώστου ξανά και ξανά να τούς παίζω τη "Φραγκοσυριανή" ...............{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.smartass} 


    MariannaLappa
    02.03.2009, 22:03

    Τα πρώτα τραγούδια που έπαιξα στο πιάνο ήταν των Beatles και απ' όσο θυμάμαι το πρώτο-πρώτο που έβγαλα ήταν το Michelle.


    methismeno-ksotiko
    03.03.2009, 00:12
    Το όλα σε θυμίζουν στην κιθάρα παιδευόμουν ώρες μέχρι να το παίξω όπως εγώ ήθελα όταν τα κατάφερα ξέσπασα σε κλάματα ευτυχίας
    Blackpearl
    03.03.2009, 20:53

    To πρώτο τραγούδι που επαιξα στο αρμόνιο ήταν το "ενας τουρκος στο παρισι" απο Μαχαιρίτσα

    και το πρώτο τραγούδι που έμαθα στην κιθάρα μετα απο ώρες, μέρες που παιδευόμουνα ήταν το nothing else matters, όταν το έμαθα πετούσα απο τη χαρά μου, ήταν πέρσι όλο το καλοκαίρι το επαιζα και να που είχε βγει τέλειο.! 


    stam82
    04.03.2009, 08:07

    Το πρώτο τραγούδι που "έβγαλα" στη φυσαρμόνικα ήταν το "Ξημερώνει"( το σύννεφο έφερε βροχή) του Μ.Χατζιδάκη ,το οποίο βγήκε σχετικά εύκολα.


    samg
    04.03.2009, 14:11
    To "μια φορα θυμαμαι μ΄αγαπουσες"!
    stevi93
    04.03.2009, 19:25

    2 κομματια,ηταν τα πρωτα που εβγαλα,και λεω δυο,διοτι τα εβγαλα σχεδον ταυτοχρονα..
    Το τανγκο της Νεφελης της Αλεξιου
    και τη ροζ γραβατα του Κραουνακη...


    seras
    04.03.2009, 19:31

    To proto kommati sto mpaso,itan to Breed apo Nirvana...


    emmanuella
    04.03.2009, 20:44

    Θυμάμαι πολύ καλά ότι δύο από τα πρώτα τραγούδια που έπαιξα στο πιάνο ήταν "Όλα σε θυμίζουν" από τη Χαρούλα Αλεξίου και το Listen to your heart, το οποίο, αν θυμάμαι καλά, ήταν και το πρώτο μου.

    {#emotions_dlg.walkman}


    tago
    05.03.2009, 08:33

    Μπάμπης ο Φλου !!!