ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Κατοχύρωση δικών μας στίχων

    sofiasim_00
    14.09.2006, 19:44
    Δεν έχω ακούσει πολλά γι' αυτό το θέμα και θα ήθελα όποιος μπορεί και ξέρει κάτι να βοηθήσει...Ποιοί είναι οι τρόποι που μπορεί κάποιος να κατοχυρώσει ένα δικό του κομμάτι,ποίημα η οτιδήποτε άλλο??
    margo
    14.09.2006, 20:20
    Για να κατοχυρώσεις τους στίχους σου θα πρέπει να τους ταχυδρομήσεις στον εαυτό σου,σαν συστημένη επιστολή.Όταν παραλάβεις απο το ταχυδρομείο το φάκελο τον κρατάς στο σπίτι σου κλειστό και ακέραιο με την σφραγίδα του ταχυδρομείου και..αχρείαστος να είναι.
    Το περιεχόμενο του φακέλου(στίχοι,κείμενο,οτιδήποτε θέλεις να κατοχυρώσεις)μπορεί να είναι σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή.

    Περισσότερα μπορείς να μάθεις απο την ΑΕΠΙ.
    (210-6857408)
    sofiasim_00
    14.09.2006, 20:25
    Ευχαριστώ πολύ...
    margo
    14.09.2006, 21:02
    Παρακαλώ,καλές δημιουργίες σου εύχομαι
    gate
    15.09.2006, 01:34
    Πάντα όμως -αξίζει να επαναλαμβάνουμε, αν και το έχουμε ξαναγράψει και σε άλλα topics- να θυμάστε πως καλός και εύκολος μεν ο τρόπος με τον "φάκελο", ωστόσο η ορθότερη νομικά κατοχύρωση είναι μέσω συμβολαιογράφου. Μπορεί να στοιχίζει κάτι παραπάνω, ωστόσο έχεις, μετά βεβαιότητας, το κεφάλι σου ήσυχο...
    margo
    15.09.2006, 02:57
    Αγαπητή gate ευχαριστούμε.
    Ξέχασα να αναφέρω στη φίλη μας τον τρόπο αυτό.
    Είδα και τα παλαιότερα τόπικ που έγινε αναφορά και κάπου μάλιστα λες το εξής.

    "Καλή και η αποστολή στον εαυτό μας, ...συνηθίζεται..., ωστόσο ως αποδεικτικό μέσο έχει αρχίσει να είναι και αυτό διάτρητο, ενώ το συμβολαιογραφικό έγγραφο έχει πάντα ασφαλέστερη και υπέρτερη ισχύ!"

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω,πώς έχει γίνει διάτρητο αυτό το αποδεικτικό μέσο?(κλειστή συστημένη επιστολή με ημερομηνία-σφραγίδα ταχυδρομείου).
    Δηλαδή με ποιό τρόπο μπορεί να αμφισβητηθεί



    ευχαριστώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-09-2006 03:03 ]


    jorge
    15.09.2006, 09:32
    Το κακό με τις συστημένες επιστολές είναι οτι δεν φαίνεται πάντα καθαρά η ημερομηνία, γιατί η σφραγίδα των ταχυδρομείων δεν "πατάει" πάντα καλά στην επιστολή. Έτσι και σε ένα δικαστήριο ο αντίδικος θα μπορούσε ίσως να ισχυρισθεί οτι η ημερομηνία είναι μεταγενέστερη από την αντίστοιχη δική του.
    rapsodos
    15.09.2006, 09:41
    Οπότε αν θέλεις να ακολουθήσεις αυτήν την οδό και όχι του συμβολαιογράφου , πηγαίνοντας στο ταχυδρομείο , παρακαλείς τον εργαζόμενο να το σφραγίσει μπροστά σου με προσοχή εξηγώντας του τον λόγο. Αυτό κάνω εγώ ας πούμε.
    KAKOFONIKS
    15.09.2006, 09:45
    Το ίδιο έχω κάνει και εγώ. Αλλά όπωςδήποτε κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο και χρήμα θα πάω σε κάποιον συμβολαιογράφο!
    margo
    15.09.2006, 13:38
    Λοιπόν εγώ ρώτησα τη gate νομίζοντας οτι ίσως εννοούσε κάτι διαφορετικό που δεν γνώριζα.
    Αυτό που λέει ο jorge,o rapsodos και ο kakofoniks(σας ευχαριστώ και τους τρείς)
    δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα,αφού το ταχυδρομείο δίνει και απόδειξη αποστολής συστημένου με συγκεκριμένο αριθμό φακέλου και σαφέστατα ημερομηνία.Αυτή την απόδειξη φυλάμε μαζί με το φάκελο και δεν νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να αμφισβητηθεί η εγκυρότητά της.

    Απο εκεί και πέρα φυσικά και είναι απόλυτα ασφαλής η λύση της κατοχύρωσης μέσω συμβολαιογράφου και σχετικά οικονομική όταν τα καταθέτεις,το κόστος ίσως είναι πιό σοβαρό όταν και αν χρειαστεί να τα ανασύρεις απο το συμβολαιογραφείο για να κατατεθούν στο δικαστήριο.Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει και γι αυτό.
    jorge
    15.09.2006, 13:58
    Το μέλος margo στις 15-09-2006 στις 13:38 έγραψε...
    Παράθεση:


    Αυτό που λέει ο jorge,o rapsodos και ο kakofoniks(σας ευχαριστώ και τους τρείς)
    δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα,αφού το ταχυδρομείο δίνει και απόδειξη αποστολής συστημένου με συγκεκριμένο αριθμό φακέλου και σαφέστατα ημερομηνία.Αυτή την απόδειξη φυλάμε μαζί με το φάκελο και δεν νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να αμφισβητηθεί η εγκυρότητά της.


    Χμμμ... Με ποιό τρόπο φαίνεται όμως πως η απόδειξη αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο φάκελο; Ο φάκελος έχει επάνω τον αριθμό της απόδειξης;
    margo
    15.09.2006, 14:11
    Στην απόδειξη αναγράφεται ο αριθμός του φακέλου.
    ο οποίος είναι κολλημένος πάνω στο φάκελο(ξέρεις,είναι σαν μικρό γραμματόσημο).
    rapsodos
    15.09.2006, 14:12
    Το μέλος jorge στις 15-09-2006 στις 13:58 έγραψε...
    Παράθεση:


    Χμμμ... Με ποιό τρόπο φαίνεται όμως πως η απόδειξη αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο φάκελο;




    Αν χρειαστεί και φτάσει η στιγμή να το παρουσιάσεις στο δικαστήριο , παίρνεις μαζί σου έναν 2μετρο μπράβο να δείξει στον αντίδικο το μέρος οπου φαίνεται
    ageras
    15.09.2006, 14:12
    Το μέλος rapsodos στις 15-09-2006 στις 14:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-09-2006 στις 13:58 έγραψε...
    Παράθεση:


    Χμμμ... Με ποιό τρόπο φαίνεται όμως πως η απόδειξη αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο φάκελο;




    Αν χρειαστεί και φτάσει η στιγμή να το παρουσιάσεις στο δικαστήριο , παίρνεις μαζί σου έναν 2μετρο μπράβο να δείξει στον αντίδικο το μέρος οπου φαίνεται



    margo
    15.09.2006, 14:14
    καλοοοο
    sofiasim_00
    16.09.2006, 16:48
    Το μέλος rapsodos στις 15-09-2006 στις 14:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-09-2006 στις 13:58 έγραψε...
    Παράθεση:


    Χμμμ... Με ποιό τρόπο φαίνεται όμως πως η απόδειξη αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο φάκελο;




    Αν χρειαστεί και φτάσει η στιγμή να το παρουσιάσεις στο δικαστήριο , παίρνεις μαζί σου έναν 2μετρο μπράβο να δείξει στον αντίδικο το μέρος οπου φαίνεται



    Μάλλον θα ακολουθήσω τον τρόπο του μπράβου.... είναι ο καλύτερος πιστεύω....
    gate
    16.09.2006, 17:03
    Μαργαρίτα, εγώ θα προσέθετα κάτι ακόμα στους κινδύνους, την προσβολή πλαστότητας ...
    Σίγουρα, αν η σφραγίδα που έχει τεθεί είναι πράγματι από το ταχυδρομείο και δεν είναι πλαστή, θα αποδειχθεί στο δικαστήριο..., αλλά γιατί θα πρέπει να υπόκειται κανείς σε αυτήν την διαδικασία.....; (Βέβαια και ένα συμβολαιογραφικό έγγραφο μπορεί να προσβληθεί ως πλαστό, αλλά -πιστέψτε με- πολύ πιο δύσκολα θα τολμήσει να το κάνει αυτό σε συμβολαιογραφικό έγγραφο ενώ ίσως πιο εύκολα θα σκεφτόταν να το κάνει στη σφραγίδα του ταχυδρομείου, όπου θα μπορούσε εναλλακτικά να ισχυριστεί ότι μπορεί μεν η σφραγίδα να είναι γνήσια, αλλά ο φάκελος ανοίχθηκε με δεξιοτεχνία και ξανακλείστηκε αργότερα... Τρέχα γύρευε...! -Πιάνω πάντα έστω και το πιο απίθανο ενδεχόμενο..., για ασφάλεια)

    Ενώ...
    πληρώνεις μια φορά στον συμβολαιογράφο αλλά έχεις για πάντα το κεφάλι σου ήσυχο!

    Άσε που πιστεύω ότι σε λίγο καιρό αυτός ο τρόπος απόδειξης (με τον φάκελο εννοώ) μπορεί και να καταργηθεί, για διαφόρους (νομικούς) λόγους που δεν είναι ο χώρος κατάλληλος για να τους αναφέρω εδώ...


    margo
    16.09.2006, 17:52
    Ευχαριστώ πολύ Νεκταρία

    sirius99
    19.09.2006, 14:56
    Η λεγόμενη "κατοχύρωση" στίχων όπως και κάθε άλλου έργου πνευματικής ιδιοκτησίας γίνεται απλώς με την απόδειξη ότι κατέχετε το έργο σας κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία (συνήθως πριν από οποιαδήποτε διανομή του με τη μορφή demo κλπ) Εάν κάποιος ισχυρισθεί στη συνέχεια ότι αυτός είναι ο δημιουργός τότε θα μπορείτε να αποδείξετε ότι εσείς είχατε στην κατοχή σας το έργο σε προγενέστερη ημερομηνία.

    Ένας πιο απλός και οικονομικός τρόπος είναι να ζητήσετε τη βεβαίωση υπογραφής σας από ΚΕΠ ή αστυνομικό τμήμα κάτω από το κέιμενο των στίχων σας.


    vasilis23
    19.09.2006, 15:02
    Το μέλος sirius99 στις 19-09-2006 στις 14:56 έγραψε...
    Παράθεση:


    Ένας πιο απλός και οικονομικός τρόπος είναι να ζητήσετε τη βεβαίωση υπογραφής σας από ΚΕΠ ή αστυνομικό τμήμα κάτω από το κέιμενο των στίχων σας.





    πολυ καλο...δεν το ειχα σκεφτει.....