ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Κατοχύρωση δικών μας στίχων

    capoelo
    10.12.2014, 23:33

    Και ρωτάω εγώ : η κατοχύρωση (είτε μέσω συμβολαιογράφου είτε με συστημένο) έχει ισχύ στην περίπτωση που τα έργα έχουν δημοσιευτεί σε προγενέστερη περίοδο ή πρέπει να κατοχυρωθούν οπωσδήποτε πριν τη δημοσίευση;


    capoelo
    12.12.2014, 00:25

    ;;;;;;


    Katzenfreund
    12.12.2014, 21:39
    Εάν ένα έργο έχει δημοσιευτεί στο όνομα σου, αυτό αποτελεί κατοχύρωση και περιττεύει οποιαδήποτε άλλη. Φύλαξε αντίγραφο του δημοσιεύματος, που είμαι σίγουρος πως έχεις κάνει.
    capoelo
    12.12.2014, 23:47

    Έχουν δημοσιευτεί στο internet στο προσωπικό μου blog, στο facebook και στο stixoi.info - σε όλα υπο το όνομα μου εννοείται. Είμαι καλυμμένος ή χρειάζεται να προβώ και σε κάποια άλλη ενέργεια;


    capoelo
    19.12.2014, 22:23

    Ε;;;


    Katzenfreund
    20.12.2014, 21:51

    Όταν αναφέρθηκες σε δημοσίευση, υπέθεσα ότι εννοούσες σε έντυπο. Η ανάρτηση στο διαδίκτυο είναι κάπως διαφορετική.

    Το προσωπικό σουblogμάλλον δεν έχει νομική ισχύ διότι βρίσκεται κάτω από το δικό σου έλεγχο και μπορείς να επιφέρεις αλλοιώσεις εκ των υστέρων.

    Τα facebook και stixoi.info σε καλύπτουν εφ όσο εξακολουθούν να υφίστανται οι σχετικές σελίδες που δείχνουν την ημερομηνία ανάρτησης και δε σβηστούν, αλλοιωθούν ή γίνουνhacked. Σύμφωνα με τα προαναφερθέντα, εάν μπορείς να αλλάξεις μόνος σου το περιεχόμενο της σελίδας σου στο facebook, τότε και αυτό δεν έχει νομική ισχύ.

    Είναι θέμα απλής λογικής. Κάτι που βρίσκεται κάτω από το δικό σου έλεγχο ή έχει εξαφανιστεί δε σε καλύπτει.


    capoelo
    21.12.2014, 18:33

    Άρα τι θα ήταν προτιμότερο να πράξω σε αυτή την περίπτωση;


    capoelo
    26.12.2014, 21:42
    ;;;
    capoelo
    15.01.2015, 00:15
    Θα απαντήσει κανείς;;;
    georgesalonika
    16.01.2015, 16:14

    Καλημέρα. Αυτό εδώ το γνωρίζεις? http://www.copyrightsworld.com 

    Ψάξτο λίγο και νομίζω οτι κάτι τέτοιο θέλεις


    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgesalonika, 16-01-2015 16:15 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgesalonika, 16-01-2015 16:15 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgesalonika, 16-01-2015 16:16 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgesalonika, 16-01-2015 16:17 ]


    earinos
    31.01.2015, 21:45

    για να μη μπαίνεις σε οικονομική διαδικασία , φτιάξε τα κομάτια σου και ηχογράφησέ τα , γράψε τους στίχους σε Α4 και βάλτα σε ένα φάκελο . ταχυδύμησέ τα στον εαυτό σου . παρέλαβε τον φάκελο και μη τον πειράζεις . Δημοσίευσαι το έργο σου στο Yoytoube .  Αυτό δεν σημαίνει κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων , αλλά με αυτόν τον τρόπο μπορείς να διεκδικήσεις νομικά που δεν σε συμφέρει το έργο σου . Για καλύτερο αποτέλεσμα κατοχύρωσε  το έργο σου  , και τέλος ..


    capoelo
    18.02.2015, 23:16

    Αν σε αυτά που ανεβάζω (κείμενα και βίντεο) προσθέσω υδατογράφημα, καλύπτομαι καθόλου ή όχι;


    KRISTHESS
    23.02.2015, 14:48
    αν δημοσιεύσεις βίντεο , σε καλύπτει το youtube όπως και νά'χει αφού παίρνει ημερομηνία δημοσίευσης χωρίς παρέμβαση δική σου. Τύπωσε αν θέλεις και την σελίδα με printscreen και κράτα την σε ένα φάκελο. Νομίζω υπερκαλύπτεσαι !
    tasssoss
    24.10.2015, 17:30

    Δεν νομίζω πως το γνήσιο της υπογραφής στο κάτω μέρος των στίχων είναι ορθός τρόπος γιατί μπορεί αν αμφισβητηθεί έυκολα.

    Ο καλύτερος τρόπος είναι σε συμβολαιογράφο αλλά και εκεί υπάρχει το κακό πως ο συμβολαιογράφος σε ρωτάει την αξία του εγγράφου (ή ηλεκτρονικού αρχείου) που πιστοποιεί και καθορίζει ανάλογα και την πληρωμή. Αυτή η αξία αναγράφετε και στην πιστοποίηση που δίνει ο συμβολαιογράφος. Οπότε σε περίπτωση που δεν έχεις αρκετά χρήματα για να δώσεις γερή αμοιβή στον συμβολαιγράφο και η αποζιμείωση που θα πάρεις σε περίπτωση δίκης είναι ανάλογη.

    Ο φάκελος είναι ένας σχετικά ασφαλής τρόπος που όμως μπορεί να αμφισβητηθεί με τον εξής τρόπο:

    Στέλνω εγώ το συστημένο στον εαυτό μου και το λαμβάνω μια χαρα.

    Μου κλέβει κάποιος την δουλειά, πηγαίνω σε δίκη και κερδίζω την δίκη.

    Ο φάκελος, όμως, έχει ανοιχτεί οποτε πρέπει να ξανακάνω την ίδια διαδικασία.

    Στο μεταξύ κάποιος παρακολουθεί την δική, βλέπει την δουλεία και την ίδια μέρα στέλνει ένα συστημένο στον εαυτό του με αυτή την δουλειά. Σε πάει σε δίκη και σου ζητάει αποζημείωση τεράστια.

    Αυτό που λέω το ξέρω είναι παρατραβηγμένο αλλά εχεί συμβεί σε συναδέλφους. 

    Βέβαια, τώρα τελευταία μου είπανε πως εφόσον έχει κατατεθεί στο προηγούμενο δικαστήριο ο φάκελος υπάρχει σε δημόσιο έγγραφο (δικογραφία) και αρκεί απλά να καταθέσεις αντίγραφο της δικογραφίας στο δεύτερο δικαστήριο.

    Αν τελικά βγάλεις αλλιώς άκρη πες μου και μένα να ξέρω Smile


    EY-STATHIOS
    24.10.2015, 22:40
    Στο συστημενο φακελο που αποστελνουμε στον ευατο μας κ ονομα αποστολέα πρεπει να είναι το δικο μας ? υποθετω .