ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    κανενας computerάκιας???

    abyss
    14.09.2006, 21:38
    Γεια σας παίδες.
    Χρειάζομαι βοήθεια για το νέρο, σχετικά με τη δημιουργία εξωφυλλων.

    Γράφω το cd, ζητάω να μου ανοίξει το πρόγραμμα για να φτιάξω εξώφυλλο, ζητάω να προσθέσει τα περιεχόμενα του cd και εκεί βρίσκεται το προβλημα!
    Ενώ μου βγάζει τα tracks με τους χρόνους τους, τα βγάζει πολύ μικρά και δε μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να τα μεγαλώσω...
    Έχει ασχοληθεί κανείς? Μπορεί να με βοηθήσει?!
    ΠΝΙΓΟΜΑΙ!!!!

    uNick
    14.09.2006, 22:01
    Καλό θα ήταν να μας έλεγες και για ποιό πρόγραμμα μιλάς, για να σε βοηθήσει όποιος έχει την σχετική εμπειρία...

    abyss
    14.09.2006, 22:39
    το λέω καλε, "χρειάζομαι βοήθεια για το νέρο"...
    uNick
    15.09.2006, 00:01
    Ooops...! Sorryyyyy Ούτε που το είδα...

    rory166
    15.09.2006, 00:20
    Το μέλος uNick στις 15-09-2006 στις 00:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ooops...! Sorryyyyy Ούτε που το είδα...





    καλα ρε νικο...δεν το ειδες κοτζαμ νέρο?
    St_Anger
    15.09.2006, 10:53
    Καλημέρα! Το nero cover desiner δουλύει κυρίος με image! Άρα το καλήτερο που μπορώ να σου πω να κάνει είναι να γράψεις τους τίτλους που θέλεις και να τα κάνεις εικόνα! πώς θα γίνει αυτό? εύκολο! γίνετε μέσα από το πρόγραμα για την ζωγραφική! μετά πέρασέ το μέσα στο nero και μπορείς να κάνεις την δουλειά σου
    EffieKakaflika
    15.09.2006, 11:27
    Προσπάθησε να μπεις στο cover designer από το ίδιο το Nero όπου έχεις φτιάξει το compilation (που έχεις γράψει το cd) από το κουμπάκι που είναι δίπλα στο paste.
    Μετά φτιάχνοντας το κουτάκι για το track list θα βγει αυτόματα. Μπορείς να το τροποποιήσεις (από άποψη γραμματοσειρών κλπ με δεξί κλικ και properties).
    Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο...

    abyss
    15.09.2006, 18:30
    Effi, -(παρεπιπτόντως σας είδα στη συναυλία της Ρεμπούτσικα στο Ρίο και ήσουν τέλεια!!!-αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να ΜΕΓΑΛΩΣΩ τη γραμματοσειρά...
    μου το βγάζει το τρακλιστ αλλα με πολυ πολυ μικρά γράμματα...
    the_mist
    15.09.2006, 19:59
    Από όσο ξέρω το παράθυρο “properties” που είναι για την επεξεργασία κειμένου διαθέτη και αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς…
    Δοκίμασες να αλλάξεις το μέγεθος από εκεί?



    abyss
    15.09.2006, 21:57
    εγώ γιατί δεν το βρίσκω?
    Ποια ακριβώς επιλογή είναι για αλλαγή μεγέθους????

    ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ??????
    the_mist
    16.09.2006, 17:19
    Όταν ανοίξεις το παράθυρο Properties, πήγαινε στην καρτέλα Textbox (συνήθως είναι η προεπιλεγμένη) και θα σου εμφανίσει ένα λευκό πλαίσιο που είναι το πλαίσιο κειμένου. Ακριβώς από πάνω είναι οι επιλογές μορφοποιήσεις που εμφανίζονται ακριβώς όπως και στο “Word”. Από εκεί μπορείς να αλλάξεις τη γραμματοσειρά, το μέγεθος, τη γραφή, τη στοίχιση και το χρώμα του κειμένου.
    abyss
    19.09.2006, 10:13
    Κάνοντας κλικ στο properties μου ανοίγει αυτό εδώ το παράθυρο, στο οποίο δεν υπάρχει κανενα Textbox...
    Μου δίνει δυνατότητα να αλλάξω γραμματοσειρά, χρώμα κτλ αλλά όχι το μέγε8ος...
    Υπάρχει μόνο μια επιλογή, δίπλα από τη γραμματοσειρά η οποία όμως φτάνει μόνο μέχρι το 300%, δε μεγαλώνει άλλο.
    Επίσης, να σημειώσω ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι όχι απλώς να γράψω τους τίτλους, αλλά να τους επεξεργαστώ όταν μου τους βγάζει αυτόματα, δηλαδή χρειάζομαι και τους χρόνους των κομματιών...
    Έχω πελαγώσει...



    επισυναπτόμενα: nero.JPG 
    EffieKakaflika
    19.09.2006, 10:14
    Το μέλος abyss στις 15-09-2006 στις 18:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Effi, -(παρεπιπτόντως σας είδα στη συναυλία της Ρεμπούτσικα στο Ρίο και ήσουν τέλεια!!!-αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να ΜΕΓΑΛΩΣΩ τη γραμματοσειρά...
    μου το βγάζει το τρακλιστ αλλα με πολυ πολυ μικρά γράμματα...


    Η The_mist έχει δίκιο.. Το έλυσες;
    (Σ'ευχαριστώ πολύ... )