ελληνική μουσική
    1126 online   ·  210.851 μέλη

    Πες τι μουσική ακούς... να σου πώ ποιος είσαι

    Pucca
    15.09.2006, 15:04
    Νομίζετε ότι όσοι πήγαιναν σε ιδιωτικά σχολεία προτιμούν την κλασική μουσική και πως όσοι ακούν χιπ χοπ έχουν... ποινικοποιημένες συνήθειες; Για ξανασκεφτείτε το, λέει ένας Βρετανός ψυχολόγος

    Νομίζετε ότι όσοι ακούν κλασική μουσική είναι "καλύτερα παιδιά" από αυτούς που ακούν ροκ; Κι όμως, έχουν και οι… σονάτες τις σκοτεινές πλευρές τους. Σύμφωνα με έρευνα του Βρετανού ψυχολόγου 'Αντριαν Νορθ από το Πανεπιστήμιο του Λεϊσέστερ, όσοι ακούν κλασική μουσική έχουν περισσότερες πιθανότητες να έχουν δοκιμάσει χασίς, ενώ οι λάτρεις της χιπ-χοπ πηγαίνουν σε ιδιωτικά σχολεία, όπως τουλάχιστον λέει η έρευνα. Με στόχο λοιπόν, να βρει πως οι μουσικές τους προτιμήσεις σχετίζονται με τα ενδιαφέροντα κάποιου και τον τρόπο ζωής του, ο κ. Νορθ, "μελέτησε" 2.500 Βρετανούς. Σύμφωνα με την έρευνά του λοιπόν, οι λάτρεις της χιπ χοπ μουσικής έχουν πιο αυξημένη τη λίμπιντό τους και τα τελευταία πέντε χρόνια έχουν αλλάξει ερωτικούς συντρόφους από ότι λάτρεις της κλασικής μουσικής, οι οποίοι, σύμφωνα με την έρευνα πάντα, έχουν άλλα ενδιαφέροντα... Όπως λέει ο κ. Νορθ, όσοι ακούν κλασική μουσική έχουν καπνίσει τουλάχιστον μία φορά ινδική κάνναβη.

    Σκοπεύει να επεκτείνει την έρευνα


    Ο 'Αντριαν Νορθ τονίζει ότι δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες σχετικά με τη σχέση μουσικής και τρόπου ζωής και τονίζει, πως σκοπεύει να επεκτείνει την έρευνά του σε δείγμα 10.000 ανθρώπων, μέσω της ιστοσελίδας του.

    Πιο συγκεκριμένα πάντως, σύμφωνα με την τρέχουσα έρευνα, το 38% των φίλων της χιπ-χοπ και το 29% των φίλων της dance μουσικής, έχουν αλλάξει πάνω από ένα ερωτικό σύντροφο τα τελευταία πέντε χρόνια. Στην αντίπερα όχθη βρίσκονται οι λάτρεις της κάντρι, από τους οποίους μόνο το 1.5% είχε πάνω από έναν ερωτικό σύντροφο την ίδια περίοδο.

    Επίσης, οι μισοί από τους φαν της χιπ-χοπ και της dance, έχουν παραβεί τουλάχιστον μία φορά το νόμο, αν και η έρευνα έδειξε πως οι περισσότεροι από τους λάτρεις της χιπ-χοπ πήγαιναν σε ιδιωτικά σχολεία.

    Όσον αφορά στους κλασικούς, το 25% έχει καπνίσει χασίς, ενώ το 12% έχει δοκιμάσει παραισθησιογόνα μανιτάρια. Πάντως, την κλασική μουσική, καθώς και την όπερα, τη τζαζ και τα μπλουζ, προτιμούν κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών ή και διδακτορικών.

    Επίσης, όσοι ακούν ποπ και κλασική μουσική είναι αρκετά "καλοπληρωτές", καθώς πληρώνουν κάθε μήνα τους λογαριασμούς τους στις τράπεζες, αντίθετα με αυτούς που ακούν ραπ, dance και χιπ-χοπ μουσική, οι οποίοι δεν είναι τόσο συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις.

    "Καλά παιδιά" είναι οι φίλοι των μιούζικαλ, τύπου Grease, εκ των οποίων το 34% προσφέρει εθελοντική εργασία.

    Reuters, BBC
    patfinder.gr
    antreas_dr
    15.09.2006, 15:42
    Αυτή η έρευνα δεν μπορεί να σταθεί στα μέρη μας,
    Πρέπει ο ίδιος τύπος να την επαναλάβει με τα δικά μας μουσικά ακούσματα, Να συμπεριλάβει μέσα το έντεχνο, σκυλάδικο, παραδοσιακό. κτλ κτλ....

    Προτείνω να πάει στην ΙFPI που ξέρουν καλύτερα τις κατηγορίες....
    ageras
    15.09.2006, 15:46
    Το μέλος antreas_dr στις 15-09-2006 στις 15:42 έγραψε...
    Παράθεση:



    Προτείνω να πάει στην ΙFPI που ξέρουν καλύτερα τις κατηγορίες....




    Pucca
    15.09.2006, 15:47
    Δεν έχω καλύτερο σχόλιο απο αυτό


    Οι φαν της Μπεζεντάκου τι είχαν δυστυχισμένα παιδικά χρόνια ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 15-09-2006 15:50 ]


    vero
    15.09.2006, 21:43
    Εγω παιδια δεν συμφωνω με τη ερευνα!!!! Πως ειναι δυνατον οσοι ακουνε κλασσικη μουσικη να πινουν χασις!!! Που τα βρισκουν? Μεσα στα ωσεια μεσα στα μεγαρα μυοσικης? Ενω πιστευω οτι στη ροκ μουσικη εχει πιο πολλους γιατι ολοι μερα εινα μεσα στα μπαρακια που διακινουνται πιο ευκολα τα ναρκωτικα!!!
    meltica
    16.09.2006, 00:31
    Δεν ξέρω αν η έρευνα είναι αξιόπιστη. Πάντως σχετικά με αυτό που είπε η vero είναι γνωστό πως η μεγαλύτερη διακίνηση ναρκωτικών συγκριτικά γίνεται στους πλούσιους παρά στους φτωχούς. Δηλαδή ακόμα και στο σχολείο μου- που δεν ήταν ιδιωτικό- ναρκωτικά έπαιρναν τα παιδιά που οι γονείς τους είχαν οικονομική επιφάνεια. Καλά ας μην πούμε τι γίνεται στα ιδιωτικά, εκεί και αν γίνεται διακίνηση ναρκωτικών.

    Θα μου πείτε τι σχέση έχουν τα λεφτά... οι πλούσιοι δεν μπορούν να είναι και ροκάδες; Ε, όταν εννοώ πλούσιους εννοώ πλούσιους που φαίνονται, με ρούχα από κολωνάκι...συνήθως αυτοί οι τύποι μόνο ροκ δεν ακούνε. Και πιθανόν κιόλας ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς καθώς ωριμάζουν μουσικά να ακούν και κλασσική μουσική... Άλλωστε η έρευνα δεν μιλάει για συστηματική κατανάλωση ναρκωτικών. Μια υπόθεση κάνω μόνο.
    nalpha
    16.09.2006, 01:01
    Πάντως μερικοί από τους μεγαλύτερους παράφρονες του αιώνα άκουγαν αποκλειστικά και μόνο κλασσική μουσική..


    Aiolos_m
    16.09.2006, 02:33
    Το δείγμα δεν είναι αξιόπιστο...

    έλα κάνε την έρευνα σε 2.500 Έλληνες να χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια...
    audioslave
    16.09.2006, 22:05
    μα σε Άγγλους βρήκαν να την κάνουν? χαχα
    alexia-vicky
    16.09.2006, 23:18

    Spotlight_Dancer
    17.09.2006, 02:06
    Το μέλος vero στις 15-09-2006 στις 21:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγω παιδια δεν συμφωνω με τη ερευνα!!!! Πως ειναι δυνατον οσοι ακουνε κλασσικη μουσικη να πινουν χασις!!! Που τα βρισκουν? Μεσα στα ωσεια μεσα στα μεγαρα μυοσικης? Ενω πιστευω οτι στη ροκ μουσικη εχει πιο πολλους γιατι ολοι μερα εινα μεσα στα μπαρακια που διακινουνται πιο ευκολα τα ναρκωτικα!!!



    Vero εγραψες παλι...
    houlina
    17.09.2006, 15:24
    Εδώ πέρα πάντως όσοι πάνε σε αγγλικά ιδιωτικά σχολεία απ' όσους ξέρω και απ'ότι βλέπω, οι περισσότεροι ακούνε ραπ, r&b και είναι άλλοι οι οποίοι ακούνε μεταλ και έχουν αυτό το gothic style...Στα δημόσια σχολεία δεν υπάρχει σε μεγάλο βαθμό ίσως γιατί τα παιδιά των ιδιωτικών έρχονται από άλλες χώρες.
    Και απ'ότι ακούω είναι αυτοί οι οποίοι είναι πιο επιρρεπής στα ναρκωτικά, δηλαδή παιδιά πλουσίων οικογενειών.
    vero
    17.09.2006, 22:26
    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 17-09-2006 στις 02:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 15-09-2006 στις 21:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγω παιδια δεν συμφωνω με τη ερευνα!!!! Πως ειναι δυνατον οσοι ακουνε κλασσικη μουσικη να πινουν χασις!!! Που τα βρισκουν? Μεσα στα ωσεια μεσα στα μεγαρα μυοσικης? Ενω πιστευω οτι στη ροκ μουσικη εχει πιο πολλους γιατι ολοι μερα εινα μεσα στα μπαρακια που διακινουνται πιο ευκολα τα ναρκωτικα!!!



    Vero εγραψες παλι...



    Το ξερω ολη μερα γραφω ιστορια!!!!
    megaloserwtikos
    17.09.2006, 23:22
    Νομίζω όταν διαβάζει κανείς τόσο γενικόλογες -και ανόητες για μένα- στατιστικές, το πιο καλό σημείο του θέματος, είναι η επέμβαση της vero, η οποία είπε την γνώμη της και έκλεισε το θέμα μονομιάς.
    vero συμφωνώ μαζί σου... τα 'πες όλα.
    vero
    17.09.2006, 23:35
    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-09-2006 στις 23:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω όταν διαβάζει κανείς τόσο γενικόλογες -και ανόητες για μένα- στατιστικές, το πιο καλό σημείο του θέματος, είναι η επέμβαση της vero, η οποία είπε την γνώμη της και έκλεισε το θέμα μονομιάς.
    vero συμφωνώ μαζί σου... τα 'πες όλα.





    DavidDT
    18.09.2006, 01:56
    Πάντως εγω πιστεύω οτι η μουσική που ακούει κάποιος δεν κρίνει απόλυτα τη συμπεριφορά ή το άτομό του...
    kalouka
    18.09.2006, 08:03
    το έχω ξαναπεί αυτές οι έρευνες είναι πολύ χύμα και το δείγμα τι αντικατοπτρίζει;
    Παίζει ρόλο ακόμη και η περιοχή της Αγγλίας που κατοικούν αυτοί οι άνθρωποι και χιλια δυο άλλα .Εγω δηλαδή που ξεκίνησα να ακούω πανκ μετά περασα στο κλασσικό ροκ και τώρα ακούω και κλασσική(μαζί με όλα τα άλλα)ειμαι σοβαρά γιατρέ μου;
    Pucca
    18.09.2006, 08:18
    Οταν άνοιξα το συγκεκριμένο ποστάκι φανταζόμουν ότι απλά θα σχολιαζόταν χιουμοριστικά όπως το είδα και εγώ, αλλά προς έκπληξη μου διαπιστωσα ότι οι έρευνες έχουν βγάλει κακό όνομα. Και λέω έρευνα γιατί για κάτι τέτοιο πρόκειτε και μάλιστα διεξάγεται σε συγκεκριμένο πανεπιστημιακό ίδρυμα με σκοπό να βγάλει συμπεράσματα που αφορούν πιθανότητες δεν βγήκαν ο καθηγητής και η ομάδα του να πουν ότι σώνει και καλά... για τίποτα και σίγουρα δεν πρόκειτε για στατιστική αλλά έ ρ ε υ ν α.
    sintorin
    19.09.2006, 12:27
    Kai omos.......auti i ereuna krivei poles alithies mesa.....kai milao apo prosopiki empeiria, oxi ereunitiki................ala fusika den exei tipota na kanei me tin elliniki koinonia.........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 19-09-2006 13:00 ]


    LuthienMel
    16.04.2008, 20:15
    Εγώ ακούω metal(κυρίως Gothic, Doom και Folk) αλλά είμαι πολύ ήρεμη και χαμηλών τόνων.