ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.846 μέλη
    spery
    15.09.2006, 15:38
    Στην εξέλιξη της Ευρωπαϊκής μουσικής κουλτούρας,από την Αναγέννηση
    έως και τις μέρες μας,η Ιταλική σκηνή κατάφερε επάξια να παίξει πρωταγω-
    νιστικό ρόλο,προσφέροντας εξαιρετικά τραγούδια. Ερμηνευτές,συνθέτες και
    μουσικοί που πρωτοεμφανίστηκαν εκεί,τις δεκαετίες του 60,70 και 80,
    χαρακτηρίζονται ως διαχρονικοί.
    Ποιά η γνώμη σας για αυτό το "οικονομικό-μουσικό θαύμα"; Συνεχίζει η ιταλική μουσική βιομηχανία την ξεχωριστή πορεία της ή βρίσκεται,πλέον,σε απόλυτη παρακμή;;;
    Adespoti_nota
    15.09.2006, 19:17
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Δεν είναι τυχαίο πως ακόμα και στις τελευταίες δουλειές των δικών μας εδω, συχνά πυκνά βρίσκεις μια διασκευή σε κάποιο μουσικό κομμάτι απο την Ιταλία.(εδώ μπαίνει στη μέση και ο οικονομικός παράγοντας. Ενας παραγωγός δεν κινείτε ποτέ σε ξένες αγορές εάν δεν έχει μεγάλες πιθανότητες να βγάλει λεφτά). Κακά τα ψέματα, μας έχει χαρίσει κορυφαίες δημιουργίες και εξακολουθεί - νομίζω - να το κάνει. Άρα δεν θεωρώ ότι πρέπει να μιλάμε για παρακμή, αλλά για δυναμική είσοδο και άλλων χωρών στα Ευρωπαϊκά μουσικά δρώμενα, όπως είναι η Ισπανία...Έτσι μάλλον απλά καταλάγιασε το Ιταλικό μουσικό θηρίο μέχρι το επόμενο ξέσπασμα!
    jorge
    15.09.2006, 19:36
    Η ιταλική μουσική της δεκαετίας του '60 είναι από τα αγαπημένα μου είδη. Πολύ θα 'θελα να καταλάβαινα βέβαια...

    Και μια που σας βρήκα μουσικοιταλομαθείς, τελικά το A Casa D' Irene για τι είδους κοπέλα μιλάει;
    uNick
    15.09.2006, 19:56
    Το μέλος jorge στις 15-09-2006 στις 19:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η ιταλική μουσική της δεκαετίας του '60 είναι από τα αγαπημένα μου είδη. Πολύ θα 'θελα να καταλάβαινα βέβαια...

    Παραδίδονται...... ιδιαίτερα ! ! ! ! !
    fredy
    16.09.2006, 01:43
    αχ εγώ τρελαίνομαι για τα ιταλικά...και για την μουσική τους...αν κ προτιμώ τα πιο παλιά τραγούδια. Το che sara είναι πολύ καλό κομμάτι (και άλλα δηλαδή, αλλά αυτό ακούω τώρα όλη μέρα )
    spery
    16.09.2006, 15:52
    Το μέλος jorge στις 15-09-2006 στις 19:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η ιταλική μουσική της δεκαετίας του '60 είναι από τα αγαπημένα μου είδη. Πολύ θα 'θελα να καταλάβαινα βέβαια...

    Και μια που σας βρήκα μουσικοιταλομαθείς, τελικά το A Casa D' Irene για τι είδους κοπέλα μιλάει;

    Jorge,αν και κατέχω την ιταλική,δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα
    για το περιεχόμενο του τραγουδιού.. Έχω ακούσει όμως,ότι οι στίχοι του, αναφέρονται στην πρώην σύζυγο του τραγουδιστή επειδή χώρισαν.Περιγράφει
    στιγμές που πέρασαν μαζί αλλά και που επρόκειτο να ζήσουν αν δεχόταν να είναι
    πάλι μαζί του. Χαρακτηριστικά,δηλώνει την απουσία της με τον εξής στίχο:
    "Giorni senza domani,in desiderio di te.." Μέρες δίχως αύριο,αναζητώντας εσένα..
    VIVA ITALIA!
    pastella
    17.09.2006, 11:48
    Η ιταλικιη μουσικη ειναι πολυ...ταξιδιαρικη και ρομαντικη μερικες φορες...

    Προσφατα απεκτησα μεσω του Greek fun καποιες συλλογες με ιταλικα τραγουδια απο το Compact Disc Club... Πολυ ωραιες συλλογες, εχει 2 συλλογες με ιταλικα των 60s & 70s αλλα και μια με πιο προσφατα τραγουδια (το Aldente)
    Angel20
    17.09.2006, 15:09
    παιδια η ιταλική μουσική είναι καταπληκτική! Τα περισσότερα τραγούδια έχουν πολύ ωραίες μελωδίες, όπως το assenza di te και άλλα πολλά! Για όσουν μένουν Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρονται έχω υπόψη μου και ένα σταθμό που βάζει ιταλικά τραγούδια...
    sea_like_eyes
    17.09.2006, 18:59
    Matia Bazar....ti sento...80's italian song....ακουστε το..η ΦΩΝΗ!!!!!
    sea_like_eyes
    17.09.2006, 19:04
    Pino Donaggio-Io che non vivo
    AL BANO AND ROMINA POWER - FELICITA
    IO MI FERMO QUI - DONATELLO
    PETRU GUELFUCCI - CORSICA
    ORNELLA VANONI - SENZA FINE
    Al Bano & Romina Power - Angeli
    I Nomadi - RARISSIMA - Mi sono innamorato di te
    Massimo di Cataldo - Cosa rimane di noi
    MINA-ANCORA,ANCORA,ANCORA
    Ornella Vanoni - Passa E Vai
    Ornella vanoni - Per l eternita
    Pino Donaggio - Motivo d'AmoreASO DOBLE
    .......κι αλλα πολλλλλλλαααααααααα..........
    sea_like_eyes
    17.09.2006, 19:08
    60's.....70's.......τωρα πλεον εχει χασει την μαγεια της...φυσικα να μην ξεχναμε τον ερος ραματζοτι...αλλα κι αυτος στα 80's ξεκινησε......
    alexia-vicky
    17.09.2006, 22:13
    Eros Ramazoti- Un'altra te........
    Angel20
    17.09.2006, 22:16
    Laura Pausini - La solitudine.
    billy_cobham_2005
    18.09.2006, 02:39
    Εκπληκτική η Ιταλική μουσική των δεκαετιών '60 , '70 όπως και η ιταλική κουζίνα εξάλλου!! Pizza Calzonne Spaghetti......Xμμμ παρασύρθηκα!!! Τραγούδια ήμνοι όπως :

    A casa d irene
    la bambola
    piazi con me
    Il Sillenzio
    O mio siniore
    Rondo Veneziano
    Per un pugno di dollari
    Il trovatorre
    Perche
    Mare mare

    κτλ κτλ

    έχουν αποτελέσει μουσικό υπόβαθρο για τουλάχιστον 2 γενιές μεταγενέστερων μουσικών συνθετών τραγουδιστών και λοιπών ρομαντικών ακροατών!
    fredy
    18.09.2006, 12:36
    παιδιά όλα τα τραγούδια που αναφέρατε είναι καταπληκτικά!!!Εγώ ακούω κάθε μέρα τέτοια τραγούδια!(ενδιάμεσα βάζω και Εros Ramazzotti εννοείται.. )αχ...ελπίζω να μην αργήσω να ξαναπάω στην Ιταλία...
    xristos
    18.09.2006, 16:02
    Το μέλος jorge στις 15-09-2006 στις 19:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η ιταλική μουσική της δεκαετίας του '60 είναι από τα αγαπημένα μου είδη. Πολύ θα 'θελα να καταλάβαινα βέβαια...

    Και μια που σας βρήκα μουσικοιταλομαθείς, τελικά το A Casa D' Irene για τι είδους κοπέλα μιλάει;



    Χορχίτο διάβασα και την ρομαντική εκδοχή που έδωσε το μέλος sperry, άλλα έλα μου που εγώ νομίζω ότι το εν λόγω σπίτι, είναι αυτό που λέμε "σπίτι"...

    C' 'e gente che viene
    C' 'e gente che va...

    Ε δε νομίζω ότι είναι σταθμός τρένου για να πηγαινοέρχετε κόσμος. Και το "desiderio" που έχει μεταφραστεί ως αναζήτηση, δεν είναι αναζήτηση, αλλά είναι "επιθυμία". Μέρες δίχως αύριο κοινώς, και η επιθυμία για σένα...

    Ψιλοελαφρών ηθών μου φαίνεται λοιπόν η κυρία Ειρήνη...
    jorge
    18.09.2006, 16:40
    Κι εγώ κάτι τέτοιο είχα ακούσει Χρήστο... χμμμ... κάποια στιγμή θα βρω τη μετάφραση για να δω τι λέει γενικώς.

    Βρε σεις, ένα άλλο τι τίτλο έχει; Πάει κάπως έτσι: "Io di notte sogno quiiii ooooooooooooooooooooooo !!!"

    Λοιπόν πρέπει να οργανώσουμε μια μάζωξη να τραγουδήσουμε τέτοια παλιά ιταλικά τραγούδια! Και γαλλικά!
    jorge
    18.09.2006, 16:45
    Α! Και επειδή κάποιοι παραγωγοί όπως ο Χρήστος συνεχίζουν και "την ψάχνουν", να τσακιστείτε να βρείτε το CD του Lino Cannavancuolo, ενός βιολιστή από τη Νότια Ιταλία (Σικελία νομίζω).

    Είναι απίστευτο.

    Και δεν το λέω μόνο εγώ, αλλά και όσοι φίλοι, γνωστοί και ακροατές της εκπομπής μου στο Radio MusicHeaven το έχουν ακούσει. Το 2ο τραγούδι του δίσκου, το "Altalena" είναι το σήμα της εκπομπής μου.
    uNick
    18.09.2006, 16:46
    ...ε όχι και γαλλικά!!!!!! Ιταλικά όσα θες...

    sea_like_eyes
    18.09.2006, 17:03
    Νίκο τον christophe τον ξερεις..?λογικα θα τον εχεις ακουστα απο το κομματι
    Oh Mon Amour...και τα γαλλικα των δεκαετιων 50'ς,60'ς,70'ς..εχουν να πουν παρα πολλα..ο παραπανω καλλιτεχνης ειναι παγκοσμίως γνωστος...
    κερναω..γαλλικη μπυρα...χαχαχαχαχααχαχ