ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.826 μέλη

    Ψάχνω τραγούδι που τραγούδησαν Παπακωνσταντίνου - Τσανακλίδου στο «Κοίτα Τι Έκανες»

    Christos2
    15.09.2006, 20:53
    Ψάχνω τη μπαλάντα που τραγούδισαν ο Παπακωνσταντίνου με την Τσανακλίδου η οποία έκλεγε ενώ το άκουγε στην εκπομπή "Στην υγειά μας".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Christos2 στις 15-09-2006 22:05 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-09-2006 16:28 ]


    casual
    15.09.2006, 21:17
    Η αλήθεια είναι πως, ενώ τη συγκεκριμένη εκπομπή την έχει δείξει μόνο...6758 φορές η τηλεόραση, δε θυμάμαι με σιγουριά ποιο ήταν. Θα πόνταρα όμως τα λεφτά μου (τα ποια;) στο "Παπάκι" του Άσιμου, που έχει και την ανάλογη ιστορία.
    null
    maspa
    15.09.2006, 21:34
    Εγώ πάλι στην εκπομπή "στην υγειά μας" που τους είχα δει η τσανακλίδου κι ο παπακωνσταντίνου είχαν τραγούδίσει το "πάρε με" κι εκείνη έκλαιγε....Μήπως λες αυτό;Αν θυμάσαι μερικούς από τους στίχους από το τραγούδι που είχες ακούσει γράψε τους γιατί δε μας βοηθάς και πολύ έτσι!
    Marianthi24
    15.09.2006, 22:11
    Αν θυμάμαι καλά το παπάκι και το πάρε με είχαν πει μαζί και το αχ τα μάτια σου το είχε τραγουδήσει ο παπακωνσταντίνου. Ένα στιχάκι αν θυμηθείς θα σου πω ποιο ήταν και θα στο στείλω κίολας :)

    ΥΓ: Σοβαρά την έχει δείξει πολλές φορές? Μόνο μια επανάληψη έχω πετύχει και εκείνη πριν απο ένα μήνα.
    koini_maria
    16.09.2006, 01:41
    Μάλλον αναφέρεσαι στο ''Κι αν τα μάτια σου (Αχ! τα μάτια σου)'' του Μάνου Λοϊζου που το είχαν πει οι δυο τους στην συγκεκριμένη εκπομπή και η κάμερα έκανε διαρκώς κοντινά πλάνα στα κλαμένα μάτια της Τσανακλίδου ...

    Κι αν τα μάτια σου (Αχ! τα μάτια σου )
    Μουσική : Μάνος Λοϊζος
    Στίχοι : Άκης Δασκαλόπουλος

    Κι αν τα μάτια σου δεν κλαίνε
    έχουν τρόπο και μου λένε
    για τον πόνο που πονούν
    Μ’ ένα βλέμμα λυπημένο
    πρωινό συννεφιασμένο
    για την άνοιξη ρωτούν

    Με κοιτάζουν μου μιλούνε και απορούνε
    αχ τα μάτια σου
    Για τα όνειρα που κάναμε ρωτούνε
    αχ τα μάτια σου

    Μάτια παραπονεμένα
    μάτια που είσαστε για μένα
    θάλασσες υπομονής
    Με κλωστούλες ασημένιες
    πλέκω τις κρυφές σας έννοιες
    σε τραγούδι της ζωής

    Με κοιτάζουν μου μιλούνε και απορούνε
    αχ τα μάτια σου
    Για τα όνειρα που κάναμε ρωτούνε
    αχ τα μάτια σου
    aggeliki
    16.09.2006, 01:44
    Εγώ νομίζω λέει το Παπάκι...Θυμάμαι χαρακτηριστικα ότι μαζί με την Τάνια έκλαιγε και η αδερφή μου επειδή έκλαιγε η Τάνια!

    Εγώ νομίζω το έχω πετύχει επανάληψη 2-3 φορές!
    maspa
    16.09.2006, 03:48
    Τελικά δε θα βγάλουμε άκρη! Σε πόσα τραγούδια έχει κλάψει πια αυτή η γυναίκα? Αν δεν μας πεις τους στίχους φοβάμαι πως θα σε μπερδέψουμε περισσότερο!
    antonLOrd
    16.09.2006, 13:32
    Το μέλος maspa στις 15-09-2006 στις 21:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάλι στην εκπομπή "στην υγειά μας" που τους είχα δει η τσανακλίδου κι ο παπακωνσταντίνου είχαν τραγούδίσει το "πάρε με" κι εκείνη έκλαιγε....Μήπως λες αυτό;Αν θυμάσαι μερικούς από τους στίχους από το τραγούδι που είχες ακούσει γράψε τους γιατί δε μας βοηθάς και πολύ έτσι!




    Μας ρωτάει για το Κοίτα Τι Έκανες..
    Το Παπάκι ήταν όντως, το θυμάμαι καλά...


    Adespoti_nota
    16.09.2006, 14:57
    Απ' ότι θυμάμε και εγώ, απο την πρώτη φορά που το είχα δει ήταν το "Παπάκι" του Άσιμου. Έχει μια πολύ καλή εκτέλεση αυτό το τραγούδι με την Χάρις Αλεξίου μαζί του. Είχαν πει βέβαια και το "Πάρε με" (Δεν νομίζω ότι έκλεγε εκεί...). Το "κι αν τα μάτια σου" το είχε πεί μόνος του. Αυτό το τραγούδι εκτός από τον Λοϊζο το έχει τραγουδήσει και ο Λιδάκης στο cd που Έβγαλε ο Μελωδία μετά απο μια συναυλία που είχε κάνει για τα 20 χρόνια από το θάνατο του Μάνου.
    maspa
    16.09.2006, 17:05
    Το μέλος Christos2 στις 15-09-2006 στις 20:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ψάχνω τη μπαλάντα που τραγούδισαν ο Παπακωνσταντίνου με την Τσανακλίδου η οποία έκλεγε ενώ το άκουγε στην εκπομπή "Στην υγειά μας".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Christos2 στις 15-09-2006 22:05 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-09-2006 16:28 ]





    Τελικά σε ποιά από τις δυό εκπομπές; Επειδή βλέπω ότι διόρθωσες το μήνυμά σου, και τη συγκεκριμένη εκπομπή την έχω δει,σου ξαναλέω με σιγουριά το "πάρε με" που μάλιστα το είχε ζητήσει η ίδια από τον Παπακωνσταντίνου να το πει και σε κάποια σημεία του τραγουδιού τον συνόδευε και είχε ψιλοσυγκινηθεί.Μπορεί να είναι και το ""αν τα μάτια σου"" αλλά το είχε πει μόνος του....
    maspa
    16.09.2006, 17:07
    Το μέλος antonLOrd στις 16-09-2006 στις 13:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 15-09-2006 στις 21:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάλι στην εκπομπή "στην υγειά μας" που τους είχα δει η τσανακλίδου κι ο παπακωνσταντίνου είχαν τραγούδίσει το "πάρε με" κι εκείνη έκλαιγε....Μήπως λες αυτό;Αν θυμάσαι μερικούς από τους στίχους από το τραγούδι που είχες ακούσει γράψε τους γιατί δε μας βοηθάς και πολύ έτσι!




    Μας ρωτάει για το Κοίτα Τι Έκανες..
    Το Παπάκι ήταν όντως, το θυμάμαι καλά...



    Έχει τροποποιήσει το μήνυμα....
    Melissanthi
    07.11.2006, 02:45
    Παιδιά είμαι 100% σίγουρη ότι ήταν στο "Παπάκι". Έκλαιγε με λυγμούς ο άνθρωπος...