ελληνική μουσική
    901 online   ·  210.833 μέλη

    Υπήρξε συγκεκριμένο περιστατικό στη ζωή σας που να σας έπεισε για τον Θεό?

    mariza18
    19.09.2006, 17:24
    εννουσα αλεξια οτι δεν απαγορευσε τπτ !!κ ερχονται κ το κανουν οι αλλοι(ιερεις κ παει λεγοντας) και δν επιτρεπουν στο κοσμο να κανει οτι θελει και να πηγαινει οπου θελει!!
    santourman
    19.09.2006, 18:37
    Το μέλος mariza18 στις 19-09-2006 στις 14:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν ειπε ποτε ο Χριστος''οι γυναικες δν θα προσκυνουν το Αγ.Ορος''σωστα??


    Εχεις επισκεφτεί όλα τα άλλα μοναστήρια ώστε μόνο το Αγ.Ορος είναι αυτό που σου έλειψε; ...Και σύμφωνα με την παράδοση, η ίδια η Παναγία όρισε το 'άβατον του Αγ.Ορους', και όχι κάποιοι άνθρωποι...
    sindy-windy
    19.09.2006, 19:09
    αν θεωρειται περιστατικο ενα ονειρο(θα ηταν η σωστη λεξη) τοτε ναι εχω πειστει...το περιστατικο θα προτιμισω να το κρατησω για εμενα ομως αυτο με εκανε να δω πολλα πραγματα τελειως διαφορετικα....
    rompa
    25.09.2006, 10:01
    Έχω καταλήξει οτι ο Θεός υπάρχει, εκτός απο τα θαύματα και τις γραφές κοιταξτε γύρω σας .Κοιτάξτε τον ήλιο, αγγίξτε το νερό, αισθανθείτε τον αέρα, προσέξτε τα πάντα γυρω μας.Είναι δυνατόν όλα αυτά να μην τα δημιούργησε κάποιος(που ακόμα και να μην είναι ο Θεός τόσο ωραία που τα έκανε, είναι "Θεός"


    Αυτήν ακριβώς την άποψη και αυτά ακριβώς τα λόγια έλεγα όταν ήμουν στο λύκειο.Νόμιζα ότι διαβάζω δικό μου κείμενο όταν διάβασα το κείμενο του KAKOFONIKS.Τώρα πραγματικά δεν ξέρω...Είμαι πολύ μπερδεμένη..Απλά θα ήθελα να θέσω μία απορία μου.Ο Θεός σημαίνει "αγάπη" σωστά?Είναι αγάπη όμως να εγκαταλείπεις την οικογένειά σου και να πηγαίνεις σε μοναστήρι?? Από την άλλη μπορεί να θεωρηθεί ως αγάπη για το Θεό...Δεν ξέρω.Πραγματικά θα ήθελα να μου πείτε.....

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 25-09-2006 10:04 ]


    neerie
    25.09.2006, 14:48
    Το μέλος rompa στις 25-09-2006 στις 10:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έχω καταλήξει οτι ο Θεός υπάρχει, εκτός απο τα θαύματα και τις γραφές κοιταξτε γύρω σας .Κοιτάξτε τον ήλιο, αγγίξτε το νερό, αισθανθείτε τον αέρα, προσέξτε τα πάντα γυρω μας.Είναι δυνατόν όλα αυτά να μην τα δημιούργησε κάποιος(που ακόμα και να μην είναι ο Θεός τόσο ωραία που τα έκανε, είναι "Θεός"


    Αυτήν ακριβώς την άποψη και αυτά ακριβώς τα λόγια έλεγα όταν ήμουν στο λύκειο.Νόμιζα ότι διαβάζω δικό μου κείμενο όταν διάβασα το κείμενο του KAKOFONIKS.Τώρα πραγματικά δεν ξέρω...Είμαι πολύ μπερδεμένη..Απλά θα ήθελα να θέσω μία απορία μου.Ο Θεός σημαίνει "αγάπη" σωστά?Είναι αγάπη όμως να εγκαταλείπεις την οικογένειά σου και να πηγαίνεις σε μοναστήρι?? Από την άλλη μπορεί να θεωρηθεί ως αγάπη για το Θεό...Δεν ξέρω.Πραγματικά θα ήθελα να μου πείτε.....

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 25-09-2006 10:04 ]





    Εύλογο το ερώτημα σου, αλλά σωστά σκέφτεσαι πως αν αγαπάς τον Κύριο και Θεό σου περισσότερο από όλους και από όλα θα θέλεις να είσαι κοντά Του συνεχώς και όλα στη ζωή σου να έχουν επίκεντρο Αυτόν, μπορείς να επιλέξεις να Του αφιερωθείς εξ ολοκλήρου. Προσωπική σου επιλογή ως το πως θα ζήσεις τη ζωή σου που δε θα έπρεπε να "απειλεί" κανέναν άλλο... Πιστεύεις επίσης ότι Αυτός, ως ο τέλειος πατέρας που είναι θα φροντίσει για τους δικούς σου όπως φροντίζει για εσένα και για τα πάντα. Δεν εγκαταλείπεις τους δικούς σου στο πουθενά αλλά τους εμπιστεύεσαι στα στοργικά Του χέρια, εύχεσαι και βοηθείς με την προσευχή σου, αφήνοντας το Θεό να τους φροντίσει.

    Με τον ίδιο σκεπτικό, αφήνει κάποιος τα παιδιά του να πετάξουν για να βρουν το δρόμο τους, τα αφήνει στα χέρια του Θεού κι εύχεται, προσεύχεται γι αυτά... Δεν γίνεται υπερπροστατευτικός, φορτικός και δεν επιβάλλει το δικό του όταν αυτά έχουν πια μεγαλώσει.

    Τώρα, για περιπτώσεις όπου κάποιος έχει οικογένεια, παιδιά μικρά και τα παρατά για να γίνει μοναχός/μοναχή, ή βαριάρρωστους γονείς που δεν έχουν άλλο στον κόσμο, τίθεται θέμα άλλων υποχρεώσεων που έχει αναλάβει προηγουμένως και είναι καλά να φέρει πρώτα σε πέρας.

    Σημασία όμως έχει η προσωπική επιλογή του καθενός και με τον ίδιο τρόπο που σεβόμαστε κάποιον που θέλει να κάνει οικογένεια, σεβόμαστε και κάποιον που θέλει να αφιερωθεί στο Θεό.





    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 25-09-2006 14:52 ]


    rompa
    25.09.2006, 16:28
    Δε μπορώ να αρνηθώ αυτό και μπορεί αυτό που λέω να είναι ύβρις αλλά αφήνεις κάτι υπαρκτό (οικογένεια , φίλους ) για κάτι που κανείς δεν είναι σίγουρος ...
    Επίσης καλά τα λες όταν είσαι έξω από το παιχνίδι αλλά αν το αποφάσιζε η κολλητή σου , η μάνα σου , η κόρη/γιος σου , ο άντρας σου θα έλεγες το ίδιο? Αν ναι θα ήθελα να το ξέρω.Εγώ απλά δεν ξέρω.Δεν ξέρω ποια θέση να πάρω . Νομίζω πάντως ότι την αγάπη την δείχνεις με πράξη και όχι με προσευχή.Θα καώ ζωντανή μετά από αυτά αλλά σου είπα και πριν ότι είμαι λίγο μπερδεμένη
    Astron
    25.09.2006, 16:36
    Το μέλος rompa στις 25-09-2006 στις 16:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...μπορεί αυτό που λέω να είναι ύβρις αλλά αφήνεις κάτι υπαρκτό (οικογένεια , φίλους ) για κάτι που κανείς δεν είναι σίγουρος ...




    Όχι μόνο δεν είναι ύβρις αυτό που λες, αλλά είναι και η πιο λογική κατά τη γνώμη μου τοποθέτηση.
    Και μην ανησυχείς ...δε θα καείς όπως λες. Καίγονται μόνο εκείνοι που πιστεύουν ότι θα καούν.
    santourman
    25.09.2006, 23:00
    Το μέλος rompa στις 25-09-2006 στις 16:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δε μπορώ να αρνηθώ αυτό και μπορεί αυτό που λέω να είναι ύβρις αλλά αφήνεις κάτι υπαρκτό (οικογένεια , φίλους ) για κάτι που κανείς δεν είναι σίγουρος ...
    Επίσης καλά τα λες όταν είσαι έξω από το παιχνίδι αλλά αν το αποφάσιζε η κολλητή σου , η μάνα σου , η κόρη/γιος σου , ο άντρας σου θα έλεγες το ίδιο? Αν ναι θα ήθελα να το ξέρω.Εγώ απλά δεν ξέρω.Δεν ξέρω ποια θέση να πάρω . Νομίζω πάντως ότι την αγάπη την δείχνεις με πράξη και όχι με προσευχή.Θα καώ ζωντανή μετά από αυτά αλλά σου είπα και πριν ότι είμαι λίγο μπερδεμένη



    Ποια η (ουσιώδης) διαφορά για σένα, όταν κάποιος δικός σου παντρεύεται ή πάει για μοναχός; Καμιά! Από τη μια αφοσιώνεται σε ένα πρόσωπο, από την άλλη αφοσιώνεται στον Θεό. Αν τον αγαπάς, θα πρέπει να σεβαστείς την οποιαδήποτε επιθυμία του. Και στις δυο περιπτώσεις δε μπορείς να πεις ότι σε εγκαταλείπει και οτι τον χάνεις οριστικά (π.χ. θα μπορείς να τον επισκέπτεσαι όταν θέλεις). Και στις δυο περιπτώσεις πράττει ανάλογα με την καρδιά του: ο μοναχός είναι σίγουρος για την ύπαρξη του Θεού οπότε πορεύεται με βάση αυτόν, ενώ ο παντρεμένος είναι σίγουρος για το ταίρι του.
    rompa
    26.09.2006, 00:06
    Ούτως ή άλλως θα το σεβόμουν.Αυτό όμως δε σημαίνει ότι συμφωνώ.Γιατί πάλι αναφέρετε μόνο το γάμο?Δεν είναι μόνο η μη θέληση να κάνεις οικογένεια αλλά και η αποκοπή από την οικογένεια..Δηλαδή αν με παρατήσει η μάνα μου να πάει μοναχή θα πω οκ?Και πίστεψέ με δεν είναι τόσο εύκολο να επικοινωνείς με κάποιον που είναι σε μοναστήρι ενώ όταν είναι παντρεμένος και να του μιλήσεις μπορείς και να τον επισκεφθείς . Άσε που δεν θα πρεπε να τα συγκρίνουμε γιατί είναι τελείως διαφορετικά πράγματα . Ο Θεός δε νομίζω ότι ζήτησε την απομόνωση και την απάρνηση των συνανθρώπων...Δεν είμαι τόσο αρνητική όσο φαίνεται αλλά θέλω πραγματικά να θέσω αυτόν τον προβληματισμό
    santourman
    26.09.2006, 10:29
    Το μέλος rompa στις 26-09-2006 στις 00:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιατί πάλι αναφέρετε μόνο το γάμο?Δεν είναι μόνο η μη θέληση να κάνεις οικογένεια αλλά και η αποκοπή από την οικογένεια..


    Μα ούτως ή άλλως, όταν παντρεύεσαι, δεν αποχωρίζεσαι από την οικογένειά σου; (το λέει και το άσμα : σήμερα αποχωρίζεται η μάνα από την κόρη )Φυσικά και θα έχεις επαφές μαζί τους, αλλά υποτίθεται ότι αποκόπτεσαι από αυτούς για μια νέα ζωή. Το ίδιο περίπου ισχύει και για τους μοναχούς.

    Το μέλος rompa στις 26-09-2006 στις 00:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δηλαδή αν με παρατήσει η μάνα μου να πάει μοναχή θα πω οκ?

    Σε αυτό απάντησε παραπάνω η neerie. Δε φαντάζομαι ότι ισχύει ένα τέτοιο θέμα εγκατάλειψης. Ούτε ο Θεός το θέλει αυτό οπότε πιστεύω πως πρόκειται για μια αρρωστημένη κατάσταση.

    Το μέλος rompa στις 26-09-2006 στις 00:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και πίστεψέ με δεν είναι τόσο εύκολο να επικοινωνείς με κάποιον που είναι σε μοναστήρι ενώ όταν είναι παντρεμένος και να του μιλήσεις μπορείς και να τον επισκεφθείς .

    Μοναχισμός σημαίνει απομόνωση, είτε ατομική είτε ομαδική. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να επικοινωνείς μαζί του όπως πρώτα. Σκέψου όμως ότι αυτός το επέλεξε να ζει έτσι, είτε συμφωνείς είτε όχι. Αντίστοιχα, ούτε με τον παντρεμένο μπορείς να επικοινωνείς όπως πρώτα. Εχει τη δουλειά του, τις οικογενειακές υποχρεώσεις του κλπ.

    Το μέλος rompa στις 26-09-2006 στις 00:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Άσε που δεν θα πρεπε να τα συγκρίνουμε γιατί είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

    Σύμφωνοι, ο έγγαμος βίος και ο μοναχικός βίος είναι οι δυο δρόμοι που ορίζει η Εκκλησία. Σίγουρα είναι δυο διαφορετικοί (παράλληλοι όμως) τρόποι με τους οποίους καλείσαι να αγωνιστείς στη ζωή αυτή. Το λέει και η φράση: βαριά η καλογερική κι ασήκωτος ο γάμος. Διαλέγεις και παίρνεις!
    movflower
    09.10.2006, 18:08
    Το ρητό λέει : ''Πίστευε και μη , ερεύνα''

    Δεν ξέρω την καινή Διαθήκη απ' έξω κι ανακατωτά αλλά αυτό το σημείο δεν είναι της ορθόδοξης εκκλησίας. Είναι καθολικής προέλευσης. Το δικό μας είναι "μελετάτε τας γραφάς"

    Για μένα υπάρχει Θεός κι ας απέχω από τον σωστό δρόμο εκατομμύρια χιλιόμετρα. Μου άρέσει η έρευνα, η οποία μάλλον πρέπει να γίνεται με την ψυχή και όχι μόνο με το μυαλό.
    Ο Θεός είναι παντού, με διάφορα ονόματα και παραλλαγές. Κάθε φορά που δίνεις ένα δεκάρικο που σου περισσεύει η στερείσαι, σε ενα ζητιάνο, τον βιώνεις, αν δίνεις την βοήθεια σου χωρίς δεύτερες σκέψεις. όταν συμπονείς και αγκαλιάζεις αληθινά κάποιον που το έχει ανάγκη, είσαι ένα βήμα πιο κοντά.
    Δεν είναι θεωρίες, δεν το κάνεις για να μπεις κάποτε στον παράδεισο αλλά έτσι απλά. χωρίς σκέψη, χωρίς υστεροβουλία. Απλά με αγάπη.

    Όσο για το θέμα του μοναχισμού, αυτό είναι προσωπικό θέμα, και κανείς μας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει ή να κατακρίνει.
    Πολλοί άνθρωποι έχουνε πραγματική κλίση, την οποία εμείς της κοινωνίας δεν μπορούμε να την ακούσουμε. Για αυτό καλύτερα να έχουμε κατανόηση, παρά θυμό αν κάποιος μας εγκατέλειψε.
    Μπορεί κάποιοι να καταφεύγουν για ένα διάστημα σε μοναστήρι, ως φιλοξενούμενοι, να βρούνε τον εαυτό τους. Δυστυχώς πολλοί πάνε με σκοπό τον μοναχισμό, ενώ δεν είναι από τα σωστά υλικά φτιαγμένοι, και βασανίζονται.

    Δεν πιστεύω ότι απέχουν από τις υποχρεώσεις τους, αν αυτές υπάρχουν. Ξέρω περίπτωση που οι γονείς μιας μοναχοκόρης που έγινε μοναχή, φιλοξενήθηκαν στα τελευταία τους στο μοναστήρι που υπηρετούσε η κόρη τους. Δεν βρέθηκαν σε ένα γεροκομείο, όπως θα έκαναν και πολλοί της κοινωνίας μας.
    Έπειτα υπάρχουν τόσοι άνθρωποι ασκητές, που μπορεί να μην τους έχουμε δει ποτέ στη ζωή μας, όμως με την προσευχή τους, είναι δίπλα μας. Ακόμα και με την μεταφυσική του ύπαρξη, μας βοηθάνε σε όλες τις δύσκολες ώρες.

    Θεός θα πει αγάπη καθαρή. Για αυτό όπου την έχετε ζήσει, είτε ως θεατές είτε ως παίκτες, τότε έχετε δει και τον Θεό.

    Άρχισα να διαβάζομαι σαν ιεροκύρηκας..... ίσως γιατί κι εγώ είμαι ακόμα στο ψάξιμο.
    Μελετάω τις γραφές. κι εκτός από την Κ.Δ. άρχισα από την Απολογία του Σωκράτη. για μένα εκεί, υπάρχει για πρώτη φορά, κάτι από την χριστιανική πίστη.

    Φιλιά!


    LittleJohn
    09.10.2006, 22:15
    Βασικα δεν πιστευω πουθενα.
    Mesoxoritis
    10.10.2006, 14:34
    Προσωπικά, δεν μου έχει συμβεί ποτέ τίποτα τόσο ακραίο που να αποδεικνύει την ύπαρξη του Θεού! Ωστόσο, μπορώ να πω ότι πιστεύω αρκετά στον Χριστιανισμό, αν και το ψάχνω το πράγμα γενικότερα! Δεν μπορώ να πω ότι πάω συχνά στην Εκκλησσία (κλασσικά μόνο το Πάσχα και τα Χριστούγεννα), ωστόσο κάθε βράδυ νιώθω την ανάγκη να κάνω την προσευχή μου! Αυτό μου φαίνεται άλλωστε πως τελικά μας προσφέρει η θρησκεία! Ένα στήριγμα στο οποίο μπορείς να στρέφεσαι στις δύσκολες ώρες, και με το οποίο ικανοποιείς την έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι ανώτερο!
    Astron
    10.10.2006, 14:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesoxoritis στις 10-10-2006 στις 14:34 έγραψε...
    έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι ανώτερο



    Αυτό το "έμφυτο" έχει διχάσει τους φιλοσόφους εδώ και αιώνες.
    Σύμφωνα με μια μεγάλη μερίδα σπουδαίων φιλοσόφων όπως ήταν ο Τζον Λοκ στην Αγγλία, πρέσβευαν ότι η ιδέα του Θεού δεν είναι έμφυτη στον άνθρωπο αλλά επιβεβλημένη από την κοινωνία.
    Ειδικά εμείς που μεγαλώσαμε μέσα σε μια θρησκευτική κοινωνία δύσκολα θα καταλήξουμε αντικειμενικά για το αν είναι έμφυτη η ιδέα του Θεού.

    Πάντως σίγουρα υπάρχουν κοινωνίες που η πνευματικότητά τους δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ονομάζουμε εμείς Θεό. Επομένως εκεί δεν υπάρχει η έννοια του "κάτι ανώτερου".
    Η δική μου άποψη είναι ότι η έμφυτη ιδέα δεν είναι η ιδέα του Θεού, αλλά η ιδέα της αυτοσυντήρησης. Από εκει και πέρα όλα τα άλλα δημιουργούνται σαν ντόμινο. (Αυτοσυντήρηση-->φόβος θανάτου-->αναζήτηση πνευματικότητας ή ιδεολογίας που τιθασεύει τον φόβο)
    Νομίζω μια απ' τις μεγαλύτερες αποκαλύψεις για την ανθρωπότητα θα είναι να διαπιστώσει ότι ο φόβος του θανάτου μπορεί να ελαττωθεί και με άλλους τρόπους πέρα απ' τη θρησκεία. Στην εποχή μας η θρησκεία μοιάζει μονόδρομος για να συμφιλιωθεί κάποιος με το τέλος του, αλλά ήδη εδώ και αρκετούς αιώνες έχουν ξεπηδήσει εναλλακτικές σκέψεις που μοιάζουν πιο ρεαλιστικές και πειστικές και κατά τη γνώμη μου προσδίδουν μεγαλύτερη ελευθερία. Ελπίζω ότι τα δύο αδέρφια η φιλοσοφία και η επιστήμη θα δώσουν την απάντηση.
    katerina229
    10.10.2006, 18:19
    Για 'μένα πάντως και μετά από εμπειρίες που είχα με επικοινωνία από άνθρωπο που είναι βαθιά μέσα στα πράγματα της εκκλησίας τα πνευματικά και που έχει ζήσει για χρόνια αφιερωμένος σε αυτόν τον τρόπο ζωής και επομένως κάτι παραπάνω ξέρει γι' αυτά ειδικά τα θέματα από όλους μας, υπάρχουν πράγματα που άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό μπορούν να κάνουν που η όποια ανόητη κατ' εμέ προσπάθεια λογικής ερμηνείας πέφτει στο κενό. Καμιά φορά σκέφτομαι ότι όλη αυτή η προσήλωση ορισμένων στην λογική μόνο δύναμη δεν δείχνει. Μάλλον το αντίθετο. Έχουν τόση ανάγκη από βεβαιότητες στη ζωή τους; Απορώ; Εγώ προσωπικά δεν γουστάρω να είμαι τόσο βέβαιη για τίποτα. Αφήνω τις πόρτες μου ανοιχτές. Δε λέω να μη ρωτάμε: "πώς είσαι σίγουρος πως υπάρχει Θεός;" αλλά να μην ξεχνάμε και την ερώτηση "και πώς είσαι τόσο σίγουρος πως δεν υπάρχει". Κι έπειτα, αν θέλουμε πραγματικά να μάθουμε, γνώμη μου είναι να προσεγγίζουμε ισότιμα και τις δύο πλευρές. Στον χώρο της εκκλησίας δεν το πίστευα αλλά βρήκα ανθρώπους που μου άνοιξαν άλλους ορίζοντες. Δεν είμαι της εκκλησίας και εννοώ ότι δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα με βλέπετε σε λειτουργίες, σε εξομολογήσεις κ.τλ. αλλά δεν μπορώ να πω ότι αναγνωρίζω ότι εκεί σ' αυτούς τους ανθρώπους που γνήσια πιστεύουν, υπάρχει κάτι άλλο, που μόνο αν έρθεις σε επαφή μαζί τους, μπορείς να νιώσεις την αξία του.
    Astron
    10.10.2006, 19:49
    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 10-10-2006 στις 18:19 έγραψε...
    Καμιά φορά σκέφτομαι ότι όλη αυτή η προσήλωση ορισμένων στην λογική μόνο δύναμη δεν δείχνει. Μάλλον το αντίθετο. Έχουν τόση ανάγκη από βεβαιότητες στη ζωή τους;


    Αντιθέτως, στο κεφαλαιώδες ερώτημα "πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν" οι θρησκείες βιάζονται να απαντήσουν "ο Θεός" (αναφέρονται δε συχνά και στο "Σχέδιο του Θεού")...
    Αυτός που θα απαντήσει με λογική και επιστημονική σκέψη θα πει ότι πολύ απλά ότι δεν ξέρουμε και προς το παρόν δεν μπορούμε να είμαστε 100% βέβαιοι για κάποια θεωρία. (Ωστόσο με βάση τις παρατηρήσεις κάποιες θεωρίες μοιάζουν πληρέστερες από άλλες)
    Μάλλον λοιπόν αυτοί που επικαλούνται την μεταφυσική είναι εκείνοι που βιάζονται υπερβολικά να κλείσουν τις τρύπες της γνώσης μας και δυστυχώς αυτό έχει τον κίνδυνο να εφευρίσκουν πράγματα που δεν υπάρχουν.

    Άσε που τον τελευταίο αιώνα η ίδια η έννοια της αβεβαιότητας έχει μπει ως Αρχή στην Φυσική (η περίφημη "αρχή της αβεβαιότητας"). Με αυτήν την αρχή είδαμε ότι η φύση στον μικρόκοσμο λειτουργεί εντελώς πιθανοκρατικά.
    Όμως ακόμα και σε αυτή την αρχή που πάει εντελώς ενάντια στην εμπειρία μας καταλήξαμε μέσω της λογικής.

    Αυτά βέβαια δεν σημαίνουν ότι δεν υπάρχει Θεός. Δεν μπορούμε να απορρίψουμε το ενδεχόμενο ύπαρξης ενός πολύ ανώτερου όντος από εμάς που να δημιούργησε τον κόσμο. Αλλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι πχ η μεγάλη έκρηξη δημιουργήθηκε από κάποια τέτοια νοημοσύνη. Να 'στε σίγουροι ότι μόλις βρεθεί χειροπιαστή απόδειξη για ύπαρξη νοημοσύνης πέρα απ' τη Γη οι επιστήμονες θα είναι οι πρώτοι που θα την αναδείξουν.

    Υ.Γ. Η εξήγηση του τρόπου με τον οποίο λειτουργεί ο κόσμος γίνεται μόνο μέσω της επιστήμης. ΌΜως για ζητήματα ηθικά, υπαρξιακά κλπ (που δεν πρέπει να τα μπερδεύουμε με τα προηγούμενα) αναλαμβάνει η φιλοσοφία, ή η θρησκεία και ο κάθε άνθρωπος διαμορφώνει την δική του πνευματικότητα.
    Giorgos_arazei
    10.10.2006, 20:25
    Astron δεν νομιζω βεβαια να βγει ποτε καμια επιστημη και να πει πως "ναι,το συμπαν το δημιουργησε ο Θεος!" Οι λογοι ειναι προφανεις. Π.χ η ερωτηση του "τι προυπηρχε πριν τη Μεγαλη Εκρηξη" ή "Πως δημιουργηθηκε η υλη" μεχρι πριν λιγα χρονια δεν υπηρχαν απαντησεις. Τωρα οι επιστημονες κανουν θεωριες που καταριπτονται η μια μετα την αλλη σαν τραπουλοπυργοι! Εγω εχω να παρατηρησω παντως πως δυστυχως η θρησκεια με την επιστημη βαδιζουν αλλου γι'αλλου ενω θα πρεπε να χουν μια αρμονικη συνεργασια.
    Astron
    10.10.2006, 20:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 10-10-2006 στις 20:25 έγραψε...

    Astron δεν νομιζω βεβαια να βγει ποτε καμια επιστημη και να πει πως "ναι,το συμπαν το δημιουργησε ο Θεος!" Οι λογοι ειναι προφανεις. Π.χ η ερωτηση του "τι προυπηρχε πριν τη Μεγαλη Εκρηξη" ή "Πως δημιουργηθηκε η υλη" μεχρι πριν λιγα χρονια δεν υπηρχαν απαντησεις. Τωρα οι επιστημονες κανουν θεωριες που καταριπτονται η μια μετα την αλλη σαν τραπουλοπυργοι! Εγω εχω να παρατηρησω παντως πως δυστυχως η θρησκεια με την επιστημη βαδιζουν αλλου γι'αλλου ενω θα πρεπε να χουν μια αρμονικη συνεργασια.



    Από ποιους καταρρίπτονται οι θεωρίες των επιστημόνων; ...Απ' τους θεολόγους;

    Giorgos_arazei
    10.10.2006, 20:33
    Ποιους θεολογους?Οι ιδιοι τρωγονται μεταξυ τους! Θυμαμαι χαρακτηριστικα εναν φυσικο στο σχολειο μου που μου λεγε "Ολα αυτα που μαθαινουμε στη Φυσικη δεν ειναι παρα ενα μεγαλο ψεμα,τιποτα δεν ισχυει,ολα αλλαζουν!"
    semplice
    10.10.2006, 20:50
    Γιώργο όπως το λες είναι.
    Ειδικά μάλιστα στις θεωρίες από φυσικούς που αφορούν στην δημιουργία του Σύμπαντος υπάρχει ένα star system που τις προωθεί ανάλογα με το πόσο
    πειστικά αποπροσανατολίζουν τον άνθρωπο από την ύπαρξη Θεού και πόσο
    εμπορικές έχουν τη δυνατότητα να γίνουν(να τις καταλαβαίνει δηλαδή ο κόσμος)
    Υπάρχουν δημοσιεύσεις δηλαδή που εγκρίνονται από μεγάλα έγκριτα επιστημονικά
    περιοδικά του χώρου και άλλες πολύ ενδιαφέρουσες που δεν εγκρίνονται...

    Ο Astron πρόσεξα πως είναι φοιτητής Φυσικού και μπορεί ίσως να επιβεβαιώσει την ύπαρξη αυτού του starsystem.
    Φυσικά στους πανεπιστημιακούς κύκλους σε πολλά πεδία είναι πασίγνωστο πως
    υπάρχει....Μπορεί η φυσική να αποτελεί εξαίρεση ,δεν ξέρω..